Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

820 odpowiedzi na ten temat

#701 Share funrolnik

funrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 11 maj 2016 - 13:17

Nawożenie łąk A podczas stosowania dolistnego mocznika ile sypiecie siewnikiem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 21:50
  •  

#702 Share kubamako66

kubamako66

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 11 maj 2016 - 16:26

Nawożenie łąk

Witam kiedy można dać nawóz bo trawę siałem 5 kwietnia na zaoraną starą lakę, trawa urosłą już na 10 cm wysoka i się ładnie zakorzenia ale jest blada czy można dać już nawóz czy dopiero po pierwszym skoszeniu ?

#703 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 maj 2016 - 16:36

Nawożenie łąk Już możesz 100-150kg saletry napewno nie zaszkodzi. Tylko ze koszenie po 4 tygodniach od siania saletry. Chyba ze ja mocznikiem dolistnie prysniesz

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 12 maj 2016 - 08:43

Nawożenie łąk

No właśnie Rolstudent,a jakie dać stężenie na taką młodą trawę,żeby nie przedobrzyć?

#705 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 12 maj 2016 - 10:31

Nawożenie łąk Na pewniaka wam nie powiem 10% nie powinno jej popazyc. Tylko wieczore

#706 Share Daniels28

Daniels28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 12 maj 2016 - 11:23

Nawożenie łąk witam. Ja na probe dalem 10 kg mocznika i 5 kg siarczanu magnezu na ha dolistnie i efekt jest widoczny. Tydzien po oprysku trawa pociemniala, zagescila sie i jest wyzsza od nieopryskanej. Stezenie mocznika troche niskie, ale pod korzen poszlo 170 kg mocznika na ha i balem sie zeby nie przypalic

#707 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 12 maj 2016 - 11:34

Nawożenie łąk

U mnie trawa bardzo rzadka miejscami nawet wysoka. Spodziewany plon mizerny. Pomijając już niskie ph pól to mam wrażenie że późne zastosowanie saletry spowodowało to że trawa się nie rozkrzewiła(pewnie wypadło też trochę życicy przez mrozy). Sypałem saletrę w połowie kwietnia. Późno bo było zimno. Jak zimno to nie widać efektu działania a jak zrobiło się cieplej to nie ma już co działać. Ponoć część amonowa wchłania się w małym stopniu szczególnie na moich kwaśnych łąkach.

Stad pytanie do praktyków: czy zastosowanie mocznika np w marcu da lepszy efekt? Ponoć mocznik też nie działa w niskich temperaturach ale też nie ma strat(poprawcie mnie jak się mylę) składnika i będzie on w póżniejszym terminie dostępny ale czy pomoże na lepsze krzewienie w zimniejszym okresie? Jak nie to jakie nawożenie azotowe polecacie i kiedy?

Pytanie jeszcze do rolstudenta:

Też w tym roku założyłem lucernik. Ładnie wzeszło ale mam wrażenie że już od dłuższego czasu wzrost się zatrzymał. Ph na jednym kawałku 7(fosfor wysoki, potas bardzo niski, magnez niski) na drugim 5,9(fosfor wysoki, potas wysoki, magnez średni) ale dałem pół tony kredy przedsiewnie. Odmiany planet z DSV i plato jakaś niemiecka.(planet wygląda lepiej a jest na gorszym ph). Czym i czy teraz czy czekać na pokos to zasilić?Po badaniu poszło ok 150 kg polifoski 6. Kolejny problem to zachwaszczenie. Na ornym o dziwo większe niż na kawałku po zaoranej łące(głuchy owies). Na kawałku po łące chwasty niższe ale bogata paleta. Czy jast jakiś oprysk który można stosować teraz na lucernę na chwasty?Słyszałem tylko coś o pryskaniu jesienią (kerb czy jakoś tak-nie wiem czy to nazwa oprysku czy składnika trującego).

Może przyczyna tkwi w uprawie pola?

Orka jesienna. Wiosną bronowanie-kultywator -nawożenie - bronowanie -siew - starym ciąganym kosem - bronowanie - wałowanie wałem lekkim.

A może za rzadko posiałem(kos)? Wyszło ok 17-18 kg na hektar. Przemyciłem też trochę tymotki(dopłata wysokobiałkowa) by się lepiej zakiszało ok 1 kg na ha.

Edytowany przez Troker1979, 12 maj 2016 - 11:36.

#708 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 12 maj 2016 - 13:26

Nawożenie łąk A ta lucerna nie zatrzymała się przypadkiem z braku opadu? Być może lucerna przechodzi teraz infekowanie bakteriami brodawkowymi skąd te jej osłabienie.

Edytowany przez rolstudent, 12 maj 2016 - 13:36.

#709 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 12 maj 2016 - 14:13

Nawożenie łąk

rolstudent wyczyść skrzynkę bo chcę Ci wysłać wiadomość

#710 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 12 maj 2016 - 19:29

Nawożenie łąk

czyli co na razie nie wykonywać żadnych zabiegów?

z góry dzięki za info

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 12 maj 2016 - 20:27

Nawożenie łąk

witam. Ja na probe dalem 10 kg mocznika i 5 kg siarczanu magnezu na ha dolistnie i efekt jest widoczny. Tydzien po oprysku trawa pociemniala, zagescila sie i jest wyzsza od nieopryskanej. Stezenie mocznika troche niskie, ale pod korzen poszlo 170 kg mocznika na ha i balem sie zeby nie przypalic

Kolego, a wody dałeś 200l/ha?

a siarczan magnezu to ten siedmiowodny? a jak u ciebie z opadami? być może jak padało to deszcz dał te efekty, też spróbuje ale poczekam na twoją odp.

#712 Share Daniels28

Daniels28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 12 maj 2016 - 20:45

Nawożenie łąk Wody dalem 300 l/ha. Nie jestem pewien jaki to siarczan, ale jutro sprawdze i napisze. mysle, ze opady nie mialy wplywu na efekt bo opryskalem na 3 dzialkach po kawalku zeby bylo porownanie i tam gdzie bylo pryskane widac jest roznice.

#713 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 12 maj 2016 - 21:03

Nawożenie łąk

Jakbyś mógł to napisz wcześnie rano bo jade do miasta i też kupuje. ale wydaje mi się że masz ten siedmiowodny, tylko napisz jeszcze po ile % jest siarki i magnezu

a opryskiwacz mam dane 200l/ha ale dam tak jak ty, czyli 10kg moczniku i 5 siarczanu i też pojade spryskam, o ile pogoda dopisze.

u mnie w tym problem że trawy są niskie, słabo rosną, ale zapowiadają u mnie deszcze więc myśle że jak opryskam i popada na 2 dzień to powinno być coś widać

z góry dzięki

#714 Share Tomas1987

Tomas1987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja

Napisany 12 maj 2016 - 23:02

Nawożenie łąk Czy opłaca się jeszcze teraz sypać nawóz na trawę?Trafił mi się kawałek do wzięcia ale trawa tam może po kostki i sporo mleczu.sypać teraz czy zebrać co jest i wtedy zasilać?

#715 Share Daniels28

Daniels28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 13 maj 2016 - 08:44

Nawożenie łąk Siarczan magnezu siedmiowodny 32% SO3 16% MgO. u mnie wlasnie tylko deszczu brakuje. Od poczatku tygodnia nadawali opady, a tu mamy piatek i nic, atrawy az sie prosza o deszcz.

#716 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 13 maj 2016 - 09:52

Nawożenie łąk

To też takim pryskałem na trawy tylko że na ornych i nie widze niestety różnicy bo deszczu brakuje, u mnie dzisiaj deszcze też mówią ale znając życie to wszystko bokami pójdzie..

#717 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 13 maj 2016 - 12:50

Nawożenie łąk Niestety Ale brak wody to główny czynnik limitujacy plon

#718 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 13 maj 2016 - 15:55

Nawożenie łąk

Czy opłaca się jeszcze teraz sypać nawóz na trawę?Trafił mi się kawałek do wzięcia ale trawa tam może po kostki i sporo mleczu.sypać teraz czy zebrać co jest i wtedy zasilać?

Ja bym rzucił saletry amonowej, tylko wtedy wstrzymaj się 4 tygodnie do momentu zbioru.

#719 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 16 maj 2016 - 09:16

Nawożenie łąk

Jak wasze łąki tzw stare w tym roku masakra jeszcze ok 2 tygodni do koszenia na siano może trochę podrosną ,jedynie te siane ostatnimy laty albo podsiewane jako tako wyglądają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 16 maj 2016 - 09:29

Nawożenie łąk

u mnie w tym roku trawy na starych łąkach po pas, dawno nie były tak piękne a tylko azotem podsypałem.