farmer07

Zwalczanie skrzypu polnego

Polecane posty

NHCS    6

Wapnowanie musi pomoc! Moze po prostu odczyn Twojej gleby jest na tyle niski ze po prostu musisz dac wyzsza dawke wapna. Najlepiej byloby przeprowadzic badanie gleby, zakupic jakis wskaznik- najprostsze po 10zl. Nielicz takze na to, ze tego chwastu pozbedziesz sie z dnia na dzien. Zanim wapno zacznie dzialac, odpowiednio sie rozlozy tez "chwila" minie. W dodatku skrzyp lubi lekkie piaskowe gleby (sam glownie sklada sie z krzemienia), tam powinno go byc wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

jak masz skrzyp to znaczy ze masz kwaśną ziemię... musisz wapnować i co roku będzie tego mniej ustrojstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyga25    2

Panowie jak w temacie, czyli jak pozbyć się skrzypu polnego. W jakiej kolejności robić zabiegi uprawowe(przed orką, po orce) - jakie ? Słyszałem, że odczyn gleby w takim wypadku jest jest za kwaśny i trzeba wapnować, bo żaden środek tego nie bierze ?

Obecnie na polu jest rżysko po gryce i będzie z powrotem siana gryka.

Dziękuje za podpowiedzi, pozdrawiam.

Najodpowiedniejszy będzie Tomigan 250 EC http://www.makhteshim-agan.pl/_vault/_products/TOMIGAN_250_EC/etykieta.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irzi    0

Wcześniej miałem zwykłe opryskiwacze plecakowe, do zwalczania trawy w iglakach stosowałem Roundup + Chwastox i wypalało wszystko włącznie ze skrypem polnym, obecnie mam zakupione opryskiwacze Opryskiwacze MANKAR z osłonami do zwalczania chwastów nierozcieńczanym preparatem. I pojawił się problem po zmieszaniu Roundup + Chwastox po prostu się zrobił ser i nie mogę ich mieszać. Czy jest jakiś środek który można mieszać z Roundup i nie zrobi się ser a zwalczy skrzyp polny. Chwastox stosowałem ze względu na jego niską cenę. Zaznaczam że nie mogę wapnować ziemi ze względu na specyfikę uprawy gdyś iglaki lubię kwaśną.

 

​Może ma ktoś doświadczenie z opryskiwaczami Mankar?????

Edytowano przez dogberry

Zapraszam do obejrzenia strony mojego gospodarstwa Agroturystycznego Folwarczek
www.folwarczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Wiem ze nowy Mustang sobie radzi ze skrzypem dość dobrze i może by ci sie nie zważyło. A nie możesz osobno potraktować samego skrzypu czy masz dużo do oprysku i szkoda czasu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Pomieszaj sprawdzony chwastox na skrzyp i różne dwuliścienne + puma na jednoliścienne, ja tak zboża pryskałem.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irzi    0

Wykonanie jednego oprysku na całej plantacji to ok 120-150 godzin,

a co obecnie wychodzi taniej na ha Mustang czy np puma,


Zapraszam do obejrzenia strony mojego gospodarstwa Agroturystycznego Folwarczek
www.folwarczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Polecam też uregulować stosunki wodne w glebie, tzn. przeprowadzić meliorację, gdyż mimo powszechnie panującej opinie że skrzyp lubi kwaśne gleby co do końca nie jest prawdą to bardzo często występuje on na stanowiskach gdzie wysoko jest woda gruntowa.

Sądzę, że ten zabieg rozwiązał by problem mieszania preparatów i zlikwidował skrzyp ;)


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

Chłopaki pomocy!!!

Czy jest jakis środek aby zwalczyć skrzyp w burakach cukrowych ? Pilnie proszę o pomoc! :(


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

nie wiem jak w burakach ale wracając do skrzypu i starane to obecnie mamy fluorostar czy jakoś tak.

Pryskaliśmy ruderalne chwasty mieszanką chwastoxu fluorostaru i rund*pu - ciekawe jaki będzie efekt i kiedy będę mógł wejść z talerzówką.

Zamiast granstaru strong trzeba popatrzeć czy nie taniej wyjdzie fluorostar+helmstar.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1212    14

Przede wszystkim zbadaj glebę- kostka (skrzyp polny) lubi kwaśną glebę.


Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

Byłem u sprzedawcy którego cenią ludzie i polecił mi teraz opryskać Calio (Wapnem) Tylko większą dawką :) I zobaczyć co będzie się działo ewentualnie powturzyć :)


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Hmm, obecnie masz tam już jakieś zboże, lecisz więc środkiem ochrony rośli a nie bawisz się w wapno.

Zakładam że jeżeli jest drenacja to jest sprawna.

Do żniw na spokojnie robisz badanie gleby i jeżeli ph jest nieodopowiednie to wapnujesz i jak obsiejesz to zbożem jesienią to za rok będziesz widział co i jak.

Najlepsza metoda to połączenie sprawdzenia odwodnienia+wapnowanie+środek ochrony roślin bo rozwalasz całe siedlisko które lubi skrzyp. Trochę kosztuje ale jest skuteczne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

kostka (skrzyp polny) lubi kwaśną glebę.

 

Mam skrzyp w uprawie. Po co w takim razie wydaje kasę na wapno? Niepotrzebnie?

 

 

Proponuję obalenie tezy że skrzyp polny lubi kwaśną glebę.

Edytowano przez Edin
  • Like 1

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

skrzyp lubi oprócz kwaśnej gleby wilgotną


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A czasami nawet lekkie zalewy. A może to skrzyp błotny? Jeszcze gorszy niż polny. U mnie rośnie na pH zasadowym około 8.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasperoo7    2

Skrzyp błotny posiada na pędzie coś w rodzaju czarnych koron i tym można łatwo odróżnić go od polnego.

Stwierdzenie, że skrzyp polny preferuje kwaśny odczyn gleby nie jest do końca poprawne. Na pewno lubi stanowiska nieprzepuszczalne, o ograniczonej ilości powietrza glebowego. Można to zaobserwować wzdłuż linii melioracji, gdzie gleba szybciej osiada i skrzyp rośnie pasami.

Zwalczanie mechaniczne przynosi bardzo mizerne skutki, gdyż roślina szybko odbija i łatwo rozmnaża się przez kłącza, które wraz z korzeniami sięgają ponad 2 metry w głąb. Poza tym, chwast ten nie konkuruje zbyt mocno z uwagi na swoją morfologię. Może nawet przyczynić się do spowolnienia parowania wody z gleby i większym uwilgotnieniem w jej przypowierzchniowej warstwie.

Glifosat (Roundup) jest właściwie nieskuteczny. Skrzyp jest natomiast wrażliwy na substancję fluroksypyr zawartą w takich preparatach jak Galaper, Starane, Tomigan, Aloksypyr. U nas te środki stosowane są w zbożach. Jednak w zachodniej części Europy preparaty zawierające fluroksypyr zarejestrowane są na np. kukurydzę.

Pozdrawiam!

Kacper :)

Edytowano przez kasperoo7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzystek    1

Czy można mieszać np. Roudup 5litrów+siarczan amonu 3kg+Chwastox Turbo 3litry+Dursban480 1litr/ ha.

Proszę o podpowiedź, bo nie mogę się doszukać tabeli.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

MCPA- tylko nie licz na całkowite zniszczenie. No i oczywiście skrzyp musi być na wierzchu a ziemniak nie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Czy można mieszać np. Roudup 5litrów+siarczan amonu 3kg+Chwastox Turbo 3litry+Dursban480 1litr/ ha.

Proszę o podpowiedź, bo nie mogę się doszukać tabeli.

 

A na co chcesz zastosowac az taka zabójczą dawkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzystek    1
Napisano (edytowany)

Na takie poletko, na którym jest wszystko i nic. Nie było uprawiane od 2009r, a jak wszedłem, to myślałem, że wszystko chce mnie zjeść żywcem.Poważnie.

Poniżej zamieszczam zdjęcie z pola i proponuję dla rozrywki quiz pt. "Zgadnij jaki to chwast, który widzisz na poniższym obrazku?"

Zapraszam do zabawy:)

20n7.jpg

Edytowano przez jerzystek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj