Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

820 odpowiedzi na ten temat

#761 Share lukaslukas

lukaslukas

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 08:20

Nawożenie łąk

Może i nie widziałem. Każdy musi mieć szambo pod oborą?  Jednak jak facet da radę przefiltrować to co mu szkodzi. Zresztą jak bierze w ogóle to pod uwagę, to może ma czystą. Nie wiesz, nie oceniaj. 

Weź się rypnij w te pusta makówke i następnym razem jak czegoś na oczy nie widziałeś to się nawet nie wypowiadaj i nie zużywaj klawiatury bo się tylko ośmieszysz tak jak teraz... że coś gościu ma tak durne pomysły to znaczy tylko tyle, że ma nikłe pojęcie o robocie tak jak ty i potrzebuje forum, żeby ktoś za niego myślał. A tak na marginesie... zapraszam z cedzidłem bo trzeba gnojówkę odfiltrować.....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 11:18
  •  

#762 Share tomo12

tomo12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 08:37

Nawożenie łąk

Zamiast takich kombinacji lepiej kogoś wynająć do tej roboty i będzie spokój.

#763 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 08:44

Nawożenie łąk

Weź się rypnij w te pusta makówke i następnym razem jak czegoś na oczy nie widziałeś to się nawet nie wypowiadaj i nie zużywaj klawiatury bo się tylko ośmieszysz tak jak teraz... że coś gościu ma tak durne pomysły to znaczy tylko tyle, że ma nikłe pojęcie o robocie tak jak ty i potrzebuje forum, żeby ktoś za niego myślał. A tak na marginesie... zapraszam z cedzidłem bo trzeba gnojówkę odfiltrować.....

Widać obrażanie innych przynosi Ci chlubę i satysfakcje, a być może i podnosi twą samoocenę. Ok, twoja sprawa, ale czy forum do tego służy bardziej niż do zadawania głupich pytań?  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#764 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 05 lipiec 2016 - 20:55

Nawożenie łąk

Czy po zbiorze drugiego pokosu warto jeszcze rzucić azot na łąkę? Mam na myśli rozsianie saletry lub ewentualnie mocznik rozpuścić i dać dolistnie? Które rozwiązanie według Was byłoby lepsze? Po zbiorze pierwszego pokosu tzn. przełom maja i czerwca poszło 200kg saletry/ha.

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

#765 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 05 lipiec 2016 - 21:58

Nawożenie łąk

zawsze daje saletre po każdym pokosie tyłko przed deszczem i za 6 tygodni można kosic. a dolistnie mocznik to niewiem ale chyba nie warto. 

#766 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 05 lipiec 2016 - 22:02

Nawożenie łąk

Mocznik podany dolistnie nie zadziała czasem szybciej niż saletra pogłównie? Ile warto byłoby zastosować nawozu? Tyle ile po pierwszym pokosie czy jednak niższą dawkę?

#767 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 05 lipiec 2016 - 22:12

Nawożenie łąk

zawsze daje saletre po każdym pokosie tyłko przed deszczem i za 6 tygodni można kosic. a dolistnie mocznik to niewiem ale chyba nie warto. 

Jaj jest sucho to saletra słabo będzie działać. W zeszłym roku, czy ktoś dał czy nie, obserwowanej różnicy nie było. Zaś przy nawożeniu dolistnym efekt był. 

#768 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 06 lipiec 2016 - 13:36

Nawożenie łąk

Dolistnie tak samo działa jak jest deszcz i tyle. Na drugi pokos było dane u mnie 160kg/ha saletry amonowej z magnezem plus jakieś 20 000 litrów gnojowicy na/ha w odstepie od saletry 6 dni ,miedzy zabiegami padał ładny deszcz  . W chwili obecnej trawa ma z 20-35 cm róznica wynika z odstępów koszenia,   koszenie planuje po 10 lipca aż pogoda się unormuje. Pierwszy pokos średnio z jednego ha uzykałem 28 bel sianokiszonki (trawy orane i o wysokim nawożeniu).

Pierwszy raz słyszę aby zmieniać nawozy bo roślina się do nich przyzwyczaja . Tak roślina się uodparnia na opryski ale nawóz ma pobierac do woli i takich herezji nie słyszałem. Tak samo jak lanie samej gnojowicy poczekaj jeszcze z dwa lata bedziesz mieć sam kwas na łące i szczaw wiem to z doświadczenia ale prawdziwego nie od szwagra brata ciotki syna. Jak się leje gnojowice to i sie wapnuje zasada jest prosta. A nawozy stosuje te które sa najbardziej prezysfajalne dla rośliny i dobrze działające. Tak samo weźmy Ukraiński NPK niby ma tyle co polifoska a posiej polifoskę i te npk a różnica jest widoczna a w specyfikacji jakoś jej nie widać .

Edytowany przez zkordalski, 06 lipiec 2016 - 13:47.

#769 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 06 lipiec 2016 - 15:20

Nawożenie łąk

Gdzie jest mowa o jakimś przyzwyczajaniu się rośliny? Mowa jest, że się nie rozpuszczą gdy jest sucho.  

#770 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 06 lipiec 2016 - 21:59

Nawożenie łąk

Dolistnie tak samo działa jak jest deszcz i tyle. Na drugi pokos było dane u mnie 160kg/ha saletry amonowej z magnezem plus jakieś 20 000 litrów gnojowicy na/ha w odstepie od saletry 6 dni ,miedzy zabiegami padał ładny deszcz  . W chwili obecnej trawa ma z 20-35 cm róznica wynika z odstępów koszenia,   koszenie planuje po 10 lipca aż pogoda się unormuje. Pierwszy pokos średnio z jednego ha uzykałem 28 bel sianokiszonki (trawy orane i o wysokim nawożeniu).

Pierwszy raz słyszę aby zmieniać nawozy bo roślina się do nich przyzwyczaja . Tak roślina się uodparnia na opryski ale nawóz ma pobierac do woli i takich herezji nie słyszałem. Tak samo jak lanie samej gnojowicy poczekaj jeszcze z dwa lata bedziesz mieć sam kwas na łące i szczaw wiem to z doświadczenia ale prawdziwego nie od szwagra brata ciotki syna. Jak się leje gnojowice to i sie wapnuje zasada jest prosta. A nawozy stosuje te które sa najbardziej prezysfajalne dla rośliny i dobrze działające. Tak samo weźmy Ukraiński NPK niby ma tyle co polifoska a posiej polifoskę i te npk a różnica jest widoczna a w specyfikacji jakoś jej nie widać .

Po zbiorze drugiego pokosu również rozsiewasz saletre? Pytam, ponieważ u nas zawsze po drugim pokosie była wylewana tylko gnojowica. W tym roku trzeci pokos już rośnie i chciałbym jakoś przyspieszyć wzrost trawy, bo przy tej pogodzie to i czwarty pokos by urósł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#771 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 07 lipiec 2016 - 00:47

Nawożenie łąk

a PK rozsiewacie tylko na wiosnę przed 1 pokosem?

Edytowany przez songo, 07 lipiec 2016 - 00:48.

#772 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 07 lipiec 2016 - 07:34

Nawożenie łąk Songo
tak pk przed pierwszym pokosem później nie ma to najmniejszego sensu . W tym roku pierwszy raz dałem obornik na zimę i powiem krótko rewelacja . Żadna pk nie da tego co obornik nawet świeży

#773 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 13:51

Nawożenie łąk

Saletrę daje zawsze po skoszeniu pokosu wygląda to tak jeśli chodzi o azot u mnie
Przed 1 pokosem gnojowica bądz obornik wczesna wiosna w ilości 30000 l lub z 35 ton obornika i w koniec kwietnia poczatek maja 250 kg/ha saletry
2 pokos 160kg/ha saletry gnojowica 20000 litrów

3 pokos 90 kg/ha saletry gnojowica tu już ile mam leje nie patrze na lepsze z 20000l/na gorsze z 10000

I 4 pokos jak pada deszcz to już tylko gnojowica

#774 Share Piotrek6911

Piotrek6911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 09 lipiec 2016 - 08:20

Nawożenie łąk

Witam Panowie mam pytanie mam zamiar zasiać w tym tygodniu ponad hektar łąki ponieważ jest w miarę wilgotno co byście poradzili zasiać przed siewem jaki nawóz pod nią,jaką trawę polecacie na górki ponieważ pół hektara jest wyżej a pół niżej i czy siać w czystym siewie czy nie ???

#775 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 09 lipiec 2016 - 23:05

Nawożenie łąk

200kg polifoska petoplon lub 5  + 100-130kg saletry + 10kg życicy wielokwiatowej

Ja stosuję obecnie rsm bo lepiej działa lecz jestem ciekaw efektów nawożenia dolistnego połączonego z wodnym roztworem azotowym

#776 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 09:36

Nawożenie łąk

Saletrę daje zawsze po skoszeniu pokosu wygląda to tak jeśli chodzi o azot u mnie
Przed 1 pokosem gnojowica bądz obornik wczesna wiosna w ilości 30000 l lub z 35 ton obornika i w koniec kwietnia poczatek maja 250 kg/ha saletry
2 pokos 160kg/ha saletry gnojowica 20000 litrów

3 pokos 90 kg/ha saletry gnojowica tu już ile mam leje nie patrze na lepsze z 20000l/na gorsze z 10000

I 4 pokos jak pada deszcz to już tylko gnojowica

Na wiosne czepiałęs sie mnie ze chce dać 300 kg saletry na ha a teraz sam piszesz że dałeś tyle samo albo i wiecej uwzględniajac gnojowice....

Ja posiałem na pierwszy pokos jw drugi około 180 kg saletry na trzeci tylko gnojowicy ile miałem i wiecej nic nie zamierzam zawaliłem sie trawa i wystarczy a i remont domu kieszen przewietrzył :D

#777 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 21:02

Nawożenie łąk

matematyka zapotrzebowania azotu jest taka 40-50kg na 10 bel 120cm. Nawożenie azotem stosuje się odpowiednie do opadów. Jeśli wiemy że wody starczy na 10 bel możemy dać 35-40kg azotu jesli na 15 to 60-65kg itd. Azot jest też w ziemi np. z gnijących korzeni więc nawet jak go nie stosujemy to zawsze coś tam jest.

#778 Share PRIMO

PRIMO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Zainteresowania:Nowinki techniczne związane z rolnictwem

Napisany 14 lipiec 2016 - 08:50

Nawożenie łąk Panowie niech mi ktoś doradzi czy można zasilać łąki dolistnie mocznikiem jeśli co chwilę pada deszcz ?

#779 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 09:29

Nawożenie łąk

zamiast sie pytać dawno bys miał saletre rozpuszczoną

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#780 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 09:47

Nawożenie łąk

lukbold ma rację, Po drugim pokosie jechałem opryskiwaczem, a po ścięciu trzeciego rozsiałem saletrę. Przy takich opadach jakie się trafiły już po kilku dniach widać efekt.