Skocz do zawartości

Zdjęcie

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa?

67 odpowiedzi na ten temat

#1 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 15 lipiec 2008 - 21:20

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? jeden temat o elektrowniach wiatrowych już jest - widać że to dobry biznes. Ja mam pytanie czy tak jest do końca???
Chciałbym dowiedzieć się czy ma ktoś z Was może jakieś przykłady z życia wzięte o negatywnych skutkach elektrowni wiatrowych, związanych szczególnie z najbliższym otoczeniem oraz środowiskiem. Gdyby ktoś podpiął jakiś link o charakterze naukowym to była by to dla mnie rewelacja.
Jak na razie wiem że słychać świst w odległości około 100 metrów. W nocy ponoć nawet do kilometra (możliwe że niektóre osoby są przewrażliwione i i sie wydaje;) )
na obszarze około 100 metrów (promień) można zauważyć że życie biologiczne osłabło - ptaki nie zakładają gniazd jest o wiele mniej owadów.
znajomy uważa że wiatraki rozpędzają chmury i z tego tytułu jest mniej opadów.
z rzeczy potwierdzonych to u znajomego (innego niż ten powyżej;)) który ma w pobliżu wiatrak (od jesieni) w tym roku na polu idzie wytrzymać 4-5 godzin później siły uciekają a niektórych boli głowa. Facet ma warzywa więc trochę pracy ręcznej jest ze względu na coraz mniejsze zasoby siły roboczej naprawdę jet to dla niego problem.
Będę wdzięczny za wszelkie potwierdzone informacje szczególnie gdyby ktoś przytoczył artykuły naukowe w tym temacie ja osobiście mogę potwierdzić tylko tę ostatnią.
Wiem że pieniądze które proponują za wiatraki są niemałe jednak chciałbym dowiedzieć się o wszystkich konsekwencjach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Dzisiaj, 19:35
  •  

#2 Share zimny90

zimny90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Musik, sport, motoryzacja

Napisany 16 lipiec 2008 - 06:36

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Pamietam że kiedyś sie uczyłem na geografii że duże skupisko wiatraków w jednym miejscu może zmniejszać roczne sumy opadów na danym terenie

#3 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 16 lipiec 2008 - 11:15

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? http://www.agrofoto....w...60&start=60

Podobny temat, jednak na treści zawarte w tym warunkowo nie zamykam go...

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 16 lipiec 2008 - 13:07

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? http://www.pomorska....STA11/102190540 tutaj pisze jak ludzie są niezadowoleni z wiatraków. elektrownie wiatrowe są dobre ale na pustych powierzchniach na ktorych nie ma duzo ludzi np na wielkich obszarach pól uprawnych gdzie ludziom nie bedzie to zbytnio przeszkadzac. ale i tak są lepsze od węglowych bo nie wywalają pyłów i dymów ktory osiada poźniej na dachach domów

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#5 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 17 lipiec 2008 - 09:10

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? czyli wiatraki robią hałas tyle że nie przekracza on "norm" choć jest to często uciążliwe dla tych co blisko mieszkaja nie można nic zrobić???

#6 Share malgosia

malgosia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 lipiec 2008 - 16:06

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Z tego co ja się orientuję - tak, wiatraki robią hałas, ale nie przekracza on norm. Gdzieś miałam nawet takie dane, w jakiej odległości ile dB (postaram się tego poszukać). Z resztą wydaje mi się, że przecież przy samych wiatrakach nikt nie mieszka (dopiero ileś metrów od nich mogą znajdować się zabudowania), a już tych kilkaset metrów to odległość, gdzie ponoś są one mało słyszalne. Może to bardziej kwestia tego, że "hałasują" praktycznie 24h na dobę.

#7 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 17 lipiec 2008 - 16:36

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Nie wiem jak inni , ale ja wolałbym , aby koło mojej posesji powstał wiatrak , niż mieli by tu wybudować elektrownie jądrową , wole aby mi szumiało powietrze , niż miał bym 30 lat szybciej umrzeć .

#8 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 17 lipiec 2008 - 16:43

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Ja nawet myslałem zeby sobie kolo domu na wlasny uzytek postawic ale nie wiem jak to prawnie wyglada i czy moge.Taki 90 kW mysle ze byłby ok.W erze kryzysu energetycznego wiatraki to dobry i bezpieczny pomysł.

#9 Share lysyrolnik

lysyrolnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1353 postów

Napisany 17 lipiec 2008 - 17:14

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Parenascie km. ode mnie jakiś gościu postawił sobie wiatrak na własny użytek, pewnie to dla tego, że prowadzi jakąś firme :)

Honda - The Power of Dreams :)

#10 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 18 lipiec 2008 - 08:18

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Nie wiem jak to jest w innych województwach ale u mnie jeżeli chce coś takiego postawić muszę jakąś tam kwotę i tak energetyce płacić. Mimo że to jest moje. Absurd... :)
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 19 lipiec 2008 - 11:46

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? a co z wpływem elektrowni wiatrowych na zmniejszenie sumy opadów, może zmienia się również rozkład (pada więcej lub mniej w okresie wegetacji???) słyszał ktoś o tym ???

#12 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 20 lipiec 2008 - 13:32

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Witam @vvojatas!
Jak będę miał trochę więcej czasu to założę na AF oddzielny temat dotyczący różnych rodzajów energii (m.in.wiatrowej). Co prawda bezpośrednio to z rolnictwem związane nie jest, ale pośrednio już owszem :) A ponadto, przecież chyba chodzi o to aby rozwijac się wszechstronnie. Mam pewne informacje z racji tego, że w tej chwili jestem w trakcie "robienia" kursu na audytora energetycznego.

Ale o kilku rzeczach to można od razu napisac, a więc:
Jeśli chodzi o wiatraki i rozpędzanie chmur to trzeba zadac sobie pytanie, czy wiatrak napędza powietrze wokół, czy powietrze (wiatr) wokół napędza wiatrak? I odpowiedź już jest gotowa :) Wiatrak jest napędzany przez istniejące ciśnienie wiatru, to samo, które odpowiedzalne jest za "wędrówkę" chmur. Poza tym, jest to zbyt mała przeszkoda (w sensie gabarytów) aby mogła wpływac na zmianę kierunku wiatrów. Wiadomo, że jak ktoś jest zaangażowany w problem to wszyskie zmiany występujące w naturzę będzie przypisywal działaniu wiatraków :)

Jeśli chodzi o hałas, to na pewno jakiś jest. Natomiast uważam, że ten 1 km jest stanowczo przesadzony.

Jeśli chodzi o życie biologiczne to moim zdaniem nie ma to wpływu, a ptaki to oczywiście, jest ich mniej bo gdy pojawił się nowy duży obiekt w miejscu ich gniazdowania to się tymczasowo wyprowadziły. To działa podobnie na zasadzie popularnego "stracha", który ludzie montują na drzewach żeby im szpaki wiśni nie zjadały, szpaki boją się przez pierwsze dwa, trzy dni, a potem wszystko wraca do normy.

Natomiast te bóle głowy i inne takie to można między bajki włożyc. Wiatrak to urządzenie, które pracuje, turbina zamienia energię mechaniczną w energię elektryczną i na pewno powstaje jakieś pole elektromagnetyczne!
Ale teraz ja np. siedzę przed monitorem, który też wytwarza pole elektromagnetyczne, obok leży telefon komórkowy (który potrzybuje bardzo silnego sygnału- a to też fala), w pokoju mam dwa "gniazdka" elektryczne - tam też jest prąd. Tak więc jeśli ktoś powiedziałby, ze wiatraki nie dają ŻADNYCH negatywnych oddziaływań to na pewno byłby KŁAMCĄ, tylko trzeba zadac sobie pytanie, ile innych urządzeń jest w bliskim otoczeniu człowieka, takich urządzeń które dużo mocniej na organizm oddziałują. I w takim kontekście dopiero można spokojnie powiedziec, że to są raczej bajki.

Pozdrawiam
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#13 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 20 lipiec 2008 - 14:49

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? No w końcu ktoś potrafiący wytłumaczyć , że wiatrak to w 99% dobra i zdrowa inwestycja .

#14 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 20 lipiec 2008 - 21:33

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? dziękuje jarekw, ale skoro tyle wiesz to może dorzucisz kilka argumentów na NIE czyli takich które chciałbym aby zagościły na tym forum, a nie tylko wyjaśnisz i obalasz te które zaistniały, choć i tak za to dzięki. Jeśli możesz to napisz o co chodzi z tym audytorem energetycznym (może być na priv), właśnie skończyłem studia i na razie jestem w kropce;)

sam ostatnio z ciekawości sprawdziłem ten "hałas" z kilometra :) faktycznie wiatrak słychać ale żeby nazwać to hałasem to lekka przesada.

odnośnie życia biologicznego to nawet człowiek potrzebuje ciszy. hałas - dźwięki nawet o nie dużej sile (dB) który słychać non stop (a nawet jeśli jest poza zakresem słyszalności człowieka) potrafi nie dać żyć. Ponoć ze względu na to widać osłabione życie biologiczne wiatraków. To nie jest tylko strach na wróble który stoi i nic nie robi a czasami pod wpływem wiatru lub jak ptak na niego usiądzie "wydaje" jakieś dźwięki o wiele niższej sile niż wiatrak. A do hałasu na pewno nie można się przyzwyczaić.

Ja pamiętam jak 10 lat temu siedziałem przed monitorem i który miał jakieś 10 lat no i po 1-2 godzinach nie mogłem wytrzymać - mrużyłem oczy i bolała mnie głowa. Teraz mam "prawie nowy" monitor z dobrym filtrami z lepszym odświeżaniem no i mogę cały dzień przed kompem o ile mnie 4 litery nie rozbolą :) (najważniejsze żebym miał czas a mam tylko w zimie). Najważniejsze jest jednak wielkość i siła tego pola a na pewno taka turbina na wiatraku ma o wiele wiele większe pole. Z komórkami pamiętam że na pewien model noki mówiono "czarnobyl" i przez ostatnie lata konstruktorzy pracują nad tym aby oddziaływanie tych urządzeń miało jak najmniejszy wpływ (mniejsze fale czy pole).
historia o znajomym do którego obecnie ludzie już nie chcą przychodzić do pracy przy warzywach - idą do innej wioski dalej od wiatraku nie jest bajką tyko życiem właśnie się to dzieje.

#15 Share Vektorrr

Vektorrr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 21 lipiec 2008 - 11:05

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Obecnie mieszkam w miejscu gdzie wiatraki są bardzo popularne. Najbliższe 2 znajdują się w odległości ok 0,5 km od mieszkania i jeszcze nigdy ich tutaj nie słyszałem. Owszem, gdy podejdzie sie bliżej to słychać szum ale nie jest on jakiś straszny - przelatująca para łabędzi robi znacznie więcej hałasu. Życie biologiczne też nie zamarło :) Wokół jest sporo ptaków a owadów jeszcze więcej. Twierdzenie, że wiatraki rozwiewają chmury jest po prostu śmieszne.
Ktoś we wcześniejszych postach wspominał, że wolałby mieszkać w pobliżu wiatraku niż elektrowni atomowej bo to 30 lat życia więcej. Bzdura!!! Elektrownia atomowa jest bardzo bezpieczna pod warunkiem, że jest obsługiwana przez kompetentny personel oraz, że odpady są składowane w należyty sposób. Jeśli Polska w najbliższym czasie nie wybuduje takich elektrowni to może mieć duże problemy wynikające z ograniczeń emisji CO2 i podobnych. Szkoda tylko, że politycy zamiast zajmować się poważnymi sprawami wolą walczyć z przeciwnikiem politycznym, dbać "o swoje" i wszędzie szukać zysku dla siebie. Ale czego sie spodziewać po państwie jednej autostrady i tysiąca kościołów...

#16 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 21 lipiec 2008 - 12:34

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? @vvojtas, napisze coś więcej jak będę miał dłuższą chwilę wolnego czasu, bo problem w tym, że tak krótko opisac się tego nie da :) .

@Vektorrr , przyłaczam się do Twojej opinii, Polska powinna miec co najmniej jedną elektrownię jądrową. Potwierdzam też argument, że jest to jedno z najczystszych źródeł energii. A Czarnobyl to dowód na głupotę ludzi, a nie na niebezpieczeństwo, które stwarza elektrownia. Jeśli ktoś Fiatem 126p będzie chciał jechac 200 km/h to, albo wcześniej koła odpadną, albo silnik "eksploduje". Podobnie było w Czarnobylu, z reaktora chcieli wycisnąc 150% jego mocy i była awaria. Przy właściwej ekspolatacji jest to bezpieczne.
Vektorrr wspominał też o limitach emisji CO2, również to potwierdzam, jeśli to wszystko w takim kształcie zacznie obowiązywac, to co drugą ciepłownie i elektrociepłownię w Polsce trzeba będzie zamknąc. A to dlatego, że w Polsce około 98% całej energii pochodzi ze spalania paliw kopalnych. A wiadomo, spalanie to proces chemiczny, którego skutkiem ubocznym jest powstawanie CO2.
Na razie to tyle :)
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

#17 Share Korniculus

Korniculus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 19 sierpień 2008 - 13:14

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? Jak ktoś z was ma duże gospodarstwo (minimum 300ha) i chciałby postawić na nim wiatraki to proszę o kontakt.
Szukam dla naszej firmy ziemi pod taką inwestycję.

Tomasz Korniluk
tkorniluk@rentier.org
501 301 577

#18 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 17:40

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? no tak lepiej jest mieć wiatrak który szumi pierdzi odstrasza wróble i muchomory niż żyć bez prądu...brak dostępu do agrofoto.pl.....Zgroza! ;) Jakoś nie wydaje mi się aby w Polsce elektrownia jądrowa szybko powstała mieszkam obok Konina w zasięgu wzroku ma 3 elektrownie szokiem jest to że w 2023 zamykają kopalnię, czyli zniknie paliwo dla nich i co dalej?! czy wiecie że nie ma nawet gdzie kupić energii elektrycznej Niemcy zamykają swoje elektrownie jądrowe a Gazprom stawia w Niemczech nowe- gazowe bo tańsze. Nie mamy wyjścia vvojtek1 nie wyobrażam sobie życia bez prądu dziś w Polsce prąd jest jednym z najdroższych w europie Francuzi mają prąd 2 razy tańszy!! a pozyskują go właśnie z atomu kurde te doraźne źródła energii to ratunek są z tego dodatkowe pieniądze może w jakiejś części zrekompensują koszt energii elektrycznej w przyszłości. Jeżeli będzie więcej takich ludzi to nic nie zrobimy bo zawsze kogoś to odstrasza, wróbelki już nie przylatują, a jakiś podpity pseudo rolnik twierdzi że ma zatwardzenie od wiatraków...to się nazywa wstecznictwo lub ekoterroryzm....
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

#19 Share marekc

marekc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 20:13

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? W mojej lokalnej gazecie też był artykuł o wiatrakach a w szczególności o wpływie na odbiór TV.
Jedyne co mnie kręci to karuzela !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 31 sierpień 2008 - 17:54

Elektrownie wiatrowe dobry biznes czy bomba zegerowa? jarekw - a co zrobic, jeśli ktoś wpadnie na podobny pomysł jak w Czarnobylu ?? OK, może przesadzam, ale wszyscy chcecie elektrowni, tylko najlepiej 1000 km od was, nie ?? Musi przecież gdzies powstac, a w Polsce z tego co wiem nie ma ''pustych'' terenów.