mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Szarlej    72

Rentowność produkcji powinno się liczyć ze średniej minimum 3 lat, wtedy można zacząć dyskutować o opłacalności.

A tak w tym roku każdy wytyka palcem, że sprzedaję przemysłowe za połowę tego, co jest na wolnym rynku, a w zeszłym roku nikt się nie chwalił ile zarobił na ziemniakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

3 letni okres w przypadku jadalnego to za krótko, aby wyciągać wnioski, w ciągu ostatnich 5 ostatnich lat trafiły się 4 bardzo dobre sezony, a na podstawie tego i tak nie sposób przewidzieć najbliższego sezonu, ale z tego co obserwuję przychody z przemysłowych ulegają mniejszym wahaniom ze względu na kontraktację, o którą przy jadalnym bardzo trudno), natomiast w jadalnym cena i przychód potrafi zjechać o 90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Moim zdaniem jadalny to loteria, przemysłowy daje mniejsze zyski ale za to mamy cene stabilną(mniejsze ryzyko)...w zeszłym roku na puree(wszystko z pola 30+) sprzedawałem po 302zl/t netto , w obecnym po 520zł/t netto


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

No macie racje z tą loterią przy jadalnym, za przemysłowy dostajemy podobną cenę przez kilka lat i cena jest stabilna. Porównując akurat w tym roku zysk z ha przy ziemniakach przemysłowych a zbożach to ziemniak bije zboża na głowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

w 100 % zgadzam się z kissmy - ale żyjemy w kraju hazardzistów - i firmy skupowe (pakowalnie itp) nie chcą zaryzykować stałej ceny - chociaż w kilkuletnim rozliczeniu zarobili by na tym - bo wolą płacić co roku cenę rynkową i sprzedawać z marżą . Więc zawsze zarabiają - chociaż markety zaczynają wymagać stałej ceny na dłuższe okresy co z czasem spowoduje że i oni zaczną podpisywać kontrakty z ceną bo będą musieli ryzykować sprzedaż ze stratą - ale jeszcze kilka dołków cenowych przed nami zanim to nastąpi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Moim zdaniem jadalny to loteria, przemysłowy daje mniejsze zyski ale za to mamy cene stabilną(mniejsze ryzyko)...w zeszłym roku na puree(wszystko z pola 30+) sprzedawałem po 302zl/t netto , w obecnym po 520zł/t netto

przemol, bardzo dobra cena!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam czy w najbliższym sezonie nie spróbować z ziemniakiem skrobiowym na łomżę. Jakie są wasze doświadczenia? spróbowałbym ok. 4 ha na początek. Jeszcze mam jedno pytanko czy kombajnem anną da radę załadować na naczepę? Jakie polecacie nawożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Na początek będzie Ci trudno bo pewnie musisz wszystkie sadzeniaki kupić. Anną spokojnie dasz radę załadować przyczepę (też zależy oczywiście jaką przyczepę), robisz w ziemi dziury pod koła i przyczepa jest niższa. Nawożenie-pewnie już to było wcześniej w temacie ale powiem tak; obornik, poplon, PK bezchlorkowy najlepiej lub wysiać dużo wcześniej aby chlorki wypłukało, a z N to mocznik, saletra, saletrzak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem do łomży to powiedzieli mi że sadzeniak w tym roku mieli od 110 do 130zł za 100kg. czy 2,5 tony wystarczy na zasadzenie 1 ha. pierwszego roku kupił bym wszystkie od nich a za rok były by swoje. mam pole po pszenicy 2 klasa ziemii tylko wysokie jest ph7.0 teraz rośnie tam gorczyca. czy bez obornika da rade uzyskać wysokie plony???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

te ceny na przyszły sezon za sadzeniak to raczej nie realne,ja brałem na wiosnę od nich i wszystkie odmiany były w granicach 135 zł z Vat,a w tym roku ceny ziemniaków są na innym poziomie realna cena za sadzeniak to min 150 zł,na hektar wychodzi 2500 kg sadzone w rządkach 75 cm co 35 cm..Anna do załadunku na wysokie przyczepy to tragedia ,a o naczepie nie wspomnę,ja wymieniłem anne na Grimme ,i rozładunek to czysta przyjemność ,a nie mordęga

Edytowano przez Vitasem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

spokojnie na II klasie to i bez obornika ziemniaki sobie urosną, chyba że dasz na wiosnę pomiot kurzy. A jaki to rodzaj ziemi, czarnoziem, glina? Faktycznie ph wysokie ale to dobrze, że masz ziemię w dobrej kulturze. Ziemniak akurat "przymknie oko" na niższe ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to czarnoziem wcześniej była tam pszenica 3 razy z rzędu. Tak sobie wymyśliłem skoro w tym roku ziemniaki są drogie przyszły rok powinien być dobrym do kontraktacji ziemniaka przemysłowego na w miarę przyzwoitych warunkach oczywiście mogę się mylić. jakie nawozy polecacie bo ja myślałem o soli potasowej superfosfacie i moczniku. Czy przy zakupie sadzeniaka w dość wysokiej cenie i odległości do łomży 160km coś zarobię?????????? Lecz kto nie ryzykuje nic nie zyska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Nie wiem jak łomża ale np Trzemeszno czy Bronisław płacą jakąś stawkę za transport do tony ziemniaków, cena znikoma ale zawsze coś tam pokrywa. Właśnie jak kolega wyżej pisze-nie zawsze tak może być, że cena jest dobra to i za rok będzie. A może powinieneś sadzeniaka kupić od gospodarza teraz, no ale to musisz gdzieś przechować i możesz się nabawić też jakieś choroby. Najwyżej nie zasadzisz a posiejesz jęczmień ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

to czarnoziem wcześniej była tam pszenica 3 razy z rzędu. Tak sobie wymyśliłem skoro w tym roku ziemniaki są drogie przyszły rok powinien być dobrym do kontraktacji ziemniaka przemysłowego na w miarę przyzwoitych warunkach oczywiście mogę się mylić. jakie nawozy polecacie bo ja myślałem o soli potasowej superfosfacie i moczniku. Czy przy zakupie sadzeniaka w dość wysokiej cenie i odległości do łomży 160km coś zarobię?????????? Lecz kto nie ryzykuje nic nie zyska.

Z moich informacji cena na przyszły sezon będzie zbliżona do obecnej czyli max 1,30 zł za jednostkę przy skrobi powyżej 19 % plus transport w Twoim przypadku ok 25 zł do tony.Zakładając zawartość skrobi na poziomie 19 % za tonę otrzymasz 272 zł netto ,koszt transportu i załadunku to ok 50 zł do tony,czyli defacto zostaje 222 zł.jeżeli będziesz miał 40 ton z ha to coś zostanie.

Edytowano przez Vitasem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

a to że jest to II klasa ziemi to duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz te 40 ton, oczywiście jeśli odpowiednio zadbasz i będą sprzyjające warunki pogodowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

u mnie już po wykopkach plon Dawid. Albatros 30 ton,Skawa 40 ton,skrobia 20-21%ogólnie bardzo przyzwoity sezon,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Tak, Bronisław kupuje niekontraktowane i to w takiej samej cenie, rok temu dawali 20 % mniej. U mnie wykopki trwają; Rumpel 40 t, pasja, glada, jasia ok 30 t. Skrobia od 18 do 20 %. Ogólnie kolejny dobry rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj