Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniak przemysłowy

772 odpowiedzi na ten temat

#341 Share JOHNDEERE5080M

JOHNDEERE5080M

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa

Napisany 24 październik 2013 - 21:36

Ziemniak przemysłowy to czarnoziem wcześniej była tam pszenica 3 razy z rzędu. Tak sobie wymyśliłem skoro w tym roku ziemniaki są drogie przyszły rok powinien być dobrym do kontraktacji ziemniaka przemysłowego na w miarę przyzwoitych warunkach oczywiście mogę się mylić. jakie nawozy polecacie bo ja myślałem o soli potasowej superfosfacie i moczniku. Czy przy zakupie sadzeniaka w dość wysokiej cenie i odległości do łomży 160km coś zarobię?????????? Lecz kto nie ryzykuje nic nie zyska.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniak przemysłowy Dzisiaj, 19:38
  •  

#342 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 24 październik 2013 - 21:44

Ziemniak przemysłowy w jakim stopniu cena z poprzedniego sezonu determinuje cenę w kontrakcie?

#343 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów

Napisany 25 październik 2013 - 06:53

Ziemniak przemysłowy Nie wiem jak łomża ale np Trzemeszno czy Bronisław płacą jakąś stawkę za transport do tony ziemniaków, cena znikoma ale zawsze coś tam pokrywa. Właśnie jak kolega wyżej pisze-nie zawsze tak może być, że cena jest dobra to i za rok będzie. A może powinieneś sadzeniaka kupić od gospodarza teraz, no ale to musisz gdzieś przechować i możesz się nabawić też jakieś choroby. Najwyżej nie zasadzisz a posiejesz jęczmień ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 25 październik 2013 - 07:07

Ziemniak przemysłowy

to czarnoziem wcześniej była tam pszenica 3 razy z rzędu. Tak sobie wymyśliłem skoro w tym roku ziemniaki są drogie przyszły rok powinien być dobrym do kontraktacji ziemniaka przemysłowego na w miarę przyzwoitych warunkach oczywiście mogę się mylić. jakie nawozy polecacie bo ja myślałem o soli potasowej superfosfacie i moczniku. Czy przy zakupie sadzeniaka w dość wysokiej cenie i odległości do łomży 160km coś zarobię?????????? Lecz kto nie ryzykuje nic nie zyska.

Z moich informacji cena na przyszły sezon będzie zbliżona do obecnej czyli max 1,30 zł za jednostkę przy skrobi powyżej 19 % plus transport w Twoim przypadku ok 25 zł do tony.Zakładając zawartość skrobi na poziomie 19 % za tonę otrzymasz 272 zł netto ,koszt transportu i załadunku to ok 50 zł do tony,czyli defacto zostaje 222 zł.jeżeli będziesz miał 40 ton z ha to coś zostanie.

Edytowany przez Vitasem, 25 październik 2013 - 07:55.

#345 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów

Napisany 25 październik 2013 - 18:38

Ziemniak przemysłowy a to że jest to II klasa ziemi to duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz te 40 ton, oczywiście jeśli odpowiednio zadbasz i będą sprzyjające warunki pogodowe.

#346 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 25 październik 2013 - 19:04

Ziemniak przemysłowy a tak wogóle jakie plony w tym roku??Bronisław kupuje niekontraktowane??

#347 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 25 październik 2013 - 20:44

Ziemniak przemysłowy u mnie już po wykopkach plon Dawid. Albatros 30 ton,Skawa 40 ton,skrobia 20-21%ogólnie bardzo przyzwoity sezon,

#348 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów

Napisany 25 październik 2013 - 20:50

Ziemniak przemysłowy Tak, Bronisław kupuje niekontraktowane i to w takiej samej cenie, rok temu dawali 20 % mniej. U mnie wykopki trwają; Rumpel 40 t, pasja, glada, jasia ok 30 t. Skrobia od 18 do 20 %. Ogólnie kolejny dobry rok.

#349 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 26 październik 2013 - 21:05

Ziemniak przemysłowy daj namiary bo musze coś zrobić nadwyżka.

#350 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów

Napisany 27 październik 2013 - 07:23

Ziemniak przemysłowy 52318939091

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share Peters

Peters

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 27 październik 2013 - 08:05

Ziemniak przemysłowy A zna ktoś z was już cennik na listopad Trzemeszna? :)

#352 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 12:29

Ziemniak przemysłowy Oddaje ktoś ziemniaki do zpz iława "chemirol"? Jak tam sprawa wygląda z kontraktacją?

#353 Share JOHNDEERE5080M

JOHNDEERE5080M

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 21:19

Ziemniak przemysłowy Odświeżę trochę temat. Czy ktoś z was odstawia do łomży czy mają duże wymagania dużo biorą na zanieczyszczenia???????????? Jak wyglądała cena w ostatnich chociaż trzech latach jeśli ktoś pamięta oraz czy dużo robią ogólnie potrąceń i jak oceniacie tą firmę ????????????

Edytowany przez JOHNDEERE5080M, 23 listopad 2013 - 21:21.

#354 Share undisputed

undisputed

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 20:50

Ziemniak przemysłowy

Odświeżę trochę temat. Czy ktoś z was odstawia do łomży czy mają duże wymagania dużo biorą na zanieczyszczenia???????????? Jak wyglądała cena w ostatnich chociaż trzech latach jeśli ktoś pamięta oraz czy dużo robią ogólnie potrąceń i jak oceniacie tą firmę ????????????

Ja w tym roku odstawiałem do Łomży (w tym roku zacząłęm uprawiać pierwszy raz skrobiowe). 1Zanieczyszczenia- robią fair bo potrącają 1% ceny za 1 procent zanieczuszczeń (max zanieczyszczenie bodajże 20%- ale jak miałem jeden transport kopany z gliny i było 15 % to już mierniczy coś tam kręcił noskiem ze nie zarobię- ale to moja sprawa- taki rok mokry że bulwy oblepione był gliną w niektórych miejscach i nie sposób było glinę oddzielić) 2. Cena- płaca za skrobię a nie za ziemniaki tak naprawdę. W tym roku cena 260 zł/tona netto za 20 proc skrobi ( za kazdy procent skrobi niżej lub wyżej 13 zł/teny w dół bądź w górę Firma wydaje się ok faktura od razu przy każdej dostawie drukowana z miesięcznym terminem płatności

to czarnoziem wcześniej była tam pszenica 3 razy z rzędu. Tak sobie wymyśliłem skoro w tym roku ziemniaki są drogie przyszły rok powinien być dobrym do kontraktacji ziemniaka przemysłowego na w miarę przyzwoitych warunkach oczywiście mogę się mylić. jakie nawozy polecacie bo ja myślałem o soli potasowej superfosfacie i moczniku. Czy przy zakupie sadzeniaka w dość wysokiej cenie i odległości do łomży 160km coś zarobię?????????? Lecz kto nie ryzykuje nic nie zyska.

1 Nawożenie- mocznik i superfosfat jak najbardziej ok. Sól potasowa jest dyskusyjna bo chlorki obniżają zawartość skrobii w ziemniakui jeżeli już stosujesz to najlepiej jesienią lub wczesną wiosną, min. kilka tygodni przed sadzeniem żeby opady zdązyły wypłukać chlorki w niższe partie gleby. Ja w tamtym roku stosowałem przedsiewanie siarczan potasu 250 kg/ha, superfosfat potrójny 200 kg/ha, mocznik 200 kg,ha plus 120 kg na tydzień przed kwitnieniem
2. Sadzeniak z zakupu to w pierwszym roku największy udział w kosztach, taniej będzie po ogłoszeniach od rolników, ale zawsze nie wiadomo na jaką partie możesz trafić (strzeż się bakteriozy:) ).
3 Opłacalność- przy takiej odległości duży Ci wyjdzie koszt transportu ( wynajem naczepy 25 ton 3,5-5 zł/km), czynnikiem który obniża koszty uprawy jest niewatpliwie dostęp do włąsnego obornika. NIe licz w pierwszym roku uprawy na kokosy. Przy zakupie sadzeniaka i wynajmie transportu duzo CI nie zostanie z ha. Zrób sobie kalkulację kosztów i wyjdzie ile musisz zebrać w przybliżeniu żeby pokryć wszystkie koszty. Co zostanie to na plus

#355 Share JOHNDEERE5080M

JOHNDEERE5080M

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 21:24

Ziemniak przemysłowy przy tym nawożeniu o którym mówisz undisputed
ile otrzymałeś ton z hektara i z jaką zawartość skrobii??? myślałem że cena jest od 19%??
Czy ciężko jest osiągnąć dużą zawartość skrobi???? i jaką odmianę byś polecał do uprawy po swoich pierwszorocznych doświadczeniach??? oraz czy zakontraktujesz na kolejny rok i ile hektarów???????

#356 Share undisputed

undisputed

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 18:03

Ziemniak przemysłowy Miałem 3 odmiany: Rudawa, Ślęza i Kuras. Plon mi średni wyszedł 31 ton/ha. Posadziłem na trochę zaniedbanej mozaikowatej działce , na połowie plantacji jeszcze skombinowałem obornik jesienią ok 20 t/ha. Z tych trzech odmian to najlepiej plonował Kuras ( ok 37-38 t/ha), Rudawa średni plon a Ślęza to kiepsko. Kuras jest najplenniejszy, najbardziej wyrównane duże,regularne bulwy i dużo pod krzakiem. Ślęzy to nie polecam, nać duża i długo zielona ale plon niski, ale to tylko moje roczne doświadczenie z tą odmianą. Przed zakupem sadzeniaka Kurasa mi najbardziej zachwalali ( i w PEEPESIE i rolnicy) Kupiłem takie odmiany jakie były dostępne i za rozsądną w miarę cenę. Cena jest 1,3 zł netto za kg dostarczonej skrobi. Przy 20 procentowej zawartości skrobi cena netto ziemniaka 260 zł/t ( 1,3 zł x 200 kg skrobii w tonie ziemniaka). Skrobia mi bardzo dobrze wyszła w każdej odmianie ( Kuras~`19,4 %, Rudawa i Ślęza powyżej 20%). W procesie hodowli odmian wszystkie odmiany skrobiowe ziemniaka mają zdeterminowaną wysoką zawartość skrobii w bulwach. Moim zdaniem jak się zrobi dobre nawożenie makro i mikro ( termin i dawka) i jest normalny przebieg pogody to nie jest trudno osiągnąć wysoką zawartość skrobii. Ważne żeby nać była zielona jak najdłużej bo w póżniejszych fazach wzrostu bulwy gromadzą dużo skrobii W przyszłym roku tylko kurasa sadzę ( chyba że coś wpadnie sadzeniaka na wiosnę z zakupu jeszcze)

#357 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 17 grudzień 2013 - 17:13

Ziemniak przemysłowy kampania skończona.i nawet na koniec najlepsza skrobia 21,5%
ogólnie plon 42t/ha skrobia 21% przychód z ha 12000zł a podobno maja jeszcze dopłacić(+płatność historyczna)

#358 Share Peters

Peters

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 17:19

Ziemniak przemysłowy

kampania skończona.i nawet na koniec najlepsza skrobia 21,5%
ogólnie plon 42t/ha skrobia 21% przychód z ha 12000zł a podobno maja jeszcze dopłacić(+płatność historyczna)

Cena brutto tak?? a gdzie kolego odstawiasz? Bo ja do trzemeszna i w tym tygodniu dopiero zakończe

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez MAT912, 17 grudzień 2013 - 18:21.

#359 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 17 grudzień 2013 - 17:38

Ziemniak przemysłowy brutto.do T-szna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share Peters

Peters

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 18:54

Ziemniak przemysłowy A duzo masz km ? i skąd bierzesz sadzonke?