Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

820 odpowiedzi na ten temat

#441 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:52

Nawożenie łąk

Czy rsm mozna dawac na trawe z koniczyna(30-40%) czy bezpieczniej dac mocznik?

rolstudent czytalem jakos wczesniej, ze uprawiasz lucerne na bardzo lekkiej glebie. jakie masz tam ph?

Edytowany przez johnsoon, 03 kwiecień 2015 - 21:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 09:07
  •  

#442 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 08:54

Nawożenie łąk

Na saletrę aż 4tyg? Ja słyszałem o 3 i zawsze tyle czekam choć sąsiad już po 2 tygodniach pasie. Ostatnio czytałem zalecenia na worku od soli potasowej tam też piszą że 3 tygodnie okres karencji do wypasu/koszenia.

Tylko spokój może nas uratować....

#443 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 09:18

Nawożenie łąk

Ok 15 marca dałem 400 kg polifoski 7, trawy bardzo ładnie się zazieleniły, co do saletry moim zdaniem wysiew w taką pogodę jest bez sensu. Trawa w wieloskładniku dostała trochę azotu i na razie spokojnie wystarczy. Obserwuje sąsiadów. Są tacy którzy sieją bardzo wcześnie i tacy co późno. Ta druga opcja jest lepsza. Im cieplej tym saletra szybciej działa, efekty widać dosłownie za dwa dni. Około 15 kwietnia nadają 20 stopni w dzień wiec nie ma się co spieszyć według mnie oczywiście. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 05 kwiecień 2015 - 20:09

Nawożenie łąk mocznik wychodzi taniej niż saletra, po za tym efekt mocznika widoczny jest caly rok, sieje co roku w dawce 70-80 kg na ha i jestem zadowolny, nie stosuje zadnych innych nawozow po za obornikiem i mocznikiem, trawe zawsze mam najlpesza. we wtorek planuje rozsiać mocznik, bo od czwartuk ma się wypogodzić na dluzej, i być może deszcze prędko nie będzie.

#445 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 06:04

Nawożenie łąk

Mocznik potrzebuje wysokiej temperatury i wolno działa. Kiedyś ojciec wysiał mocznik na trawy i były gorsze od traw sąsiadów po saletrze. Od tamtej pory na trawy idzie tylko saletra

#446 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 06:15

Nawożenie łąk nie sam azot decyduje o wzroście, może sąsiedzi dali lepsze dawki potasu czy fosforu, sialem tez saletrę i nigdy nie zauwazylem lepszego efektu, mocznik wystarczająco pokrywa zapotrzebowanie na azot. jeśli sa niskie temperatury to i saletra nie wiele zdziała. z tym ze jak po miesiącu chlodow przyjdzie cieplo, mocznik da o sobie znac, a saletra już słabiej. można dac saletrę 2 razy, ale to się wiaze z większymi kosztami.

#447 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 11:11

Nawożenie łąk

Ale azot z mocznika po miesiącu od rozsiania bez wymieszania z glebą ulotni się do atmosfery

#448 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 06 kwiecień 2015 - 15:09

Nawożenie łąk a saletra w 2 tygodnie, jeśli popada deszcz, rozpuści się i wsiąknie w glebe, po za tym po miesiącu to masz już trawe do kolan

#449 Share Tyfo89

Tyfo89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 kwiecień 2015 - 15:17

Nawożenie łąk

Najlepsza to jest gnojowica od siwiń.

#450 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 06:43

Nawożenie łąk

Azot z mocznika musi przejść wiele procesów chemicznych aby stał się dostępny dla roślin. Do tego trzeba czasu i wyższej temperatury. W moim gospodarstwie był stosowany zarówno mocznik i saletra na trawy i saletra wypadła zdecydowanie lepiej. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 19:31

Nawożenie łąk odpowiednie dawki fosforu i potasu decydują o ilości i wartości pokarmowej traw, wielu rolnikow nie stosuje nawozow fosforowych czy w bardzo ograniczonej ilości nadrabiając azotem, najczęściej spora iloscia saletry , roslina fatycznie ma ciemny kolor i dosyć szybki wzrost, ale czy jest najlepszej jakości, nie powiedziałbym. saletra jest dobra jak ktoś nie kalkuluje i lubi sporo kasy wywalać na nawozy, sa rolincy którym taniej by wyszlo kupic gotowe bele niż samemu robic. nawozy, ropa, folia , explatacja maszyn, godziny pracy, ogolnie wysokie koszta.

#452 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 07:17

Nawożenie łąk

A kto sprzeda bele dobrej jakości? 

#453 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 20:08

Nawożenie łąk jak by nie patrzyl mocznik z azotowych wychodzi najtaniej, już kilkadziesiąt kg jest w stanie pokryc zapotrzebowanie na azot na hektar , saletrzeku trzeba spore ilości , a saletra jest dobra na pastwiska. Ja saletrę sypalem jak była po 540 zl za tone, mocznik wtedy kosztowal ok 900, dziś przy roznicy ceny ok 100 zl pomiędzy saletra i mocznikiem zupełnie się nie kalkuluje siac saletry.

#454 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 08:42

Nawożenie łąk

Oczywiście masz racje 1kg azotu z mocznika wychodzi mniej więcej 3,2 zł. Z saletry 4,1zł. Lecz poza ceną są inne aspekty doboru odpowiedniej formy azotu. Mocznik, przy niższych temperaturach stosuje jedynie przedsiewnie i mieszam go z glebą. Pogłównie tylko przy temperaturze w dzień ok 20 C, w nocy 8 C.

Edytowany przez royal261, 12 kwiecień 2015 - 08:43.

#455 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 22 kwiecień 2015 - 20:26

Nawożenie łąk

koledzy mam takie pytanie 4 tygodnie temu posiałem polifoske 8 i mocznik na łąkę po jakim czasie mogę wypasać konie ?  czekać jeszcze czy nie koniecznie ? za odp z góry podziękował

#456 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 22 kwiecień 2015 - 20:52

Nawożenie łąk Po moczniku masz 8 tygodniową karencję niestety.Tyle z teorii, z praktyki Ci nie pomogę, bo najzwyczajniej nie stosuje tego nawozu na trawy pogłównie.

#457 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 17:51

Nawożenie łąk

panowie co myślicie o rozpuszczeniu mocznika i opryskanie traw? a może ktoś praktykowal? jak z dawkowaniem i jak efekty? zostało mi moczniku i mysle by go zuzyc w ten sposób, laki dostaly już sporo azotu,z obornika z gnojówki i trochę mocznika wczesna wiosna.

#458 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 28 kwiecień 2015 - 18:43

Nawożenie łąk

Jak dostały już sporo jak sam to stwierdziłeś to po co jeszcze chcesz dawać?  :blink:

#459 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:37

Nawożenie łąk

faktycznie sporo, trawa az kipi, ale wiem ze może być lepiej,  chciałbym jak najlepiej wykozystac laki, żeby daly jak najwięcej traw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:46

Nawożenie łąk Zostaw sobie na drugi pokos. Nie ma co przesadzać, bo azotyty w trawie krowom na dobre nie wyjdą. Mocznik w mleku może skakać.