mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

e2visionamd    18

Ph 6.1 drugie pole ph 4.9 , ale niedawno wapnowane i będzie wzrastać więc ph nie najniższe. Dokładnie chodzi o forme amonową azotu choć mam też cześć sierpniowej odstawy i zastanawiam się czy nie dać na wczesne pol na pol saletrzanej i amonowej formy. Porównując cene azotu w saletrze i s. Amonu to w s.amonu siarke mamy za darmo ( choć połowe darmowej siarki z s.amonu trzeba odjąć na koszty wapnowania w ilości odpowiadającej różnicy ph na wskutek stosowania s. Amonu , a nie s. Amonowej ). Jedno mnie tylko zastanawia bo o ile pamiętam proces przemiany azotu z formy amonowej na azotanową przebiega w ph powyżej 7... 

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
3 godziny temu, e2visionamd napisał:

Ph 6.1 drugie pole ph 4.9 , ale niedawno wapnowane i będzie wzrastać więc ph nie najniższe. Dokładnie chodzi o forme amonową azotu choć mam też cześć sierpniowej odstawy i zastanawiam się czy nie dać na wczesne pol na pol saletrzanej i amonowej formy. Porównując cene azotu w saletrze i s. Amonu to w s.amonu siarke mamy za darmo ( choć połowe darmowej siarki z s.amonu trzeba odjąć na koszty wapnowania w ilości odpowiadającej różnicy ph na wskutek stosowania s. Amonu , a nie s. Amonowej ). Jedno mnie tylko zastanawia bo o ile pamiętam proces przemiany azotu z formy amonowej na azotanową przebiega w ph powyżej 7... 

na poprawę ph trzeba trochę poczekać (zależy głównie od formy wapnia a ta zależy od gleby) co do przemian formy amonowej powyżej 7 to nigdzie się z tym nie spotkałem, ale wydaje mi się to nie prawdą, w saletrze czy w saletrzaku też masz formy amonowe po połowie z formami azotanowymi dlatego to tak dobre nawozy bo dają szybki i późny azot roślince... poza tym w Naszym pięknym kraju masz przewagę gleb lekko-kwaśnych i kwaśnych i ziemniaczek takie lubi więc zastosowanie tych nawozów mijało by się z celem a wiemy, że tak  nie jest....:D kupiłeś już też siarczan amonu? jeśli nie to lepiej dołożyć i kupić coś  nie-fizjologicznie kwaśne...;)

już chyb wiem czemu Ci świta coś o tym ph 7,  przy takim ph musisz koniecznie wymieszać ten nawóz z glebą, inaczej są duże straty azotu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Znalazłem fragment o tej nitryfikacji. Tzn 4.9 to troche słabe ph pod pyre ,ale 6.1 to myśle ok trzeba mieć na uwadze , że to gleby kl IV-V. Jeśli ph jest na odpowiednim poziomie to według moich obliczeń bardziej opłaca się siarczan amonu bo mamy połowe siarki za darmo oczywiście druga połowa siarki pójdzie w koszt wapna i usługi rozsiewania wapna.

2018-03-21 19.07.55.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
21 godzin temu, e2visionamd napisał:

Ph 6.1 drugie pole ph 4.9 , ale niedawno wapnowane i będzie wzrastać więc ph nie najniższe. Dokładnie chodzi o forme amonową azotu choć mam też cześć sierpniowej odstawy i zastanawiam się czy nie dać na wczesne pol na pol saletrzanej i amonowej formy. Porównując cene azotu w saletrze i s. Amonu to w s.amonu siarke mamy za darmo ( choć połowe darmowej siarki z s.amonu trzeba odjąć na koszty wapnowania w ilości odpowiadającej różnicy ph na wskutek stosowania s. Amonu , a nie s. Amonowej ). Jedno mnie tylko zastanawia bo o ile pamiętam proces przemiany azotu z formy amonowej na azotanową przebiega w ph powyżej 7... 

e2visionamd to co napisałeś w ostatnim poście to się zgadza, ale ja się odnosiłem do ostatniego zdania wcześniejszego twojego postu, że aby była nitryfikacja to ph musi być powyżej 7... ;) a tu nie powyżej a do 7,2, pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

W większości przypadków przemiana formy amonowej w azotanową nie zachodzi, a roślina pobiera formę amonową. Dlatego nawozy saletrzane maja pół na pół formę azotanową i amonową - każda odpowiada w roślinie za co innego.

Są lepsze źródła siarki od siarczanu amonu i są lepsze nawozy azotowe. Po co zakwaszać glebe ? Rozumiem jak są pola gdzie pH wynosi 7,5 (miałem takie przypadki) ale jak jest w granicach 6 to po co zakwaszać , Ziemniak to nie borówka amerykańska.

Dać saletre lub saletrzak przed sadzeniem i po sprawie , a nie szukać oszczędności tam gdzie sie nie powinno. Jak siarka to kizeryt lub saletrosan. Siarka za darmo jest tez w korn kali - porównując do soli potasowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75
18 godzin temu, Daro44 napisał:

W większości przypadków przemiana formy amonowej w azotanową nie zachodzi, a roślina pobiera formę amonową. Dlatego nawozy saletrzane maja pół na pół formę azotanową i amonową - każda odpowiada w roślinie za co innego.

Są lepsze źródła siarki od siarczanu amonu i są lepsze nawozy azotowe. Po co zakwaszać glebe ? Rozumiem jak są pola gdzie pH wynosi 7,5 (miałem takie przypadki) ale jak jest w granicach 6 to po co zakwaszać , Ziemniak to nie borówka amerykańska.

Dać saletre lub saletrzak przed sadzeniem i po sprawie , a nie szukać oszczędności tam gdzie sie nie powinno. Jak siarka to kizeryt lub saletrosan. Siarka za darmo jest tez w korn kali - porównując do soli potasowej.

ph pod ziemniaka 5,4 najlepsze staram się takie utrzymywać , wiosną troche rsm , po za tym azotu bardzo mało ale potas i fosfor zawartość w glebie bardzo wysoka , plon bzura 46 t z ha i skrobia 20,9 -21,5 wysoka zawartość azotu owszem wpływa na rozmiar bulw ale nie na zawartość skrobi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Zalezy czy mówisz o ph W KCL czy o pH w H2O bo jeżeli 5,4  w KCL to okej , tymbardziej na glebie lekkiej.  Wysokie dawki azotu w pływają negatywnie na zawartość skrobii. Ale trzeba patrzeć jakie wymagania ma odmiana. Są odmiany którym duża dawka nie szkodzi a są takie którym szkodzi np. kuras.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
12 godzin temu, rafal1616 napisał:

Boryna odmiana ziemniaków ktoś coś na jej temat się wypowie ?

Wedlug charakterystyki zapotrzebowanie na N na poziomie ww. kurasia czyli 100-130kg/ha


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
4 godziny temu, grzesiekrolnik napisał:

Ile npk W czystym skladniku dajecie pod ziemniaki skrobiowe (na oborniku)? 

ja np na oborniku (pomiocie) daje 90N, 60P, 210K w czystym składniku. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75
5 godzin temu, grzesiekrolnik napisał:

Ile npk W czystym skladniku dajecie pod ziemniaki skrobiowe (na oborniku)? 

500 kg polifoski 6 pod ziemniak i jesiena po 100 kg soli i superfosfatu 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Policzylem to co zamierzam wsypać i wychodzi mi

N- 90 kg z nawozu mineralnego + gnojowica 30 m3, co mi daje ok 70 kg działającego. =160 kg. 

P- ok.66 mineralny +  Ok 60 z gnojowicy.

Czy te dawki są zbyt duże?

Chodzi mi o te dwa makro elementy. Mam jedno pole na Oborniki +słoma cięta. Drugie po rumianku+ poplon z gryki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Ja w tym roku daje N-120kg, P- 70 kg, K- 250 kg, Mg - 24 kg, SO3 - 68 kg

 

Bez obornika oczywiście :D

Edytowano przez Daro44
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18
6 godzin temu, wyrebski1 napisał:

ja np na oborniku (pomiocie) daje 90N, 60P, 210K w czystym składniku. 

Pomiot bez słomy rozumiem , robiłeś badania na zawartość składników w pomiocie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin0309    0

Witam wszystkich 

Radze uważać na pomiot i ściółkę z pod drobiu. Sam mam problem żeby ustalić nawożenie pod ziemniaka skrobiowego. U mnie w gospodarstwie stosuje sie co roku około 18 ton z pod indyka i praktycznie co roku są obiawy przenawożenia azotem. W tym roku rezygnuje z nawożenia mineralnego azotem i zobaczymy co bedzie. Poszło tylko 200 kg korn kali i tyle. Fosforu też nie daje bo ostatnie badania gleby pokazały Bardzo wysokie wartości.  Co o tym sądzicie? odmiany Zuzanna i skawa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Pytałem o badania bo czesto się podaje pomiot , ale nie wiadomo czy czysty czy ze słomą. Najcześciej padają takie zawartości jak N16 P15 K8 kg na tone. Mam świadomość , że są duże zmienne jak karma zwierząt , straty przed zastosowaniem itp. W ogóle ktoś bada nawozy organiczne na zawartość ? Wiem , że są drogie ~200 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

do kurzaka obowiązkowo trzeba potas jeszcze dać.

Od indyka jest najmocniejszy. Później brojler ze słomą a na końcu nioska (samo gówno).

Co do fosforu w glebie to nie koniecznie musi być przyswajalny.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
Dnia 23.03.2018 o 18:35, Daro44 napisał:

W większości przypadków przemiana formy amonowej w azotanową nie zachodzi, a roślina pobiera formę amonową. Dlatego nawozy saletrzane maja pół na pół formę azotanową i amonową - każda odpowiada w roślinie za co innego.

Są lepsze źródła siarki od siarczanu amonu i są lepsze nawozy azotowe. Po co zakwaszać glebe ? Rozumiem jak są pola gdzie pH wynosi 7,5 (miałem takie przypadki) ale jak jest w granicach 6 to po co zakwaszać , Ziemniak to nie borówka amerykańska.

Dać saletre lub saletrzak przed sadzeniem i po sprawie , a nie szukać oszczędności tam gdzie sie nie powinno. Jak siarka to kizeryt lub saletrosan. Siarka za darmo jest tez w korn kali - porównując do soli potasowej.

 formy azotanowe i amonowe determinują tylko  czas dostępności dla rośliny, formy azotanowe działaj natychmiast i są bardziej ruchliwe (jak woda), a formy amonowe mniej podatne na wymywanie i wolniej pobierane przez rośliny przedłużający tym samy podawanie azotu roślince... ;-) a nitryfikacja jeśli nie zachodzi to bardzo źle i świadczy o złej kulturze gleby i ph poniżej 6... generalnie roślina uwielbia azot w formie saletrzanej czyli azotanowej i ten najchętniej pobiera i m powinniśmy jej to umożliwiać... ;-)

Edytowano przez vit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
23 godziny temu, e2visionamd napisał:

Pomiot bez słomy rozumiem , robiłeś badania na zawartość składników w pomiocie ?

tak, bez słomy, a badań nie robiłem nigdy na składniki w pomiocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Mam ok 80 ton wolnego kontraktu na ziemniaki przemysłowe do WPPZ w Stawie. info na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Dnia 26.03.2018 o 20:01, vit napisał:

 formy azotanowe i amonowe determinują tylko  czas dostępności dla rośliny, formy azotanowe działaj natychmiast i są bardziej ruchliwe (jak woda), a formy amonowe mniej podatne na wymywanie i wolniej pobierane przez rośliny przedłużający tym samy podawanie azotu roślince... ;-) a nitryfikacja jeśli nie zachodzi to bardzo źle i świadczy o złej kulturze gleby i ph poniżej 6... generalnie roślina uwielbia azot w formie saletrzanej czyli azotanowej i ten najchętniej pobiera i m powinniśmy jej to umożliwiać... ;-)

No o tym mówie. ziemniaki sie sadzi na ph raczej poniżej 6. Dlatego najpewniejsze jest pół na pół stosowanie formy tej i tej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
50 minut temu, Daro44 napisał:

No o tym mówie. ziemniaki sie sadzi na ph raczej poniżej 6. Dlatego najpewniejsze jest pół na pół stosowanie formy tej i tej.

dobrze prawisz, że ziemniaki w Polsce sadzi się przeważnie w gleby o ph poniżej 6, tylko pytanie czy jest to poprawna praktyka? uczono mnie, że dla ziemniaka optimum na glebach gliniasto-piaszczystych wynosi 6,0-6,5 i wtedy mam pewność co do nitryfikacji.. i zarazem do tego, że nawóz (saletra, saletrzak) w jakiś przyjmijmy w ok. 90% azotu zostanie pobrany przez ziemniak. Natomiast przy ph np. 5 wiem, że połowę (te gotowe formy azotanowe) roślina łyknie, ale nie mam pewności czy tak bardzo łyka nie przekształcone jony amonowe co w konsekwencji daje duże straty i co mi daje informacja, że jest to nawóz dłużej działający, owszem jak mam nitryfikacje to ok. a jeśli jej nie ma to ile roślina tego pobierze? może ktoś ma potwierdzoną wiedzę na ten temat to byłby to cenny głos do tego wątku...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

W powodu niskiego ph powiedzmy ~5.0  i lekkiej gleby wychodzi na to , że najlepszy był by przed sadzeniem saletrzak lub saletra amonowa i pare razy saletra amonowa np.  Z 3 razy pogłównie tylko raz wiadomo przed obsypnikiem , a reszte przed w miare nie za dużym deszczem ? No bo najwięcej szybko działającego ma saletra z tego co wiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj