Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

820 odpowiedzi na ten temat

#241 Share 312fendt512

312fendt512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 07 październik 2013 - 21:59

Nawożenie łąk Moim zdaniem saletra jest bardziej skuteczna ale mniej ekologiczna. Saletrę powinno się siać w granicach 200 do 300 kg na ha. Ale można zmniejszyć trochę dawkę i później polać gnojowicą ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 17:24
  •  

#242 Share michu1694

michu1694

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:wszystko co zwiazane z rolnictwem i motoryzacją

Napisany 09 październik 2013 - 20:37

Nawożenie łąk ogólnie nawożenie gnojowicą i gnojówka w okresie pażdzierniklistopoad jest bezsennsowne ponieważ nawóz wniknie głeboko w glebe i trawa go nie wykorzysta

#243 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 09 październik 2013 - 21:09

Nawożenie łąk A jak po nawożeniu gnojowica jest z jakością traw?
Bo słyszałem że po gnojowicy robi się dużo chwastów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:39

Nawożenie łąk Z tego co widziałem po gnojowicy od świń rosną bardziej chwasty. Po bydle nie wiem ale pewnie też trochę rosną.

Myślę w jakie nawozy zainwestować w przyszłym roku i chciałbym podsumować trochę moją wiedzę.

Wczesną wiosną wypadało by zacząć od nawożenia fosforem ze względu na to że długo się rozkłada, do tego można by dodać potas co by zaoszczędzić na przejazdach ciągnika.Podstawą do określenia ilości nawozu jest badanie gleby ale orientacyjnie można przyjąć fosforu 40-80kg a potasu 100-180 Mamy do dyspozycji np takie rozwiązania:
1. zmieszać sól i superfosfat
2. Tarnogran 12%P 23%K
3. Polifoska 6
4. ruski NPK 3,15,30
I teraz co wybrać? rozwiązanie 1 jest dobre ze względu na to że możemy precyzyjnie określić dawki P i K ale trzeba to jakoś zmieszać co jest często problemem
rozwiązanie 3 jest dość kosztowne. Najtaniej wychodzi rozwiązanie 2 lub 4. rozwiązanie 2 ma ten minus że w tarnogranie fosfor jest w postaci rozpuszczalnej w kwasach i prawdopodobnie nie zostanie wykorzystany przez rośliny. Na korzyść tarnogranu przemawia cena i dodatkowe składniki (magnez, siarka i wapń). Niestety nie wiem w jakiej formie jest potas w tym ruskim nawozie ale podejrzewam że to coś na wzór polifoski z tym że cena o 350zł niższa.
Część osób poleca Tarnogran do stosowania na łąki, sam tego jeszcze nie robiłem i zastanawiam się jakie to daje efekty.

Kolejna sprawa to dostarczenie azotu. Tu mamy do dyspozycji mamy np saletrę amonową, saletrzak, mocznik. Saletra wapniowa jeśli chodzi o użytki zielone nie jest wskazana.
Co do ceny w przeliczeniu na czysty składnik najtaniej wychodzi mocznik, później saletra amonowa a najdrożej saletrzak.
Inne plusy mocznika to długie działanie, mniejsza ilość kilogramów do przerzucenia jeśli ktoś ręcznie ładuje.
Minusy mocznika to zakwaszanie gleby oraz to żeby stał się w pełni przyswajalny przez rośliny wymaga dużej wilgotności i wysokiej temperatury.
Osobiście stosowałem saletrę amonową lub mocznik i po obu trawa ładnie rośnie. Ciężko mi coś powiedzieć o saletrzaku poza tym ze nie zakwasza gleby i dość długo działa w związku z tym należy go siać wcześniej. Kilka postów wyżej można się spotkać z opiniami że trawa słabo rośnie po saletrzaku.
Wydaje się więc że optymalnym rozwiązaniem na pierwszy pokos będzie saletra amonowa, a pod drugi w przypadku gdyby było mokro mocznik, a w przypadku niedoboru wody jeszcze raz saletra.

Na przyszły sezon planuje dać albo tarnogran + saletrzak w jednym przejeździe wczesną wiosną,
lub drugie rozwiązanie ruski NPK wczesną wiosną a jak już dobrze ruszy wegetacja to saletra amonowa

Jeśli komuś chciało się to czytać i zauważy że coś istotnego pominąłem, gdzieś coś pokręciłem to czekam na krytyczne uwagi

#245 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 16:25

Nawożenie łąk Też się kolego zastanawiam nad tym jaki nawóz kupić na łąki. Zawsze na wiosnę sialiśmy sól z superfosfatem, a za jakiś czas jak łąka odbiła saletrę.
W tym roku miałem słabe plony trawy może z powodu późnej wiosny i z tego że wszystkie nawozy na raz wysiałem tzn. npk wszystko jednego dnia aby uniknąć tego problemu na wiosnę chcę się trochę zoriętować i zapytać o radę Chcę zastosować zwiększoną dawkę P i K bo łąka się zrobiła jakaś rzadka po tym roku
Czy wysianie na zamarzniętą glebę soli300kg i polidapu 200kg na 1ha na zamarzniętą dlatego bo łąka podmokła i są problemy z wjazdem a później jak się da wjechać saletra 300kg lub mocznik
Czy takie nawożenie skrzewi starą łąkę. Wsiewki nie ma mi kto zrobić bo nikt w okolicy nie posiada takiej maszyny a na nową łąke brak funduszy

#246 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 listopad 2013 - 22:18

Nawożenie łąk Potas i fosfor można wysiewać zawsze nawet w zawyżonych dawkach i nie zaszkodzi. Azot najlepiej w postaci saletry, przy rzadkiej łące 200kg wystarczy. U mnie na łace która przeorałem i posiałem na nowo 150kg saletry i super trawa rośnie. Mocznik do nawożenia łąk się nie nadaje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#247 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 22:28

Nawożenie łąk Karolu wg .mnie na podmokłych łąkach stosowanie soli wydaje mi się bezsensowne ponieważ zatrzymuje ona wilgoć w glebie ,ja stosuję obornik koński ,wygrzewa łąki ,do tego saletra wiosną i po pokosach oraz fosforowe też na wiosnę i efekt pozytywny.

#248 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 06:29

Nawożenie łąk Ona jest podmokła ale tylko na wiosnę a później dość szybko wysycha robi się żółta a gdzie u sąsiada jest zielona. A następny przez miedzę sieje od zawsze mocznik i plony ma nie najgorsze. Ale mi nie chodzi o azotowe tylko o P i K bo chcę zastosować tzw. dawkę uderzeniową.

#249 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 08:24

Nawożenie łąk Ja sieje mocznik na 2 i 3pokos i trawa ładnie rośnie to mało powiedziane, poza nim na wiosne nawożenie potasem i fosforem i obornik na jesien milanreal1 doczego piszesz że mocznik się nie nadaje?

#250 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 19:49

Nawożenie łąk Za wolno działa, zanim ten azot zacznie działać to rośnie już kolejny pokos. Wiosną przyrost trawy jest najlepszy więc nie można marnować jej potencjału dając mocznik, zdecydowanie saletra. Do tego trawa po moczniku ma wysoka zawartość azotanów co nie jest najlepsze dla zwierząt.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 16:06

Nawożenie łąk Ja teraz nawożę łąki gnojowicą w ilości 20 tyś l na ha i na wiosnę planuje dać jeszcze 15tyś l. Jak myślicie można przy takiej dawce zrezygnować z fosforu i potasu ? Zawartość tych pierwiastków w glebie nieznana.

#252 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 00:14

Nawożenie łąk Gnojowica bydleca? Przy takiej dawce wniesiesz 35kg P i 77 kg K czyli to nie jest dużo. Znam takich co dają po 100m3 na ha :D
Zapraszam na swój profil

#253 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 05:40

Nawożenie łąk http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/obornik-w-plynie,702.html
Sugerując się tym myślałem, że trochę więcej.
Tak gnojowica bydlęca ale bardzo gęsta.

Edytowany przez lamboEVO100, 08 listopad 2013 - 05:43.

#254 Share starybudnik

starybudnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 10:38

Nawożenie łąk Ja nawoze tak: na jesieni część jest nawozona gnojowica reszta jeśli jest potrzeba wapnowana a na wiosnę na nie gnojowica ale nie za wcześnie.Co do nawozów to wczesną wiosną polidap w ilości ok.300kg i sól potasowa ok. 350kg. Jak już się ładnie zielono robi na łąkach i jest w miarę ciepło daje mocznik zmieszany z saletra 1:1 ok. 400kg żadna woda się nie robi w rozsiewaczu. Na plony nie narzekam.

#255 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 10:53

Nawożenie łąk Przy takim nawożeniu to plony napewno będą, ile masz beli 1,2m*1,2m w ciągu całego roku przy takim nawożeniu?

#256 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 08 listopad 2013 - 11:28

Nawożenie łąk W jakim okresie waszym zdaniem najlepiej jest nawozić łąki gnojowicą bydlęca?

#257 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 11:48

Nawożenie łąk Żeby najlepiej rosło to wiosną jak już się dobrze zazieleni. A czy to najlepsze dla zdrowia zwierząt to niech ktoś bardziej kompetentny się wypowia

#258 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 22:49

Nawożenie łąk

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/obornik-w-plynie,702.html
Sugerując się tym myślałem, że trochę więcej.
Tak gnojowica bydlęca ale bardzo gęsta.

No wg moich danych z pracy inż. zawartość jest 2 razy niższa. Chociaż skład u każdego rolnika zawsze będzie inny. Zależy od żywienia, wieku zwierząt, odpowiedniego zbilansowania paszy itd.
Zapraszam na swój profil

#259 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 22:13

Nawożenie łąk

Ja nawoze tak: na jesieni część jest nawozona gnojowica reszta jeśli jest potrzeba wapnowana a na wiosnę na nie gnojowica ale nie za wcześnie.Co do nawozów to wczesną wiosną polidap w ilości ok.300kg i sól potasowa ok. 350kg. Jak już się ładnie zielono robi na łąkach i jest w miarę ciepło daje mocznik zmieszany z saletra 1:1 ok. 400kg żadna woda się nie robi w rozsiewaczu. Na plony nie narzekam.

Zakładając 30sztuk 120x120 koszt sprasowania jednej w moich okolicach 20zł sztuka w tym wypadku wychodzi 76.5zł nie licząc paliwa to lepiej kupić gotowe po 50zł prawie 46sztuk

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 13:38

Nawożenie łąk Jakie nawozy potasowe i fosforowe polecacie by poprawić jakość runi ? Chcę zamówić nawozy i nie wiem jakie. Zawsze było siane sól potasowa 60% w ilości 150kg/ha i superfosfat 20% w ilości 200kg/ha i trawy na niektórych łąkach nie za ciekawe a nie jestem w stanie odnowić wszystkich łąk na raz.