Pawel330

Prędkościomierz rowerowy

Polecane posty

Gacuseks    2

Chyba wolę jeden magnes bo jak są dwa to wskazania cały czas się zmieniają, jak jest jeden to jest stabilizacja wskazań. A teraz zasilanie, jest jakaś przetworniczka która będzie zasilała licznik, a może jakiś inny sposób, pewnie bateria długo nie pociągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d200d    0

Chyba wolę jeden magnes bo jak są dwa to wskazania cały czas się zmieniają, jak jest jeden to jest stabilizacja wskazań. A teraz zasilanie, jest jakaś przetworniczka która będzie zasilała licznik, a może jakiś inny sposób, pewnie bateria długo nie pociągnie.

 

 

kupienie gotowej "przetworniczki" na tak niskie napięcie jakie daje ta malutka bateria w liczniku to koszt jakiś 40-80 złotych (dot. przejściówki z 12V zapalniczki na 1,5V + - 3 V baterii) i teraz nie chce tu być zwolennikiem navi w ciągnikach ale policz :) licznik 20 zł z przesyłką :) + kabel 5zł :) + przetworniczka 40-80 zł to dołożysz 20zł lub nawet nie i masz już gotowy gps ze wszystkim :) aha nie dodałem że 2 x magnes neodymowy najtańszy do tego 18zł za sztukę :)

 

A teraz praktyka: bateria Ci pociągnie długoooo... fajna jest taka sprawa że jak ruszysz ciągnikiem to licznik Ci się włącza.. a jak stoisz z 5 minut to pokazuje się tylko godzina :) czyli jak zegarek :) 2 lata , a nawet raz na rok jak wymienisz baterię za 3 zł to nic się nie stanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale po co przetwornica i magnesy neodymowe?

 

Ja w jednym z ciągników mam zwykłe magnesy z koła zamachowego z motoru i też działa a w kombajnie magnesy z owijarki dostępne w każdym większym sklepie z częściami po 5 zł/szt., a bateria spokojnie wytrzyma 2 lata a może i więcej jak zimę spędzi w ciepłym.

 

Więc bez przesadzania koszt takiej modernizacji nie powinien przekroczyć 30zł. nie trzeba kupować przez internet tylko w sklepie z częściami do rowerów i koszt przesyłki odpada. Ważne aby obwód w liczniku był wprowadzany w mm (cm) ,a nie konkretne wartości dla kół w calach.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kupienie gotowej "przetworniczki" na tak niskie napięcie jakie daje ta malutka bateria w liczniku to koszt jakiś 40-80 złotych

Nie sadzisz, że lepiej zastosować LM78L03 za 1 PLN zamiast baterii albo tej Twojej "przetworniczki"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Pewnie się mylę ale czy ten stabilizator nie jest na 3V, a bateria ma 1,5V???


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@d200d napisał, że licznik jest na napięcie 3V, dlatego zaproponowałem ten układ. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie zastosować taki na napięcie 1,5V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fu2000    0

Z całym szacunkiem do Twojej wiedzy Elektroniku ale pewnie że lepiej zastosować ten układ który podajesz.. Jednak powiedz mi czy ktoś go tutaj sobie tak polutuje i w ogóle wie o czym napisałeś? myślę że nie.. bo gdyby ktoś chciał iść tą drogą to by sobie cały licznik zrobił no może przesadzam ale kiedyś na forum prosta rzecz - sprawdzenie rezystorami dokladnosci swr.. Ludzie którzy się znali na tym zamiast powiedzieć że potrzeba kupić rezystorki za 20 gr 50om i 100 om i 25 om to kazali mi czytać podręcznik radiofalowca jakiegoś - bo tam jest wszystko napisane... przy wymianie baterii w pilocie nie czytam najpierw książek o budowie baterii i ich rodzajach a potem ide do kiosku i kupuje R6 :)

 

Sadek - na upartego można wszystko i ograniczyć koszty.. jednak neodymy mają to do siebie że trzymają się jak przyklejone i tego nic nie odczepi tak łatwo.. Sklep rowerowy - też polecam.. ale co i gdzie kto woli.. hm.. powiem Ci tak.. jeden kupuje ursusa drugi kupuje fendta i ten i ten ciągnik jeździ :) więc tak to wygląda z kosztami :)

pozdrawiam.

 

Wracając do tematu- zacznijmy od początku tych przetwornic... to z tymi licznikami to jest tak że po co komuś np zegar ścienny w domu przerabiać żeby miał zasilanie z gniazdka ?? :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zgadzam się z Tobą, że 99% użytkowników nie wie o czym napisałem. Jednak napisałem po to, żeby użytkownicy nie myśleli, że trzeba zastosować drogą przetwornicę za powiedzmy 50 zł, gdyż jest alternatywne, tańsze rozwiązanie. I tylko o to mi chodziło. Bo przypuszczam, że wiekszość uzytkowników miałaby problemy z podłączeniem gotowej przetwornicy, nie mówiąc już o zbudowaniu układu na LM 317L (chociaż układ ten zawiera trzy elementy). I masz całkowitą rację, że najlepszym, najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie baterii.

 

 

Ps. Mój nick to Elektrotechnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

(dot. przejściówki z 12V zapalniczki na 1,5V + - 3 V baterii)

 

Trudno rozszyfrować czy 3V czy 1,5V ale wiem co chciałeś przekazać.

 

Nie spotkałem się z takim stabilizatorem na 3V.

 

A z tymi kosztami tak jest jak napisał kolega "Fu2000" - ale nieraz zastosowanie droższego elementu jak w tym przypadku nie zmieni zasady działania (nie ma różnicy w użytkowaniu). Bo Ursus i Fendt to "minimalnie" się różnią w użytkowaniu i tu jest motywacja do droższego zakupu.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fu2000    0

Witam. Mała poprawka : ceny wahają się od 29zł do 88zł za "ZASILACZ SAMOCHODOWY 1,5V" czyli sporo :) tzn d200d dobrze pisał o tym bo 1,5 V do 3 V reguluje ten sam stabilizator a zazwyczaj zasilanie jest od 1 bateri do 2 bat. albo tych "małych" baterii ale one też są nie drogie :) zasilanie 1,5 V do 3 V jest popularne moim zdaniem w takich opisywanych zegarkach bo więcej im nie trzeba.. jednak takie stabilizatory obsługują więcej np od 1,5V do iluś tam np pasują pewnie od wskaźnika laserowego od ruskich za 5 zł macie 3 baterię:) w zależności od ceny :)

 

Temat dotyczy liczników w ciągniku dokładnie rowerowych więc jeśli chodzi o mnie to kupił bym licznik i nie przerabiał dodatkowego zasilania.. bo najpierw można sprawdzić ile wytrzyma a decyzję podjąć ewentualnie za rok (czas przykładowy działania baterii) czy potrzebne jest zewnętrzne zasilanie :)

 

Przepraszam P. Elektrotechnika za pomyłkę z nickiem :) czasem jestem chaotyczny :)

 

Polecam również zainteresowanym przeszukanie google.. tak jak P.elektotechnik ma w (nie wiem jak to się nazwa) takim podpisie : "|2. Najpierw szukam w google, później szukam na AF, dopiero na końcu zakładam nowy temat. " nie dosłownie ale zwróćcie uwagę na elektrodę.. tam są schematy budowy takich układów jak kolega wspominał i w postach dużo wyjaśnione dla ambitniejszych :) jednak zwykłym czytelnikom (takim jak ja) :) i potencjalnym monterom takich liczników w swoich sprzętach proponuję na początku PRÓBĘ a potem dalsze zapędzanie się w koszty bo moim zdaniem nie opłaca się brnąć w zasilanie.. radzę lepiej zainteresować się neodymami d200d.

Pozdrawiam

Fu2000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czyli wszystko zostało już dogłębnie wyjaśnione.

 

Ps. @Fu2000 na forum jest przyjęta zasada, że nie zwracamy się per pan. Tu wszyscy jesteśmy kolegami. Co do punktu 2 mojej sygnatury to napisałem to ponieważ przeważnie użytkownikom nie chce się szukać potrzebnych informacji i od razu zakładają nowy temat żeby ktoś zrobił za nich całą robotę i podał gotowe. Na tym forum regulamin nie jest aż tak restrykcyjny i takie tematy nie są usuwane (moim zdaniem powinny być bo się robi niepotrzebny bałagan). Na innych forach takie tematy od razu lądują w koszu, a user dostaje ostrzeżenie. Ale dosyć OT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Syty    0

Ja też spróbuję w moim lambo tej "technologii". Zobaczymy jak mi wyjdzie tylko muszę kupić sprzęt. Z waszych opisów wynika że nawet taki jeleń elektroniczny jak ja to potrafi :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henes    11

Odswieżam,temat.Ponieważ są w sprzedaży liczniki rowerowe bezprzewodowe,chcę taki zamontować w swojej 60-tce.Jeszcze go nie kupiłem,gdyż chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grzesiaczek86   
Gość grzesiaczek86

Witam :) stosują dwa magnesy dla zwiększenia dokładności pomiaru, po przeciwnych stronach, wystarczy obwód koła podzielić na 2 i tę wartość wpisać w liczniku czy źle rozumuje?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dobrze rozumujesz, 2 magnesy to większa dokładność jak i niższy próg zadziałania tzn. mniejsze prędkości zaczyna pokazywać.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Proponuje zastosowac jeszcze magnesy neodymowe, wtedy odleglosc magnesu od kontaktrona nie musi wynosic 2mm tylko 2cm :)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grzesiaczek86   
Gość grzesiaczek86

Dzięki, właśnie chodzi mi o dokładność przy mniejszych prędkościach przy oprysku c-330 na IV biegu :) magnesy już mam, z allegro zamówiłem neodymówki, i rzeczywiście spokojnie z 2 nawet 3cm czujnik łapie impuls :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Witam, chciałbym założyć do ciągnika dwa liczniki, rowerowe jeden mierzyłby prędkość jazdy, a drugi prędkość obrotową wałka. Do wałka zastosowałbym taki licznik http://cdrspeed.pl/product_info.php?products_id=1511 ponieważ ma opcję mierzenia obr/min magnes zamontowałbym na wałku w ciągniku tylko się tak zastanawiam czy ten pomiar będzie dokładny bo wałek ma małą średnice i jak ustawić licznik. Magnes od licznika prędkośći jazdy chcialbym zamontować na tylnym kole rozmiar R34 zastaawiam się ile magnesów założyć i czy te magnesy neodymowe muszą mieć określony kształt i rozmiar bo na allegro jest tego trochę i nie wiemm jaki wybrać. A i w jakim miejscu trzeba zamontowac te magnesy czy to ma znaczenie czy to ma być jak najbliżej obwodu koła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do WOM to nie ma znaczenia średnica wałka, a co za tym idzie promień, na którym zamontowany będzie magnes. Natomiast jeśli chodzi o koło to też nie ma znaczenia ile magnesów założysz. Jakbyś przeczytał ten temat i podobne, to dowiedziałbyś się, że większa liczba magnesów pozwala na działanie licznika przy mniejszych prędkościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Magnes chyba przykleję do felgi, a na wom założę ścisk i przykręce magnes, zastanawiam się jeszcze nad licznikiem z funkcją kadencji( informuje o ilości obrotów korbą na 1 minutę) miałbym wszystko w jednym liczniku, ale to już trochę większy wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy mógłby ktoś wstawić fotki jak krok po kroku zamontować licznik rowerowy> Myślę, że nie tylko mi by się to przydało. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

odświeżę nieco temat aby nie zakładać nowego dość zbliżonego. Chcę zrobić licznik prędkości opryskiwacza i z tego co czytam to najtaniej i najłatwiej będzie to zrobić z licznika rowerowego i magnesów. Myślałem jeszcze o jakimś czujniku indukcyjnym i tarczy z nacięciami na piaście ale taki układ byłby dość skomplikowany (przynajmniej dla mnie bo trzeba by jakoś przetwarzać impulsy) i wymagał by zasilania. Jeśli sie mylę to poprawcie mnie. Wiec najpewniej zrobią taką tarczę na piastę koła i na niej zamocuję ze 4 magnesy. Czy tyle starczy aby dość dokładnie pokazywało prędkość do 10 kmh? Jaki są sprawdzone modele liczników do takich celów? Z tego co czytałem to ważna jest kwestia możliwości wpisania dość dokładnej średnicy koła czy tam promienia. Przy okazji mógłby mieć dość duży i podświetlany wyświetlacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

to może ja coś dołożę od siebie. Jak podłączyć czujnik indukcyjny do takiego licznika rowerowego? Zamiast tego co jest w oryginale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Normalnie, łączysz masę czujnika i sygnał. Tylko najpierw trzeba wiedzieć który z przewodów w liczniku jest masą. A to wie pewnie tylko chiński producent licznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj