Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniak przemysłowy

773 odpowiedzi na ten temat

#541 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 08 luty 2015 - 19:36

Ziemniak przemysłowy

jak przy 22 tonach jesteś na zero(sadzeniak nawożenie pełna ochrona - ) :) to ja cie helenka bardzo przepraszam ale zabierz dziecko z przed komputera.......... za dużo gra w fs ......

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniak przemysłowy Dzisiaj, 03:15
  •  

#542 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 08 luty 2015 - 21:15

Ziemniak przemysłowy

Bronisław wisi mi kase za dwie ,,łódki,, ale jak zadzwonisz sie zapytac o kontraktacje to tacy mocni w gębie ze szkoda gadac. Maja 10 na twoje miejsce.

#543 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 luty 2015 - 08:41

Ziemniak przemysłowy

jak przy 22 tonach jesteś na zero(sadzeniak nawożenie pełna ochrona - ) :)

teoretycznie może się zmieścić jeśli uda się zdobyć taniego sadzeniaka i zastosować ubogie nawożenie w uproszczeniu po bobowatych oraz maksymalnie ściąć pozostałe koszty (3tys. sadzeniak + 1tys. ochrona + 1tys. nawożenie + 1,5tys. uprawa i zbiór), na etapie planowania i przy tej skali wydaje mi się to realne

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 09 luty 2015 - 09:22

Ziemniak przemysłowy

Ta śmieszna dopłata 1600zł tylko zniszczy rynek ziemniaka skrobiowego który i tak nie jest złoty. Zwiększy się liczba uprawiających bo jak to w Polsce bywa jak na coś jest cena to trzeba zaraz przestawić się na produkcje tego. A później,,panie premierze jak tu żyć?,, strajki, blokady bo cena spadła nie ma opłacalności. Sawicki już dawno to wiedział nazywając rolników fr...... i miał świętą racje!

#545 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 09 luty 2015 - 10:08

Ziemniak przemysłowy

koszty (3tys. sadzeniak + 1tys. ochrona + 1tys. nawożenie + 1,5tys. uprawa i zbiór)

czyli razem 6,5 tys/ha (to tak minimalnie) a teraz zyski : 22 tony *18% skrobi=3960 kg skrobi * 1,1 zł skrobia =4356 + ewentualnie dopłata 1600 złotych (a co będzie jęsli będzie 1200złotych? ) =5956złotych/ha . za***isty zysk!! :D

#546 Share arkoo76

arkoo76

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 09 luty 2015 - 10:52

Ziemniak przemysłowy

Szary wilk i pozostali jeżeli faktycznie macie takie podejście to życzę wam powodzenia i pozostaje wam strajkować bo może to byście potrafili aczkolwiek wątpię i w to. Zacznę od początku  odnośnie dopłaty ze bedzie np 200.lub 100.euro zastanowi się ktoś z was ze. Dopłata zmniejszona o połowę równa się zwiększeniu o raz powierzchni zakontraktowanej do zakładów skrobiowych tylko wtedy uzyskasz. Ta dopłatę. Bez kontraktacji jej nie ma.... reasumując każdy zakład w Polsce musiałby na dzień dobry zwiększyć produkcję o raz a jest to nie wykonalne może o 10% to rozumiem i będzie np 350 euro. Co innego. Strączkowe tu niE dopłata. Zmniejszyć się bardzo bo ile będzie obsiane zależy od nas tu nie ma kontaktacji ....po drugie cena za skrobię 1.3 netto  przy 19 % po trEcie cena ziemniak 2.5 razy 1200  za ochronę i nawożenie przyjmuje 5 tys  więc mamy 8.tys kombajn mam swój więc nie liczę. Tak samo orki zostanie na to z dopłaty na paliwo młody rolnik i nw  więc 22 tony. Razy 1.3 netto plus dopłata 400 euro plus dopłata jednolita plus 500 zł zwrotu za materiał kwalifikowany daje około 9 tys słucham tych co tak umieją liczyćxzy 22 t nie pokrywają z dopłatami wszystkiego. A nawozu  sypie około 750 kg plus zabieg oprysku plus 3 zabiegi dolistne oraz zaprawianie sadzarka grimme gl 430. Z zaprawiarka   dodatkowo aplikacja nawozu w redline brona aktywna plus z tyłu formownica w jednym przejeździe mam to załatwione  potem zaraz oprysk na chwasty i przez parę tyg koniec pracy. A ziemniaków odmiana kuras Ale nie na całym bo ciężko było załatwić  jaka odmiana go zastąpi narazie niewiem bo jestem na wakacjach na TONGA POZDRAWIAM WSZYSTKICH MALKONTENTOW 

#547 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 09 luty 2015 - 14:16

Ziemniak przemysłowy

primo dopłatę do sadzeniaka dostaniesz tylko do kwoty 15 tys euro w ciągu 3 lat :) więc 5 tys euro rocznie średnio zatem 5000/125=40 euro  czyli 160 zl idziemy dalej

przychód z ziemniaka 22*19%*1,300=5400 dopłata do skobiowych niech bedzie 1500 zl i jednolita 1000 

suma przychodu = 160+5400+1500+1000=8060 zl przychodu 

ja liczę po prostu koszt produkcji ziemniaka na ok. 12 tys bez amortyzacji przechowalni tyle że licząc na minimum 45 ton ( z podlewaniem) 

ale poprawię twoje wyliczenia 

sadzeniak 3000

za ochronę i nawożenie przyjmuję twoje wyliczenia niech będzie 5000

teraz uwaga na uprawę i zbiór ziemniaka 70 litrów on jest mało - ale niech będzie że wystarczy ci z dopłat - ok

nie liczysz kosztów zużycia sprzętu a to ciekawe - jak długo nie będziesz remontował sadzarki za 60 tys euro - powiem ci tak minmum to elementy robocze jakieś 10 tys złotych rocznie i to absolutne min. plus 10 %utrata wartości i zużycie sprzętu razem 35`000 zl

w kombajnie - powiem ci tak serwis co roku dużego grimme 150-60 kosztuje coś koło  50 tys zł( tylko jedna taśma rocznie - a to optymistyczny wariant)  plus utrata wartości i zużycie ogólne drugie tyle 

czyli doliczasz 125`000/125 ha czyli dodatkowe 1000 zl do ha - nie liczę ci nawet kosztów linii do sortowania i przeładunku bo pewnie planujesz bezpośrednio wozić do zakładu tirami - będzie to przynajmniej drogie i powiedzmy że dopłata pokryje 50% kosztów nie mówiąc o koszmarnej logistyce - znam takich co kopią dużym grimme i podwożą kombajnem do brzegu pola bo się tirem nie da jeździć po polu (ale wtedy wydajność to maks 2,5 ha dziennie . jeśli myślisz o swoim transporcie to policz sobie koszt 5-6 zestawów  przyczep 3 osiowych bo jak zrobisz dwa kursy  dziennie to maks - a kopać trzeba .Najrozsądniej to jedna przyczepa na brzeg pola plus teleskop do przeładunkuna tiry -  bo kosz plus taśmy to cena kombajny więc szkoda pieniędzy jak nie masz magazynu. No i  

dolicz sobie tak ze 50 roboczogodzin na ha - moim zdaniem minimum jak ktoś ma być na kombajnie . 

więc mamy 8000+koszty maszynowe 1000 plus robocizna 600 + transport 600 zl . ubezpieczenie i inne koszty pomijam 

wychodzi 10200 - i to mając nadzieje że nie wykopiesz korzenia albo większej breszki czy kamienia  bo sama łęciara w sezonie to min 25 tysięcy ( a zdarzyło mi się wymienić 3 taśmy ze względu na złom w sezonie-uszkodzenia nie zużycie)

I nie staraj się kłócić  z ludźmi którzy 15 lat uprawiają taką powierzchnię. takim podobnym sprzętem - minimum żeby się zbilansowało to 35 ton przy dobrej skrobi. 

35*0,19*1,3=8643 plus dopłata 1500 = 10200 

nawet nie chce mi się liczyć kosztu kapitału i odsetek czy dodatkowego opryskiwacza  bo ziemniaki to strasznie niecierpliwa uprawa :)

Ale powtarzam stać cię to się baw - ile to kosztuje dowiesz się w praniu sadzenie takim zestawem to nie siew :) tu trzeba naprawdę mocy i paliwa :) podobnie z kopaniem :) dodatkowe ciągniki i przyczepy i masa pracowników . Ostanio jedna z firm obniżyła ceny kontraktacyjne na przetwórstwo do 36 gr z pola  i wielu się poważnie zastanawia nad sensem uprawy mimo że zbierają min 40 ton a ty mnie chcesz przekonać że zbilansujesz 22 tonami hmmm....... po 24 grosze ..... szkoda  że nie zapytałeś zanim się wpierdz.... w tą zyskowną uprawę - naprawdę można rozsądniej wydać ponad 2 miliony zl...... 

no ale jak stać cię na polinezje to chyba faktycznie rolnicy mają za dobrze... i warto im d*pę umoczyć...... 

Edytowany przez szarywilk, 09 luty 2015 - 14:24.

#548 Share Szarlej

Szarlej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 09 luty 2015 - 17:16

Ziemniak przemysłowy

Dzisiaj na wakacjach Tonga, jutro w polu Sajgon.

#549 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 luty 2015 - 20:21

Ziemniak przemysłowy

dlaczego macie takie wysokie koszty nawożenia i ochrony? dla więcej niż średniego plonu spokojnie wystarczy:

- sól potasowa 300kg = 450zł/ha netto,

- fosforan amonu 200kg = 340zł/ha netto,

- mocznik 300kg = 360zł/ha netto,

- każdy zabieg środkiem klasy infinito, pyton: 100-130zł/ha netto i zaprawa (po cenie rudnika 250zł/l) 375zł/ha (dla 2,5t/ha)

rozumiem, że koszty maszynowe, magazynowe i nawadniania mają olbrzymi udział w koszcie całkowitym, ale powinniśmy dla skrobi liczyć wyłącznie koszty polowe (22t to raczej bez nawadniania), a maszynowe najłatwiej ustalić na podstawie ceny usług (ile kosztuje sadzenie i zbiór?)

#550 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 09 luty 2015 - 20:59

Ziemniak przemysłowy

Kissmy wkońcu jakaś normalna wypowiedż w tym temacie , zgadzam się z tobą w 100 %.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 luty 2015 - 21:40

Ziemniak przemysłowy Nareszcie ktos pisze normanie jak jest.niektorych wypowiedzi az sie nie chce czytac jak to sie nic nie oplaci.to po co sadzicie jak sie nie oplaca?

#552 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 09 luty 2015 - 22:00

Ziemniak przemysłowy

sól potasowa obniża zawartośc skrobi w ziemniakach (chlor) o co najmniej 2% a siarczan potasu kosztuje 290 zł/q -sprawdzone na własnej skórze. W jadalnych sól nie ma takiego znaczenia w skrobiowych niestety już ma.. nikt nie pisze  że się nie opłaca ale trzeba mieć własnego sadzeniaka który jest najdroższą pozycją w zestawieniu.. a jak ktos pisze że wszystko zakupi i bedzie miał zysk to jest w głębokim błędzie. Żeby mieć własnego pierwszy rok jest spalony. Trzeba czytac ze zrozumieniem. Po drugie wraz ze wzrostem areału gwałtownie rosną koszty maszynowe i pośrednie (co innego zebrać 5 ha starą anną za 5000 złotych a co innego zebrać i logistycznie opanować 50 czy 100 ha jak pisze szarywilk) w dodatku dochodzi loteria pogodowa bo tak jak pisąłem ziemniak skrobiowy to ziemniak późny i susza przynajmniej w moim rejonie co roku jest i obniża plony choć w różnym stopniu i zależy kiedy wystąpi (nawadnianie to też koszt i jeśli ktoś stosuje trzeba g wrzucić do pozycji)... zapytaj się ludzi na kujawach jak w tym roku wyszli na dobrych ziemiach z ziemniakiem skrobiowym i dlaczego nie byli w stanie się wywiązać z umów..

#553 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 09 luty 2015 - 22:23

Ziemniak przemysłowy Wpadlem na pomysl zeby posadzic w tym roku hektar na probe bez kontraktowania zobacze co urosnie .jak urosnie zuzyje na sadzeniak na przyszly rok na cale pole(prawie 5 ha).jaka odmiana najlepsza?

#554 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 luty 2015 - 00:12

Ziemniak przemysłowy

sól potasowa obniża zawartośc skrobi w ziemniakach (chlor) o co najmniej 2% a siarczan potasu kosztuje 290 zł/q

o 2% czy 2p.p.? na skrobi się nie znam, ale chlor jadalnym też nie służy i konieczna jest aplikacja soli potasowej z dużym wyprzedzeniem, natomiast odnośnie do kosztów to tylko złudzenie, należy zestawiać koszt jednostkowy oraz straty, zasadniczo im większa skala tym bardziej można ograniczyć koszt jednostkowy, a im lepsze maszyny tym mniej uszkodzeń i strat, warto również pamiętać, że kwalifikowany sadzeniak "powinien" wydać większy plon niż własne rozmnożenie, gdyż plantacje nasienne "powinny" być lepiej chronione, a przynajmniej prowadzone z myślą o jak największej zdrowotności

#555 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 10 luty 2015 - 07:07

Ziemniak przemysłowy

Chlor obniża zawartośc skrobi o 2% czyli zamiast 18% bedziesz miał 16% i mniej (bo przez chlor podwyższasz zawartość wody w  bulwach) i to sa wymierne straty od razu przy dostawie.Co do kosztów jednostkowych to się z tobą nie zgodze bo ziemniak to taka dziwna uprawa gdzie koszty rosną lawinowo (mimo pozornych oszczednosci na czymś tam) ot choćby niedotrzymanie terminu oprysku +/- 1 dzień przy epidemii zarazy na dużym areale tracisz potęzne pieniądze, podobnie ze zbiorem fajnie jak jest ładna jesień ale jak jest błoto to katastrofa w dodatku z 50 czy 100 ha nie zbierzesz starą anną tylko zobacz ile kosztuje porzadny kombajn na taki areał (jaki to jest kosz t w ziemniakach => Grimme 160-60Se kosztuje 2000 ton ziemniaka skrobiowego i pomyśl co bedzie z tym kombajnem po wykopaniu tych 2000 ton i ile do niego trzeba części i za jakie pieniądze) który nie będzie się psuł w sezonie i zdąrzysz przed mrozami zebrać... ja zaczynałem podobnie jak mariez kilka lat temu i teraz wiem co i z czym się je przy uprawie skrobiowego, wtedy wszyscy pukali się w głowę jak zaczynałem, zaznaczam że dopłata do tej pory mi nie przysługiwała bo była to płatnośc historyczna i dla nowych plantatorów nie przysługiwała bo nasz rząd to olewał. Niektórzy wcale nie uprawiali a dostawali dopłatę. W ogóle system dopłat wypacza produkcję rolną ale ja tam się z koniem kopać nie będę...

#556 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 10 luty 2015 - 09:05

Ziemniak przemysłowy

ja nie chciałem się wdawać w analize nawożenia i ochrony- po prostu wraz z przekroczeniem pewnego areału koszty amortyzacji i uprawy lawinowo rosną - do sadzarki z aktywną broną i klapą potrzebujesz konia min 250 ps kpl. noży starcza na sezon a kosztuje prawie 8 tys. elementy formujące też wytrzymują maks 2 sezony a kpl blach to następne 10 tys. i to jest więcej jak używana sadzarka z używaniem jej przez 10 lat na 10 ha, podobnie z kombajnem - se150-60 to jest mega drogi kombajn w utrzymaniu zresztą jak każdy zachodni 2 rzędowy  - pierwsza taśma 15 tys druga 18 tys łęciara 25 - boczny jeż 16 tys i tak dalej - jednym słowem każda taśma jest droższa od anny w dobrym stanie - głupia rolka nawracająca na 1. taśmie kosztuje 1000 zl ,a jeden kamyk potrafi ją zaorać w 15 minut. nawet nie mówię jaką szkodę zrobi ci stary lemiesz blokując się między 3 taśmami. - a zdarza się to całkiem często szczególnie w miejscach gdzie dawno nie było ziemniakó. Poza tym do takiego kombajnu też trzeba w miarę świeże 150-170 koni zależnie od warunków - a nie c360.  Pomijąjąc nawet zakup dodatkowego ciągnika to - anna z roku na rok nie traci 50 tys w wartości bo cały czas kosztuje koło 10 tys. a nowa sadzarka min 60 tys euro po 5 latach warta jest może 30 - podobnie z kombajnem nowy se150-60 jakies 140 tys euro po 5 latach możesz kupić za 170-200 tys zł. maks . więc to nie jest już tania zabawa jeśli chodzi o zabawki i podejście do kalkulacji nie liczę bo mam swoje, albo policzę sobie dopłatę do sadzeniaka do całości (a jest limit 15 tys na 3 lata na całe gospodarstwo razem z innymi uprawami) oznacza że ktoś po prostu albo nie przemyślał albo fantazjuje. A tak się składa że mam kontrakt na skrobiowe od 1997 roku - fakt że udział w areale spadł do 10 procent u mnie -kiedyś 100 procent - ale po prostu dobry sprzęt wykorzystuje do wymagających upraw jak ziemniak frytkowy albo chipsowy - a skrobia to lekko przy okazji, poniekąd dzieki uprawię tych droższych ziemniaków bo chips na dzisiaj z przechowalni płaci koło 70 groszy z dopłatami za jakość, stać mnie na używanie sprzętu w miarę świeżego .  A mam uczulenie na takich co wskakują na ziemniaka bo widzą że innym się opłaca - nie myśląc nad tym co robią i nie licząc jak jest naprawdę , bo rozwalają rynek a potem są hasła jak żyć. itp.  

#557 Share Peters

Peters

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 10 luty 2015 - 13:35

Ziemniak przemysłowy

sól potasowa obniża zawartośc skrobi w ziemniakach (chlor) o co najmniej 2% a siarczan potasu kosztuje 290 zł/q -sprawdzone na własnej skórze. 

Sól powinna być rozsiana 3-4 tygodnie co najmniej przed sadzeniem wtedy nie ma takiego nie korzystnego wpływu bo chlorek zostaje wypłukany

#558 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 10 luty 2015 - 14:59

Ziemniak przemysłowy Szarywilk dlaczego jestes taki sceptyczny wzgledem nowych plantatorow?zamiast podzielic sie swoim doswiadczeniem caly czas narzekasz i zniechecasz wszystkich.to i tak nic nie zmieni jak ktos chce to bedzie sadzil.

#559 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 10 luty 2015 - 16:24

Ziemniak przemysłowy

taka moja natura że szczery jestem, na dodatek pod chodzę sceptycznie do wielu pomysłów które oparte są na bardzo luźnym biznesplanie. Poza tym w  dwa lata temu tłumaczyłem dwóm mądrym delikatnie żeby się nie pchać w jadalnego jak nie ma się rynków zbytu i doświadczenia - to odzew był podobny ty zrobiłeś pieniądze, to ja nie będę głupi i cię nie posłucham bo specjalnie mnie zniechęcasz. - Jeden do dziś nie zapłacił za usługę sadzenia i ztalerzował ziemniaki  - drugi oddał ziemniaki na polu - do kopania za darmo........ obaj się wyleczyli z ziemniaków i łatwych pieniędzy na nich zarobionych. Niestety widzę że na forum nie wolno być szczerym i dzielić się doświadczeniem bo jest się odbieranym jako zawistny pies ogrodnika :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 10 luty 2015 - 21:29

Ziemniak przemysłowy Szarywilk ile masz hektarow ziemniakow?