Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

447 odpowiedzi na ten temat

#121 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 11 luty 2010 - 00:05

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Co do rzepaku ze swojego pola.Ja zawsze kupowałem nowe nasiona a sąsiady brali ode mnie do siewu.2 lata temu spróbowałem zasiać i tak.Zasiałem 25ha 6 ha własnym 10 ha hybrydą 9 ha liniówką .Hybryda posypała lepiej o ok 10% liniówka i swój sypał tak samo. W tamtym roku zrobiłem tak samo i WSZYSTKIE posypały tak samo [hybryda i swój ].Wiec proszę mi to wytłumaczyć bo zgłupiałem.Co do pszenic to uważam że swojego nie opłaca się siać za te[teoretyczne] 100zł na ha drożej.

czym zaprawiałeś nasiona rzepaku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 23:16
  •  

#122 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 11 luty 2010 - 10:42

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Hubert skoro sam przyznajesz że kwalifikowany lepiej plonuje to po co siać swój? Żeby mieć niższy plon ale oszczdzić 100zł?
100zł to mniej więcej 100kg rzepaku. Więc jeśli nawet kwalifikowany sypnie tylko 200kg więcej to nie opłaca się siać swojego bo na 1ha jesteś w plecy 100zł, na 100ha 10 000zł w plecy.
A jeśli sypnie 500-1000kg więcej to ile na tym stracisz?
Niewiem jak ty sobie to wyliczyłeś ale dla mnie sianie swojego rzepaku to największa głupota skoro tak niewielka zwyżka plonu to rekompensuje.

#123 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 luty 2010 - 11:13

Czy warto kupowac nasiona w centrali? W zaokrągleniu:

10kg = 400zl rzepak kwalifikowany
10kg = 10zł rzepak swój

Na wstępie zaznaczę,że nie jestem fanem wysiewu własnego rzepaku, nigdy nie praktykowałem tego, ale w tym roku planuje z 5ha tak na próbę zasiać ;[
Są jednakże ludzie którzy kierują się tym prostym wyliczeniem, nie chcą przepłacać za materiał kwalifikowany bo myślą, że na swoim rzepaku zarobią tyle samo. Niech plon będzie 500kg mniejszy, 500zł tym samym w d*pę mają, ale oni i tak nie chcą wchodzić w koszty zwiazane z zakupem materiału kwalifikowanego na samym początku uprawy. Według Ciebie i wielu innych ( w tym mnie ) nie ma sensu siać swojego,ale weź tu innym przetłumacz

#124 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 11 luty 2010 - 12:30

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dokładnie. Potrafią liczyć tylko koszty i nie biorą pod uwage zysków.

#125 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 luty 2010 - 12:49

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Koszty jesteś w stanie lepiej przewidzieć niż zyski.

#126 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 12 luty 2010 - 00:21

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Zwykłą funaben zaprawiłem rzepak,ale dużo idzie.Teściu to brał na pole czysty rzepak w workach po nawozie [foliowe] wsypywał zaprawę i przewracał góra dół ,fajnie mu to wychodziło.Ja to łopatą na plandece.A opryski na choroby to podstawa.

Ciekawostka.Zawsze pryskałem na opadanie płatków Ale..em byłem zadowolony.W 2008 opryskałem Piktorem ale przed kwitnieniem [wg zaleceń]wdały się choroby byłem niezadowolony.W 2009 znów opryskałem Ale..em przy koszeniu przyjechał przedstawiciel [doradca] dużej firmy rozprowadzającej środki i powiedział ;ku....a jaki ty masz zdrowy rzepak; ......................................................co do alertu to faktycznie zmieniła się etykieta, nie zauważyłem i nikt nie powiedział.

#127 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 12 luty 2010 - 08:18

Czy warto kupowac nasiona w centrali? warto kupywać nasiona ale w DOBREJ centrali i w rozsądnej cenie .Dla przykłady teraz miałem tel. z propozycją łubinu pierwszy odsiew i cena 2700zł/t.Moja odpowiedz była prosta-niech sie udławią :D

#128 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 12 luty 2010 - 08:40

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Nasiona kupuje się w Hodowlach ,a nie w centralach gdzie panują jeszcze komunistyczne nawyki,Polecam Hodowle Roslin Smolice oddział Przebędowo,Nasiona danej odmiany nic nie pomieszane i zaprawione pięknie.Kupuje od nich już kilka lat i plony są na tony.Osobiście wymieniam wszystki materiał siewny ,zwłaszcza że są dopłaty.Przykładowo wam podam że sieję jęczmień ozimy Bażant w ilości 130kg na 1ha w cenie jesiennej 110zł/100kg to daje koszt na 1ha 143zł minus dopłata 100zł i macie obsiany hektar za 43zł.

#129 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 12 luty 2010 - 18:28

Czy warto kupowac nasiona w centrali? jest jeszcze jeden plus siania swoich nasion rzepaku nieotoczkowane lepiej i szybciej wschodzą

#130 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 luty 2010 - 19:39

Czy warto kupowac nasiona w centrali? @Jarki tym postem naraziłeś się chyba na ostrą krytykę @marekgizo :D :P :D ciekawi mnie co on na to odpowie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 luty 2010 - 19:50

Czy warto kupowac nasiona w centrali? @hubert krytyki się nie boje
zaznałem tego bo kilka lat temu była susza taka jak tej jesieni i gęściej siałem więc zabrakło mi ziarna,na końcu siałem swoje z funabenem i zgadnij które wyszły pierwsze :P

#132 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 luty 2010 - 19:57

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Pewnie rzepak z własnego zbioru :P jaka była różnica w plonie?

#133 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 luty 2010 - 20:05

Czy warto kupowac nasiona w centrali? dokładnie nie wiem ale plon NAPEWNO był większy tego co własny
tylko to były specyficzne warunki,rzepak ładniej powschodził i dlatego mam podstawy by tak myśleć

#134 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 12 luty 2010 - 21:44

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Nie otoczkowane na pewno szybciej wzejdą.Kiedyś nasiona buraków cukrowych były nie otoczkowane i wschody były szybsze.

#135 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 luty 2010 - 23:00

Czy warto kupowac nasiona w centrali? zgadza się były też wjelokiełkowe i wschodziły jeszcze lepiej :P

#136 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 13 luty 2010 - 21:44

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Jest teraz metoda pobudzania nasion buraka. Pobudzone nasiona wschodzą 2-3 dni wcześniej. Ciekawe czy praktykuje się to w przypadku rzepaku?
Everything is dust in the wind

#137 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 luty 2010 - 21:57

Czy warto kupowac nasiona w centrali? co do wschodów ale zbóż mam takie spostrzeżenia mianowicie zaprawianie na mokro i krótko przed siewem przyśpiesza wschody
a zaprawianie baytanem opóźnia co nie zmienia faktu że to jedna z najlepszych zapraw a w walce z pałecznicą jedyna choć nie do końca skuteczna :D

#138 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:02

Czy warto kupowac nasiona w centrali? W tamtym roku zaprawiłem na mokro z nawozem donasiennym,4 dni szybciej wzeszła i równiej od sąsiada.

#139 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 14 luty 2010 - 17:11

Czy warto kupowac nasiona w centrali? rzepak - z wiadomych względów wszystko sieje nowe kupione. co do zbóż to różnie - wczesniej było tak ze 20% sialiśmy nowym zbożem - reszta tym zebranym z poprzedniego roku.
W tym roku wspolczynnik tem chyba juz doszedł do 75% - czyli tylko 1/4 sieje swoim zbożem.
co do siły kiełkowania nowych nasion bywa różnie - czasem swoja stara pszenica ma duzo lepsze wschody niż nowy materiał który kosztował 1600 czy 1800 za tone

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 14 luty 2010 - 17:44

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dokładnie w tamtym roku pszenżyto z delgety po 1700zł/t a siła kiełkowania 84%.Porażka.