mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Vitasem    155

przy tej skrobi i plonie to przychód z hektara ok. 14000zł,ale to już historia bo w tym roku nie bedzie już dopłat ARR do ziemniaków w tym przypadku to ok 3000zł do ha,koszty wylicz sobie sam i bedziesz miał zysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

prawdopodobnie troszeczkę brakuje ziemniaka przemysłowego, bo Słupsk szuka towaru, sprawdzaliście może w tym sezonie zawartość skrobi w odmianach konsumpcyjnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

raczej niska. Ale towaru mają to i przerabiają.

Zadzwoniłem do kilku pps-ów to powiedzieli że za bardzo jeszcze nikt kalkulacji nie robił. Ale ta moja (niechlów) jest w miarę niezła bo 300zł za tonę. A zysk netto to 1500-2000/ha przy 40 tonach i 19% skrobi. Ile wam wychodzi zysku i przy jakim nakładzie bo to trochę inna uprawa jak jadalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

według tej kalkulacji to dokładasz.

W niechlowie ziemniak po 30 zł/ dt a nie 9. Sadzeniak kupny też tańszy. Nawozy teraz pewnie droższe i ropa. Ale można mniej przejazdów robić. Kombajn wychodzi że po góra 700 godz pracy ciągnik i kombajn zużyty i spłacony. Jak by mi tyle ktoś płacił to bym tylko na usługi jeździł.

W jadalnym miałem ponad 8 tyś/ ha nakładu w tym sezonie przy kupnym sadzeniaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no prawda kalkulacja o kant stołu, nikt nie wyprodukuje sadzeniaka za 9 groszy, koszty ochrony również będą wyższe, nawozu także, oszczędzić można na kosztach maszynowych i zbiorze, ale zastanawiam się dlaczego Twoja kalkulacja to jadalny+25? moim zdaniem produkcja ziemniaka przemysłowego może być nawet tańsza ze względu na niższe koszty magazynowania, pozostaje jeszcze koszt transportu oczywiście; Słupsk oferuje mi 15gr/t przy 13% skrobi - dojadę tam za 35zł/t, tylko mam pytanie - gdzie mogę sprawdzić zawartość skrobi (do wszystkich przetwórców mam około 100km) a sam raczej tego nie zrobię, bo podobno nawet niewielka różnica temperatura wody w wadze zmienia znacząco wynik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

nie rozumiem jadalny +25. Jadalnego robię 36+ bo norma nakazuje minimum 35 mm średnicy jeżeli o to ci chodzi. Młody ma 25+

Skrobiowa uprawa na pewno jest tańsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wcięło mi znak, przepraszam - 25%, wskazałeś iż przychód na przemysłowym wyniesie 12tys. zł a zysk 1500-2000zł, natomiast koszt produkcji jadalnego to 8tys. zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161
Napisano (edytowany)

no właśnie dlatego tu napisałem żeby bardziej doświadczeni się wypowiedzieli co do plonu i zysku. Jadalnego to znam koszty bo liczę natomiast skrobiowego takie wyliczenia podali mi w Niechlowie. Faktycznie nawet nie zauważyłem że wychodz10 tyś :blink: nakładu jeżeli zysk jest taki mały .

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Napisano (edytowany)

temat robi się coraz bardziej ciekawy, jestem przekonany, iż koszty produkcji ziemniaka przemysłowego są niższe niż konsumpcyjnego (a plon wyższy - przerośnięte bulwy też zejdą), znaczącą pozycją po stronie kosztów może być najwyżej koszt transportu, co innego z ziemniakami na frytki czy chipsy - tutaj są duże wymagania jakościowe

 

odnośnie do ziemniaków na mączkę to jakie są dokładnie wymagania jakościowe? (kalibraż, zanieczyszczenia, uszkodzenie itd) i co się dzieje z dopłatami do skrobii z ARR Vitasem twierdzi, że już ich nie ma, tymczasem ich przyznawaniem ma się zająć ARiMR w niedalekiej przyszłości, http://www.agrofoto.pl...akow,32138.html

 

http://www.gospodarz...iej-skrobi.html

jeśli zpzety nie zrealizowały limitów to co mogą teraz zrobić?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Macie już jakieś propozycje cenowe na ten rok na ziemniaki skrobiowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

trzemeszno na razie robi tylko wstępne ustalenia.o cenie nie wspominają.u mnie przychody bez dopłat to ok 10-12tys z ha ale taki rok jak ten chyba sie nie powtórzy.trzemeszno w tym roku przyjmuje wszystkich chetnych do sadzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

niechlów robił spotkanie z chętnymi w ubiegły czwartek. Mieli wszystko powiedzieć. Nie byłem więc nie wiem co oferowali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

to przy tej cenie o produkcji ziemniaka przemysłowego można zapomnieć ,cena ledwo pokryje koszty produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Macie jakieś namiary na zakłady przetwórcze ziemniaka bo chciał bym policzyć czy opłaca mi się produkować skrobiowego (jak daleko, koszty razem z dowozem ). Skrobiowy jako dodatek. do jadalnych. Mógłbym na skrobiowego co roku 5ha przeznaczyć.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

Panowie kopie ktoś już na przemysł w poniedziałek w Stawie (LUBOŃ) prawdopodobnie ma być pikieta bo podpisane umowy chcą by pisać aneksy cena 10g mniejsza w innym razie brak przepustki na dostawe towaru do zakładu. wie ktoś coś więcej na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Badał ktoś w tym roku omana lub innovatora na zawartość skrobi?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Panowie wyjechałem dziś kopać ziemniaki Anną i niestety nie dało rady.Tyle brył idzie taśmą że szok , jest sucho i nie da rady , przynajmniej u mnie.Jak nie bedzie deszczu to nie wiem jak pójdzie.Były 3 osoby na Annie i nie dały rady odrzucać bryły.

A jak to u was wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

ja nie kopie od 5dni,czekam za deszczem ale jesli nie popada w przyszlym tygodniu to bede deszczowal bo "beton"


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj