deer

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Magda_86    21

Udaj się do Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin I Nasiennictwa i tam chyba Ci dają pełną instrukcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Najpierw trzeba zadać sobie pytanie czy mam do tego odpowiednią wiedzę i minimum praktyki bo to nie taka prosta sprawa jak przy normalnej produkcji, a po zadanym pytaniu wnioskuję że nie masz ani jednego ani drugiego.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Wszedlbym w polemike ale szkoda na kolejnego internetowego napinacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

musisz iść do jakiejś centrali nasienne i dogadać się czy maja wolne miejsca w kontraktach jak mają to podpisuje umowę i jesienią kupujesz u nich materiał siewny bazowy siejesz i tyle wiosna będziesz miał 2 kontrolę na polu inspektora uprawnionego do oceny plantacji nasienne i tyle jak materiał przejdzie akceptację to sprzedajesz go tej centrali i to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Możesz się napinać ile wlezie młody człowieku, pogadamy jak Cię inspektor odstrzeli na pierwszej lustracji.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

@zenek dzieki za info, @mikad kolejny post wnoszacy sporo waznych i cennych informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

zenekkrasowski@ złota zasada jak nie wiem to nie wprowadzam w błąd innych. w sumie to tak robią centrale i co z tego jak weźniesz pszenice zasiejesz na 10 ha i w koło masz inna pszenice i w takiem przypadku twoje pole odpada bo oprócz materiału z centrali są też minimalne odległości, pasy pylenia i jak wezmą od Ciebie i zapłacą Ci 10 czy 15 procent wiecej niż na rynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Witam,

Zastanawiam się aby pierwszy raz kupić materiał kwalifikowany i skorzystać z dopłaty do materiału siewnego.

Chciałbym tylko podpytać bardziej doświadczonych kolegów czy rzeczywiście jeżeli kwalifikowanego zasieję po 150 kg na ha (normalnie siałem 220-240 kg na ha) to uzyskam plon przynajmniej 4,5 tony z ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

nikt nie dostał w 2016 bo w tym roku zmiana zasad  ze wypłata bedzie dopiero we wrzesniu i stawka nie znana :(


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam,

Zastanawiam się aby pierwszy raz kupić materiał kwalifikowany i skorzystać z dopłaty do materiału siewnego.

Chciałbym tylko podpytać bardziej doświadczonych kolegów czy rzeczywiście jeżeli kwalifikowanego zasieję po 150 kg na ha (normalnie siałem 220-240 kg na ha) to uzyskam plon przynajmniej 4,5 tony z ha ?

 

Jak zasiejesz dobre własne nasiona 150 kg to możesz i 8 ton uzyskać nasiona to nie wszystko akurat plon nie zależy w najwwiększym stopniu od nasion owszem postęp jest istotny ale jeśli masz niską zasobność w składniki czy przyjdzie susza to nie licz na wysokie plon z racji zakupu kwalifikatu

nikt nie dostał w 2016 bo w tym roku zmiana zasad  ze wypłata bedzie dopiero we wrzesniu i stawka nie znana :(

 

Wypłata na pewno nie będzie we wrześniu myślę że do końca roku jak się wyrobią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Więc jak kupisz po 160 zł wysiejesz 180 kg to koszt 290 zł minus dopłata 210 zł.

Swoje nasiona można sprzedać po 70 zł wysiewasz z  220 kg minimum 15 % odpadu po wyczyszczeniu minimum, zaprawa 20 zł za  100 kg, no to wychodzi jakieś 180 zł ha, i zostaje poślad.

Więc trza się poważnie zastanowić czy jest sens bawić sie za 30 zł  na 1 ha.

Sam trochę czyszczę i wysiewam swój materiał ale zastanawiam się czy to ma sens, wyczyszczoną pszenicę sprzedaję po 90 zł po petkusie czyszcze z 6 ton dziennie.

 

Właśnie też policzyłem i jeżeli trzeba materiał siewny kupić od innego rolnika, wyczyścić i zaprawić to tak jak piszesz tomek73 to oszczędności są na tyle małe, że bardziej opłaca się kupić materiał kwalifikowany i odchodzi

- własny transport bo przywiozą na podwórko

- czyszczenie a tym samym strata bo będzie odpad

- zaprawianie

- swój czas pracy + prąd niezbędny na wyczyszczenie materiału.

 

Licząc po cenie pszenicy po jakiej w tym roku ją sprzedawałem to wyszło mi, że przy zakupie kwalifikowanego jeżeli plon będzie o 165 kg większy na ha (koledzy z którymi rozmawiałem i sieją kwalifikowanym zapewniają, że plon będzie większy) to już wtedy końcowy wynik finansowy jest taki sam co przy sianiu materiałem niekwalifikowanym (liczyłem dla 9 ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Najgorsze ze nie wiadomo narazie ile bedzie wynosila doplata do material siewnego. Wstepnie ok 80 zl. Ale to zalezy ile jest chetnych. Do tego trzeba jeszcze dodac to ze niektorzy siali na jesien kwalifikowany material i na wiosne przez wzglad na wymarzniecia rowniez siali. Ja raczej kupie bo siac swoj malo oplacalne. Zastanawia mnie propozycja jednego z przedstawicieli, ktory oferuje nasiona zwykle i niby jakies o podwyzszonych parametrach chyba firmy Topfaram. Bo jezeli odmiana ta sama to ewntualnie mozna dac lepsza zaprawe z jakims nawozem donasiennym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja tam sieję swoje wolę sobie paszowego kupić niż przepłacać za kwlifikat bo ceny wiosną mieli wygórowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

Nie dostałeś dopłaty za materiał siewny?

 

niedostalem doplaty za material siewny kupiony w 09.2015 kasa zamrozona kupowalem tylko pszenice ozima,  moim zdaniem jesli mam czekac ponad rok na ta ich doplate to zasieje swoje nasienie a dokupie troche na rozmnozenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hopper5    85

niedostalem doplaty za material siewny kupiony w 09.2015 kasa zamrozona kupowalem tylko pszenice ozima,  moim zdaniem jesli mam czekac ponad rok na ta ich doplate to zasieje swoje nasienie a dokupie troche na rozmnozenie

I szybko nie dostaniesz. Troszkę sie pozmieniało. Gostek który był u mnie na kontroli  w maju mówił że teraz mają przeznaczoną pewną pulę na zwrot za mat. siewny i na dzień 30 września wszystko zliczą i będzie wiadomo jakiej wysokości będzie zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Dzwoniłem wczoraj do ARR w sprawie dopłaty za materiał jeżeli kupię go teraz.

Dowiedziałem się, że wniosek o dopłatę będę mógł składać po 15.01.2017 r. i wnioski będą przyjmowane do 30.06.2017 r.

W terminie lipiec - wrzesień 2017 r. będą wyliczać kwotę dopłaty czyli pula kasy jaką mają na dopłaty podzielona na liczbę wniosków=areał.

Na koniec września ogłoszą wysokość dopłaty i wtedy w ciągu 2 miesięcy pieniądze zostaną przesłane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal25791    25

Mam pytanie, odnośnie dopłaty do materiału siewnego. Aby dostać dopłatę muszę zasiać min. 1 ha. Czy mogę ten hektar mieć na trzech różnych kawałkach pól z różnymi zbożami np. 40ar-pszenżyto, 30ar-żyto hybrydowe, 35-jęczmień jary ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jasne że nie czekać póltora roku za te grosze niech centrala sprzeda powiedzmyy za 1200 zł i niech oni składają na dopłaty i czekają za kasą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Staszek i Aleksander - dwa największe mózgi tego forum przypominacie mi mojego sąsiada, nic się nie opłaca, lepiej siać od 30 lat to samo żyto i owies i zbierać 1.5t/ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
    • Przez Krzyszt0f
      Witam wystąpiła u mnie śniedź cuchnąca w pszenicy, i teraz pytanie czy mogę to ziarno dać do jedzenia świnią i bydłu? Czy dodawać coś do paszy dla bezpieczeństwa? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj