mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

mszk8    123

Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"

 

Pozdrawiam mszk8

  • Like 1

"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson1028    70

ja kontraktuję ziemniaki do PEPEES-u w Łomży z areału ok 10 ha rocznie, na III i IV klasie plonują w granicach 30-40 ton z hektara (ale wszystko zależy od warunków pogodowych), cena sadzeniaków to ok 900 zł/tona, przy odstawie wszystko zależy od zawartości skrobii polecam takie odmiany jak Olga, Ślęza, Kuba Jasia, Ikar (dwie ostatnie strasznie trudne w przechowaniu)

  • Like 1

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas wygląda to tak:

uprawiamy ok 5 ha skrobiówki cena sadzeniaków w zależności od roku i pochodzenia 500 - 1000 zł.

W zeszłym roku plon ok 30t/ha przy niskiej skrobi(15 - 17%) cena ok 150 - 170 zł/t + dopłata do skrobi ok 4000/ cały areał.

W tym roku plon ok 35 t/ha przy skrobi ok 20% :D cena ok 180 -190 zł/t + pewnie ok 6000 zł dopłaty do skrobi.

Aha do ziemniaków niema UPO. Opłacalność podobna do rzepaku(może w tym roku trochę wyższa przy dobrej skrobi) tylko pracy DUUUUŻOOO WIĘCEJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

@wielkopolanin do jakiego zakładu odstawiasz,czy płacą tylko cenę minimalną.Ja kontraktuje do Pepees Łomża w tym roku była dopłata 6 zł/t .Ogólnie produkcja staje się mało opłacalna,zaczynałem od 8ha,w przyszłym roku 3 ha i zamykam tą produkcję.Dopłaty do produkcji będą się zmniejszać(tzw.dopłata związana),na rzecz dopłaty niezwiązanej z produkcją,czyli cena ziemniaka będzie spadać bo nie przypuszczam,że przetwórnie znacząco podniosą ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Ja odstawiam do PPZ Trzemeszno. Uprawiam co roku ok 4 ha, zawsze na ok 1,5 ha biorę sadzeniaki z centrali, reszta swoja. Cena w tym roku ok 200zł/t Wszystko zależy od skrobi. Plon ok 25-30t z ha, ziemia IV-V klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Powiedz mi Trzemeszno jest wypłacalne i jaki jest termin płatności? No i jak wychodzi u nich skrobia? Pytam się bo sam mam ziemniaki przemysłowe, tyle, że kontraktuje do Ziempilu, odstawiam do Wronek no i jak się ostatnio okazuje, zakład przesuwa terminy wypłat, płaci częściowo, no a niektórzy do tej pory nie dostali jeszcze całości wypłaty za zeszły rok :) Myślę więc nad tym aby się gdzieś przenieść bo z produkcji nie chciałbym rezygnować bo ziemniaki świetnie komponują się w płodozmian, a ziemniaki jadalne z roku na rok coraz trudniej się sprzedają i po coraz niższej cenie, więc zostają mi głównie przemysłowe.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Nie no jeśli chodzi o płatności to do 2 tyg pieniądze są zawsze na koncie i do tej pory nie było z tym problemu. Może w tym roku zakład, że tak powiem narzekał, że ma kryzys i nie brał nadwyżek ziemniaków, tzn poza kontraktacje. Doszły też słuchy, że mogą obcinać kontraktacje w tym roku i cięzko mi powiedzieć czy w ogóle przyjmą nowego do kontarktacji. Ale spróbować zawsze można. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

No a jak wychodzi skrobia? Masz może jakieś porównania z innymi zakładami, czy tylko odstawiałeś do Trzemeszna? Pytam się bo mój znajomy miał taki przypadek, że musiał odstawiać ziemniaki i do Piły i do Wronek, ziemniaki były tej samej odmiany, wybierane tego samego dnia, z tej samej działki w ten sam sposób nawożone pryskane, tylko odstawiane dzień po dniu, a wyniki skrobi różniły się o ok. 3%. No i powiedz mi jeszcze jak wygląda w Trzemesznie sprawa z kalibrażem, bo we Wronkach i Pile zbyt duży procent małych ziemniaków, obniża cenę jaką się otrzymuje za dostawę, tyle tylko, że procent tych ziemniaków w próbce w obu zakładach też jest różny. No i jeszcze powiedz mi, czy terminy odstaw ustala się samemu, czy jest jakiś inny system, czy ktoś odbiera ziemniaki z posesji, czy je trzeba samemu dowieźć, no i czy zakład zmusza rolnika w umowie do kupna środków do produkcji(nawozy, środki ochrony roślin,sadzeniaki) za określoną kwotę, no i kiedy zwykle zaczyna się i kończy u nich kampania ziemniaczana?

Mam tyle pytań, bo jeśli będzie taka możliwość to chcę spróbować przenieść się do Trzemeszna tylko, że chcę wiedzieć jak sprawa mniej więcej wygląda, bo jak zrezygnuję we Wronka to też nie uda mi się tam raczej wrócić.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Nie no spróbuję odpowiedzieć. Tylko co do skrobi to Ci nie powiem bo tak jak piszesz nie mam porównania. Co do małych ziemniaków to nie zdażyło mi się nigdy aby coś potrącili za małe choć w umowie zawsze jest o tym mowa (nie pamiętam już dokładnie o jaką wielkość chodzi ale jak chcesz to Ci jutro mogę powiedzieć). Terminy ustalasz z nimi podczas umowy choć w praktyce jest róznie. Wszyscy by chcieli odstawę we wrześniu lub październiku a więc muszą odstawą oni decydować bo kampania trwa zazwyczaj po 15 sierpnia do konca listopada. Kiedy chcesz odstawić to dzwonisz do nich (lub osobiście) i oni podawają ci dany dzień czy tam datę. Ziemniaki swoim transportem wozimy. Środki ochrony możesz od nich brać a raczej warto bo sprzedawają w dobrej cenie, tzn chyba 60% ceny. Sadzeniaki to nie wiem czy jest mus brać-zawsze biorę to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Dzięki za odpowiedź, naprawdę sporo mi powiedziałeś


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

po zborze z pola zaiemniaki zawozicie zaraz do zakladu czy musicie jakis czas przechowywac? i trzeba je pakować czy mozna tak luzem prosto z pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Przemysłowe pakować? W najlepszym razie to możesz je przesortować jeśli jest dużo zanieczyszczeń lub chcesz sadzonki, a tak jak masz termin odstawy to na przyczepę i do zakładu, no chyba, że wynajmujesz tira do wożenia, to trzeba je gdzieś składować do załadunku.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

We Wronkach terminy odstaw ustalasz w porozumieniu z zakładem. Terminy te przypadają w trakcie tzw. kampanii, która zwykle trwa od września do listopada i w tych miesiącach odstawiasz ziemniaki. A to kiedy chcesz wybierać i jak duże odstawy poustawiasz na dany dzień decyduje o tym czy ziemniaki trzeba magazynować przez jakiś czas, bo 25 t to raczej przez jeden dzień nie wybierzesz :lol:


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no i jesli masz termin na któregoś listopada to nie ryzykowałbym kopać w tym okresie-różnie bywa z pogodą-deszcz, przymrozki itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PGRdobrawola    21

Mam dwa pytania:

1. Do osób odstawiających kartofle przemysłowe do PEPEES Łomża, bo widziałem że jeden kolega odstawia z 10ha. Czy nie mieliście problemu z zakątraktowaniem takiej ilości skrobi bo oni niechętni są do powiękaszani kwoty skrobiowej?

2. Jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna pod względem plonu i skrobi? Bo co z tego że będzie miała 22% skrobi jak 15t z hektara. :D


..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio    1

ja produkuje sadzeniaki kwalifikowane dla NOWAMYL łobez w tym roku cena była 550 c/b.kl. 600c/a.kl

a ceny na rok nastempny bendą w granicach 700c/b.kl 800c/a posiadam odmiany PASAT,SKAWA,i JASIA

chętnych zapraszam z całej polski ;)


moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.com/watch?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo959    0

Witam chciałbym zapytać czy ktoś z was sadzi odmianę ziemniaka o nazwie NATASZA ?. Mam pytanie jak u was jest z jej wschodami. Bo u mnie bardzo rzadko wzeszła i nie wiem co jest grane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Ma ktoś odmianę Jasia? NI wiem co jest bo ziemniaki pięknie wyrosły, bardzo ładnie kwitły a pod krzakami 3 ziemniaki tylko!? Co jest, za dużo N czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

brak wody oraz niesprzyjająca temperatura(zimny maj) kiedy zawiązywały się bulwy, stąd ich mała ilość pod krzakiem.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no i na dodatek słaby, mizerny plon ok 15t z ha. Kurde a tak sie zapowiadały jak kwitły tylko, że od razu uschły i klapa! A jak uprawiacie pod ziemniaki-tak od początku? Głębosz dobra sprawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj