Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie łąk

1170 odpowiedzi na ten temat

#681 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 942 postów

Napisany 06 maj 2016 - 11:19

Nawożenie łąk

, rozsialem wczesna wiosna (luty)2015 pod kukurydze 250 kg wapna tlenkowego na ha, w poprzednich latach bylo az zielono od skrzypu, w tamtym roku bylo go znacznie mniej, w tym roku sporadycznie sie trafia, ponoc nie nadaje sie na lekkie gleby, u mnie cos dalo, malym kosztem, ale przejde do rzeczy, zostalo mi ok 50 kg tego wapna, rozsialem go na trawe, jakos w kwietniu,  troszke tez chodzilo o przetestowanie,  w tamtym roku efekt zaden, ani pozytywny ani negatywny, wapno bylo widocznie praktycznie az do jesieni, brak deszczu swoje robil, w tym roku w tym miejscu gdzie bylo rozsiane wapno trawa rosnie lepiej. takze proponuje rozsiac wapno po pierwszym pokosie ewentualnie po drugim i bedzie spora szansa na lepszy plon w kolejnym roku.  u mnie pomimo kwasnych gleb obornik ratuje cala sytuacje.  

Edytowany przez nightmare, 06 maj 2016 - 11:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie łąk Dzisiaj, 16:05
  •  

#682 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 06 maj 2016 - 19:03

Nawożenie łąk

Witam. Koledzy, jak pewnie w wiekszości kraju sucho i zimno więc trawa stała w miejscu, na 2 pokos chciałem lać gnojowicą (taką z płyty obornickiej czyli o słabym wg. mnie stężeniu azotu bo w wiekszosci to deszczówka) ale naszła mnie myśl, żeby rozpuścić w wodzie X kg mocznika i dolać do gnojowicy i to wymieszać. pytanie tylko czy jest to sens i ile kg rozpuścić? stosował ktoś może tą metode? dodam że zbiornik to ok. 60-70Tyś Litrów

i czy można jeszcze stosować karmienie dolistne mocznikiem?

jeżeli sypałem 100kg/ha to ile rozpuścić w opryskiwacz?

dzięki

#683 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 06 maj 2016 - 21:19

Nawożenie łąk

Rolstudent

co to jest ta auto kreda?

Ponoć na trawy można stosować tylko wapno węglanowe. Najlepszy termin w tym roku to chyba jesienią?

Przyłączam się do pytania czy można jeszcze dolistnie stosować mocznik bo trawy aż się proszą o azot. Ale ile bym musiał czekać z koszeniem?{pasza dla bydła}

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#684 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4103 postów

Napisany 06 maj 2016 - 21:34

Nawożenie łąk Nie auto kreda tylko transport 22-24 t kredy, na naczepie(patelni) czyli miękkiego wapna węglanowego. Rzuć w tym roku 3-4 t późną jesienią. Za rok czy dwa lata rozsyp dolomitu i pH powinno zbliżyć się do 6.

#685 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2322 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 06 maj 2016 - 21:42

Nawożenie łąk Chodziło mi o 25ton kredy np z milnika.

Mocznik dolistnie możesz stosować cały czas. Po ostatnim zabiegu czekasz 5 dni i możesz kosic.
Jak trawa jest niska to nawet 20% roztwór można dawać. Czyli 40kg na 200litrów wody.
Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie stężenie 10 procent. Śmiało też można dodawać siarczan magnezu 5%

Edytowany przez rolstudent, 06 maj 2016 - 21:44.

#686 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 07 maj 2016 - 09:24

Nawożenie łąk

@rolstudent a przy ładnej pogodzie, mówie o słonecznym dniu, i suchym przedewszystkim, można bezpiecznie pryskać czy lepiej poczekać do wieczora?

a ten siarczan magnezu można mieszać z mocznikiem? np. na 200l/ha i bym sypał 25kg mocznika + 5% czyli ok. 10kg/ha?

#687 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2322 postów

Napisany 07 maj 2016 - 21:12

Nawożenie łąk Zawsze lepiej jest wieczorem lub wcześnie rano. Spróbuj tak na jednym ha i zobaczysz czy to nie za mocne. Wydaje się oki

#688 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 08 maj 2016 - 13:59

Nawożenie łąk

a po jakim czasie można zobaczyć efekty i co jaki czas można pryskać by uzyskać lepszy plon?

#689 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2322 postów

Napisany 08 maj 2016 - 18:00

Nawożenie łąk Wizualnie trawa robi się ciemniejszy już na 2 dzień. Zabieg można wykonywać co 3dni.

#690 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 08 maj 2016 - 18:52

Nawożenie łąk

dzięki wielkie :) jutro wyjade i spróbuje bo nic nie rośnie, a na ornych już znika..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#691 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2322 postów

Napisany 08 maj 2016 - 18:58

Nawożenie łąk Na kwaśnej glebie to jedyny sposób.Aby choć trochę nagonic plon.

#692 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 08 maj 2016 - 21:21

Nawożenie łąk

Wizualnie trawa robi się ciemniejszy już na 2 dzień. Zabieg można wykonywać co 3dni.

A skąd Ty bierzesz takie informacje,żeby pryskać mocznikiem co 3 dni???,albo że można dodawać siarczan magnezu???

Siarczan magnezu TRZEBA OBOWIĄZKOWO STOSOWAĆ z mocznikiem żeby wyrównać temp. cieczy roboczej(no i dać dla roślin siarkę i magnez).

Panowie,wpiszcie w Google,,Nawożenie dolistne użytków zielonych" i będziecie wszystko wiedzieli,bo jak czytam @rolstudenta,to widzę,że polska edukacja leży i kwiczy.

#693 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4103 postów

Napisany 08 maj 2016 - 21:27

Nawożenie łąk Jakbyś czytał dokładnie to widziałbyś, że podawałem tu link do artykułu. Nie przesadzaj, że siarczan jest konieczny czy niezbędny.

#694 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2322 postów

Napisany 09 maj 2016 - 04:23

Nawożenie łąk

A skąd Ty bierzesz takie informacje,żeby pryskać mocznikiem co 3 dni???,albo że można dodawać siarczan magnezu???
Siarczan magnezu TRZEBA OBOWIĄZKOWO STOSOWAĆ z mocznikiem żeby wyrównać temp. cieczy roboczej(no i dać dla roślin siarkę i magnez).
Panowie,wpiszcie w Google,,Nawożenie dolistne użytków zielonych" i będziecie wszystko wiedzieli,bo jak czytam @rolstudenta,to widzę,że polska edukacja leży i kwiczy.

Lepiej powiedz nam jakie funkcje w roślin je pełni azot siarka i magnez.
Kwiczaca foczko:-) wystarczy wpisać w google

#695 Share 123456

123456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 09 maj 2016 - 08:45

Nawożenie łąk Stosował ktos na trawe Foliq Makro Pk ?warto sie w to bawić ?

#696 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 09 maj 2016 - 09:26

Nawożenie łąk

@Foka71, 

Rolstudent ma racje, sam już kilka artykułów przeczytałem i Wszędzie pisze że ,,Magnez bardzo skutecznie stabilizuje i poprawia udział roślin motylkowatych w runi''

Więc chyba nic więcej nie muszę cytować żebyś wiedział dlaczego się stosuje siarczan magnezu :)

#697 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2322 postów

Napisany 09 maj 2016 - 09:38

Nawożenie łąk Siarka odpowiada za gospodarkę białkowa. Jej niedobór ogranicza produkcję tzw bialek siarkowych. Co wpływa na plon. W połączeniu z azotem amidowym czyli mocznikiem daje to solidnego kopa dla rośliny do budowania jakościowego plonu.

Oczywiście u kolegi będzie problem z resztą pierwiastków bo kwaśna gleba ogranicza ich wchłanianie.

Zabiegi co 3 dni praktykowalem u siebie dlatego to polecam.

#698 Share Polska-Ziemia

Polska-Ziemia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roli, hodowla zwierząt... itd

Napisany 09 maj 2016 - 20:39

Nawożenie łąk

Na kwaśne gleby (czyli nawet te 6,0-6,5 pH) polecam orcal nawóz super odkwasza :), ma też trochę azotu, fosforu, słabo się sieje bo sypki i śmierdzi, za to dodatkowo ten smród dzikom przeszkadzał i nie ryły łąki :), żeby mieć dobrą trawę to podstawa ph i nawożenie. ja w tym roku zakładam lucernik, najlepsza pasza białkowa :) i nie trzeba tyle nawozić azotem ;)

#699 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 09 maj 2016 - 21:33

Nawożenie łąk

@rolstudent. 

dzisiaj wieczorem pojechałem i spryskałem 1.5ha łąki na ornych gdzie mi na ,,dołkach'' trawa tak jakby wygineła i bardzo słabo rośne opryskałem i dałem średnio 20kg mocznikuna 1ha i 5kg/2ha preparatu co miał Mg0 16% i s0 32%+ bor, cynk itp. i zobacze co będzie się działo w kolejnych dniach :)

dodam, że po południu popadało i wieczorem nadal było wilgotno bo koła mokre były :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#700 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 10 maj 2016 - 17:27

Nawożenie łąk

witam  mam łake ale trawa jest już bardzo stara i gęsta nie rośnie za duża  i po 2 pokosie chciałbym to zaorać nawieźć i posiać  mieszanke gorzowska  na kolejne pare lat  czy to dobry pomysł z tą  trawą czy lepiej posiać jakieś inne trawy?