mav

Rolnictwo Precyzyjne

Polecane posty

mav    1

no ja tez narazie mam prowadzenie równoległe, do tego zmienne dawkowanie nawozów.

Tez dopiero będę testował.

 

W jakim ciągniku to masz i jakiej firmy tego GPSa używasz?

 

Póki co mapy z próbek glebowych, ale z czasem planuje z kombajnu czerpać dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Mav byłem na wykładzie o tej tematyce prowadzonym przez jakiegoś profesora z jakiegoś instytutu naukowego

i powiem tak jak dla mnie to narazie wszystko abstrakcja i nie wykonalne jak na nasze warunki i pieniądze ten profesor mówił ze jeszcze kilka lat minie zanim to wejdzie w życie do polski, ale generalnie perspektywa super urządzenia które były prezentowane i omawiane to po prostu coś niesamowitego.

 

Rolnictwo precyzyjne skupia kilka dużych działów tj. gleboznawstwo, geodezje, telekomunikacje technikę i wiele innych co w sumie daje efekt tej precyzji.

 

ciekawym rozwiązaniem były precyzyjne opryskiwacze sadownicze które w czasie przerwy między drzewkami nie podają oprysku. wiadomo duza oszczędnośc środków

 

innym ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie w opryskiwaczy kilku rodzajów dysz które są czułe na warunki atmosferyczne szczególnie wiatr jak prędkość wiatru sie zwiękasz to automatycznie zmienia sie dysza która w inny sposób rozpyla środek.

 

 

O zastosowaniu w siewie było nie za wiele ale wszystko tak ja wyżej pisane

 

 

Pozdrawiam Balzak


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

Balzk

 

Przestań chodzić na wykłady takich profesorów:)

 

Bo takie rzeczy juz są nie pierwszy rok.

 

Jak bym robił tak jak to profesorowie na studiach doradzają. To pewnie bym sobie tego w życiu nie kupił. Jak i wiele rzeczy o których czasami ci prof. nie maja zielonego pojęcia. Teoria to zupełnie co innego niż praktyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

To fakt ale bez teorii nie bedzie praktyki, nigdy. A jak coś masz do profesorów i jak uwazasz ze nie maja zielonego pojęcia to dlaczego ty nie studiujesz dalej zeby zostac profesorem, wtedy byś same mądre i pożyteczne rzeczy robił i mówił.

ps. to o czym pisałem to jako nowośc jakas tylko to co usłyszałem, bo wiem ze to nowością nie jest

 

A ty zawsze musisz kazdego krytykować Mav

 

Pozdrawiam Balzak


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

Ja napisałem ze: ".......Jak i wiele rzeczy (w kontekście: rozwiązań technicznych) o których czasami ci prof. nie mają zielonego pojęcia"

A twoja nadinterpretacja : "uważasz ze nie mają zielonego pojęcia"

 

--->czytaj dokładnie, bo źle mnie odebrałeś.

 

uważasz, ze tylko profesorowie "same mądre i pożyteczne rzeczy robią i mówią" ? A co z resztą ludzi?

 

Osobiście nie potrzebuje tytułów żeby zdobywać wiedze z zakresu który mnie interesuje. Ani nikomu nie zamierzam doradzać. Każdy ma po to rozum, żeby samemu dokonywać wyborów. A moje wypowiedzi maja charakter poglądowy. Każdy może sie z tym zgadzać, albo nie :blink: Nawet profesor :D

 

 

ps.

A to nie była krytyka tylko autentyczny fakt z własnego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Ja nie bronie profesorów ja wiem ze oni sa ukierunkowaniu w jednnej dziedzinie i tego bronią i uwazają ze to jest najlepsze i w ogóle, wręcz przeciwnie jestem za zwykłym człowiekiem. Ja nawiązałem do tego wykładu bo byłem na nim no i jak by nie było cos tam usłyszałem. Ja uwazam ze rolnictwo precyzyjne to wielka przyszłość dla ludzi, środowiska, no i przede wszystkim rolnictwa. tyle ze zwykły człowiek w tym kierunku nic nie wymyśli.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterek    0

póki co używam palmtopa hp z oprogramowaniem farmworks z antena 5hz garmin.

ale w planie mam zakupić nawigacje trimble.

amazone zaczepiam do jd 6310premium.zakładam na przedni tuz 1000kg i na plecach 2 tonki nawozu nie robią problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

Ja tylko taka informacje dam dla zainteresowanych w jakims z ostatnich numerow topagry byl test 4 "komputerow" to jazdy precyzyjnej. I jak byly podawane pomiary to niektore odjezdzaly od kierunku idealnego o pare metrow (o ile dobrze pamietam) Kto chce to moge sie dowiedziec o numer gazety.


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert    0

Witam wszystkich!

Musze powiedziec ze oplacalnosc wprowadzenia technologii precyzyjnego rolnictwa zaczyna sie juz przy calkiem niewielkich gospodarstwach. Najtanszy zestaw GPS do precyzyjnego wysiewu nawozow kosztuje 9500zl i obsluguje wiekszosc wspolczesnych rozsiewaczy. Tak naprawde to zawsze powinno sie wysiewac nawozy adekwatnie do zasobnosci gleby. Jezeli potrafimy to zrobic samemu (na podstawie map zasobnosci i zmiennosci gleby) odnajdujac sie w terenie- to nalezy w miare mozliwosci roznicowac dawkowanie - jezeli jednak dysponujemy wiekszymi polami, wowczas niezbedny bedzie gps. Niektorzy sa w stanie zaoszczedzic na masiee nawozowej w pierwszym roku nawet 35-40% - tak wiec inwestycja w sprzet moze zwrocic sie bardzo szybko, nie wspominajac o prawidlowym odzywieniu gleby. Jest w Polsce firma ktora ma pelna oferte systemow nawigacji Trimble oraz VRA (Precyzyjne dawkowanie nawozow) - polecam www.precyzyjnerolnictwo.com Bylem na prezentacji ich sprzetu i rozmawialem z jednym z rolnikow, u ktorych wprowadzili precyzyjne rolnictwo - byl bardzo zadowolony - rowniez sie przymierzam do zakupu. Posiadam juz rozsiewacz Rauch Alpha z komputerem Quantron M Profi - jesienia bede rozsiewal nawozy precyzyjnie...

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forest    0
Niedaleko mnie jest jedno gospodarstwo 550ha które ma zamontowane uzadzenie do robienia mapek plonu na kombajnie Lexion firmy Class,

wczoraj debatowałem o tym z włascicielem i srednia jakość tego jest.

Twierdzi ze pomiar plonu jest robiony w złym miejscu tzn na podajniku ziarnowym a powinien być gdzies na poczatku badany bo

np gdy mamy plac na którym nic nie urosło i przejezdzamy przez niego to chile pokazuje ze jest plon puki ziarno jest w kombajnie a potem zanim ziarno tam dotrze to kombajn jest juz w innym miejscu i powstaja dłuższe przejazdy z tego tytułu na mapkach .

 

To dziwne bo w Claasach są urządzenia Agrocom. i one uwzględniają przy mapowaniu plonu z podajnika ziarnowego pokonany dystans w odniesieniu do prędkości kombajnu, żeby wyeliminować taie przekłamania :lol: :rolleyes:

 

no ja tez narazie mam prowadzenie równoległe, do tego zmienne dawkowanie nawozów.

 

Domyślam się że chodzi o GreenStarII?

Jaki masz rozsiewacz?

 

Z tego co rozmawiałem z praktykami to spore efekty są na samym wapnowaniu - odczyn gleby znacznie wpływa na przyswajalność składników pokarmowych i tu potrzebna precyzja.


*****************************
Nie ma głupich pytań
Mogą być tylko głupie odpowiedzi
*****************************

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obikey    0

piterm zainteresowały mnie Twoje wypowiedzi na temat rolnictwa precyzyjnego. Napisałeś, że spiąłęś komputer rozsiwacza z palmtopem... Zastanawiam się jak to technicznie wygląga? Za pomocą jakich gniazd połączyłeś oba urządzenia. Napisałeś także, że do sterowania zmiennym dawkowaniem używasz oprogramowania FarmWorks,tak? Mam rozumieć, że zakupiłeś oryginalne programy, czy może masz dojście do bardziej przystępnych dla kieszeni wersji ;) ? Jak jest z dokładnością, bo sygnał z wbudowanej anteny gps palmtopa korzysta tylko z korekcji EGNOS. Zastanawiam się także, jak przygotowałeś same mapy wysiewu. Czy opierałeś się na wykonanych przez brata mapach zasobności?

Zawracam Ci głowę, ponieważ sam zastanawam się nad wdrożeniem precyzyjnego dawkowania P iK w rodzinnym gospodarstwie. Posiadamy Greenstara SF1 (antenę i terminal ) oraz chcemy kupić nowy rozsiewacz (amazone bądź bogballe z odpowiednim komputerkiem) oraz mam palmtopa Mio P350 z gps-em. Byłbym bardzo wdzięczny, jeśli jako doświadczony użytkownik tego typu sprzętu, podzieliłbyś się kilkoma wskazówkami, sposobami itp... Pytania kieruję również do innych bywalców forum.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forest    0

Witaj,

Mając antenę i terminal JD i chcąc kupić rozsiewacz z kalibratorem, wystarczy że wybierzesz, a potem połączysz kompatybilne urządzenia.

 

Standard połączenia to RS232 czyli port COM w komputerze (w większości przypadków).

 

Czy masz oprogramowanie od JD do sporządzania map aplikacyjnych?

 

Polecam lekturę tego artykułu (przykład połączenia rozsiewacza bogballe z kalibratorem 2003 i komputerem Agrocom ACT 2-60 + odbiornik GPS w praktyce)

http://www.apra.pl/rpt/archiwum/rpt_0505_1.htm

 

pozdrawiam

Damian


*****************************
Nie ma głupich pytań
Mogą być tylko głupie odpowiedzi
*****************************

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterm    0

Oprogramowanie i sprzęt możesz zamówić na FarmWorks Polska, cena jest całkiem przystępna i co najważniejesze w cenie masz wsparcie techniczne.

Do GreenStara musisz zakupić aktywację modułu zmiennego wysiewu (życzę powodzenia w kontakcie z serwisem JD ;) )

Mapy zasobności: Agrotechnology

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wituś    1

Cześć. Mam pytanie ile kosztuje GPS do prowadzenia równoległego po polu (jak się pytałem w jedne firmie to podali cene 7,5tyś zł, cz jest coś tańszego.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
forest    0
Cześć. Mam pytanie ile kosztuje GPS do prowadzenia równoległego po polu (jak się pytałem w jedne firmie to podali cene 7,5tyś zł, cz jest coś tańszego.)

 

http://www.agrocompolska.pl/hardware.htm

(...)Bezwzględną zaletą systemu OUTBACK S Lite jest jego cena netto wynosząca 1749 Euro


*****************************
Nie ma głupich pytań
Mogą być tylko głupie odpowiedzi
*****************************

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hpx    1

Rzeczywiście na ten moment najlepsza i najtańsza jest nawigacja Trimble ma bardzo dużą dokładność bez korekcji jestem jej użytkownikiem od roku i jestem bardzo zadowolony najważniejsze że jest po polsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hpx    1

Co do OUTBACK S cena jego w stosunku do jakości jest wysoka jest to użądzenie porównywalne z nawigacją Tjeet przy czym Tjeet jest o wiele tańszy , testowałem obydwa zestawy w moim gospodarstwie i przy tej cenie Trimble EZ-Plus jest o klasę lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hpx    1

Urządzenie Trimbla typu EZ-Plus ponadto że ma prowadzenie równoległe w 7 różnych schematach posiada takrze funkcję pomiaru pól z dużą dokładnością oraz możliwość podłączenia rolki sterującej EZ-Ster która automatycznie prowadzi maszynę . Byłem po żniwach na pokazach tego sprzętu koło Przemyśla po zakupie ( z tym że ja mam wersję bez rolki )

jestem zadowolony fajne użądzenie czytelny monitor polecam do 200 ha myślę że poroku spokojnnie się zwruci na samych nakładkach pasów nawozowych. Dla zainteresowanych kupiłem to w firmie Pawrol koło Lublina za 7500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

W Poradniku Rolniczym jest artykuł o "Nawożeniu z satelita' i jednoczesnie reportarzu z dni kukurydzy w Skrzelewie i jest o Trimble EZ-Guide 500 do prowadzenia równoległego za 14tys. zł netto

 

w TL100A zamontowane jest 3 urzadzenia: trible z jazda roznoległa(pisze, ze dokładnośc nawet do 1-2cm, co chyba nie pokrywa sie dobrze z artykułem z TopAgrar), HP iPAQ z oprogramowanie Farm Works wydzielajacym dawki i pokładowy sterownik Rauch Axisa Quantron E

 

dopiero sei zaczynam ty inteesowac, ale zdziwiło mnie obecnośc oddzielnego sprzetu do wydzielania dawki...

 

jest tez coś o RSP z Wydrowic (3550ha), gdzie średnio stosowano 70kg/ha fosforu, a teraz nie przekracza 36kg/ha

 

ponadto gazeta 'wyliczyła', ze jezeli podczas siania nawozów pasy zachodza za siebie 1m, to w 200ha gospodarstwie dzięki równoległemu prowadzeniu rocznie można zaoszczedzić 8k zł

 

 

a mam takie pytanie przy temacie:jaka jest rzeczywista szerokość robocza rozsiewacza który rzuca na 24m?

 

bo: http://service.amazone.de/microsites/gpsswitch/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

oooo mój temat żyje :P

 

Rzeczywiście na ten moment najlepsza i najtańsza jest nawigacja Trimble ma bardzo dużą dokładność bez korekcji

 

 

Trimble korzysta z korekcji... inaczej dokładność oscylowała by w granicach kilkunastu- kilkuset metrów. Błąd w pomiarze czasu o 0,01s = 3km. A czas jaki potrzebny do odbioru przez odbiornik sygnału z satelity to ~0,06s (jeśli satelita jest bezpośrednio nad nadajnikiem). Zegary czasowe mają dokładność do nanosekundy (0,00000001). Wiec bez korekcji sie nie obejdzie.

 

korekcja bezpłatna EGNOS z której korzysta Trimble jest mniej dokładna niż korekcja SF w JD. Poza tym EGNOS jest ogólnodostępny a SF należy do JD.

 

Trimble ma tylko tą zaletę że jest tańszy, bo poszczególne komponenty nie współpracują tak jak to ma miejsce w oryginalnej nawigacji JD, już przystosowanej pod te maszyny. Gdzie wszystko co potrzebne mieści sie na jednym wyświetlaczu GS2 . A nie że do sterowania równoległego potrzeba monitora EZ-Guide 500, do oprogramowania które przetwarza mapki oddzielnego urządzenia, i w końcu komputera pokładowego od maszyny podpiętej z tyłu co w GS2 załatwia ISOBUS.

 

I puki co Trimble nie ma oprogramowania kompatybilnego z maszyną, które pozwoliłoby na automatyczne wykonywanie nawracania... a JD ma ITEC Pro

(ale to już dla większych powierzchni)

 

Ciekawe to o tych oszczędnościach. Ale w to 36kg/ha nie wierze. My nie druga Arabia Saudyjska żeby tak jak oni w rope my ziemie w fosfor zasobne mieli :P

 

@forest

Amazone ultra profiS hydro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek1480    0

w moim gospodarstwie nie uzywa sie takich urzadzen mamy tylko urzadzenie do pomiaru wilgotnosci moj tata wie jak dobrze zrobic zeby bylo dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

he a są jeszcze ciekawe urzadzenie innego typu:

 

-zawieszane na przedni TUZ CROP-METER (Agrocom) do badanie gestosci łanu podczas siania nawozów-niby jak jest rzadziej rzuca wiecej nawozu (konkretnie azotu), ale nie widac wielkich efektów stosowania

 

-MiniVeg (Fritzmeier) rownież do nawożenia azotowego ale o skomplikowanej budowie jakichś 4 czujników laserowych?:P na przedni TUZ

 

-N-Sensor (Yara) pomiar ilości światła odbijającego się od liści roslin (zawartość chlorofilu?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hpx    1

Witam

Panowie co do ilości wysiewu mawozów prosta sprawa robimy analizy glebowe wówczas mamy dokładne dane zasobności w poszczególne składniki, ponadto w dużych gospodarstwach o profilu produkcja zwieżęca w przypadku Wydrowic kury

gospodarstwa mają gleby o wysokiej zawartości PK z tąd więc potrzeby zastosowania nawozów mineralnych są bardzo niskie i niejednokrotnie dawka fosforu 25-30 kg/ha jest zupełnie wystarczająca do osiągnięcia plonu pszenicy 6t/ha.

Poprostu gdzieś ktoś napisał analizy glebowe - wstęp do Precyzyjnego Rolnictwa i miał rację , dopiero potem gps-y.

A wszystko to połączone daje wymierne oszczędności.

Co do nawigacji Trimble zgadzam się że nie jest to użądzenie wyposażone w komputer do zmiennego dawkowania

ale dokładna korekcja - nie ma problemu można wykupić abonament,

natomiast co do JD ISOBUS pamiętajmy że do tego komputera potrzebne jest dodatkowo oprogramowanie

na PC za 7 tyś zł które pozwoli wyznaczyć strefy zmiennego dawkowania i zbilansować nawożenie a także o tym

że tenkomputre jest drogi i nie będzie stosowany w gospodarstwach do 100 ha natomiast sama nawigacja może być stosowana i znacząco wpłynie na oszczędności (tym bardziej że ceny nawigacji spadają również trimbla).

Jeszcze jedna ciekawostka słyszałem że na Polagra Premiery 15-17 luty ma być zaprezentowane użądzenie - komputer

z nawigacją coś typu ISOBUS z tym że dużo tańsze i dokładniejsze do 15 cm w bezpłatnej korekcji kożystające z satelit

gps i glonas - byłoby super - ciekawe czy to prawda !?

Pozdrawiam Wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj