Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniak przemysłowy

773 odpowiedzi na ten temat

#481 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:02

Ziemniak przemysłowy

Panowie, ma ktos w tym sezonie doczynienia z Piłą? jak sytuacja wyglada w tym zakładzie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniak przemysłowy Dzisiaj, 21:43
  •  

#482 Share arcasemx135

arcasemx135

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 13:49

Ziemniak przemysłowy

witajcie mam kilka pytań : zakontraktowałem w Trzemesznie ziemniaki i teraz nie wiem jakie odmiany są skrobiowe? Zawsze sadzilem Carere i Irge duzo deszczowalem to był wielki plon tyle ze nie mialy skrobii. Moja ziemia mieści sie w klasie od 2 do 4b co byście doradzali jakie odmiany ? Wstawiał ktos do Trzemeszna jaka w ogole była cena skrobiowych powyzej 13% 

#483 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 14:22

Ziemniak przemysłowy

@arcasemx135 zakontraktowałeś już nie wiesz jaką odmianę zapisałeś? I ceny nie znasz? hehe widzę że śnią ci się dopłaty po nocy.... :D  no coż w tym roku skoczków na skrobiowe będzie baardzo dużo... pewnie będzie bryndza..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#484 Share tom61

tom61

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 14:36

Ziemniak przemysłowy

Panowie, ma ktos w tym sezonie doczynienia z Piłą? jak sytuacja wyglada w tym zakładzie?

ja sprzedawałem do piły w tym roku.Cena mi wyszło 200 zł/kg skrobia wyszła dosyć dobrze tylko dowalili w ostatnim transporcie zanieczyszczeń. Wypłacają się też doszyć dobrze. Co chcesz wiedzieć dokładnie?

#485 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 14:41

Ziemniak przemysłowy bryndza.... no raczej nie, cene masz gwarantowana,a doplata to wielki plus dla zakladow skrobiowych

#486 Share JOHAN81

JOHAN81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 21:40

Ziemniak przemysłowy

W Trzemiesznie chyba jeszcze nie podpisują kontraktów? 

Tak w ogóle to gdzie lepiej Trzemieszno , Bronisław czy Staw? A może inne zakłady? Jak jest w Niechlowie?

Podobne warunki wszędzie ? Czy np. Łomża daje lepsze bo ktoś pisał że potrzebują producentów w związku z kontraktem skrobi .

Edytowany przez JOHAN81, 28 grudzień 2014 - 21:42.

#487 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 29 grudzień 2014 - 12:33

Ziemniak przemysłowy

Ja załapałem się do Łomży będę sadził pierwszy raz , ciekawe czy odrazu będę milionerem.

#488 Share JOHNDEERE5080M

JOHNDEERE5080M

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa

Napisany 29 grudzień 2014 - 12:58

Ziemniak przemysłowy

Ja również dowiadywałem się do łomży to powiedzieli mi że na 2015r mają bardzo dużo chętnych na umowy, ciekawe jak to przełoży się później na ceny i czy przypadkiem nie zaczną wybierać jak w ulęgałkach :P Myślałem o zakontraktowaniu kilku hektarów na początek ale sam już nie wiem co tym wszystkim mam myśleć. w pierwszym roku na kokosy to bym nie liczył.

#489 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 14:11

Ziemniak przemysłowy

Ja załapałem się do Łomży będę sadził pierwszy raz , ciekawe czy odrazu będę milionerem.

A na jakich zasadach? mozesz cos wiecej napisac? i jak transport?

#490 Share arcasemx135

arcasemx135

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 21:29

Ziemniak przemysłowy

wysłalem wniosek na początku grudnia i powiedzieli ze podpisują ze  wszystkimi   na ten rok kto się zaoferuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#491 Share JOHAN81

JOHAN81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 styczeń 2015 - 22:31

Ziemniak przemysłowy

Odstawiał ktoś do Niechlowa?

Jak tam wygląda kontraktacja?

#492 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 07 styczeń 2015 - 23:03

Ziemniak przemysłowy

Witam panowie , w tym roku mam nieśmiałe zamiary zakontraktować odstawę ziemniaków skrobiowych do zakładu BEST Przewłoka , można powiedzieć , że w kwestiach formalnych co do ziemniaków skrobiowych jestem zielony ;)  (znam tylko ogóły bo pracuję u znajomego w gospodarstwie które zajmuje się produkcją ziemniaków ) .

Czy mógłby mi ktoś miły opisać szczegóły kontraktacji , jak to się odbywa (wiem ,że w tym zakładzie akurat wiosną i o terminie ma mi dać znać znajomy) , czy są jakieś minimalne limity ilości kontratowanych ziemniaków np. 20 ton ?

Czy w momencie kontraktowania muszę zakładowi powiedzieć jaką odmianę im dostarczę ?

kontraktuje się ilość i cenę (jak czytam wyżej) za każdy kilogram czystej skrobi i jeżeli np. zawiozę im odmianę wysokoskrobiową to wyjdzie mi lepsza cena za kg ziemniaka a jak ubogą w skrobię to mniejsza czy jakoś inaczej ?

Co i gdzie trzeba zgłaszać jeśli się uprawia ziemniaki na przemysł ? Gdzie trzeba to zgłosić przy składaniu wniosku o dopłaty i jakiej sa wysokości?

I najważniejsze , jaką optymalnie odmianę wybrać , gdzie ją zakupić i jakie to są koszty ?( z tego co wiem to znajomy uprawiał w tym roku różne odmiany , z centrali brał Albatrosa , poza tym Gawina (całkiem niezły plon i podobno to odmiana ogólnoużytkowa) , Owację ,Tajfuna (z tego co wyczytałem w internecie są to odmiany jadalne , ale ten zakład bez problemu je s\kupował) 

Przy jakim plonie można mówić o opłacalności tej produkcji ?

Czy jeśli w tym roku zakupię sadzeniaki , wyhoduję ziemniaki to będę z nich mógł sobie odebrać sadzeniaka i sadzić w następnym sezonie ?

Jeśli chodzi o moje warunki to chciałbym zacząć od możliwie najmniejszej powierzchni uprawy , co do nawożenia , będzie się ono opierało na oborniku + nawozy mineralne , klasy gleby 3-4 , gliniaste .

P.S Z góry dziękuję za każdą odpowiedz .

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#493 Share Mikesz71

Mikesz71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 09:46

Ziemniak przemysłowy

W Trzemiesznie chyba jeszcze nie podpisują kontraktów? 

Tak w ogóle to gdzie lepiej Trzemieszno , Bronisław czy Staw? A może inne zakłady? Jak jest w Niechlowie?

Podobne warunki wszędzie ? Czy np. Łomża daje lepsze bo ktoś pisał że potrzebują producentów w związku z kontraktem skrobi .

Panowie, czy Trzemeszno już kontraktuje? Jakie mają cenę w 2015 r.?

#494 Share Jeffo

Jeffo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 14:05

Ziemniak przemysłowy

orientuje się ktoś gdzie można zakontraktować (okolice Sieradza) ma ktoś jakieś namiary na firmy?

#495 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 17:55

Ziemniak przemysłowy

Nie, w Trzemesznie zazwyczaj kontraktacja jest w lutym.

#496 Share jarekzss1988

jarekzss1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 18:52

Ziemniak przemysłowy

potrzebuje opini na temat ziemniakow odmian David i Dominator

#497 Share rexreed

rexreed

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 23 styczeń 2015 - 23:26

Ziemniak przemysłowy

Witam panowie , w tym roku mam nieśmiałe zamiary zakontraktować odstawę ziemniaków skrobiowych do zakładu BEST Przewłoka , można powiedzieć , że w kwestiach formalnych co do ziemniaków skrobiowych jestem zielony ;)  (znam tylko ogóły bo pracuję u znajomego w gospodarstwie które zajmuje się produkcją ziemniaków ) .

Czy mógłby mi ktoś miły opisać szczegóły kontraktacji , jak to się odbywa (wiem ,że w tym zakładzie akurat wiosną i o terminie ma mi dać znać znajomy) , czy są jakieś minimalne limity ilości kontratowanych ziemniaków np. 20 ton ?

Czy w momencie kontraktowania muszę zakładowi powiedzieć jaką odmianę im dostarczę ?

kontraktuje się ilość i cenę (jak czytam wyżej) za każdy kilogram czystej skrobi i jeżeli np. zawiozę im odmianę wysokoskrobiową to wyjdzie mi lepsza cena za kg ziemniaka a jak ubogą w skrobię to mniejsza czy jakoś inaczej ?

Co i gdzie trzeba zgłaszać jeśli się uprawia ziemniaki na przemysł ? Gdzie trzeba to zgłosić przy składaniu wniosku o dopłaty i jakiej sa wysokości?

I najważniejsze , jaką optymalnie odmianę wybrać , gdzie ją zakupić i jakie to są koszty ?( z tego co wiem to znajomy uprawiał w tym roku różne odmiany , z centrali brał Albatrosa , poza tym Gawina (całkiem niezły plon i podobno to odmiana ogólnoużytkowa) , Owację ,Tajfuna (z tego co wyczytałem w internecie są to odmiany jadalne , ale ten zakład bez problemu je s\kupował) 

Przy jakim plonie można mówić o opłacalności tej produkcji ?

Czy jeśli w tym roku zakupię sadzeniaki , wyhoduję ziemniaki to będę z nich mógł sobie odebrać sadzeniaka i sadzić w następnym sezonie ?

Jeśli chodzi o moje warunki to chciałbym zacząć od możliwie najmniejszej powierzchni uprawy , co do nawożenia , będzie się ono opierało na oborniku + nawozy mineralne , klasy gleby 3-4 , gliniaste .

P.S Z góry dziękuję za każdą odpowiedz .

czesc Minimalny poziom produkcji ziemniaków moge zasugerowac jako 5 ha przy plonie 40 ton zbierasz  200 ton i mozesz cos na tym zarobić. W momencie kontraktowania nie podajesz nazwy odmiany bo to jest w gesti zakladu dostarczyć do Ciebie sadzeniaki kwalifikowane ( że bedzie polowa zgnitych, bardzo  małych i odmiana o plonie skrobii 14-15 % to juz historia na inny temat ;-)  ) Od 5 lat nie sadze ziemniaków ale pamietam ze rudawa i ślęza byly b dobre , około 20 % -  im pózniejsza odmiana tym wiecej skrobi  Tak - kontraktujesz ilość skrobii - nikogo nie interesuje ilość ha i plon z ha. Generalnie jezeli ziemniak  ma zawartość skrobi 10% to bedzie dwa razy tanszy od tego co ma 20 % proste. Jezeli przekroczysz limit to moga nie kupic wcale albo bardzo tanio , zabraknie Ci towaru do wywiazania sie z umowy moze być kara.... Moze być odstawa na 1 wrzesnia - pozny ziemniak nie bedzie miał plonu.

Z papierologi to zglaszasz do PIORINu i rejestrujesz sie jako producent ziemniaka, pozniej nekaja baby wstretne ;-)  Do ARR wniosek o doplate do materialu siewnego 500 zł do ha / za 3 tony sadzeniaków. A dopłate do skrobi ogarnia zakład . Opłacalność ? powiem tak : to co powyżej 30 ton to jest  Twój zarobek.

Sadzeniaki możesz zostawić swoje , wymóg jest chyba wymiany 30 % rocznie na nowy materiał. Podejrzewam ze profesjonalnej chłodni nie posiadasz to zabawa z kopcowaniem jest nie opłacalna bo tracisz 500 zł dopłaty do ha i taki ziemniak mocno odstaje od kwalifikowanego.

A na ziemi 3-4 gliniastej to siej rzepak mniej roboty, pieniadze te same i ziemniak lubi gleby przepuszczalne - zasobne ale przepuszczalne. I na glinie moze być problem z wykopaniem bo na taśmie poleci Ci duzo bryłek gliny 20-30 %. Generalnie nie idz tą drogą  ;-)  pozdro

#498 Share arkoo76

arkoo76

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 03 luty 2015 - 08:03

Ziemniak przemysłowy

Witam  120 ha ziemniaków zakontraktowane.  czy może. Mi ktoś doradzić z jakiej firmy skorzystać z programu ochrony myślę o zaprawianiu potem na zielsko plus dolistne  I jakie odmiany polecacie. Mam narazie kurasa 

#499 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 03 luty 2015 - 08:16

Ziemniak przemysłowy

Witam ,poszukuję zakladu który kontraktuje ziemniaki w woj. swietokrzyskim

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#500 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 03 luty 2015 - 08:27

Ziemniak przemysłowy @Arkoo76
Na przetworstwo czy przemysl skrobiowy?

Edytowany przez przemol87, 03 luty 2015 - 08:30.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ