Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

447 odpowiedzi na ten temat

#101 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 08 luty 2010 - 10:41

Czy warto kupowac nasiona w centrali? mój sposób jest taki ze kupuje nowe zboże tylko na jedną działkę i osobno składuje mam wtedy w miarę świeże zboże.do tej pory robiłem tak tylko z pszenżytem ale w tym roku spróbuje z owsem.jaką odmianę polecacie owsa na słabe ziemię

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 16:34
  •  

#102 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 08 luty 2010 - 11:54

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Nie ma co pisać ale pszenica jest w tym roku lżejsza o ok 15%.u mnie do bina wchodzi 110 ton jak jest czubaty, w tym roku w jednym było 98ton a w drugim 96,650 .pszenica jest cała z wymiany, odmiany to Cubus i Bommer.Trzecia dawka azotu jest tylko na gluten,nie podnośi plonu.Były robione na ten temat badania.W tamtym roku teściu dał trzecią dawkę ja nie[ale pryskałem odzywką i mocznikiem w trakcje wychodzenia kłosa z pochwy]i ja zebrałem więcej niż on i mam lepsze parametry

jestem z Dolnego Śląska

#103 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 08 luty 2010 - 12:24

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Absolutnie daleki jestem od propagowania jakiejś formy nacjonalizmu jeżeli chodzi o dobór odmian - bez względu na kraj jej pochodzenia. Mój udział w tegorocznych zasiewach to ok. 70% zachodnich ( Cubus, Mulan ) i wspomniana wcześniej Tonacja. I tu się z Tobą zgodzę Jerzy - trzecia dawka azotu była potrzebna i przygotowana, ale w konsekwencji niemożliwa (przynajmniej u mnie) ze względu na ciągłe opady (albo bym się utopił w polu, a jak nie to poparzył rośliny bo były mokre cały czas).

Jak już się dało wjechać to na azot było lekko za późno, postanowiłem ochronić ją jeszcze fungicydem, bo w ciągu niecałych 2 tygodni mocno się "przebarwiła".
Pogoda w tym roku były paskudna, niemniej w jednakowych warunkach presja chorób na poszczególnych odmianach była bardzo zróżnicowana (nie oddają tego jednopunktowe różnice z doświadczeń )
Straszną porażkę zaliczyli w sąsiednim dużym gospodarstwie opierając się głównie na Quebonie. Wiem, że wszystko zrobili żeby tak nie było, ale cóż...
Kilkaset ha pośladu...
Ale żeby nie siać defektyzmu - chłopy siejta kwalifikowane ziarno!!! Pozdrawiam Darek.
Everything is dust in the wind

#104 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 luty 2010 - 19:10

Trzecia dawka azotu jest tylko na gluten,nie podnośi plonu.Były robione na ten temat badania.W tamtym roku teściu dał trzecią dawkę ja nie[ale pryskałem odzywką i mocznikiem w trakcje wychodzenia kłosa z pochwy]i ja zebrałem więcej niż on i mam lepsze parametry

jestem z Dolnego Śląska

Trzecia dawka azotu zwiększa MTZ (wyższy plon), poprawia parametry białko, gluten i masę hektolitra.

Ewentualna czwarta dawka N może pogorszyć jakość glutenu przy niesprzyjającej pogodzie. Nie podnosi plonu.

#105 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 09 luty 2010 - 18:12

Farmer21 --> różnice są takie:
- Własnego materiału siewnego trzeba więcej kilo posiać bo nie każde ziarno wzejdzie. Czyli np więcej się worków nanosisz.
- Zborze co roku się wyradza i daje coraz mniejszy plon, może w pierwszym albo drugim roku to nie problem ale materiał kwalifikowany to raptem 50-100zł więcej na ha, co rekompensuje plon większy o 100-200kg (a sypnie minimum tonę wiecej)
- Trzecia sprawa to parametry ziarna, jest to ważne bo może zboże pójść po niższej cenie na pasze zamiast na mąkę.
- Swój materiał siewny musisz przemłynkować i zaprawić. Ja bym nigdy w życiu nie chciał nawdychać się zaprawy, nałopatować, nakręcić się młynkiem, nawiązać i nanosić worków 5ton, wolę pojechać do centrali i przywieść worki na przyczepie odrazu na pole do siewnika.

Kukurydza z własnego ziarna sypie 3-4t i każda kolba jest nisko nad ziemia, ma małe ziarna które kruszą sie w kombajnie, rośliny sie łamią.
Rzepak kosztuje na ha 140zł, jak by ktoś chciał posiać swoim to wydał by 3zł ale 140zł to raptem 140kg rzepaku, znowu dochodzi mniejszy plon o 2tony, obsypytanie, itp.
Jeszcze zrozmumiem siane własnej pszenicy ale nie rzepaku.

My się tam nie narobimy za bardzo 1-2 godz, mlynkowanie czy jak to nazywacie fachowo 40min przy rzepaku, zaprawa no tu to racja, bo jak się czasem ją przypadkiem wciągnie ustami czy nosem to dość ostra jest, tylko. No to w naszym przypadku 6-7ha rocznie czyli ok 1000zł ? 2 godz roboty, a tyś zł to jest różnica... Tylko nie wiem jaki jest dawkowanie właśnie, więc nie wiem ile by tak naprawde nas to kosztowało na 6-7 ha.
Praca przy tym żadna jeśli ma się oszczędzić tyś zł, byle plon będzie dobry o to tylko chodzi, bo jeśli ten rzepak z centrali jest taki sam jak ten, ktory z pola mamy to się nie opłaci. Myślałem, że jak bym wujka namówił na nasiona z centrali to one dość rożnice zrobią...

#106 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 09 luty 2010 - 18:41

My się tam nie narobimy za bardzo 1-2 godz, mlynkowanie czy jak to nazywacie fachowo 40min przy rzepaku, zaprawa no tu to racja, bo jak się czasem ją przypadkiem wciągnie ustami czy nosem to dość ostra jest, tylko. No to w naszym przypadku 6-7ha rocznie czyli ok 1000zł ? 2 godz roboty, a tyś zł to jest różnica... Tylko nie wiem jaki jest dawkowanie właśnie, więc nie wiem ile by tak naprawde nas to kosztowało na 6-7 ha.
Praca przy tym żadna jeśli ma się oszczędzić tyś zł, byle plon będzie dobry o to tylko chodzi, bo jeśli ten rzepak z centrali jest taki sam jak ten, ktory z pola mamy to się nie opłaci. Myślałem, że jak bym wujka namówił na nasiona z centrali to one dość rożnice zrobią...

Po pierwsze nie chodzi o to, że zaprawa chwilę połechce cię w nos, tylko o Twoje zdrowie, a tu oszczędność rzędu 1000zł jest niczym nieuzasadniona.

Po drugie jeżeli musisz sam zaprawiać ziarno stosuj rękawice ochronne, maskę, i szczelne okulary (czytaj piktogramy)żeby środek nie przedostał się do śluzówek, potem zmień i wypierz ubranie - dbaj przy okazji o Twoją rodzinę.

Po trzecie namów wujka na nasiona z centrali, a rzepak Ci się odwdzięczy ;[
Everything is dust in the wind

#107 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 09 luty 2010 - 18:47

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Powiem tylko tyle że jeszcze nie widziałem ani nie słyszałem żeby ktoś siał swój rzepak. Kukurydzę raz słyszałem bo do mnie przyjeżdzali po kukurydzę to im tłumaczyłem że taką się nie sieje. Ale posiali rok i wyszli ledwo na zero. Teraz każdy sieje kupną kukurydzę.
Pszenica z centrali to tylko duzi gospodarze kupują. I jak liczyłem to raptem wychodzi 50zł więcej więć plon o 100kg to rekompensuje.
Ja bym nie pozwolił sobie na oszczędność 100zł na materiale siewnym przy wydatkach 2000zł i więcej. Bo jak bym posiał słaby materiał to szkoda drogich nawozów i oprysków.

Tylko tyle że małe chłopki przedewszystkim liczą koszty i nie liczą na plony. Aby tanio zasiać i wziać dopłaty, a to co z pola wezmą to wola nieba.

#108 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 luty 2010 - 19:04

Czy warto kupowac nasiona w centrali? @ marekgizio mój ,,sąsiad'' ma ponad 500Ha i co roku kilkadziesiat Ha sieje wlasnym rzepakiem. Sieje pol kwalifikowanego pol zebranego. W kolejnym roku to co zbierze z kwalifikowanego to sieje a druga polowe dokupuje. Chyba zrozumiale napisalem ;[

#109 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 09 luty 2010 - 19:48

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Odpowiadając na pytanie czy warto kupować nasiona w centrali, odpowiadam że warto.
Inwestując sporo kasy w ha ziemi, zakup materiału będzie ostatnim kawałkiem do całej układanki.

Mniejsze nakłady na nawożenie i ochronę przemawiają za wysiewem zboża z własnego magazynu.

P.S. Jeśli chodzi o rzepak, jak rzepak to i ogromne koszty produkcji (20ha uprawy potrzebuje ok. 60000zł więc średniej klasy samochód osobowy), siew własnego rzepaku przy tych kosztach to strzał w swoje kolano. Przy najmniej osobiście tak sądzę.

#110 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 09 luty 2010 - 19:49

Powiem tylko tyle że jeszcze nie widziałem ani nie słyszałem żeby ktoś siał swój rzepak. Kukurydzę raz słyszałem bo do mnie przyjeżdzali po kukurydzę to im tłumaczyłem że taką się nie sieje. Ale posiali rok i wyszli ledwo na zero. Teraz każdy sieje kupną kukurydzę.
Pszenica z centrali to tylko duzi gospodarze kupują. I jak liczyłem to raptem wychodzi 50zł więcej więć plon o 100kg to rekompensuje.
Ja bym nie pozwolił sobie na oszczędność 100zł na materiale siewnym przy wydatkach 2000zł i więcej. Bo jak bym posiał słaby materiał to szkoda drogich nawozów i oprysków.

Tylko tyle że małe chłopki przedewszystkim liczą koszty i nie liczą na plony. Aby tanio zasiać i wziać dopłaty, a to co z pola wezmą to wola nieba.

"małe chłopki"??? Kto to jest?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 luty 2010 - 19:51

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Przesadziles i to sporo z ta cyfra 60,000 bo jesli ktos zbierze 3 t/ha to nic nie zarobi

#112 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 09 luty 2010 - 19:55

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Licz się z tym, że nie każdy ma np. własny kombajn więc najmowanie maszyn, zasobność gleby w składniki PK, ochrona grzybowa, zakup siewu rzepaku hybrydowego.

#113 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 09 luty 2010 - 20:06

Czy warto kupowac nasiona w centrali? może zrobi nam zaraz kalkulacje, ale 60 tys na 20 ha? a co do nasion z centrali to warto, nowe odmiany nowe możliwości, czystość odmianowa,wolne od chorób które z pola na pole są przenoszone z ziarnem.

#114 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 luty 2010 - 20:15

Licz się z tym, że nie każdy ma np. własny kombajn więc najmowanie maszyn, zasobność gleby w składniki PK, ochrona grzybowa, zakup siewu rzepaku hybrydowego.

Fakt nie uwzględniłem najmu kombajnu. Ale to i tak za dużo.

#115 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 09 luty 2010 - 20:16

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Warto eksperymentować, każda odmiana to nowe wyzwanie.

#116 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 09 luty 2010 - 20:24

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Panowie wszyscy piszecie, że warto stosować materiał siewny, ale jak to się ma do cen otrzymywanych za zboże. O i;e pewne jest to że kwalifikowany materiał siewny ma dużo zalet to jego największą wadą jest jego cena, a przy obecnych cenach ta różnica jest jeszcze większa i wielu rolników którzy chcieliby go stosować po prostu na niego nie stać.

#117 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 09 luty 2010 - 21:25

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Sydney weź ołówek i policz o ile więcej.
Dla pszenicy to raptem 50zł drożej - rekompensuje to plon większy o 100kg. Powinna sypnąć spokojnie tonę więcej więc jakieś 500zł więcej na tym zarobisz.
Dla rzepaku 100zł drożej - plon większy o 100kg, powinno być ok tony więcej wiec 1000zł więcej zarobku.
Dla kukurydzy drożej o 400zł - plon większy o 1000kg. Z tym że kukurydza spod suszarni może wcale nie wzejść a jak coś sie urodzi i będzie miało kolby to nawet 2 ton nieda. Trzeba by było łuszczyć kolby i suszuć na grzejniku i wtedy może będzie 5ton, a materiał kwalifikowany sypnie spokojnie 12ton.
Siejąc swoją wyjdziesz na zero a kwalifikowaną zarobisz ze 2000zł

#118 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 09 luty 2010 - 21:48

Czy warto kupowac nasiona w centrali? fakt, zapomniałem o dopłatach do materiału siewnego. Może problemem jest to, że w wielu gospodarstwach nie ma płynności finansowej. Powiedzmy, że kosisz zboże i ze sprzedażą czekasz na lepszą cenę a zasiać musisz dość szybko to siejesz swoje, a teraz firmy już tak chetnie na termin nie dają. Ja osobiście jak mam małe kawałki to kupuję z centrali a jak potrzebuje więcej to biorę od znajomgo, który dla centrali produkuje, zawsze taniej ;[

#119 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 10 luty 2010 - 11:45

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Co do rzepaku ze swojego pola.Ja zawsze kupowałem nowe nasiona a sąsiady brali ode mnie do siewu.2 lata temu spróbowałem zasiać i tak.Zasiałem 25ha 6 ha własnym 10 ha hybrydą 9 ha liniówką .Hybryda posypała lepiej o ok 10% liniówka i swój sypał tak samo. W tamtym roku zrobiłem tak samo i WSZYSTKIE posypały tak samo [hybryda i swój ].Wiec proszę mi to wytłumaczyć bo zgłupiałem.Co do pszenic to uważam że swojego nie opłaca się siać za te[teoretyczne] 100zł na ha drożej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2010 - 12:26

Czy warto kupowac nasiona w centrali? @Tomek nie zglupiałeś tylko tak już jest, że rzepak swoj wyda Ci nieco gorszy plon. Chyba, że go jakies choroby bądź grzyby wpierdzielą. Wiele mówi się że rzepak kwalifikowany jest o wiele lepszy, że nikt nie zaleca siać swojego ale to jest tylko taka propaganda żeby kupować rzepak kwalifikowany. Fakt-lepiej plonuje,jest zaprawiony