Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rolnictwo zrównoważone

202 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 21 kwiecień 2008 - 13:11

Rolnictwo zrównoważone Panowie
zgłębiłem sprawę i generalnie bardzo sie opłaca a co to tych azotanów (max150kgN/ha w formie organicznej i mineralnej) to jest to bubel bo sprawdzenie dawki nie jest możliwe wolnożyjące mikrorganzmy glebowe są w stanie dostarczyć 40 kg azotu, wyładowania atmosferyczne 50kg jedyną możliwością jest pobranie plonu i analiza spektrofotometryczna droga i skomplikowana uważam ze nikt tego nie sprawdzi i wszystko zależy od naszych sumień
Sam chętnie w to wejdę, jedyne co mnie martwi to te uprawy wieloletnie dla mnie ten przepis zupełnie jest niejasny bo można go interpretować w dwa odmienne sposoby oraz to że nie możesz zmniejszyć powierzchni a jak zmniejszysz to oddajesz kasę za całe gospodarstwo!!!! chyba że osoba która np. odbiera dzierżawę jest też w rolnictwie zrównoważonym... szkoda ze nie jest tak że kasę ewentualnie oddajesz za te ha które odpadły to byłoby ok ale obecna forma jest ryzykowana nikt nie chce stracić tyle kasy a z dzierżawami różnie bywa....
jeszcze jedna sprawa IUNG wydał program "PlanoRS" naprawde swietny progrm do nawożenia program jest kompatybilny z rolnictwem zrównoważonym wszystko jest na stronie IUNG i jest darmowy
Serdecznie pozdrawiam
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rolnictwo zrównoważone Dzisiaj, 17:29
  •  

#22 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 27 styczeń 2009 - 13:02

Rolnictwo zrównoważone I jak Panowie, korzystacie z tego Rolnictwa zrównoważonego? Napiszcie, czy Wam to odpowiada? Ja ponownie się tym zainteresowałem, byłem ostro nastawiony na kukurydze obok ziemniaków. Czy to pewne, że kuku na ziarno zaliczają do zbóż? Czy nie idzie z tym nic zrobić? Jak bym do jęczmienia jarego dorzucił grochu, to mogę to zgłosić jako mieszankę zbożowo strączkową?

#23 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 05 luty 2009 - 11:48

Rolnictwo zrównoważone Ja w to weszłem. Na dobrych ziemiach mam zmianowanie pszenica - rzepak - pszenica - buraki - pszenica a na słabych kukurydza na ziarno (zaliczana do zbóż) - ziemniaki skrobiowe - kukurydza - gorczyca lub łubin - kukurydza. Musisz to ustalić na 5 lat tak jak ci napisałem, ale można zmieniać u trakcie programu. Musi to być na całym gospodarstwie nie można np 5ha wyłączyć bo ci nie pasuje. To jest troche problem ze słabymi ziemiami. Na to masz po 360 zeta na ha. Dodatkowo mam Rolnośrodowiskowe między pszenicą a burakami sieje gorczyce po części ziemniakach te co schodzą przed końcem września też gorczyca i między gorczycą lub łubinem a kuku też gorczyca. Do tego jest po 400zeta na ha. Naliczenie mi przyszło w grudniu, ale do dziś żadnej kasy nie widze, podobno do końca lutego mają wszystkim wypłacić.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 05 luty 2009 - 15:38

Rolnictwo zrównoważone Jestem już raczej zdecydowany na to. W ten weekend chyba pogadam ze znajomą, która jest doradcą rolnośrodowiskowym i będę wszystko wiedział. Myślałem o zmianowaniu: ziemniaki-> mieszanka jęczmień + groch-> pszenżyto. Poza tym chciałbym zasiać kilka ha kuku. Będę musiał zasadzić ponad 5 ha ziemniaków. Oczywiście też chce zasiać poplony.
A Ty @lambo R6 na wiosne gorczyce orzesz, czy zboże siejesz w nią?

#25 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 05 luty 2009 - 18:18

Rolnictwo zrównoważone Pod gorczyce zaorałem i zasiałem ją agregatem upr-siew, teraz tylko gruber jak najwcześniej potem uprawa. Zobacze jak to będzie bo jeszcze tak nie robiłem, niewiem jak sie buraki będzie siało, czy nie będzie siewnik pchał resztek gorczycy.
Zastanów się jak będziesz chciał wejść, bo jest kilka dziwactw które zakazują potem np. orać nieużytków, nie możesz pozbyć się nieczynnych rowów, stawów, niewolno meliorować. I te strasznie szczegółowe kontrole, u sąsiada siedzieli dwa dni po 8 godz.

#26 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 13 luty 2009 - 19:38

Rolnictwo zrównoważone hmmm... no ale ogólnie te 360 zł jest warte tego czasu na kontrole nie? Ja też sie zastanawiam, mamy juz rolnosie miedzyplony scierniskowe, ale niewymarzające, z tym to jest troche do kitu bo żyto trzeba siać... no i własnie jest drugi rok i jak sie nam skonczy ta tura za rok, to chemy wejsc w wymarzające medzyplony i własnie to zrównoważone...
W sumie zadnych melioracji juz niebedzie, rowy tez sa polikwidowane, a co do azoto to spoko...
Tylko co z tym zmianowaniem... Międzyplony tez sie liczą do zmianowania tak czy nie? No jakbym zasiał łubin miedzy zobżami?
Są jakies specjalne wnioski czy te same co na rolnosie, co są na stronie ARiMR?

A i jeszcze jedno...
Rolnikami sie zwiecie?
A nie wiecie ze kuku należy do wiechlinowatych? Dawniej to sie zwało trawy? nooo szacun...
DEZERTER

#27 Share Wiatru

Wiatru

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 13 luty 2009 - 22:13

Rolnictwo zrównoważone A co z dzierżawami jeżeli bede brał za nie dopłaty to tez na nich musze wchodzic z zrównoważonym?? bo w sumie ja tylko obszarówke wypełniam ;)

#28 Share Dadam

Dadam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 13 luty 2009 - 22:28

Rolnictwo zrównoważone

łąki kosi sie dwa razy pierwszy raz po 1 czerwca trzy grupy roślin musiałbym uprawiać lubin groch lub inne coś tam po co mi to no i kontrole napewno będą częściej jak brać zrównoważone to razem wypada także wpaść w poplony a to mi także sie nie podoba

nie można łaczyc pakietów poplony i rolnictwo zrównoważone

#29 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 14 luty 2009 - 16:50

Rolnictwo zrównoważone Nie można łączyć rolnictwa ekologicznego i ochrony gleb i wód (poplony) rolnictwo zrównoważone można łączyć z tym pakietem.

#30 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 14 luty 2009 - 16:52

Rolnictwo zrównoważone Ja mam zrobione:
laki ekstensywne, zrownowazone i poplony.
A ze zrownowazonym jest dobrz nie musisz siac wcale gryki i lubinu, mozesz posiac miszanki zbozowo straczkowe, o mnie owies i peluszka, pszenica i peluszka bedzie.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 14 luty 2009 - 16:57

Rolnictwo zrównoważone

A co z dzierżawami jeżeli bede brał za nie dopłaty to tez na nich musze wchodzic z zrównoważonym?? bo w sumie ja tylko obszarówke wypełniam ;)

Tak musi być cała ziemia do zmianowania nie możesz sobie ten kawałek tak a ten nie i musisz być pewien że tej ziemi ci nie ubędzie. A z dzierżawami wiesz jak jest, czy w ciągu 5 lat komuś nie odbije i ci nie odbierze.

#32 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 14 luty 2009 - 16:58

Rolnictwo zrównoważone

A co z dzierżawami jeżeli bede brał za nie dopłaty to tez na nich musze wchodzic z zrównoważonym?? bo w sumie ja tylko obszarówke wypełniam ;)

Tak musi być cała ziemia do zmianowania nie możesz sobie ten kawałek tak a ten nie i musisz być pewien że tej ziemi ci nie ubędzie. A z dzierżawami wiesz jak jest, czy w ciągu 5 lat komuś nie odbije i ci nie odbierze.

#33 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 luty 2009 - 23:01

Rolnictwo zrównoważone Czy ktoś się orientuje jakie są stawki za badania gleby pod kątem przygotowania do planu nawozowego do pakietu "Rolnictwo zrównoważone"

I czy trzeba je wykonywać co roku czy raz na kilka lat?

Dopłata jest do powierzchni gr. ornych a plan nawozowy dotyczy gr. ornych czy również TUZ?

Pytam ponieważ liczę koszty jakie trzeba ponieść w związku z uczestnictwem w programie rolno środowiskowym i zastanawiam się czy warto. Gospodarstwo 18 ha.

Myślę, żeby połączyc 3 pakiety "rolnictwo zrównoważone " , "łąki ekstensywne " i "poplony"

A może jest na forum jakiś doradca Rolno środowiskowy z Mazowieckiego?

#34 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 16 luty 2009 - 10:37

Rolnictwo zrównoważone Za badanie gleby zapłacisz około 15 zł za próbkę ( jedna na 4-5 ha) Plan rolnośrodowiskowy w tym nawożenia zrobi ci doradca rolnośrodowiskowy. ( musi złożyć swój podpis taki wymóg) koszt okolo 300-500 zł. Jak nie prowadzisz intensywnego nawożenia powyżej 170 kg N i prowadzisz zmianowanie to program jak najbardziej opłacalny, możesz połączyć z poplonami i łąkami ekstensywnymi. Koszt wejścia w program nie jest wiec wysoki. Dojdzie do tego dbanie o ogólny stan gospodarstwa, atesty na opryskiwacz i zaświadczeni o ukończeniu kursu uprawwniajacego do stosowania środków chemicznych i prowadzenie karty zabiegów na polach. Ale to i tak wymusi cross compliance.

#35 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 16 luty 2009 - 18:00

Rolnictwo zrównoważone Próby gleby musisz zrobić co 4 lata więc starczy ci 2 razy. Wniosek zrobi ci doradca i on bierze procent od kasy jeką dostaniesz w ciągu 5lat ale ile procent to nie pamiętam. Ja znalazłem doradce prywatnego i zrobił mi znacznie taniej jak z ODR.

#36 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 16 luty 2009 - 23:07

Rolnictwo zrównoważone Też bym wolał się dogadać się z jakimś doradcą prywatnie. Bo jak ma za to kasę dla siebie to chętniej pracuję. A tak w ODR to trochę łaskę robią. Najchętniej to by zniechęcili człowieka do tego programu żeby im głowy nie zawracać. Tak przynajmniej jest w moim ODR. Ciekawe czy Ci doradcy z ODR mogą te plany rolno środowiskowe prywatnie sporządzać? Bo doradców prywatnych to w mojej okolicy chyba nie ma bo by niewiele zarobili, gospodarstw które korzystają z doradztwa rolniczego to ze świecą szukać . Mało jest młodych rolników a Ci starsi to nie mają zdrowia "żeby się z ARIMR użerać" i rezultat taki ze prawie nikt nie korzysta z PROW.

#37 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 17 luty 2009 - 09:52

Rolnictwo zrównoważone No mi robiła babka z sąsiedniego ODR tylko prywatnie w domu, kasy połowe zapłaciłem co przez ośrodek. Masz racje jak byłem u nas w ODR to facet tak mi na gadał że miałem dosyć już tych pieniędzy i ogólnie zniechęcał. A prywatnie to już inna bajka, momęt i zrobione.

#38 Share dominator82

dominator82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:05

Rolnictwo zrównoważone Witam

Czy wymogiem koniecznym jest to że max 66% mają stanowić zboże z upraw. Ja poza zbaożem mam ziemniaki ale ziemniaki stanowią mniej niż 37% więc chyba lipa.

#39 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:38

Rolnictwo zrównoważone Jeśli siejesz jęczmień jary na paszę, to możesz do niego dodać grochu i masz mieszankę zbożowo strączkową i możesz zgarnąć trochę kaski. Byłem w piątek na szkoleniu z ODR i gościu mówił, że teraz do rolnictwa zrównoważonego jest 450zł do hektara. <_<

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share dominator82

dominator82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 24 luty 2009 - 19:33

Rolnictwo zrównoważone A jak jest liczony rzepak. Do jakiej rodziny się zalicza. Według mnie oleiste. A wy jak sądzicie