Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

447 odpowiedzi na ten temat

#221 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 19 wrzesień 2010 - 17:03

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Kolego @tomek73 ja sie z tobą w zupełnosci zgadzam, ale nie to mi chodzi... Jesli mowa o efektach siania tego materialu, to w moim przypadku odmiany pszenicy kupione od Dalgety plonowały znaaaacznie lepiej od naszych krajowych C1. Chodzi mi o to, ze od kogo by sie nie kupilo to bedzie C1, a oni daja C2, a skoro C2 Dalgety bije na łeb odmiany C1 innych firm to dlaczego nie żądać C1 by było jeszcze lepiej?? Dalgety opowiada bajeczkę ze ich towar odpowiada parametrom C1 i ze kieruja sie troche innymi standardami. Jednak plantacje nasienne weryfikowane sa w jednakowy sposob, tak samo jest z materialem siewnym, wiec WTF?? Ja tam znawca w tej dziedzinie nie jestem, ale pewien mądry człowiek zwiazany z nasiennictwem oswiecil mnie ze nasiona z rozowa etykieta dopuszczane sa w specjalnych okolicznosciach, np. w przypadku totalnej kleski urodzaju w wyniku ktorej brakowaloby materialu pierwszej klasy. Może poniosla go wyobraznia, bo dalgety co roku sprzedaje rozowe i czy aby nie jest to lekkie nagiecie dołączając do tego fakt ze na te naprawdę niezłe odmiany ma wyłączność?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzisiaj, 20:03
  •  

#222 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 19 wrzesień 2010 - 18:52

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Co do dopłaty to masz wysiać min 150 kg/ha.Dokumenty [fakturę i wniosek] składasz na wiosnę do agencji i czekasz chyba do końca maja na pieniądze.

Co do tych etykiet to nie wiedziałem że tak się sprawa przedstawia.Będe się musiał znajomego spytać który oceniał kiedyś plantacje nasienne.

#223 Share aro40

aro40

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 październik 2010 - 08:01

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Z Dalgety w sierpniu 2009 kupiłem pszenicę ościstą w której jak się później okazało była domieszka zwykłej pszenicy(co było powodem szkód ze strony zwierzyny). Próbowałem to reklamować przez przedstawiciela, jednak użyli swojej starej taktyki najpierw przedstawiciel odwlekał przyjazd, później że jakoś się dogadamy w końcu skosiłem zboże i temat się urwał, bo nie było dowodu dodam iż kupiłem ok. 5 ton nasion. Nauczony taką sytuacją następnym razem sprawę zgłaszam do inspekcji nasiennej w jaki sposób na taki towar wydano świadectwo kwalifikacji i nie rozmawiam z firmą Dalgety. Moim zdaniem nasiona Dalgety są przereklamowane.Dodam iż firma bardzo silinie pilnuje swjego interesu(jeżeli jakikolwiek parametr towaru ze strony producenta nie jest spełniony stosują bardzo duże potrącenia, a umowy są tak konstruowane, że całe ryzyko jest po stronie rolnika)

#224 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 11 październik 2010 - 21:06

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Niedawno sialiśmy żyto kupione w jednej z central nasiennych to trafiały się ziarna kukurydzy :lol:

co o tym myśleć ?

a i kilku rolników musi przesiewać swe uprawy bo dali im ziarno kwalifikowane które nie kiełkuje :D

dobrze, że chociaż dali im rekompensatę no i nowy siew.

ale ogólnie rzecz biorąc to i tak jestem za tym by kupować " świeży siew"

#225 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 12 październik 2010 - 07:16

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Myślę, że dobrze by było zbierać informacje o niesolidnych firmach nasiennych, które sprzedają nasiona kiepskiej jakości.
Stworzyć taką "czarną listę" na której wymienione byłyby takie firmy.
Wiadomo że czasami każdemu zdarzy się wpadka ale jeśli taka niesolidność powtarzałaby się to firma powinna trafić na taką listę.

#226 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 12 październik 2010 - 07:50

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Kupiłem do siewu pszenicę odmiany Muszelka - oczywiście kwalifikat. Jakie było moje zdziwienie gdy po otwarciu pierwszego worka zobaczyłem te nasiona. Prawie każde zainfekowane było fusarium w mniejszym lub większym stopniu (niektóre ziarna były zupełnie brunatne, inne do połowy). Dodam, że potem siałem na usłudze tę samą odmianę z własnego odsiewu - żadnego grzyba. Znaczy to, że można było dobrze ochronić pszenicę, bo warunki wegetacji raczej wszędzie były podobne. Muszę znaleźć etykietę to napiszę skąd to (dystrybutora nie podaję bo to nie jego wina).
Everything is dust in the wind

#227 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 12 październik 2010 - 13:43

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Ja w tym roku zasiałem 8 ha ozimych kupujac tylko kwalifikat, mialem okazje kupic Bogatke z gospodarstwa zaprawiana po 150 za 100kg wiec postanowilem kupic bogatke po 168 z papierami
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#228 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 październik 2010 - 17:25

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Moim zdaniem opłaca się kupować nasiona w centrali. Sam kupowałem 2 lata temu i bardzo ładnie mi zeszło i w tym roku też kupiłem i zobaczę co będzie. Te 2 lata temu to była jakaś odmiana granedo czy podobnie dokładnie nie pamiętam, mogę się mylić. Na początku bardzo słabo mi to wschodziło, ale na wiosnę już wszystko ruszyło ładnie, co dało plon 6.5t / ha co na moich ziemiach jest bardzo dobrym efektem! W tym roku zasiałem odmianę balitko i zasiałem 4 ha / 250 kg na ha. Zobaczę co z tego wyjdzie. Zrobię także porównawcze fotki jak bardziej urośnie.

#229 Share schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:52

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Zgadzam się. Ja cyklicznie zawsze odnawiam nasiona zbóż i sadzeniaki ziemniaków w centrali. Z reguły plony są wyższe, a ziarno jest lepszej jakości.

#230 Share KacperMTZ10

KacperMTZ10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko co z nim związane :D

Napisany 12 luty 2011 - 19:38

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Tak z centrali lepiej kupować nasiona bo jest to sprawdzone :D Ja siejąc z centrali gdzie obok znajomy siał swoją z ubiegłego roku pszenicę i różnica była ogromna :P
MTZ 82 + UNIA Combi 3,7 = Dobrze uprawione pole :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 12 luty 2011 - 20:08

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Nasiona są drogie, ale jak kupimy w centrali to od razu widać lepsza jakość, lepszy wzrost, lepszy plon uprawianej rosliny

#232 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 12 luty 2011 - 20:20

Czy warto kupowac nasiona w centrali? warto kupować z centrali sam co roku kupuje na parę hektarów są lepsze zbiory
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

#233 Share dmowski1939

dmowski1939

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna
    bydło mięsne

Napisany 12 luty 2011 - 22:24

Czy warto kupowac nasiona w centrali? A jak ceny? Byłem wczoraj w centrali w Białej Podlaskiej, to mieli trzy odmiany pszenicy jarej po 200 zł za 100 KG I kilka odmian jęczmienia po 190 zł

#234 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 13 luty 2011 - 15:23

Czy warto kupowac nasiona w centrali? @Dmowski1939 to wcale nie wysokie ceny jak na ten rok. Jesienią ceny kształtowały się na poziomie 160-180 zł za 100 kg, a cena teraz przy końcu roku i początku nowego jest dużo wyższa niż wtedy. ;)

#235 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 15 luty 2011 - 17:57

Czy warto kupowac nasiona w centrali? ja co roku kupuje na część pól nasiona z centrali tak aby nie siać dłużej jednej odmiany jak 2-3 lata. Z odmian zakupionych w centrali są lepsze plony lepsze przezimowanie ozimin. ;)
red power

#236 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 15 luty 2011 - 18:02

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Dzwoniłem za żytem jarym to materiał siewny na dzień dzisiejszy kosztuje 205 zł+5%vat. Cena jeszcze w miarę w porównaniu do cen zbóż paszowych, ale jednak wysoka <_<

#237 Share banan29

banan29

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 15 luty 2011 - 23:38

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Warto kupować bo taniej cie wyniesie z centrali ziarno aniżeli swoje ja zamówiłem 4 t jęczmienia po 178zl za q centrala w srodzie śląskiej handluje już parę ładnych lat z nimi solidna firma nie pamiętam kiedy ostatnio sialem swój materiał bo mi się nie oplaca sialem nawet jak nie było dopłat do materiału siewnego drugi plus tego ze siejesz z centrali to taki siałeś kilka odmian i poruwnójesz która ci odpowiada a która nie ja tak robię i jest ok i co roku próbuje dwie nowe odmiany

błędy!

Edytowany przez milanreal1, 16 luty 2011 - 22:20.

#238 Share ogrodnikPPL

ogrodnikPPL

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 luty 2011 - 23:25

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Na pewno warto wprowadzać nowe odmiany ponieważ prawie co roku są jakieś nowości a naprawdę jeśli się trafi z odpowiednią na dane warunki siedliskowe to jest duża różnica w plonach. Takie porównanie starej z nową odmianą daje najlepsze rezultaty co do decyzji o tym czy wymieniać materiał siewny.

#239 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6741 postów

Napisany 21 luty 2011 - 23:39

Czy warto kupowac nasiona w centrali? Po ile owies teraz w Centrali?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 21 luty 2011 - 23:40

Czy warto kupowac nasiona w centrali? wie ktoś gdzie jest najbliższa centrala koło Częstochowy ??? i jakie tam są ceny zbóż ????????????