Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

447 odpowiedzi na ten temat

#401 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 13:29

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Ja jak co roku 200kg kwalifikatowanego na rozmnożenie a resztę swoim...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 11:16
  •  

#402 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 25 wrzesień 2013 - 14:28

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Ja tak samo jak kolega wyżej. A swoje zaprawione

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#403 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 17:53

Czy warto kupowac nasiona w centrali? ja też tak 500kg kwalifikowanego a reszta swoim zaprawionym.

#404 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 18:05

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Ja kupiłem na 30% areału, resztę wyczyściłem na Petkusie i sieje, a mam odmiany z tamtego roku.

#405 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 18:11

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Na rozmnożenie to można brać jakie drogie, teraz się opłaca brać kwalifikat, chyba że pełna ochrona, nawożenie, potem przeczyszczone powiedzmy na petkusie i sprawdzona siła kiełkowania.

#406 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 18:19

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Przy 60ha stały schemat od lat 60ha *150kg do którego zwraca ARR wyjdzie 9t kwalifikatu- a ze sieje najczęściej na hektar 160-170 kg to brakuje mi około 1 tony i to wysiewam swojego.
Nie widze sensu siania swojego - oszczedność rzedu 20-30 zł na hektar to żadna oszczędność.

#407 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 25 wrzesień 2013 - 18:41

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Co 3 lata można kupić 50kg na rozmnożenie, a tak to nie widzę sensu 3krotnie przepłacać. W czym ono inne że zaprawione i droższe bo nawozowane by ładniejsze było.

#408 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 19:22

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Jeśli mam płacić po 1800/t pszenżyta zaprawianego jakąś Tarczą czy innym Vitavaxem, które wygląda jak poślad i kiełkuje jak Bóg da (Centrala Nasienna Białystok) to warto się zastanowić nad czyszczeniem i zaprawianiem na własną rękę.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#409 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3928 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 19:23

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Przy 60ha stały schemat od lat 60ha *150kg do którego zwraca ARR wyjdzie 9t kwalifikatu- a ze sieje najczęściej na hektar 160-170 kg to brakuje mi około 1 tony i to wysiewam swojego.
Nie widze sensu siania swojego - oszczedność rzedu 20-30 zł na hektar to żadna oszczędność.

My też od kilku lat 100% wykorzystania zwrotu ARR (pomijając 7 ar ziemniaków)..

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#410 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 06:18

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Powiedzcie mi panowie skąd oni biorą to C1, to jest jakaś zwiększona ochrona? Ziemniaki to wiem ale zboże nigdy jeszcze mnie w tym nie uswiadomił. Tak samo skąd biorą nasiona żyta hybrydowego, coś wstrzykuja każdemu ziarenku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 wrzesień 2013 - 22:09

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Hybrydy uzyskuje się poprzez skrzyżowanie z sobą dwóch odległych linii. A ziarno 1 rozmnożenia C1 pochodzi od rozmnożenia materiału kategorii elitarny, bazowy o ile dobrze pamiętam.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#412 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 04 październik 2013 - 17:33

Czy warto kupowac nasiona w centrali? A bazowy skąd?:)

#413 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 19:30

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Policzyłem, jaka różnica jest medzy swoim materiałem a gotowym z centrali. Pare lat temu skąd brałem materiał tylko na rozmnożenie, towar był rozmaity- zdolnośc kiełkowaia miała byc 98% a było 60 więc lipa. W ostatnich latach przeprowadzili modernizacje no i nie powiem jakośc o stokroć lepsza. Brałem jęczmień i pszenice w rzeczywistości było tak jak na etykiecie siła kiełkowania=98% co roku. U siebie nigdy nie przekroczyłem 88% z moich zbiorów, a najczęśćiej było ~72%. Materiał przyzwoitym środkiem zaprawiony, już nie pamiętam jakim. Nawet rozmawiałem z gościem który tam pracuje to powiedział, że już nie da się zakombinować ani na ziarnie ani na zaprawie- nowoczesna linia sterowana komputerowo. Teraz jest to warte swojej ceny. Wracając do sedna. Ja wyłącznie sprzedaje zboże więc to co oczyściłem i zasiałem już nie sprzedam. Więc np jęczmień po 800zł/t siany 180kg/ha =144zł. Te pieniądze już nie wpadły do portwela czyli tyle mnie to kosztowało, prąd do czyszczenia i zaprawiania i robota powiedzmy 20zł, zaprawa 40zł/ha czyli wychodzi już 204zł/ha-koszt własnego materiału siewnego. Taką ilośc materiału siewnego zakładam przy dość przyzwoitej sile kiełkowania, jesli siła kiełkowania mniejsza trzeba więcej ziarna więc koszt jeszcze więskzy bo trzeba np 200kg. Materiał siewny z centrali jak już kilka razy mi się trafiło miał 98%, niech ma 90% siły kiełkowania i wyjdzie go przyładowo (przy tej samej zakładanej obsadzie szt/m2) 170kg/ha x 185zł zaprawiony (taka cena mignęła mi na jakiejś stronce)=315zł-100zł zwrotu=215zł więc różnica między swoim a z centrali wynosi 11zł/ha. Moim zdaniem nie warto się kurzyć i męczyć tylko kupić z centrali. Tak zapewne zrobie. Dodam, że każdy liczy inaczej i inne wnioski wyciąga :)

#414 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 23:22

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Jak by nie liczyć to ze zwrotem opłaca się kupować materiał siewny z centrali jeżeli jest dobrej jakości.

#415 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 02 luty 2014 - 13:04

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Ja liczyłem na pszenżyto to wyszło mi zysku 38zł na 1ha więc też się nie bawiłem z młynkowaniem tylko wszystko z centrali kupiłem

#416 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 02 luty 2014 - 16:52

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Jak ktoś ma swój dobry mat. siewny to pół bidy ale jak kupi na targu [ aby zmienić , a bo to ładne ziarno widzi a tańsze niż w centrali ] to żadna oszczędność ! Niewiesz nic o odmianie itd. co jest b.ważne [ sąsiad kupił pszenice zimową i posiał jako jarą ...i zaoszczędził ...] :(

#417 Share kris352

kris352

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 07 sierpień 2014 - 06:37

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Znacie już jakieś ceny ozimin? Ja też w tym roku planuje obsiac wszystko nowym z centrali.

#418 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 13 sierpień 2014 - 16:20

Czy warto kupowac nasiona w centrali? U mnie odmiana dinaro 1980 zł przy siewie 130 kg/ha i kws AVEO 1660 zł przy siewie 150 kg. Ceny podobne jak w zeszłym roku

#419 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 15 sierpień 2014 - 19:05

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Jeczmień ozimy JUP 175 zł za 100 kg
Pszenica cena od 180 zł za 100 kg: Ostroga, Arkadia, Fidelius, Bohemia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share F3dor

F3dor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 20 sierpień 2014 - 20:44

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Ja dziś usłyszałem cena za pszenżyto 1600zł/t i jak powiedziałem ojcu to sie przeraził hehe pamieta ktos po ile było w tamtym roku mniej więcej średnio pszenżyto?