Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniak przemysłowy

773 odpowiedzi na ten temat

#241 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 12 styczeń 2013 - 06:12

Ziemniak przemysłowy pomiot stosuje się zawsze na wiosnę ponieważ działa krótko. A optymalna dawka 5-7 ton. Przy 20 łęty miałem równo z maską majorka :) . Co innego obornik kurzy. Ogólnie wszystko od kur działa dosyć krótko ale ma dużo azotu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniak przemysłowy Dzisiaj, 21:39
  •  

#242 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 09:42

Ziemniak przemysłowy No właśnie się pytałem czy zaraz po żniwach nie za wcześnie na pomiot i jeszcze jako poplon po pomiocie gorczyca. Tak jak kolega wyżej napisał-pomiot działa szybko i krótko? Pewnie coś w tym jest bo gorczyca niezła wyrosła bo miała pewnie sporo azotu. Czy tego azotu zostanie coś do wiosny?

#243 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 15:11

Ziemniak przemysłowy wątpię. Ja rozrzuciłem 20 ton w kwietniu a badania robiłem w czerwcu to w glebie było od 900 do 1100 kg azotu. W sierpniu następne badania i nie było śladu. Co prawda ziemniak czy ogórek wyciągnął ale nie aż tyle

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 15:19

Ziemniak przemysłowy @wyrebski1 ile placisz za pomiot bo u mnie w okolicy liczy ok tys. za patelnie
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#245 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 16:47

Ziemniak przemysłowy 700 zł ale za ok 20t (samochód z przyczepą) To już sam nie wiem jak to robić, opinie są różne.

#246 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 17:05

Ziemniak przemysłowy ja brałem po 17 zł za tonę :D. Pomiot ma mało potasu więc i tak trzeba coś dosypać

#247 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 12 styczeń 2013 - 20:39

Ziemniak przemysłowy

Nawozu to tak sobie życzą. 300-350 kg N. 200-250 kg P i 300-320 kg K w zależności od stanowiska liczy się wszystko przedplon, poplon obornik. odbiór z domu w zależności od możliwości magazynowania oraz wydajności kopania. 3-4 opryski fungicydami oraz desykacja.ziemniak przebrany nie obity, i zalecają wolniej kopać.ale nie długo przyjedzie przedstawiciel to będę wiedział wszystko. Chociaż trudno mi w to uwierzyć że takie dawki nawozu dają,ale pożyjemy zobaczymy. Uprawia się odmianę innowator.
Może jak ktoś ją uprawiał to niech podzieli się wiedzą jak rośnie ta odmiana.

Kolego lepiej dobrze posłuchaj przedstawiciela mcaina, bo chyba źle zrozumiałeś.
co do sadzeniaka za darmo :) taak raczej na kredyt rozliczasz dostawą - koszt 4 tysiące na ha , co do kosztów - chciał bym zobaczyć jak będzie wyglądał innowator po 3-4 zabiegach fungicydowych - w tym roku 7 było mało. Co do odbioru to raczej sami nie odbierają - aczkowliek możesz wozić do nich na przechowalnie, co prawda jest dopłata za odległość od fabryki ale i tak nie starczy na opłacenie transportu - a o wymaganiach jakościowych mówił, potrącenia za obicia zielone itp??? bez dobrego sprzętu, nawadniania i doświadczenia naprawdę bym nie zaczynał.

#248 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 13 styczeń 2013 - 08:08

Ziemniak przemysłowy Tak mówił, ale żeby wszystko napisać to oj dużo pisania jak ktoś chce to zadzwoni i się dowie,a powiedz czym pryskasz na tego grzyba i w jakich dawkach, bo ja tylko pytonem, infinito, ranman, revus, i altima i jeszcze jeden ale teraz nie pamiętam.. resztę środków ze względu na słabsze działanie nie stosuje. Dostaje badania o działaniu i powiem że jestem zadowolony. I jak już uprawiałeś innowatora to napisz ile realnie sypiesz nawozu i jak go siejesz czy rzutowo czy rzędowo, jaki plon, i czym kopiesz i pewnie luzem tego nie sypiesz . Ja zamierzam sypać bezpośrednio w big-baga i przebierać na taśmie.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

#249 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 20:31

Ziemniak przemysłowy wracając do pomiotu-czy mogę dać go wiosną na orkę po uprzednim np włókowaniu lub bronowaniu? Potem bym dał bronę talerzową lub gruber a żeby to przemieszać?

#250 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 22:26

Ziemniak przemysłowy o boże do bigbagow - pmichal - no coż do odważnych świat należy - w tym roku jak wszycy miałem problem z sadzeniakiem innowatora - ale plon i tak szacuje na 50-55 ton , co do nawożenia to zgodnie z zaleceniami rzutowo przed sadzeniem - potem ew 150 kg saletry plus dolistne (basfioliar adob bor i raz yara ziemniak-po wiązaniu stolonów ( nie przed bo zwiększysz ilośc bulw a nie wyrównanie) - chociaż rok był nietypowy i nastąpiło duże wymycie azotu - więc - było pod koniec wegetacji widać braki. Nie miałem wiele innowatora ok 30 ha a i tak pełna komora i jakieś 150 ton oddane na produkcje bo się nie zmieściło - Co do chemi - to 3x python consento 2x infinito - ramman nie zadziałał wiec była poprawka, a wcześniej do zakrycia rzędów 2 razy kontaktowe - na koniec raz alitma i później drugi raz z reglone . Odbiór od kombajnu oczywiście luz - później kosz przyjęciowy taśmy i usypywacz - albo w przechowalnie - albo na tira - inaczej nie przebierzesz zielonych i podkalibrażu. sypanie na tira z kombajnu to najlepsze wyjście jak nie masz sprzętu - tyle że wolniej kopiesz i dokładniej przebierasz.

Edytowany przez szarywilk, 13 styczeń 2013 - 22:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 02:20

Ziemniak przemysłowy

wracając do pomiotu-czy mogę dać go wiosną na orkę po uprzednim np włókowaniu lub bronowaniu? Potem bym dał bronę talerzową lub gruber a żeby to przemieszać?

możesz i to nawet wskazane. W dawce 6 ton wnosisz prawie 180 kg azotu. Dlatego podają że optymalna jest 5-7 ton

o boże do bigbagow - pmichal - no coż do odważnych świat należy - w tym roku jak wszycy miałem problem z sadzeniakiem innowatora - ale plon i tak szacuje na 50-55 ton , co do nawożenia to zgodnie z zaleceniami rzutowo przed sadzeniem - potem ew 150 kg saletry plus dolistne (basfioliar adob bor i raz yara ziemniak-po wiązaniu stolonów ( nie przed bo zwiększysz ilośc bulw a nie wyrównanie) - chociaż rok był nietypowy i nastąpiło duże wymycie azotu - więc - było pod koniec wegetacji widać braki. Nie miałem wiele innowatora ok 30 ha a i tak pełna komora i jakieś 150 ton oddane na produkcje bo się nie zmieściło - Co do chemi - to 3x python consento 2x infinito - ramman nie zadziałał wiec była poprawka, a wcześniej do zakrycia rzędów 2 razy kontaktowe - na koniec raz alitma i później drugi raz z reglone . Odbiór od kombajnu oczywiście luz - później kosz przyjęciowy taśmy i usypywacz - albo w przechowalnie - albo na tira - inaczej nie przebierzesz zielonych i podkalibrażu. sypanie na tira z kombajnu to najlepsze wyjście jak nie masz sprzętu - tyle że wolniej kopiesz i dokładniej przebierasz.

bigbag wentylowany do ziemniaka jest idealny. Robi taki efekt jak skrzyniopaleta. Podkalibraż odpadnie mu na kombajnie.

#252 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 08:23

Ziemniak przemysłowy nie do końca szaszeta -bigbag to to samo co skrzyniopaleta - na tydzień dwa ok - dłużej to już gorzej w tym roku trzymałem w bigbagach odpad na skorbie - i nie było wesoło po 3 tygodniach -ale ja tylko mówię o logistyce - robienie magazynu w big bagach dobra rzecz ale pracochłonna - szczególnie że jest kupa zabawy żeby nasypać innowatora do bigbaga i go nie poobijać. - tzn usypywacz i teleskopwa ładowarka konieczna - spadki nie moga być większe jak 20 cm :) - później wysypywanie - teleskop na 7m (big bag pod widłami na 2,5 metra plus wysokość naczepy 3,8 plus troszkę prześwitu. Ogólnie da się bo się tak nie raz bawiłem - ale do tego trzeba kupę sprzętu i ludzi, dodatkowo każdy kg poniżej kalibrazu i zielony czy pęknięty - warty jest 15 gr. :) na ha masz takiego odpadu min 5 ton - czy opłaca się wyrzucać w polu - nie wiem, nie sądzę .

#253 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 14 styczeń 2013 - 08:54

Ziemniak przemysłowy jaką zawartość skrobi ma Innovator?

#254 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 11:33

Ziemniak przemysłowy @szarywilk a twój usypywacz jest łamany? przy załadunku naczepy osiągasz max 20cm spadku? i jak dokładnie wygląda ochrona fungicydowa stosujesz pyton trzy krotnie pod rząd i następnie dwu krotnie infinito czy też na przemian bądź mieszanki?

#255 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 13:12

Ziemniak przemysłowy jest łamany , na początku naczepa musi mieć amortyzator -i podnoszoną klapę, Jak chcesz sypać do big bagow - to zaczynasz od ziemi i podnosisz powoli razem z big bagiem - to nie jest głupi pomysł - tyle że ma sens jak jest problem z transportem - a nie chcesz przerywać kopania - sypanie z kombajnu w big bagi też jest możliwe - ale poobijasz narobisz się, a lepiej jak luzem nie będzie . Innowator ma od 15% - do hm 20 % skrobi - i cholernie ma tendencje do pękania podczas przeładunków - natomiast ja 95% mam na przechowalnie - a przy załadunkach na produkcje - nie są oceniane świeże obicia. tylko stare -
Co do środków - to są dwie szkoły - 1 mówi żeby robić przemiennie - druga mówi że powtarzając zwiększasz ilość substancji czynnej i jest skuteczniejsze, niezarejestrowanych mieszanek nie próbowałem :> zresztą każdy ma swój program ochrony - ostatnie lata dają dużą presje zarazy, a jeszcze większą alternari - więc można sobie odpuścić kontaktowe środki - bo są mało skuteczne - i pryskanie co drugi dzień - bo cały czas pada - nie zasze jest tańsze od zabiegów co 10-14 dni.

#256 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 15:27

Ziemniak przemysłowy dzięki, a ta stara miedema nie obija Ci ziemniaków?

odnośnie do big bagów to widziałem ciekawe rozwiązanie (ale nie wiem czy będzie miało zastosowanie przy ziemniakach), otóż bigbag ze zbożem trafiał do specyficznej skrzyniopalety z otworem w dnie, co umożliwiało wyładunek na naczepę przy użyciu wózka widłowego o wysokości podnoszenia 5m

#257 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 15:55

Ziemniak przemysłowy

możesz i to nawet wskazane. W dawce 6 ton wnosisz prawie 180 kg azotu. Dlatego podają że optymalna jest 5-7 ton

skad posiadasz takie dane?
Z tego co pamietam to średnio przyjmuje sie ze pomiot od niosek przy wilgolmosci 56% zawiera 1,6 N 1,5F 0,8 K oraz w pierwszym roku roslina wykorzystuje ok.60% N. U mnie znajomi daja patelnie na ha czyli lekko ponad 25ton

Wracajac do innowatora to sadzeniak jest ciezko dostepny w kwalifikacie, HZPC sprzedaja go firma takim jak McCain.

@kissmy.. moze i dobry patent ale pracochłonny oraz podczas załadunku wazny jest czas

@szarywilk takie plony masz bez nawadniania?ile czasu potrzebujesz na załadowanie łódki (pasówki)?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#258 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 17:31

Ziemniak przemysłowy Hm stara miedema eh - obija jak cholera nawet jadalne - ale służy jako zasypywacz tylko w starej przechowalni- bo nie wszędzie sl125 wejdzie między słupy :) stare zdjęcia jak miałem do 30 ha ziemniaków :) zresztą sl i tak do wymiany bo za krótki, co do big bagow - jak nie masz wyjścia to kop w big bagi ale to ci nie uprości robotu - jak z pola dostarczasz to po prostu kop na naczepy w polu. mniej problemów i sprawniej idzie .

przemol - w tym rok tak bo wody było aż za dużo -ale jak nie pada to się śpi z deszczownią i też podobne. :) - co do załadunku wszystko zależy od tego jak dokładnie chcesz przebrać rekord to ok 20 minut - ale było ponad -10 i od jakości ważniejszy był czas ogólnie to podbierak i usypywacz mają wydajność około 60 ton na godzinę - ale jak sie człowiek spieszy to może trochę szybciej - oczywiście są wydajniejsze taśmy - ogólne to najbardziej kapitałochłonna produkcja jaką znam ....... w tym roku muszę wymienić amaca kosz przyjęciowy bo ma spadki około 15 cm między rolkami sortującymi - a to za dużo i porównując do nowego grimme albo miedemy 10% mniej obić. ale kosztuja po jedyne 80-100 k euro no chyba że kombi to i 140 euro i to co zarobisz to wydasz na sprzęt. Naprawdę jak bym miał lepsze ziemie to było by 100 % kuku. podobnie zarobisz ale sie tak nie narobisz, a i zabawki tańsze. Co do innovatora - to w tym roku nie ma szans na zakup sadzeniaka - wyprzedane wszystko w hzpc.

#259 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 18:57

Ziemniak przemysłowy a czy taśmociągów, doczyszczarek i koszy opłaca się zmodernizować na przykład poprzez dodanie amortyzatorów?

jaką uprawę kukurydzy masz na myśli?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 19:56

Ziemniak przemysłowy na ziarno - 10 ton na sucho to 10 tysięcy przychodu koszty max 4 zostaje ci 6 - pracochłonność 1/50 kapitałochłonność 1/10 - zysk niewiele mniejszy - przy zmieniakach fajnie sie liczy 50 ton razy 40 gr - daje niby 20 tys. ale - koszty bezpośrednie to koło 10 tysięcy plus amortyzacja i dużó większy nakład pracy - zostanie ci mniej niż w tym roku z kukurydzy