tagrofarm

Uprawa ziol lubelskie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tagrofarm    0

Witam szukam kogoś kto zajmuje się uprawą ziół w województwie lubelskim, u nas uprawia sie głównie zboża chciałbym się dowiedzieć coś o ziołach oplacalnosci itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co koledzy chcecie wiedzieć na temat ziółek i ich uprawy?? Coś tam wiem na ten temat to może pomogę a jak nie to żony lub teścia podpytam bo oni to zielarstwo mają we krwi. Zresztą sam uprawiałem przez 3 lata i teściowi dalej pomagam przy ziółkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego na jakiej ziemi chcecie uprawiać zioła bo nie każda się nadaje. Może inaczej każda ziemia się na daje ale na nie których koszta uprawy będą większe od zysków. Do tego nakłady pracy własnej też będą dużo większe.

Na czym polega to zależy na co się decydujemy a to znów zależy od tego co napisałem wyżej.

Opłacalność z tym to jak ze wszystkim różnie bywa. Jedne zioła są lepiej drugie mniej opłacalne w jednym roku czy nawet 2,3 a później się to zmienia.

Najważniejsze moim zdaniem to właśnie jest rynek zbytu. To już trzeba szukać we własnym zakresie i swoich bliższych lub dalszych okolicach. No chyba że nastawimy się na takie ilości że odbiorca sam zapewni transport bezpośrednio od nas z podwórka.

Co do sprzętu to tak samo wiele zależy od tego na co się nastawiamy.


Najważniejsze w zielarstwie jest znalezienie rynku zbytu ma nasz produkt bo bez tego to szkoda czasu pieniędzy i naszych nerwów oraz pracy. Sztuką nie jest uprawa ziółek.
Jeśli nie mamy gdzie sprzedać lub nie mamy ilości samochodowych to niestety ale nie ma to sensu. Sprzęt nasiona czy sadzonki to nie jest jakiś tam wielki problem. Tak samo budynki bo przy niektórych ziołach są potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Oczywiscie ze tak ale zdaj sobie sprawe ze zboze zasiejesz opryskasz kilk razy i masz spokuj.
A przy ziolach jest w duzo roboty nie tylko zwiazanymi z polem ale z pozniejsza obrobka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał i ma rację.
Przykład Kozłek lekarski i dajmy na to pszenicę. Powierzchnia 1ha taka sama ziemia podobne warunki pogodowe.
Z tego ha uzyskamy 7-8 ton razy cena (nie chcę strzelać więc niech każdy sam podstawi cenę za jaką sprzedawał)
Kozłka z tego kawałka uzyskamy ok. 5-6 ton mokrego. Po wysuszeniu daje to ok. 2000kg razy (w tym roku) 8,5+vat/kg.
Rachunek jaki wam wyjdzie policzcie sami.
No i wiadomo od tego trzeba odjąć koszty ale to już później napiszę dla zainteresowanych (oczywiście mówię o kozłku).
Jakby ktoś mógł napisać koszty pszenicy będę wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do maszyn to kwestia sadzarki do rozsady, jakiegoś opielacza, brony chwastownika, do zbioru kombajn ziemniaczany typ Anna Bolko albo typowy orlik. Płuczka do wyczyszczenia korzeni z brudu i suszarnia.

Co do kosztów to kwestia tego czy sami hodujemy rozsadę czy kupujemy gotową. Wiadomo że na pierwsze podejście do rozsady będą potrzebne nasiona (cenę nasion czy rozsady polecam poszukać nawet na olx bo to zmienia się).

Co do samego sadzenia to oprysk pola od robaka i od chwastów np. Devrinol i dursband (ceny u siebie w sklepach bo co region to są różnice).
Następnie sadzenie trochę żmudna i monotonna robota no ale cóż. Następnie zwalczacie chwastów: w pierwszych 3-4 tygodniach głównie ręczne i mechanicznie. Następnie zasilenie nawozem np. Yara lub rsm tylko w mniejszym stężeniu jak na zboża i najlepiej w 2 dawkach. Co do zwalczania chemicznego chwastów jedyny dozwolony środek to fusilade. Dalej mamy obcinanie kwiatostanów no chyba że chcemy zebrać nasienie na następną rozsadę to zostawiamy tyle ile nam potrzeba. Dalej czekamy i doglądamy plantacji. Przed zbiorem kosimy nać i zbieramy korzeń. Dalej to już albo obrzynanie (jesli jest potrzeba) płukanie suszenie i workowanie.
Jest też możliwość sprzedaży mokrego korzenia ale ceny na tą chwilę nie znam.

Jak coś pominąłem to dopiszę.
W razie pytań postaram się odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj