Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

820 odpowiedzi na ten temat

#601 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 20:17

Nawożenie łąk

Witam dostał mi się obornik od sąsiada z bardzo małą ilością słomy i jak myślicie rozwalić go drobno po łąkach czy już za późno?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 04:33
  •  

#602 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 20:56

Nawożenie łąk

raczej za pozno, 2 lata temu wozilem 1 marca , poszly deszcze i ladnie trawa na nim wyrosla, ale w sianokiszonce obornik niestety sie znajdywal, w taktym roku jak ktos dal w marcu obornik to wszystko zgrabil z sianem, i efekt mizerny, raczej bym juz odpuscil.

#603 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 21:43

Nawożenie łąk

wiadomo ze nawalic nawozow to efekty beda, ale tu chyba nie o to chodzi zeby nawalic jak najwiecej, tylko zeby uzyskac optymalny wynik przy mozliwie najnizszych kosztach. zeby cos tym wszytkim zarobic, a nie tylko po to zeby pokazac saqsiadom ze u mnie lepsza trawa.  mozna wydac 500 zl na ha i miec ten sam efekt co za 1000 zl,  lub bardzo zblizony.  

Mi właśnie chodzi o koszty... Słuchaj kosząc trawe musisz jeździć raz przy razie niezależnie od tego jaka jest trawa, lepsza czy gorsza, tak samo przy zgrabianiu to juz wole mieć co kosić i zgrabiać. 

Poza tym wogóle nie zrozumiałęś mojego toku myślenia, nie chodzi mi żeby nawalić nawozów żeby mieć najlepsza trawe we wsi albo sie na forum chwalić, robię tak po zeszłorocznych doświadczeniach z suszą. Co z tego jak dam teraz 50% dawki rocznej jak poźniej nie będzie na co reszty posypać jak to było rok temu?? Pierwszy pokos jest najważniejszy i najpewniejszy. Nie wiem jaki będzie rok ale może być sucho czego sobie i Wam nie życze.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 10:09

Nawożenie łąk

Tata nic mi nie powiedział . Teorii nabrałem w szkołach a praktykę u Siebie w Moim Gospodarstwie gdzie nie jestem pseudo rolnikiem bo na 19 ha utrzymuje pogłowie 90 sztuk! Masz podobny Wynik ? Nie wiec nie obrażaj mnie że jestem anonimowym rolnikiem. Nie wiem jak u Was ale gnojowicę obornik każdy daje a do tego gdybym dał 330 kg polifoski i 300 kg saletry na 1 pokos to szczerze trawy bym nie miał bo bym ją spalił :) Tyle w moim Temacie . Przy moim nawożeniu zbieram 4 pokosy  trawy z hektara około 70-100 bel na sezon

#605 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 10:42

Nawożenie łąk

wszystko bylo by ok gdyby ta polifoska kosztowala 500 zl a saletra 350 zl, przy obecnych cenach trzeba sie liczyc z nawozami, zadnych zbednych nadwyzek, bo to znacznie podwyzsza koszty.  stosuje obornik bydlecy w dawce 20-25 ton na ha, i do tego wiosna nawozy , za 250 zl na ha, w tym roku tarnogran 12-23-6 za ok 3 tygodnie mocznik. trawa nie jest slabsza niz u  tych wyuczonych rolnikow ktorzy wydaja ok 1000 zl na nawoz na ha.  oszczednosc jest spora.   .

#606 Share loik92

loik92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 11:03

Nawożenie łąk No to powinieneś się cieszyć. Wiem że jak kiedyś daliśmy tylko po 150 kg saletry to różnica w trawie była spora. Zrobiłem głupotę bo na lucerne przez dwa pierwsze lata jak miałem sialem azot, teraz nie wiem czy dać czy nie, boję się że jak Zawsze dostawała to uszkodziłem jej system pobierania azotu z powietrza i t et po prostu go nie pobierze i nic nie będzie. Ktoś mógłby poradzić co zrobić?

#607 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 20 marzec 2016 - 12:38

Nawożenie łąk

70-100 bel na sezon?  :blink: Po jakiej prasie i rozmiar beli? Jakie masz ziemie? 

#608 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 13:05

Nawożenie łąk

Witam dostał mi się obornik od sąsiada z bardzo małą ilością słomy i jak myślicie rozwalić go drobno po łąkach czy już za późno?

Spokojnie  można  jeszcze  rozrzucić  -   najwyżej za  jakieś  dwa  tygodnie   przeleć broną.

#609 Share MaksymilianSymanski

MaksymilianSymanski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 13:17

Nawożenie łąk

19 ha i 90 sztuk czego? :D

#610 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 15:59

Nawożenie łąk

Dojne 34 ,jałówki na remont wysoko cielne zawsze jest z 10 , byki i młodzierz i cielaki wszystko utrzymuję do około 2 lat lub wagi 500 kilo. Prasa Krone KR 125  ziemie od III do V trawy siane co 4 lata nie ma żadnych starych łąk. Drenaż porobiony na każdej i są to łąki o specyficznym położeniu terenu tak jak by w dole wilgoć zawsze jakaś jest na wiosnę tylko za bardzo.

Tak jak napisał kolega ok masz to daj twoj nawóz twoje złotówki

Edytowany przez zkordalski, 20 marzec 2016 - 16:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 17:01

Nawożenie łąk

hmm 19 ha traw rozumiem :D Wcale wynik nie powala tylko nie wiem jak to robisz, kupujesz śrute, słome, kukurydze itp ?? Można i tak tylko czy to sie kalkuluje....

Nie daje oborniku bo całość idzie po kuku i zboża, gnojówke na niektóre kawałki. Dlatego wiecej polifoski. Ty podobnie jak nightmare nie zrozumiałeś że chodzi mi o susze co odrazu napisałem, radzisz rozłożyć dawke na 3-4 razy i sypać nawet jak pole wygląda jak po glifosacie??? Masz łaki na których nie brakuje wody to pisz odrazu, zaznaczyłem odraz przyczyne dlaczego taka dawka. 

Znajomy daje 2 beczki na ha (40 000 tyś l) i wieksze dawki nawozów i nigdy nie spalił a pola mam przez miedze to wiem.

Ps. Ojciec ma na 8 ha 60 sztuk

Edytowany przez Soltys85, 20 marzec 2016 - 17:17.

#612 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 19:58

Nawożenie łąk

Koniec tematu bo nie o to tu chodzi.

Edytowany przez zkordalski, 20 marzec 2016 - 20:09.

#613 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 marzec 2016 - 20:57

Nawożenie łąk

No to powinieneś się cieszyć. Wiem że jak kiedyś daliśmy tylko po 150 kg saletry to różnica w trawie była spora. Zrobiłem głupotę bo na lucerne przez dwa pierwsze lata jak miałem sialem azot, teraz nie wiem czy dać czy nie, boję się że jak Zawsze dostawała to uszkodziłem jej system pobierania azotu z powietrza i t et po prostu go nie pobierze i nic nie będzie. Ktoś mógłby poradzić co zrobić?

Przez suszę ona ukształtowała sobie dobrze system korzeniowy.

A tak z ciekawości jakie białko masz w tej lucerni?? Masz jakąś analizę?

#614 Share loik92

loik92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 21:09

Nawożenie łąk Z ostatniego pokosu na który nie był dany żaden azot wyszło 6,1 białka z paszy a z SM 19,6

#615 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 06:45

Nawożenie łąk A jak ten azot dawales? Chodzi mi o to czy w jakimś stopniu przełożyło się to na białko. Generalnie to miałeś niskie białko jak na 4 pokos. U mnie często wychodzi 24% sm.

#616 Share loik92

loik92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 06:53

Nawożenie łąk Azot w postaci saletry, 2x150 kg najczęściej na początku kwietnia

#617 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 06:55

Nawożenie łąk Chodzi mi o analizę z pokosu z nałożeniem azotem?

#618 Share loik92

loik92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 07:06

Nawożenie łąk Niestety takiej analizy nie posiadam, jedyne co mogę powiedzieć to że białko od krów wychodziło wyższe podczas skarmiabia pierwszego pokosu no ale weszły 4 jalowki i one mogą trochę obniżać

#619 Share Tomas1987

Tomas1987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,motoryzacja

Napisany 21 marzec 2016 - 07:36

Nawożenie łąk

hmm 19 ha traw rozumiem :D Wcale wynik nie powala tylko nie wiem jak to robisz, kupujesz śrute, słome, kukurydze itp ?? Można i tak tylko czy to sie kalkuluje....

...Ps. Ojciec ma na 8 ha 60 sztuk

Wyśmiałeś kolegę że na 19 ha ma 90 szt,a potem sam się chwalisz.To opisz jak Tobie czy też ojcu to się kalkuluje i masz odpowiedź na pytanie do kolegi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 08:16

Nawożenie łąk

Wcale nie wyśmiałem. Ojciec tyle chowa bo na tyle można dostac maksymalnie dopłat zwierzecych a nie wyszedłby na tym jakby odemnie nie brał paszy co nie przeszkadza napisać że tyle ma na takim areale.

zkordalski ma racje odbiegamy od tematu, ja napisałem że dam wiecej na pierwszą dawke bo obawiam sie suszy i zostałem wyśmiany, ale żadnego konkretnego argumentu nikt nie przedstawił ani nie poradził jak zrobić lepiej.