Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

ASZv3    829

Długi okres "zima" była na tyle słaba, że rzeczywiście wszystko miało zieloną barwę a teraz po prostu "przyschło". Powinno być dobrze z tymi mieszankami :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koval103    5

 

22 godziny temu, ASZv3 napisał:

Wow ładnie zaryzykowałeś z tym siewem ale towar dobry to powinno być dobrze :)

Saletrosan jak najbardziej. Nie wiem z jakiego regionu jesteś ale raczej w III dekadzie marca najwcześniej bym jej coś rzucił... :)

Centrum Łódzkiego

Przedplon zmusił mnie do tak późnego siewu, dużo nie ryzykowałem bo 1,5ha. Trochę ją pokolorowało, ale mam nadzieję że będzie dobrze.

Czyli można tak powiedzieć że 1 dawkę azotu na tą trawę można rzucić przy okazji 2 dawki w zbożu :) (koniec marca , początek kwietnia) 

A jak wygląda 1 dawka azotu w nawożeniu  mieszanek sianych na wiosnę ?

W planach mam siew wiosenny: DSV :  turbo 2053, 2055,2014,2013 i 2004 na podsiew.

I jeszcze jedno pytanie :D w jakich terminach można wykonywać najwcześniej powyższe siewy i podsiewy wiosenne ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829
7 godzin temu, koval103 napisał:

 

Centrum Łódzkiego

Przedplon zmusił mnie do tak późnego siewu, dużo nie ryzykowałem bo 1,5ha. Trochę ją pokolorowało, ale mam nadzieję że będzie dobrze.

Czyli można tak powiedzieć że 1 dawkę azotu na tą trawę można rzucić przy okazji 2 dawki w zbożu :) (koniec marca , początek kwietnia) 

A jak wygląda 1 dawka azotu w nawożeniu  mieszanek sianych na wiosnę ?

W planach mam siew wiosenny: DSV :  turbo 2053, 2055,2014,2013 i 2004 na podsiew.

I jeszcze jedno pytanie :D w jakich terminach można wykonywać najwcześniej powyższe siewy i podsiewy wiosenne ? 

Ja tak wcześnie drugiej dawki w zbożu nie daje no ale bardziej na południe można w sumie tak powiedzieć ;)

Siane na wiosnę to zwykle nawożenie azotem dość ograniczone tj. przedsiewnie w NPK-u. Później pierwszy pokos i wtedy azot konkretnie.

Dobre plany ;)

Terminy... wszystko zależy od przebiegu pogody / regionu kraju. Przykładowo na północy podsiew pod koniec marca / początek kwietnia. Siew w kwietniu i to raczej II połowa. Jeśli planujesz C2053 to z tym się nie spiesz, bo jest dość wrażliwa. Lepiej posiać ją w cieplejszą ziemię i szybko nadrobi :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

witam,

@ASZv3 mam od ciebie m.in. 2013 na gruntach ornych (V klasa, pH powyżej 6, często stosowany obornik, wysoka zasobność PK)

Czytam twoje posty widzę że masz wiedzę w temacie, praktykę. Również mam przekonanie od lat do saletrosanu, ale ja stosuję większe dawki. Jeżeli mam intensywną produkcję, dobrą mieszankę traw - praktycznie bez motylkowych - to 150 kg saletrosanu na wiosnę to tak bez szału??? ( gdzieś w Twoim poście tak znalazłem że max. 150kg jeżeli się nie mylę)

  Oczywiście kwestia z czym połączymy ten saletrosan. Również daje po 2. i 3. korn-kali. Kredę po 4.  Superfosfatu nie łącze z kredą albo późną jesienią, albo najczęściej poprostu polifoskę 8 wczesną wiosną.

Nawet na lżejszej glebie, w dobrej kulturze na wiosnę zazwyczaj jest wilgoć. Mógłbyś napisać jak byś rozwiązał nawożenie w opisanym przypadku przy nastawieniu na możliwie wysoki plon oczywiście bez azotanów???

 

Na łąkach trwałych organicznych mieszanki traw z motylkowymi dobrze się utrzymują- prowadzę średnie nawożenie N. (wiadomo że tu się nie da intensywnie bo to typowy TUZ, tyle co ogólna pielęgnacja, co parę lat podsiew i zrównoważone nawożenie.

Ale na gruntach ornych pomimo lekkich gleb bardzo dobrze plonuje 2013 czy czysta lucerna. Gdybym posiał mieszanke 2010 czy 2026 na lekkiej ziemi pomimo starań pewnie i tak byłaby zawodna.

Wydaje mi sie że wygodniej jest siać mieszanki albo typowo azotolubne albo lucernę w czystym siewie. Łatwiej dograć nawożenie, trwałość użytku też nie ucierpi i można uzyskać możliwie wysoki plon z ha.

Produkując kiszonkę w belach dobrze mieć mieszanki traw- motylk., ale jeżeli robię  w silos i wszystko się ułoży to w moim przypadku łatwiej uprawiać na jednym polu azotolubną 2013 a na drugim czystą lucernę.

Mając doświadczenie z różnymi mieszankami, gatunkami co byś zaproponował(zmienił) w moim gospodarstwie? 

Z góry dziekuję za odp

 

Edytowano przez Marek46ha

Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

A co myślicie o tym żeby dać na start teraz siarczan amonu? Azot wolno działający i dużo siarki w składzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829
Dnia 11.03.2018 o 22:47, Marek46ha napisał:

witam,

@ASZv3 mam od ciebie m.in. 2013 na gruntach ornych (V klasa, pH powyżej 6, często stosowany obornik, wysoka zasobność PK)

Czytam twoje posty widzę że masz wiedzę w temacie, praktykę. Również mam przekonanie od lat do saletrosanu, ale ja stosuję większe dawki. Jeżeli mam intensywną produkcję, dobrą mieszankę traw - praktycznie bez motylkowych - to 150 kg saletrosanu na wiosnę to tak bez szału??? ( gdzieś w Twoim poście tak znalazłem że max. 150kg jeżeli się nie mylę)

  Oczywiście kwestia z czym połączymy ten saletrosan. Również daje po 2. i 3. korn-kali. Kredę po 4.  Superfosfatu nie łącze z kredą albo późną jesienią, albo najczęściej poprostu polifoskę 8 wczesną wiosną.

Nawet na lżejszej glebie, w dobrej kulturze na wiosnę zazwyczaj jest wilgoć. Mógłbyś napisać jak byś rozwiązał nawożenie w opisanym przypadku przy nastawieniu na możliwie wysoki plon oczywiście bez azotanów???

 

Na łąkach trwałych organicznych mieszanki traw z motylkowymi dobrze się utrzymują- prowadzę średnie nawożenie N. (wiadomo że tu się nie da intensywnie bo to typowy TUZ, tyle co ogólna pielęgnacja, co parę lat podsiew i zrównoważone nawożenie.

Ale na gruntach ornych pomimo lekkich gleb bardzo dobrze plonuje 2013 czy czysta lucerna. Gdybym posiał mieszanke 2010 czy 2026 na lekkiej ziemi pomimo starań pewnie i tak byłaby zawodna.

Wydaje mi sie że wygodniej jest siać mieszanki albo typowo azotolubne albo lucernę w czystym siewie. Łatwiej dograć nawożenie, trwałość użytku też nie ucierpi i można uzyskać możliwie wysoki plon z ha.

Produkując kiszonkę w belach dobrze mieć mieszanki traw- motylk., ale jeżeli robię  w silos i wszystko się ułoży to w moim przypadku łatwiej uprawiać na jednym polu azotolubną 2013 a na drugim czystą lucernę.

Mając doświadczenie z różnymi mieszankami, gatunkami co byś zaproponował(zmienił) w moim gospodarstwie? 

Z góry dziekuję za odp

 

Co do założenia że albo mieszanka z większą ilością motylkowych albo mieszanka typowo trawiasta / z max około 10% motylkowych zgadzam się z Tobą. Przykładem mogą być tu mieszanki z lucerną gdzie praktycznie sens mają tylko takie mające w składzie około 80% lucerny a reszta to trawy "podpierające" lucernę na polu i podczas zbiorów. Zapewne rozumiesz o co chodzi ze zbiorami :) Jest sporo na rynku takich z 30-40% lucerny i to jest raczej średni pomysł... Z koniczyną to troszkę inaczej wygląda w łanie na przykładzie np. C2055.

Co do Saletrosanu a raczej "niskiej" dawki azotu no to trzeba podchodzić indywidualnie pod mieszankę... ja ogólnie delikatnie nawożę wiosną N, a późniejsze pokosy bardziej. Mam sporo użytków zielonych, więc tu też trzeba sensownie rozłożyć cięcie aby nic nie przerosło... :)

W Twoim założeniach raczej nic bym nie zmieniał. Jeśli masz słabsze gleby no to C2013 i lucerna są bardzo dobrym rozwiązaniem. Ewentualnie polecam wypróbować C2057 lub C2056 na ciut lepszym kawałku.

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Mam lake na ktorej rosnie w wiekszosci lucerna chce posiac troche npk 8-20-30. Teraz jest odpowiedni termin czy lepiej jeszcze sie wstrzymac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

Mieszanka 2056 ma właśnie taki dobry(duży) udział lucerny bo nawozimy pewnie taka mieszankę jak zwykłą lucernę, a dodatek energetycznych traw jest korzystny. Urosną na azocie z lucerny.

Ale konkurencyjny barenbrug ma dla mnie pewniejsze trawy na słabsze stanowisko. mieszanka bg-3 ma m.in. kostrzewe trzcinową . 

Spróbuje kiedyś wymieszać obie i posiać:D  Tak sieje czystą lucernę - mieszam wszystkie 3 odmiany dsv.

Co do konkretnych dawek N to uważam że każdy powinien sam je dostosowywać do swoich warunków. Ja obserwuje "drogi" rozsiewacza czasami przez nieuwagę niedokładny przejazd i później masz jak namalowane. Na obrzeżach czy jakiś ominięciach  jest trochę bladziej, na zakładach jest zbyt granatowo na większości powinno być tak jak trzeba. Oczywiście jak są motylkowe to trzeba mocno ograniczyć N.

Saletrosan jest dobrym nawozem, ale nie wiem czy rozlewanie rsm-u nie przyniosłoby lepszych efektów. Ktoś może praktykował np RSM z siarką?

 


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jeśli RSM to tylko z siarką. Są lepsze efekty tj. na pewno "szybkość działania nawozu" ma tu znaczenie...

Co do mieszania odmian lucern to właśnie już od kilku osób to słyszałem tj. w kontekście odmian DSV, a zwłaszcza Planet i nowe Felicii - bardzo pozytywnie to ludziom wyszło w ubiegłym roku.

Natomiast co do mieszania gotowych mieszanek, a zwłaszcza tych z wyższej półki to nie ma to zupełnie sensu, gdyż one są dość dobrze przemyślane. Jak się chce coś swojego to lepiej z pojedynczych gatunków samemu zrobić :)

Co do "konkurencyjnego..." to nie chcę się tu ź** wypowiadać... :)

2056 - dokładnie i ważna tu jest kwestia zbioru (wszystko się lepiej trzyma, mniejsze straty lucerny) i lepszego zakiszania / lepszej struktury paszy (tak to ogólnie nazwę).

 

2 godziny temu, krzychuuuuu napisał:

Mam lake na ktorej rosnie w wiekszosci lucerna chce posiac troche npk 8-20-30. Teraz jest odpowiedni termin czy lepiej jeszcze sie wstrzymac?

Siej :) Ja coś w sobotę ruszę po tym kurrr*** nocnym mrozie.

2 godziny temu, kr9292 napisał:

Zdradz jeszcze ile jest to delikatnie??

Delikatnie to zależy od mieszanki... od 20/30 kg N wzwyż :)

  • Thanks 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Będzie dobrze rzucić na łąki 150 kg superfosfatu wzbogaconego, 150 kg soli potasowej i 100 kg mocznika? Trawy na gruntach ornych to są. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Ogólnie patrząc będzie dobrze. Ja jutro jadę częściowo z Ultra 10 (gdzie mało fosforu), a na inne Ultra 5 i Polifoska 21. Na resztę Saletrosan w okolicach świąt zapewne... :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

A powiedz jak zaatakowac agropoplon ktory byl jednak za maly na jesieni do skoszenia i chce raz skosic w tym roku i potem qq. Ogolnie miejscami duzo lezy uschnietej trawy, nie przeszkodzi to w odrastaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Ja dzisiaj sypnąłem na trawy  sól potasową 60% w ilości 300kg/ha. Z azotem się wstrzymuję bo u nas jeszcze mrozi nocami a w ciągu dnia okolice zera. Jestem z podlaskiego i z doświadczenia wiem że zbytni pośpiech nie jest wskazany w naszych stronach. Ziemia jeszcze zmarznięta wszędzie można wjechać, ale z tydzień może być nie ciekawie.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fortz99    24

Proszę o poradę pierwszy rok stosowałem gnojowice na łąki wiosną i tak mam łąkę nawiezioną gnojowicą bydlęcą wiosną w ilości ok 20-25 m3/ha i planuję rzucić 150 kg Polidapu i 200 kg Korn Kali później dołożyć 200 kg saletry miałoby to jakis sens? Nawozy lepiej dać przed czy po włókowaniu ?

Edytowano przez fortz99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Saletrosan zawsze może być tj. niezależnie który pokos. Azot z siarką to zawsze lepszy efekt jak sam azot.

Każde polepszenie kontaktu nawozu z ziemią jest korzystne tj. np. włókowanie. No ale jak się nie włókuje to i tak się rozpuści :) zwłaszcza teraz wczesną wiosną...

 

11 godzin temu, fortz99 napisał:

Proszę o poradę pierwszy rok stosowałem gnojowice na łąki wiosną i tak mam łąkę nawiezioną gnojowicą bydlęcą wiosną w ilości ok 20-25 m3/ha i planuję rzucić 150 kg Polidapu i 200 kg Korn Kali później dołożyć 200 kg saletry miałoby to jakis sens? Nawozy lepiej dać przed czy po włókowaniu ?

Przed włókowaniem. Ja bym ograniczył ilość saletry teraz i więcej dałbym pod kolejne pokosy z tej partii nawozu ;)

12 godzin temu, Marcelix napisał:

Ja dzisiaj sypnąłem na trawy  sól potasową 60% w ilości 300kg/ha. Z azotem się wstrzymuję bo u nas jeszcze mrozi nocami a w ciągu dnia okolice zera. Jestem z podlaskiego i z doświadczenia wiem że zbytni pośpiech nie jest wskazany w naszych stronach. Ziemia jeszcze zmarznięta wszędzie można wjechać, ale z tydzień może być nie ciekawie.

Warto podzielić potas tj. niekoniecznie teraz tyle... a część z tego po I/II pokosie :)

13 godzin temu, ChiquitaB napisał:

A powiedz jak zaatakowac agropoplon ktory byl jednak za maly na jesieni do skoszenia i chce raz skosic w tym roku i potem qq. Ogolnie miejscami duzo lezy uschnietej trawy, nie przeszkodzi to w odrastaniu?

W odrastaniu nie powinno przeszodzić... chyba że masz lekkie brony to można delikatnie przerwać. Ogólnie to lekkim minusem może być po prostu ten "posusz" w zbieranym materiale... mi też zostało bardzo dużo nieskoszonych traw i nawet lucerna z jesieni - podejrzewam, że więcej masy jak z Agropoplonu.

Jak domniemam pytasz o nawożenie... to tak podobnie jak Mieszanka Gorzowska. Poczytaj na blogu tam gdzie (chyba) kupiłeś Agropoplon ;)

Mam nadzieję, że wiosna w końcu nastanie i się międzyplony ozime pokosi względnie wcześnie ;) W mojej prognozie na Mazurach w czwartek w nocy jeszcze -7 ale już w niedzielę (przyszłą) +12 w dzień i +3 w nocy. Oby to był początek ciepła ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fortz99    24

Z saletrą zejść do 180kg/ha czy 150 kg/ha wiosną ?

Po pierwszym pokosie planowałem dać 150 kg/ha Korn kali i 180kg/ha saletry dorzucać coś fosforu?

Może doradzisz mi jak podratować lucernę Barenbrug Sanditi Yellow Jacket sianą jesienią bo wygląda tragicznie. W poniedziałek planuję rzucić 300 kg/ha Korn Kali dodawać jakiś fosfor zcy azot ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Kiedy ją siałeś dokładnie? Azot max 20-30N.

Co do stosowania PK, a zwłaszcza fosforu to jednak warto by było zrobić analizę zasobności i wtedy troszkę racjonalniej działać :) Polecam też próbę na siarkę, jest "trochę" droższa ale warto zrobić np. jedną na danym polu to mniej więcej wiadomo jak to wygląda...

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pod nowo zakładaną łąkę mam zamiar wysieć 200 kg Korn Kali  i 200 Kg fosforanu dorzucić jeszcze coś azotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Nie, zostaw aby posypać po pierwszym skoszeniu :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John23    19

Witam czy można już siać fosfor i potas na laki bo się zastanawiam czy nie za wcześnie bo maja być delikatne przymrozki wieczorami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj