Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rolnictwo Precyzyjne

126 odpowiedzi na ten temat

#121 Share kristofus

kristofus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 14:36

Rolnictwo Precyzyjne No cóż, w takim razie podłączam się do pytania jak w praktyce wygląda wykorzystywanie map plonu.
Interesuje mnie to ponieważ używam w kombajnie monitora plonu niestety bez mapowania i pracuję właśnie nad dodaniem relatywnie niewielkim kosztem takiej funkcjonalności. Technicznie już w zasadzie mam wszystko co potrzeba (monitor plonu, nawiązaną z nim komunikację, obecnie testuję rozwiązanie gps, które pozwoliłoby osiągnąć powtarzalną dokładność określania pozycji poniżej 0,5m), może kiedyś to zafunkcjonuje jako rozwiązanie na bazie przeciętnego smartfona czy tabletu.
Do zmiennego nawożenia droga nie wydaje mi się prosta, tak jak piszesz jest szereg czynników (na których zresztą się nie znam) które trzeba uwzględnić.
Ale co do samego monitora widzę pewne potencjalne zalety, które mogłyby umożliwić wyciąganie wniosków:
- można wykryć i dokładnie wskazać na polu miejsca wymagające poświęcenia uwagi, zwykle patrzymy w najlepszym wypadku na plon całościowy a to za mały poziom szczegółowości
- mapa plonu umożliwiłaby badanie "odpowiedzi" pola na zastosowane różne techniki nawożenia w ramach np. jednego kawałka, zwłaszcza porównanie takiej mapy z wykonaną np. rok wcześniej mogłoby ułatwić szybkie znalezienie optymalnego sposobu nawożenia, nawet na zasadzie "ślepego trafu" :)
- w podobny sposób można łatwo badać plonowanie różnych odmian na danym kawałku, można to oczywiście robić stosując sam monitor czy chociażby wagę najazdową ale jest to delikatnie mówiąc lekko upierdliwe :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rolnictwo Precyzyjne Dzisiaj, 21:12
  •  

#122 Share kurak

kurak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 19:28

Rolnictwo Precyzyjne Myślę, że gdyby dysponować mapą plonu można próbować robić mapy nawozowe. Tylko tak jak piszesz, potrzebne jest urządzenie które będzie zapisywać plon. Ponoć NH dysponuje takim bajerem :)
Pozdrawiam,
Robert

#123 Share mdolata

mdolata

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO PRECYZYJNE

Napisany 25 styczeń 2013 - 12:59

Rolnictwo Precyzyjne Takim monitor plonu ma TRIMBLE w ofercie http://precyzyjnerol...ds-ceres-8000i. A jeżeli planujesz zakup nowego rozsiewacz nawozu to SULKY ma identyczny komputer do rozsiewania i to samo urządzenie można przerobić na monitor plonu dokupując antenę (i przerabiając legalnie urządzenie koszt takiej przeróbki to ok. 300 euro). I w ten sposób jedno urządzenie jest częstej wykorzystywane.

#124 Share kurak

kurak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:30

Rolnictwo Precyzyjne Rozsiewacz już kupiłem rok wcześniej - Amazone, ale mam możliwość wprowadzenia zmiennego nawożenia na etapie GPS Switch, zastanawiam się jakby zrobić plan nawozowy przy niewielkich nakładach pracy i żeby to miało sens. Wiem, wiem, powiecie że jestem leniwy ale jeszcze zdążę się narobić ;]
Pozdrawiam,
Robert

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#125 Share Przepiorek

Przepiorek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 23:08

Rolnictwo Precyzyjne Mapy plonu są jednym z elementów jakie można brać pod uwagę przygotoując mapy aplikacji nawozów.
Dzięki tym mapom jesteś w stanie określić zejście składników z pola z plonem głównym i ewentualnie ze słomą.
To, że w danym miejscu plon wyniósł 1,5 tony nie musi oznaczać, że ziemia jest kiepska.
Problemem może być zła zasobność w składniki , bardzo kwaśny odczyn lub rodzaj gleby lub jej podglebie, albo dziki mogą tam żerować i pomimo super warunków plonu tam nie ma. W obszarach gdzie plon jest bardzo niski można pobrac specjalne próby, żeby wykonac dokładne analizy w celu rozpozania problemu.
Może tak być, że jest to obszar, który co roku ma słabe plonowanie, a parametry składu gleby są dobre - wniosek w tym obszarze nalezy zmniejszyć nawożenie do plonu który jest tam uzyskiwany.
Jeżeli chcesz ekonomicznie dawkować nawozy można brać pod uwagę tylko mapy plonu. Nawożąc pod plon bilansujesz ubytki składników które zostały wywiezione na przyczepach.
Ale jeżeli masz zawartość danego składnika na poziomie bardzo niskim albo niskim wskazane by było żebyś podrzucił trochę więcej nawozu, ponieważ straty plonu mogą wynikać z braku dostępności składników.
Dodatkowo można wziąć pod uwagę strukturę gleby. Do tej pory w 95% poboru prób glebowych w szczególności w dużych gospodarstwach robi się z 4 ha próbę zbiorczą. 4 ha to 200m x 200m - spory kawałek pola. Na próbę zbiorczą składa się od 15 do 20 nakłuć. Słyszałem, że w niektórych firmach robi się 12 nakłuć, ważne jest, żeby był kartonik pełen - a to nie jest zgodne z polskimi normami.
W takiej próbie znajdzie się trochę piachu, gliny i średniej gleby. To zostanie zmiksowane i zostanie wykonana analiza na której będziemy opierać swoje założenia dotyczące nawożenia. Część z Was pewnie wie, że oprócz fosforu widełki poszczególnych stopni (czytaj zakresów ) zawartości (niska, średnia, wysoka, etc) są uzależnione od kategorii agronomicznej gleby. W miksie mamy miks i co ustali metoda organoleptyczna pracownika SCHR taka będzie kategoria agronomiczna dostarczonej próbki.
Obecnie jest sposób na wykonanie bardziej precyzyjnego pobierania prób poprzezskanowanie gleby na dwóch poziomach (do 45cm i do 90 cm) np. skanerem Veris MSP 3150.
Dzięki tej metodzie najpierw wysnaczamy izoliniowe strefy jednolitej struktury gleby, następnie pobieramy próby z miejsc o tym samym składzie. Tu jesteśmy w stanie z dużą precyzją określić zawartość składników. Przyszłość to wykonanie badań terenowych spektrometrem z dużą ilością pobranych prób (być może nie będzie potrzeba oddawać prób do SCHR-u) oraz pomiar pH również podczas skanowania i badań spektrometrem. Prób na hektarze wyjdzie kilkadziesiąt do kilkuset. W Polsce takie badania spektrometrem i skanerem w celu adaptacji na polskich ziemiach wykonuje w tej chwili IUNG w Puławach.
Skanowanie wykonuje się tylko raz, ale można oprócz opisanego wyżej precyzyjnego poboru prób glebowych można wykonać zmienny wysiew nasion. Na górkach, glinach 10-20% więcej nasion, na glebach lekkich, średnich i w dołkach 10 -20% miej nasion. Obsada 100% - 500-600 kłosów na 1 m. Na bardzo lekkich można jeszcze bardziej zmniejszyc normę ze względu na to, że takiej obsady ziemia nie wyżywi.
Żeby te wszystkie parametry ze sobą spiąć powinno się zaopatrzyc w dobre oprogramowanie, które pomoże w wykonaniu odpowiednich map, ale równiez pokaże z kazdego ara zysk jaki generujemy. Może to skłonić nas do refleksji i zmiany pewnych nawyków dotyczących podejmowanych decyzji związanych z nawożeniem.
Troche dużo, ale mam nadzieję, że temat w 55% wyjaśniony.

#126 Share Leszeklublin

Leszeklublin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 07:25

Rolnictwo Precyzyjne Witam Ciebie Kurak
Mieszkam niedaleko Cibie bo za Lublinem w swoim gospodarstwie od dwuch lat z powodzenie stosuję precyzyjne rolnictwo jeśli masz ochotę hętnie Ci w tym pomogę
od strony praktycznej i skontaktuję z firmą która ma bardzo dobry sprzęt do tych celów, podaj swój numer tel. lub mail to pogadamy
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#127 Share piotrwysocki

piotrwysocki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 14:47

Rolnictwo Precyzyjne

Myślę, że poprzednicy udzielili Tobie sporo rad dotyczących rolnictwa precyzyjnego, ale ja ze swojej strony również chciałbym coś dodać. Jakiś czas temu natknąłem się na artykuł zatytułowany "10 przykazań rolnictwa precyzyjnego" z tego co pamiętam opublikowany był on w serwisie dla rolników agrofoto.pl. Akurat tam opisywane było rolnictwo precyzyjne na przykładzie rzepaku, ale myślę, że warto zaznajomić się z tym tekstem.

Dodaj odpowiedź