JANEK09

jak dosuszać zboże w silosie

Polecane posty

JANEK09    0

witam

okazuje się że mam ciut za mokre zboże w silosie( pomimo dosuszania wcześniej dmuchawą) jak myślicie czy lepsze efekty da dalsze dosuszanie dmuchawą czy też przesypywanie na przyczepę a potem na silos, a może jakieś inne sugestie (suszarni niestety nie posiadam)liczę na rzeczowe podpowiedzi

 pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Teraz jak będziesz dmuchawa dosuszać to zrobisz jeszcze gorzej bo jest duża wilgotność na dworze. najlepiej to gorące i suche powietrze. Może jakaś nagrzewnica albo zawieź na suszarnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikm    11

jeśli się nie grzeje będzie ok .Pytanie zasadnicze była piękna pogoda we wrześniu wilgotności powietrza spadała do 60 % co wtedy robiłeś. zna ta chwilę to tylko nagrzewnica i czekać na mrozek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANEK09    0

we wrześniu dosuszałem(zauważ że w sierpniu praktycznie co dwa trzy dni padał deszcz), zboże jest zagazowane więc robak nie groźny, zboże na chwilę obecną nie grzeje się, oczywiście przy dużej wilgotności nie włączam dmuchawy, powiedzcie czy dmuchawa przy ujemnych temperaturach zbije wilgotność,

dzięki za podpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

To że jest zboże zagazowane to dla robaka nie szkodzi żeby sobie wszedł i ci trochę podjadł. Bo ile gaz działa.

W tamtym roku sąsiad sie śmiał że w styczniu gazuję i odwożę, a dosłownie 1 sztukę znalazłem na 280 ton, i dla świętego spokoju zagazowałem. Sąsiad w grudniu gazował dla świętego spokoju a w styczniu jak zaczął odwozić to wszystko wracał, to gazowane i na przyczepach gazował.

Suszy się  w sierpniu i może  w wrześniu jak jest ciepło, sam  2 tygodnie dmucham zbiornik 130 t w dzień i w nocy. Już włączam dmuchawę  w czasie dopełnienia do końca zbiornika.

Przy mrozie wychłodzisz, ale czy zbije wilgotność to wątpie.

Ale jak suszyłeś w wrześniu to powinno byś dobrze.

Trza było myśleć jak było ciepło a nie teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podobno jak przyjdzie mróz to można wtedy jeszcze dmuchawę włączyć. Rozwój wszelkich robaków jeśli jakieś są się wtedy zatrzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jaki duży silos? i ile w nim ziarna?

Z jakiego miejsca była brana próba do badania?

Ile godzin było dmuchane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANEK09    0

Próba była brana z górnej warstwy  z głebokości ok 0,5m, czy w środku może być gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jeśli dużo było dmuchane suchym powietrzem to w spodzie może być suche. Ile tego masz w silosie? Jeśli nie stawia to problemu to spróbuj wysypać na przyczepy i ponownie wsyp, jednocześnie mierząc wilgotność podczas przesypywania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANEK09    0

Dzięki za podpowiedzi zacznę chyba od przesypania na przyczepy a potem do silosu z jednoczesnym stopniowym dmuchaniem

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Cyt. "Można wietrzyć zawsze, gdy ziarno o zawartości wody powyżej 15,5% jest cieplejsze od powietrza co najmniej o 3oC. Fakt ten wynika stąd, że powietrze o wilgotności względnej 100% po podgrzaniu o 3oC przez kontakt z masą ziarna, obniża swą wilgotność względną do 75%, a dla tej wilgotności powietrza, wilgotność równoważna ziarna wynosi ok. 15,5%" 

http://ms.wipie.ur.krakow.pl/

Ja suszyłem według zasad z tej strony w silosie BIN 25 i pszenica z 18% spadła do 12, było to po zbiorach. Obecnie dmucham jeczmień 10ton, który po żniwach był suchy a teraz pokazało 14.5%, na dniach sprawdzę czy spada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

To że  jest mokrzejsze na górze to jest możliwe. To jest efekt wychodzenia wilgoci z dołu, i woda musi wyjść górą ale przy okazji podnosi wilgotność w  górnej warstwie zboża.

Pare razy wsypywałem do Bina pszenicę 18 % i od razu dmuchałem, raz rano miałem dach mokry, potem przysypałem suchą i w styczniu miała 13-14.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

No ja tą 18% to wsypałem 1 przyczepę i dmuchałem dość dużo, 400zł na prąd poszło, dmuchawa 7.5kW na godzinę bierze prawie 8kW czyli około 80 godzin chodziła


przy 14% dosypałem 3 przyczepy, resztę plonu suchej i dalej dmuchałem ale już mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Ja mam dmuchawę 3 kw i zbiornik 130 ton dmucham w roku 2 tygodnie całodobowo.Tydzień po żniwach i w wrześniu tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Właśnie, jakie macie dmuchawy do przedmuchiwania silosów. Ja używam taką jaką napełniam 7,5 kw. Tylko że całe powietrze idzie przez inżektor, który to bardzo stawia opory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANEK09    0

7,5 kW z możliwością wypięcia inżektora(?)- produkcja Augustów,

Edytowano przez JANEK09

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mam starą NEUERO. Kawał wiatraka z niej, a inżektor jest nie wypinany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Ja mam właśnie tą 7.5 kW starą polską, Awarię silnika miałem to ten wiatrak, bardziej turbina, to taki kawał żelastwa że nie wiem po co takie to ciężkie zrobili, jakie to opory są, jak się rozpędza to jak start samolotu, I teraz po założeniu go już nie jest wyważony i wibruje ta dmuchawa jak nie wiem. Żałuję że nie kupiłem zachodniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
    • Przez Krzyszt0f
      Witam wystąpiła u mnie śniedź cuchnąca w pszenicy, i teraz pytanie czy mogę to ziarno dać do jedzenia świnią i bydłu? Czy dodawać coś do paszy dla bezpieczeństwa? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj