mav

Rolnictwo Precyzyjne

Polecane posty

azi    0

koledzy co można mieć za 10 tyś złotych ten GPS ma służyć głównie do rozsiewania nawozu oraz oprysku jaka jest dokładność tego GPS-u i czy można podłączyć do terminala np. w case lub new Holland które współpracują z ISO.

z góry dzięki AZI...............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy a ile można zyskac na uprawie precyzyjnej i ogólnie dlaczego np siewniki horsh jak sie sieje to wysokość plonu rośnie a jak siejemy siewnikiem zwykłym tzn. starym to wydajnośc z ha spada??


Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obikey    0

przemal 1989... Moim zdaniem w przypadku zagranicznych, nowoczesnych siewników uzyskujesz równomiernie ułożony materiał siewny ( zachowane odstępy rzędów, odstępy w rzędzie oraz jednakowa głębokość wysiewu) Efekt jest taki, że wschody są równe, a to już znacząco wpływa na plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witke    0

@agri08

Chciałbym dowiedzieć się jaki byłby koszt uruchomienia całego systemu? Mamy rozsiewacz i opryskiwacz z komputerami sterującymi pod gps, w tym roku kupiliśmy CX-a i teraz nie pozostaje nic innego, ja uruchmić cały system. Interesuje mnie oferta z mapami zasobności, zmienne dawkowanie nawozów i pestcydów, mapowanie plonów i program komputerowy do obróbki danych dla dwóch gospodarstw o powierzchni 200ha każde

 

agri08, z reklamą to do gazety, a nie na forum. Nie rób ludziom wody z mózgów. Do tej pory mierzyłeś palmtopami i twierdziłeś że wszystko inne jest be. Agencja do kontroli używa Garminów, lepszy sprzęt leży zamknięty w szafach pancernych. Uruchomiłeś już GLONASS, bo z tego co wiem to system jest jeszcze w budowie ? Elmid tez był kiedyś super a teraz Agrar-office, ciekawe co będziesz sprzedawał za rok. Zapomniałeś napisać, że na Topconach masz zainstalowanego FarmWorksa. Klienci już się z Ciebie śmieją.

To samo pytanie, żeby porównać ofertę.

Chciałbym dowiedzieć się jaki byłby koszt uruchomienia całego systemu? Mamy rozsiewacz i opryskiwacz z komputerami sterującymi pod gps, w tym roku kupiliśmy CX-a i teraz nie pozostaje nic innego, ja uruchmić cały system. Interesuje mnie oferta z mapami zasobności, zmienne dawkowanie nawozów i pestcydów, mapowanie plonów i program komputerowy do obróbki danych dla dwóch gospodarstw o powierzchni 200ha każde

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naim29    0

witam potrzebuje pomocy nie znam sie na tym bo dopiero od niedawna sie tym interesuje ale potrzebowalbym czegos do jazdy rownoleglej glownie do opryskiwacza i rozsiewacza dokladnosc mysle ze 20-30cm wystarczy, ile by mnie to kosztowalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

A może ktoś ktos zna ceny i możliwości systemów jazdy równoległej jak i bardziej zaawansowanych urządzeń (x20 itd) wrzuciłby tutaj ceny i jakąś lekką charakterystykę urządzeń ?Trochę tych systemów już jest i każdy mógłby wtedy znaleźć coś dla siebie-jednemu potrzebne jest coś prostego (jak mi nie przymierzając :)) inni szukają czegoś z górnej półki.

Tak w ogóle to zauważyłem pewną prawidłowość-jeżeli chcę znaleźć ceny koparki,frezarki,nawigacji i co tam jeszcze to wrzucam do wyszukiwarki i znajduję-jeżeli szukam sprzętu rolniczego zaczynają się schody-najczęściej cena na telefon a po drugiej stronie słuchawki jakiś ściemniacz :) którego sprzęt jest oczywiście najlepszy na świecie...eeeh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blu    6

To tak samo jak z materiałem siewnym, jakością sprzętu, częściami itd, itd. Polska jest zaliczana jeszcze do Europy wschodniej. Przez komunizm zostaliśmy daleko z tyłu i teraz się zachłystujemy tym wszystkim. Niestety spora część producentów wysyła do nas towary które na zachodzie by wogóle nie przeszły z racji kiepskiej jakości. Na rynku maszyn rolniczych mamy taki boom na nowe technologie o jakim nikomu się nawet nie śniło. I dlatego brakuje nam fachowców-nikt się na tym nie zna. Większość sprzedawców zachowuje się jak domokrążcy którzy wciśną każdy kit. Skoro nawet dealerzy ciągników odradzają wybieranie traktorów z amortyzacją przedniej osi bo :i tak trzeba ją wyłączać podczas prac polowych". Dlatego na polach rolników powinno być jak najwięcej prezentacji sprzętu i wtedy kazdy może porównać daną technologię. No i trzeba liczyć na testy prowadzone przez czasopisma tematyczne. W rpt od czasu do czasu można coś przeczytać o tym.

 

Sory za brak nawiązania do tematu ale tutaj są lepsi specjaliści z tej dziedziny i artykułów z gazet nie będę przepisywał n`ty raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

"Niestety spora część producentów wysyła do nas towary które na zachodzie by wogóle nie przeszły z racji kiepskiej jakości."-szczerze mówiąc bardziej boję się maszyn produkowanych u nas-niektórzy producenci chyba wstydu nie mają :P-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18
A może ktoś ktos zna ceny i możliwości systemów jazdy równoległej jak i bardziej zaawansowanych urządzeń (x20 itd) wrzuciłby tutaj ceny i jakąś lekką charakterystykę urządzeń ?Trochę tych systemów już jest i każdy mógłby wtedy znaleźć coś dla siebie-jednemu potrzebne jest coś prostego (jak mi nie przymierzając :)) inni szukają czegoś z górnej półki.

Tak w ogóle to zauważyłem pewną prawidłowość-jeżeli chcę znaleźć ceny koparki,frezarki,nawigacji i co tam jeszcze to wrzucam do wyszukiwarki i znajduję-jeżeli szukam sprzętu rolniczego zaczynają się schody-najczęściej cena na telefon a po drugiej stronie słuchawki jakiś ściemniacz :) którego sprzęt jest oczywiście najlepszy na świecie...eeeh

 

Kolego wejdź na stronę www.precyzyjnerolnictwo.com tam zdobedziesz trochę informacji, a jak bedzie interesować to zadaj pytanie to Ci odpowiedzą.

Pozdrawiam,

Przepiorek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej

Piszę właśnie pracę mgr. na temat programów komputerowych wykorzystywanych w rolnictwie. Jeżeli chcesz pomóc wejdź na link i uzupełnij ankietę. Jeżeli możesz prześlij go do znajomych którzy posiadają gospodarstwa(nie muszą być wcale duże, ani posiadać tychże programów), liczy się liczba wejść. Wyniki są ogólnie dostępne w skutek czego mogą się komuś przydać jako podpowiedz w wyborze aplikacji. Z góry dziękuję.

 

http://www.ankietka.pl/ankieta/68286/programy-komputerowe-w-rolnictwie.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Dla tych co myślą o nawigacji ze sterowaniem automatycznym bez dodatkowych opcji rozszerzenia o VRA czy zamykanie sekcji opryskiwacza Trimble do końca listopada wypuściło promocję na zestaw EZG-250+Ez-Steer+Antena AG-15 (15-25 cm dokładności) w cenie o 25% niższą od standardowej. Cena zestawu wynosi około 3850 Euro netto, czyli blisko 16000,00 złotówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę ile obecnie kosztuje jakiś prosty zestaw do prowadzenia równoległego (opryskiwacz + rozsiewacz) czyli oprogramowanie + tablet + dobra antena ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mdolata    0

Witam np. Trimble EZG 250 Ok 1700 euro+ vat nie dawno było promocja na taki zestaw z rolką, ale to musisz się pytać dealera lub wejdź na stronę www.rolnictwoprecyzyjne.com.pl ja ostatnio u nich zakupiłem taką nawigację i do takich podstawowych zadań jest bardzo dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mdolata    0

Bezpłatny sygnał w trimble umożliwia prace z dokładnością od 15 do 20 cm w zależności od terenu i warunkach meteorologicznych. Na górkach to już trzeba się zastanowić, jaka dokładność jest ci potrzebna i o jakich górkach mówimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9

Witam

Czy ktoś z Was opracowywał zmienne nawożenie w oparciu o mapy plonowania z kwantymetru? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Kwantymetr czyli rozumiem monitor plonu w kombajnie? Jak to chcesz rozwiązać lub rozwiązujesz?

Pytam, ponieważ sam myślę od pewnego czasu nad takimi mapami, akurat samą metodę pomiaru wagi/wilgotności znam bardzo dobrze, bardziej pochłania mnie opracowanie sposobu określania pozycji.

 

Jakoś bardziej mi pasuje robić zmienne nawożenie na podstawie map zasobności gleby no ale mapa plonu to też pośrednio jakaś informacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9

Może też źle sprecyzowałem zapytanie. Istnieje grono kombajnów zbożowych które robią mapę plonu dla danego pola w oparciu o kwantymetr i odbiornik GPS. Dysponując takimi informacjami jesteśmy w stanie (po 2-3 latach) określić plon w danej kwaterze pola i wtedy podyktować nawożenie aby tylko ten plon i nic więcej osiągnąć, skoro i tak nie jesteśmy w stanie uzyskać większego plonowania w tym obszarze. Nawożenie w oparciu o zasobność jak najbardziej ma sens, ale wydaje mi się, że w ten sposób będzie trochę prościej. Jak wszyscy wiemy na plon wpływa jeszcze szereg innych czynników poza zasobnością gleby. Spotkałem się właśnie z taką teorią, żeby właśnie w ten sposób zrobić sobie zmienne nawożenie.

 

Dla wyjaśnień nie stosuję jeszcze zmiennego nawożenia ale bardzo chciałbym zacząć to robić. Szukam jakiejś prostszej i równie efektywnej metody opracowania planu nawozowego dla danego pola.


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

No cóż, w takim razie podłączam się do pytania jak w praktyce wygląda wykorzystywanie map plonu.

Interesuje mnie to ponieważ używam w kombajnie monitora plonu niestety bez mapowania i pracuję właśnie nad dodaniem relatywnie niewielkim kosztem takiej funkcjonalności. Technicznie już w zasadzie mam wszystko co potrzeba (monitor plonu, nawiązaną z nim komunikację, obecnie testuję rozwiązanie gps, które pozwoliłoby osiągnąć powtarzalną dokładność określania pozycji poniżej 0,5m), może kiedyś to zafunkcjonuje jako rozwiązanie na bazie przeciętnego smartfona czy tabletu.

Do zmiennego nawożenia droga nie wydaje mi się prosta, tak jak piszesz jest szereg czynników (na których zresztą się nie znam) które trzeba uwzględnić.

Ale co do samego monitora widzę pewne potencjalne zalety, które mogłyby umożliwić wyciąganie wniosków:

- można wykryć i dokładnie wskazać na polu miejsca wymagające poświęcenia uwagi, zwykle patrzymy w najlepszym wypadku na plon całościowy a to za mały poziom szczegółowości

- mapa plonu umożliwiłaby badanie "odpowiedzi" pola na zastosowane różne techniki nawożenia w ramach np. jednego kawałka, zwłaszcza porównanie takiej mapy z wykonaną np. rok wcześniej mogłoby ułatwić szybkie znalezienie optymalnego sposobu nawożenia, nawet na zasadzie "ślepego trafu" :)

- w podobny sposób można łatwo badać plonowanie różnych odmian na danym kawałku, można to oczywiście robić stosując sam monitor czy chociażby wagę najazdową ale jest to delikatnie mówiąc lekko upierdliwe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9

Myślę, że gdyby dysponować mapą plonu można próbować robić mapy nawozowe. Tylko tak jak piszesz, potrzebne jest urządzenie które będzie zapisywać plon. Ponoć NH dysponuje takim bajerem :)


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mdolata    0

Takim monitor plonu ma TRIMBLE w ofercie http://precyzyjnerolnictwo.com.pl/precyzyjne-rolnictwo/monitoring-plonu/rds-ceres-8000i. A jeżeli planujesz zakup nowego rozsiewacz nawozu to SULKY ma identyczny komputer do rozsiewania i to samo urządzenie można przerobić na monitor plonu dokupując antenę (i przerabiając legalnie urządzenie koszt takiej przeróbki to ok. 300 euro). I w ten sposób jedno urządzenie jest częstej wykorzystywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurak    9

Rozsiewacz już kupiłem rok wcześniej - Amazone, ale mam możliwość wprowadzenia zmiennego nawożenia na etapie GPS Switch, zastanawiam się jakby zrobić plan nawozowy przy niewielkich nakładach pracy i żeby to miało sens. Wiem, wiem, powiecie że jestem leniwy ale jeszcze zdążę się narobić ;]


Pozdrawiam,
Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Mapy plonu są jednym z elementów jakie można brać pod uwagę przygotoując mapy aplikacji nawozów.

Dzięki tym mapom jesteś w stanie określić zejście składników z pola z plonem głównym i ewentualnie ze słomą.

To, że w danym miejscu plon wyniósł 1,5 tony nie musi oznaczać, że ziemia jest kiepska.

Problemem może być zła zasobność w składniki , bardzo kwaśny odczyn lub rodzaj gleby lub jej podglebie, albo dziki mogą tam żerować i pomimo super warunków plonu tam nie ma. W obszarach gdzie plon jest bardzo niski można pobrac specjalne próby, żeby wykonac dokładne analizy w celu rozpozania problemu.

Może tak być, że jest to obszar, który co roku ma słabe plonowanie, a parametry składu gleby są dobre - wniosek w tym obszarze nalezy zmniejszyć nawożenie do plonu który jest tam uzyskiwany.

Jeżeli chcesz ekonomicznie dawkować nawozy można brać pod uwagę tylko mapy plonu. Nawożąc pod plon bilansujesz ubytki składników które zostały wywiezione na przyczepach.

Ale jeżeli masz zawartość danego składnika na poziomie bardzo niskim albo niskim wskazane by było żebyś podrzucił trochę więcej nawozu, ponieważ straty plonu mogą wynikać z braku dostępności składników.

Dodatkowo można wziąć pod uwagę strukturę gleby. Do tej pory w 95% poboru prób glebowych w szczególności w dużych gospodarstwach robi się z 4 ha próbę zbiorczą. 4 ha to 200m x 200m - spory kawałek pola. Na próbę zbiorczą składa się od 15 do 20 nakłuć. Słyszałem, że w niektórych firmach robi się 12 nakłuć, ważne jest, żeby był kartonik pełen - a to nie jest zgodne z polskimi normami.

W takiej próbie znajdzie się trochę piachu, gliny i średniej gleby. To zostanie zmiksowane i zostanie wykonana analiza na której będziemy opierać swoje założenia dotyczące nawożenia. Część z Was pewnie wie, że oprócz fosforu widełki poszczególnych stopni (czytaj zakresów ) zawartości (niska, średnia, wysoka, etc) są uzależnione od kategorii agronomicznej gleby. W miksie mamy miks i co ustali metoda organoleptyczna pracownika SCHR taka będzie kategoria agronomiczna dostarczonej próbki.

Obecnie jest sposób na wykonanie bardziej precyzyjnego pobierania prób poprzezskanowanie gleby na dwóch poziomach (do 45cm i do 90 cm) np. skanerem Veris MSP 3150.

Dzięki tej metodzie najpierw wysnaczamy izoliniowe strefy jednolitej struktury gleby, następnie pobieramy próby z miejsc o tym samym składzie. Tu jesteśmy w stanie z dużą precyzją określić zawartość składników. Przyszłość to wykonanie badań terenowych spektrometrem z dużą ilością pobranych prób (być może nie będzie potrzeba oddawać prób do SCHR-u) oraz pomiar pH również podczas skanowania i badań spektrometrem. Prób na hektarze wyjdzie kilkadziesiąt do kilkuset. W Polsce takie badania spektrometrem i skanerem w celu adaptacji na polskich ziemiach wykonuje w tej chwili IUNG w Puławach.

Skanowanie wykonuje się tylko raz, ale można oprócz opisanego wyżej precyzyjnego poboru prób glebowych można wykonać zmienny wysiew nasion. Na górkach, glinach 10-20% więcej nasion, na glebach lekkich, średnich i w dołkach 10 -20% miej nasion. Obsada 100% - 500-600 kłosów na 1 m. Na bardzo lekkich można jeszcze bardziej zmniejszyc normę ze względu na to, że takiej obsady ziemia nie wyżywi.

Żeby te wszystkie parametry ze sobą spiąć powinno się zaopatrzyc w dobre oprogramowanie, które pomoże w wykonaniu odpowiednich map, ale równiez pokaże z kazdego ara zysk jaki generujemy. Może to skłonić nas do refleksji i zmiany pewnych nawyków dotyczących podejmowanych decyzji związanych z nawożeniem.

Troche dużo, ale mam nadzieję, że temat w 55% wyjaśniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj