Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yaroC330M    0

Witam,ja mam pyt.jak nawozić łąki torfowe i czy wapnować?proszę o odp.jeśli ktoś ma takie łąki...pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Torfy zazwyczaj są kwaśne, torfy niskie czasami mogą być nawet zasadowe. Z nawozów koniecznie potas i azot. Torfy zazwyczaj mają wysoka zasobność w fosfor, a są ubogie w potas.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

A koledzy u nas co 3-4 lata przyjadą i badają glebę tak samo łąki badamy kto chce może sobie badać częściej ale 3-5 lat starczy i poziom wapna fosforu jest wysoki brak jest potasu a są to łąki siane i jakieś mokrzejsze kawałki że tam łąka jest od zawsze ,a obok pola to już brakuje prawie wszystkiego więc według mnie jak łąka to potasu samego trzeba dosiewać bo w lubofoskach polifoskach to za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arti31    0

Witam właśnie przejmuje po woli spodarstwo mam obecnie młode bydło i musze sprzątnąc troche siana.Pewnie takie pytanie już padło co posiać na łąki żeby trawka urosła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przede wszystkim potas (sól potasowa) i azot (saletra amonowa)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaroC330M    0

A co z wapnowaniem,bo chciałem na wiosnę dac trochę ECOGRAMU tan na 1ha na próbę,co o tym sądzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Witam.Jak myślicie, czy superfosfat+ sól ( wymieszane razem ) pasuje rozsiać końcem marca raz, a potem końcem kwietnia drugi raz by uzyskać ładną łąkę? Superfosfat w stosunku 3;1 do soli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kawulak    0

Witam! chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z was rozlewał RSM na łąki czy pastwiska i w jakich dawkach i czy dyszami otworkowymi czy też też wężami rozlewowymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil04w    0

A ja mam pytanie do bardziej doświadczonych. W tym roku planuję zasiac na łąki amofoske (wczesna wiosna), ok 230kg/h (NPK 4-12-20, 5% cao 12%SO3,Mikroelementy (Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn)) a pozniej dac druga dawke nawozu w postaci saletry z saletrzakiem badz saletry z sola. Co o tym myslicice??

I wiem ze to nie ten rozdział ale gdybym ten nawoz NPK dał pod zboża jare??? Wraz z saletrzakiem np?...I ostatnie pytanie:Czy moge ten nawoz NPK rozsiac wczesna wiosna na zbozach ozimych? Czy stosuje sie go raczej przedsiewnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Możesz siać, ja tam bardziej preferuje polifoskę 4 lub 6. Jeżeli amofoską zaspokoisz potrzeby pokarmowe potasem to sól już będzie zbędna.

Nawozy NPK możesz stosować i pod jare i na ozime wiosną. Tyle ze efekt słabszy niż jesienią przedsiewnie. Rośliny z tego fosforu nie skorzystają, z N i K już tak.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem właśnie kawałek łąki kiepskiej jakości (sporo kęp i chwastów) w przyszłości mam zamiar zaorać i zasiać nową ale może ktoś mi podpowie co zrobić i jakie nawożenie zastosować aby rok lub dwa coś z niej zebrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak kęp to pewnie śmiałek darniowy, zmora wszystkich zaniedbanych użytków zielonych. Co do nawożenia to zrób badania gleby, a potem się pytaj ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Co myslicie zeby teraz w marcu wysiać wpniak kornicki na łake, łaka dawno nie wapnowana , w parzdzierniku wywieziony obornik na nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamek21    16

Jak kęp to pewnie śmiałek darniowy, zmora wszystkich zaniedbanych użytków zielonych. Co do nawożenia to zrób badania gleby, a potem się pytaj ;)

Zanim przyjdą wyniki to pierwsza trawa bedzie juz do koszenia.

U nas mowia "z taka radą to do du*y wjadą" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Teraz chcesz siać ten fosforan? Jeśli tak to fosfór nie zadziała na pierwszy pokos , no i trzeba by uzupełnić o potas , np sól


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Witam!

Mam pewien problem, gdyż w tamtym roku na pastwisko (trawa + koniczyna biała) rozlałem gnojówkę około 25tys l na ha, zaznaczam że gnojówka ta jest mocno rozwodniona.

Po miesiącu zauważyłem że kończyna zaczęła ginąć, ostatecznie trawa została a koniczyny zostało 50%. Dodatkowo w śladach po zestawie kończyna wyginęła całkowicie.

Jaki może być tego powód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Na moje oko za duże stężenie i delikatną kończynę wypaliło u sąsiada była identyczna sytuacja. Mimo rozwodnienia wypaliło mu kończynę.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tebo    0

<p>Będę teraz nawoził łąki gnojowicą w ilośći 24tyś na ha</p>

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam 1 ha łąki torfowej która już pare lat nie widziała nawozu i jest na niej sporo zielska i wgl trawa mizerna , czy lepiej ja przesiać czy wystarczy jej sypnąć sporo N , na jesienie chciałem ja talerzować orać i idzie to jak krew z nosa bo była nie ruszana 10 lat to minimum , ale może teraz glebogryzarka by sie poddała a potem zaorać , no chyba że wystarrczy ja zasilić , nie spodziewam sie jakiś gigantycznych plonów ani rewelacyjnej jakości poprostu chce zebrać troche więcej i lepszego siana niż teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Sam azot wpłynie na pewno na wzrost plonu , ale na jakość to nie sądzę . Żeby poprawić jakość plonu trzeba regularnie stosować NPK , lub obornik drobiowy - różnicę widać już w pierwszym sezonie

Żeby zaorać to najpierw trzeba opryskać .


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jpogorzelak    5

najlepiej dac wapno wczesna wiosna, apotem nawoz najlepiej sól potasowa + superfosfat wzbogazcony albo fosforan amonu. Trawa się zmienia od razu, u mnie tak było, też na torfach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tam gdzie się dało wjechać sypałem w poniedziałek. Ogólnie tam gdzie woda nie stoi to trawa rusza i nawozy już powinny być wysiane.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj