Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniak przemysłowy

774 odpowiedzi na ten temat

#521 Share micdab

micdab

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 06 luty 2015 - 10:07

Ziemniak przemysłowy

Ale przy 25 tonach nie ma żadnego biznesu na ziemniakach skrobiowych... 
Czy Wy nie potraficie liczyć ? Jak masz kupić sadzeniaka po 1400 zł/tone i wysadzić go 3 tony, bo w tym roku nie liczyłbym na drobnego... To przy 25  tonach z hektara zostaje Ci tylko pot na tyłku i garb na plecach. :)

Pozdrawiam ! :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniak przemysłowy Dzisiaj, 23:08
  •  

#522 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 06 luty 2015 - 13:24

Ziemniak przemysłowy

@mariez ziemniak skrobiowy na 5tej klasie Ci nie wyjdzie...ja uprawiam na mozaikach i na słabej ziemi wystarczy tydzien suszy i pozamiatane a wiadomo że ziemniak skorbiowy to ziemniak późny i w trakcie wegetacji susza raczej jest nieunikniona (sierpień albo wrzesień a wtedy najbardziej rośnie i plon i skrobia) ... w dodatku niska zasobnośc gleby w składniki.. niby są odmiany mniej podatne na suszę ale one nisko plonują i to bez sensu jeśli masz zebrać 15-20 ton ziemniaka/ha to jesteś mocno do tyłu... nie mówiąc już jak będziesz kupował sadzeniaki bo to jest druga loteria i w dodatku pierwszy rok masz spalony bo z tych co sprzedajesz musisz odebrac potem sadzeniaka (czyli 25ton/ha minus sadzeniak na przyszły rok czyli 3-4 tony na hektar w przyszłym roku i juz ci się robi 21 ton i w dodatku nie masz pewności czy dobrze ci się do wiosny przechowają no chyba że masz przechowalnię) a koszty(sadzeniak, robocizna, paliwo, opryski, nawożenie, maszyny itp) i ryzyko bardzo duże .... także w tym roku będzie szał na skrobiowego i pewnie będzie zysk na jesieni jak na jadalnym w tym roku...

#523 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 luty 2015 - 15:02

Ziemniak przemysłowy Ile musialbym go nawadniac zeby cos z tego bylo? Albo moze sprobowac wczesna odmiane?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak wybrać sadzeniaki? zobacz »

•  

#524 Share krzysztoff

krzysztoff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:00

Ziemniak przemysłowy

Czy jest na forum ktos kto uprawia ziemniaki skrobiowe na piatej klasie?

ja uprawiam na piątej klasie skrobiowego na sadzeniaki na własny użytek, dużo drobnego i super zdrowotność.

a na sprzedaż to tylko na 3-4 klasie, bo tylko tak można osiągnąć zadowalający plon i jako taki zysk

#525 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 06 luty 2015 - 21:34

Ziemniak przemysłowy Jaki plon uzyskujecie na 3 4 klasie?

#526 Share Kristof82

Kristof82

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 07 luty 2015 - 20:57

Ziemniak przemysłowy

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi i widać od razu kto uprawie ziemniaki skrobiowe :)-odstrasza nowych plantatorów ziemniak jak sie tylko da. Straszycie że nie urośnie,susza na 5 klasie, wymoknie na 3 i 4 itd. Rozumiem że dbacie o własny interes,ale bez przesady Dla początkujących rada- na pierwszy rok to kup sadzonki od rolnika(dużo taniej) z centrali to tylko na rozmnożenie na przyszły rok. Na 5 klasie tez urosną ale fakt-ryzyko jest. Kto chce niech sadzi dopłata 1600 a do straczkowych to dopłat dużych bym sie nie spodziewał

#527 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 07 luty 2015 - 21:46

Ziemniak przemysłowy Kristof82 czy Ty sadzisz na 5 klasie?

#528 Share arkoo76

arkoo76

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 08 luty 2015 - 08:23

Ziemniak przemysłowy

FFaktycznie większość z was jak widzi że ktoś chce wejść w ziemniak. Skrobiowe to.dostaje wypieków ja wchodzę w 125 h na całość kfalifikowane plus pełna ochrona dokarmianie dolistne zaprawianie dodatkowoaplikacja nawozu prosto w glebie koło szczeniaka do tego dolistne nawozy sadzarke kupiłem narazie nie mam kombajnu. I się.nie.boję tak jak inni straszą.jaka te wasze potrącenia i niewywiazywanie się z umów to coś kiepsko negocjojucie i w następnym roku na całość także kwalifikowany przy 22 tonach jestem na zero jak ktoś chce robić to go nie straszcie sam się przekona co i jak. A jak nie wyjdzie mówi się trudno raz się żyje Ale myślę że z 125 h coś mi zostanie 

#529 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 08 luty 2015 - 08:59

Ziemniak przemysłowy

hehehe dobrze sadź 125 ha ziemniaka ja tam Ci nie żałuję roboty...jeśli Ci się urodzi będziesz miał 125 tirów skrobiowego życzę powodzenia w kopaniu i odstarczaniu do zakładów :D  i mam nadzieję że coś ci z tego zostanie (poznasz koszty nawożenia, ochrony, maszyn, paliwa to entuzjazm ci się troszkę zmniejszy)...a co do dopłat to teraz się mówi o 300euro/ha ale to są szacunki według tego co sadzili ludzie do tej pory...jeśli ludzie nasadzą 100% więcej (a na to się zanosi) to bedzię tylko 150 euro do ha bo pula pieniędzy na dopłaty do ziemniaka skrobiowego jest stała i określona...ja najbardziej boję się tego że zostanie rozwalony cały rynek dostawców ziemniaków skrobiowych chyba ze będą słone kary za niewywiązanie się z umowy bo teraz nie ważne czy dostarczysz ziemniaki do zakładu a ważne czy masz umowę w ręku i starasz się o dopłatę. Także powodzenia życzę wszystkim napalonym. ;)

#530 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 08 luty 2015 - 09:12

Ziemniak przemysłowy Tych to podziwiam bo grunt to optymist.. musisz teraz wydac ok 1,5mln. a ryzyko wtopy ogromne
A tak na powaznie to pochwal nam sie tutaj jakie planujesz zasadzic odmiany oraz jaki przewidujesz naklad na ha
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share dudas83

dudas83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 08 luty 2015 - 09:16

Ziemniak przemysłowy

Byłem podpisać umowę w Trzemesznie jestem plantatorem od kilku lat przedtem był mój ojciec. Cena jest podobna jak w zeszłym roku nic się nie zmieniło oprócz dopłaty do sadzeniaka znieśli. Nowych plantatorów jak na razie podobno 150 to niech sadzeniaka  kupują bo jest go dużo  .Zobaczymy czy będą tacy zadowoleni na koniec sezonu ostatnie lata jak dla mnie były plonowo ok i skrobia tez średnia ponad 19% ale były takie lata ze po 13% tez było ziemniaki gniły w ziemi i z umowy się nie wywiązaliśmy i już nie było tak słodko. Nikogo nie zniechęcam ale życzę powodzenia

#532 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 08 luty 2015 - 09:24

Ziemniak przemysłowy

W mojej okolicy też rolnik rok temu wygrał działkę na przetargu z ANR( IV-V klasa) i zasadził na całości ziemniaki. Z tego co widziałem wszystkie sadzeniaki nabył, a plon to nie wiem czy miał 20t/ha. A i jeszcze-czynsz dzierżawny dał 2t z ha. Kolego odnośnie tego Trzemeszna, bo też jestem plantatorem od kilkunastu lat-jak znieśli dopłatę do sadzeniaka? A do środków?

Edytowany przez wyrebski1, 08 luty 2015 - 09:27.

#533 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 08 luty 2015 - 09:30

Ziemniak przemysłowy

Panowie ryzyko jest przy każdej uprawie i nakład też , a zarobek jak na wszystkim , dużo poniżej oczekiwań. Ja tam sadze i nie patrzę na wypowiedzi zastraszające nakładami susza i powodzią.

Edytowany przez crystalzts, 08 luty 2015 - 09:34.

#534 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 08 luty 2015 - 09:44

Ziemniak przemysłowy Wiemy ze pula na doplaty jest ograniczona dlatego bedziecie zniechecac wszystkich potencjalnych plantatorow zastanawiam sie tylko czy gdybysmy chcieli sadzic rok temu to tez tak byscie odpowiadali.moge posiac zboze ale nie mam gdzie sprzedac albo za grosze.do lomzy mam 50 km wiec czemu nie sprobowac.?

#535 Share Peters

Peters

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 08 luty 2015 - 10:03

Ziemniak przemysłowy

Byłem podpisać umowę w Trzemesznie jestem plantatorem od kilku lat przedtem był mój ojciec. Cena jest podobna jak w zeszłym roku nic się nie zmieniło oprócz dopłaty do sadzeniaka znieśli. Nowych plantatorów jak na razie podobno 150 to niech sadzeniaka  kupują bo jest go dużo  .Zobaczymy czy będą tacy zadowoleni na koniec sezonu ostatnie lata jak dla mnie były plonowo ok i skrobia tez średnia ponad 19% ale były takie lata ze po 13% tez było ziemniaki gniły w ziemi i z umowy się nie wywiązaliśmy i już nie było tak słodko. Nikogo nie zniechęcam ale życzę powodzenia

1,1zł za kg skrobi jest??  i wcale nie nie ma dopłaty do sadzeniaków???

#536 Share dudas83

dudas83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 08 luty 2015 - 10:39

Ziemniak przemysłowy

1,1zł za kg skrobi jest??  i wcale nie nie ma dopłaty do sadzeniaków???

Tak

#537 Share krzysztoff

krzysztoff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:16

Ziemniak przemysłowy

w stawie też nie ma od tego roku dopłat do sadzeniaka

#538 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:29

Ziemniak przemysłowy Jaka odmiane polecacie na start?

#539 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:49

Ziemniak przemysłowy

Tak

To kurczę ciekawe co Bronisław zaproponuje, tam przynajmniej za skrobię było więcej ale bez żadnych dopłat-trzeba to przeliczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 08 luty 2015 - 12:53

Ziemniak przemysłowy a Bronislaw placi bo koledze zalegaja z platnosciami

Edytowany przez przemol87, 08 luty 2015 - 12:55.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ