Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

1155 odpowiedzi na ten temat

#701 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3995 postów

Napisany 10 maj 2016 - 17:43

Nawożenie łąk Mieszanka gorzowska zależnie od regionu( zimy) wytrzyma 1-2 lata użytkowania. Jak chcesz mieć duży plon to dorzuć do gotowej mieszanki życicy wielokwiatowej czy festulolium. Mieszanka gorzowska nie nadaje się do wieloletniego użytkowania. Inne gatunki są lepsze i trwalsze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 03:00
  •  

#702 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 10 maj 2016 - 21:55

Nawożenie łąk

Siarka odpowiada za gospodarkę białkowa. Jej niedobór ogranicza produkcję tzw bialek siarkowych. Co wpływa na plon. W połączeniu z azotem amidowym czyli mocznikiem daje to solidnego kopa dla rośliny do budowania jakościowego plonu.

Oczywiście u kolegi będzie problem z resztą pierwiastków bo kwaśna gleba ogranicza ich wchłanianie.

Zabiegi co 3 dni praktykowalem u siebie dlatego to polecam.

No dobra,skoro praktykowałeś,to zwracam honor,myślałem że propagandę siejesz :)

To miałbym do Ciebie trzy pytania jako do praktyka:

Czy dodajesz do mocznika jakieś makro-,mikro-,ew.stymulator wzrostu?

Czy pryskałeś może młodą trawę po siewie,teraz ma ok.6-10 cm?

Doradca z pewnej firmy radził mi,żeby sypnąć worek mocznika i worek siarczanu na 2 ha,ale nie wiem czy to nie za słabe,żeby z tym latać po polu?

Tylko jakbyś mógł,to bez teorii,bo to już wygooglowałem :D ,tylko napisz o praktyce,dzięki.

#703 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 942 postów

Napisany 10 maj 2016 - 22:05

Nawożenie łąk

Nawozy wieloskladnikowe zawieraja siarke, niektore nawet w sporej ilosci, mysle ze wystarczajacej.  kolejna sprawa, przy tegorocznej aurze zauwazylem znaczaca przewage mocznika nad saletra, lepszy efekt za mniejsze pieniadze,  nie widze sensu zabawy w rozsiewanie saletry w trzech dawkach, nie wspominam o kosztach , u mnie na lakach zasilanych obornikiem 70 kg mocznika zalatwia sprawe, 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 maj 2016 - 05:20

Nawożenie łąk

No dobra,skoro praktykowałeś,to zwracam honor,myślałem że propagandę siejesz :)
To miałbym do Ciebie trzy pytania jako do praktyka:
Czy dodajesz do mocznika jakieś makro-,mikro-,ew.stymulator wzrostu?
Czy pryskałeś może młodą trawę po siewie,teraz ma ok.6-10 cm?
Doradca z pewnej firmy radził mi,żeby sypnąć worek mocznika i worek siarczanu na 2 ha,ale nie wiem czy to nie za słabe,żeby z tym latać po polu?
Tylko jakbyś mógł,to bez teorii,bo to już wygooglowałem :D ,tylko napisz o praktyce,dzięki.

Osobiście uważam odżywki za zbyt drogą zabawę na trawy.
Ale zdarzało mi się pryskac nową założoną lucernie po pierwszym pokosie. Pryskalem wtedy aminomikro z maksimusem pk. Czyli biostymulator plus odrzywka pk. Efekt widoczny lucerna dostała kopa i zaczęła rosnąć

Co do mocznika w trawie. To tu zasada jest taka sama jak w zbozach. Im trawa mniejsza tym stężenie może być większe. Mi zdarzało się pryskac 20% niestety przez słońce wtedy po parzylem listki. Siarczan nie dawałem nigdy więcej jak 5kg jednowodnego.

Edytowany przez rolstudent, 11 maj 2016 - 07:55.

#705 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 11 maj 2016 - 06:22

Nawożenie łąk koledzy a pamiętacie o okresach karecji po nawozach . dla mocznika jest aż 8 tyg . a wy tu piszecie że co 3 dni pryskacie.
jesli pomoglem kliknij fajne

#706 Share pawlik794

pawlik794

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 11 maj 2016 - 07:33

Nawożenie łąk

Czy mogę wywieźć gnojowicę na łąkę ,nie  za późno? w połowie czerwca będę kosił na siano.

#707 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2310 postów

Napisany 11 maj 2016 - 08:27

Nawożenie łąk

koledzy a pamiętacie o okresach karecji po nawozach . dla mocznika jest aż 8 tyg . a wy tu piszecie że co 3 dni pryskacie.

Masz rację 8 tygodnie dla mocznika zastosowanego doglebowo.
Nalistnie jest to tylko 5dni. Poniewaz N amidowy przez liście wchłania się bardzo szybko i jest przetwarzany przez rosline na bialka. Po 3dniach zabieg można powtarzac

Na gnojowicy to już za późno trawa duża. Za tydzień pewnie pod kosiarke

#708 Share funrolnik

funrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 11 maj 2016 - 13:17

Nawożenie łąk A podczas stosowania dolistnego mocznika ile sypiecie siewnikiem ?

#709 Share kubamako66

kubamako66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 11 maj 2016 - 16:26

Nawożenie łąk

Witam kiedy można dać nawóz bo trawę siałem 5 kwietnia na zaoraną starą lakę, trawa urosłą już na 10 cm wysoka i się ładnie zakorzenia ale jest blada czy można dać już nawóz czy dopiero po pierwszym skoszeniu ?

#710 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2310 postów

Napisany 11 maj 2016 - 16:36

Nawożenie łąk Już możesz 100-150kg saletry napewno nie zaszkodzi. Tylko ze koszenie po 4 tygodniach od siania saletry. Chyba ze ja mocznikiem dolistnie prysniesz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 12 maj 2016 - 08:43

Nawożenie łąk

No właśnie Rolstudent,a jakie dać stężenie na taką młodą trawę,żeby nie przedobrzyć?

#712 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2310 postów

Napisany 12 maj 2016 - 10:31

Nawożenie łąk Na pewniaka wam nie powiem 10% nie powinno jej popazyc. Tylko wieczore

#713 Share Daniels28

Daniels28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 12 maj 2016 - 11:23

Nawożenie łąk witam. Ja na probe dalem 10 kg mocznika i 5 kg siarczanu magnezu na ha dolistnie i efekt jest widoczny. Tydzien po oprysku trawa pociemniala, zagescila sie i jest wyzsza od nieopryskanej. Stezenie mocznika troche niskie, ale pod korzen poszlo 170 kg mocznika na ha i balem sie zeby nie przypalic

#714 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 12 maj 2016 - 11:34

Nawożenie łąk

U mnie trawa bardzo rzadka miejscami nawet wysoka. Spodziewany plon mizerny. Pomijając już niskie ph pól to mam wrażenie że późne zastosowanie saletry spowodowało to że trawa się nie rozkrzewiła(pewnie wypadło też trochę życicy przez mrozy). Sypałem saletrę w połowie kwietnia. Późno bo było zimno. Jak zimno to nie widać efektu działania a jak zrobiło się cieplej to nie ma już co działać. Ponoć część amonowa wchłania się w małym stopniu szczególnie na moich kwaśnych łąkach.

Stad pytanie do praktyków: czy zastosowanie mocznika np w marcu da lepszy efekt? Ponoć mocznik też nie działa w niskich temperaturach ale też nie ma strat(poprawcie mnie jak się mylę) składnika i będzie on w póżniejszym terminie dostępny ale czy pomoże na lepsze krzewienie w zimniejszym okresie? Jak nie to jakie nawożenie azotowe polecacie i kiedy?

Pytanie jeszcze do rolstudenta:

Też w tym roku założyłem lucernik. Ładnie wzeszło ale mam wrażenie że już od dłuższego czasu wzrost się zatrzymał. Ph na jednym kawałku 7(fosfor wysoki, potas bardzo niski, magnez niski) na drugim 5,9(fosfor wysoki, potas wysoki, magnez średni) ale dałem pół tony kredy przedsiewnie. Odmiany planet z DSV i plato jakaś niemiecka.(planet wygląda lepiej a jest na gorszym ph). Czym i czy teraz czy czekać na pokos to zasilić?Po badaniu poszło ok 150 kg polifoski 6. Kolejny problem to zachwaszczenie. Na ornym o dziwo większe niż na kawałku po zaoranej łące(głuchy owies). Na kawałku po łące chwasty niższe ale bogata paleta. Czy jast jakiś oprysk który można stosować teraz na lucernę na chwasty?Słyszałem tylko coś o pryskaniu jesienią (kerb czy jakoś tak-nie wiem czy to nazwa oprysku czy składnika trującego).

Może przyczyna tkwi w uprawie pola?

Orka jesienna. Wiosną bronowanie-kultywator -nawożenie - bronowanie -siew - starym ciąganym kosem - bronowanie - wałowanie wałem lekkim.

A może za rzadko posiałem(kos)? Wyszło ok 17-18 kg na hektar. Przemyciłem też trochę tymotki(dopłata wysokobiałkowa) by się lepiej zakiszało ok 1 kg na ha.

Edytowany przez Troker1979, 12 maj 2016 - 11:36.

#715 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2310 postów

Napisany 12 maj 2016 - 13:26

Nawożenie łąk A ta lucerna nie zatrzymała się przypadkiem z braku opadu? Być może lucerna przechodzi teraz infekowanie bakteriami brodawkowymi skąd te jej osłabienie.

Edytowany przez rolstudent, 12 maj 2016 - 13:36.

#716 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisany 12 maj 2016 - 14:13

Nawożenie łąk

rolstudent wyczyść skrzynkę bo chcę Ci wysłać wiadomość

#717 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 12 maj 2016 - 19:29

Nawożenie łąk

czyli co na razie nie wykonywać żadnych zabiegów?

z góry dzięki za info

#718 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 12 maj 2016 - 20:27

Nawożenie łąk

witam. Ja na probe dalem 10 kg mocznika i 5 kg siarczanu magnezu na ha dolistnie i efekt jest widoczny. Tydzien po oprysku trawa pociemniala, zagescila sie i jest wyzsza od nieopryskanej. Stezenie mocznika troche niskie, ale pod korzen poszlo 170 kg mocznika na ha i balem sie zeby nie przypalic

Kolego, a wody dałeś 200l/ha?

a siarczan magnezu to ten siedmiowodny? a jak u ciebie z opadami? być może jak padało to deszcz dał te efekty, też spróbuje ale poczekam na twoją odp.

#719 Share Daniels28

Daniels28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 12 maj 2016 - 20:45

Nawożenie łąk Wody dalem 300 l/ha. Nie jestem pewien jaki to siarczan, ale jutro sprawdze i napisze. mysle, ze opady nie mialy wplywu na efekt bo opryskalem na 3 dzialkach po kawalku zeby bylo porownanie i tam gdzie bylo pryskane widac jest roznice.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 12 maj 2016 - 21:03

Nawożenie łąk

Jakbyś mógł to napisz wcześnie rano bo jade do miasta i też kupuje. ale wydaje mi się że masz ten siedmiowodny, tylko napisz jeszcze po ile % jest siarki i magnezu

a opryskiwacz mam dane 200l/ha ale dam tak jak ty, czyli 10kg moczniku i 5 siarczanu i też pojade spryskam, o ile pogoda dopisze.

u mnie w tym problem że trawy są niskie, słabo rosną, ale zapowiadają u mnie deszcze więc myśle że jak opryskam i popada na 2 dzień to powinno być coś widać

z góry dzięki