Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

xzibit0000    14

Ja wczoraj zacząłem kosić na zielono dla bydła z pastwiska, na którym 2 tyg. temu pryskałem siarczanem magnezu+ mocznik i trawa miejscami wysoka, ale po oprysklach zauwazyłem że się zagęściła. ja w przyszłym tygodniu ruszam z kosiarką w łąki, trawa kwitnie już, ale jest niska  i to mnie nie pokoi ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Oby tylko pogoda dopisała. Ja tez tne na dniach. Lucerna po ostatnich burzach leży i prosi by ja skosic :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

A jak tam Panowie trawy po opryskach mocznikiem. ?wczoraj byłem u znajomego to mówił że tam co przysłał trawa dużo gesciejsza i zbita. Pryska raz w tygodniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duszek1    1

Na drugi pokos też można pryskać? Znaczy teraz kosze, nie sypie nawozu normalnie, tylko zaczynam pryskać co tydzień? Czy należało by coś sypnąć i potem pryskać??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Te dolistne pryskanie mocznikiem przynosi lepsze efekty jak saletra amonowa w odpowiedniej dawce? Bo jak się będzie pryskać roztworem 10 -15% co kilka dni to koszt będzie pewnie nie mniejszy? w zależności ile tych oprysków zastosujemy. Liczył to ktoś? Taniej? Lepiej? Mocznik ponoć jeszcze bardziej zakwasza glebę sypany normalnie a jak to jest z opryskiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
Napisano (edytowany)

Jest napewno duża różnica w przyswajalnosci. Na korzyść dokarmiania dolistnego. Powiedzmy że na każdy pokos mamy zastosować 200kg saletry czyli 68kg czystego składnika to mocznika dolistnie 100kg czyli 46kg zrobi ta samą robotę. Literatura podawała dokładniej ta zależność Ale wszystkiego nie sposób zapamiętać.

Po skoszeniu zaczynamy od dawek rzędu 20% i stopniowo zmniejszamy dostosowując stężenie do wielkości rośliny.
Ale trzeba uważać! !!

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

troche szkoda trawy gniesc, ale teraz gdy zaczyna klosowac sa najlepsze przyrosty,zwlaszcza ze cieplo sie zrobilo. pytanie do stosujacych ten sposob nawozenia, czy mozna by bylo rozrobic roztwor o wyzszym stezeniu, wrzucic wiekszy bieg i opryskac, 300 l na ha to troche za duzo jezdzenia jak dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Kurcze ja dalej nie kumam. Gdzie to taniej? Korzystam z waszych rad. Na hektar wychodzi mi ok 270 litrów cieczy roboczej. Stężenie mocznika 20 % to na te 270 litrów to ponad 50 kg mocznika. To z tych  100 kg zostaje już na góra dwa biedne opryski. Bo jak więcej to już nie będzie zasadniczo taniej. Chyba że te 100 kg to naprawdę odpowiednik 200 kg saletry to było bardziej ekonomicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś herbicyd który można użyć w wsiewce trawy z koniczyną w jeczmieniu i pszenicy jarej? Oczywiście, żeby nie zaszkodziło zbożu trawie i koniczynie.
Na razie nie jest źle, ale wole być przygotowany jak zacznie walić chwast.

Można zastosować w tym co powyżej siarczan magnezu siedmiowodny, odżywkę i fungicyd za około tydzień, pszenica siana 20.04, jęczmień 28.04? NIe spali trawy?
Czy można w wsiewce stosować CCC+modus? Nie dam takiego nawożenia, żeby położyło zboża, ale tak na przyszlość dobrze wiedzieć.

Dwukrotny zabieg na koniczynę czerwoną po skoszeniu pierwszego pokosu siarczanem magnezu siedmiowodnym? Dobra sprawa, będzie widać efekt? Lepiej pryskać z 10 dni po skoszeniu, 2 tygodnie odczekać i znowu czy zastosować większą przerwę pomiędzy zabiegami?

Sory Panowie, wiem, że nie tego dotyczy ten temat, ale jest ich tyle po jednej, dwie odpowiedzi ze wolałem tutaj ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Ja na tę ekonomicznośc patrze z tej strony, że wole dać więcej nawozu czy to pryskanego, czy to sypanego, niż później kupować baloty po 200zł/szt.

PS. obaliłem dziś 3ha, po jakim czasie można pryskać mocznikiem+siarczan magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels28    15

ja wlasnie wczoraj zebralem I pokos. po tym oprysku poszedl dobry deszcz i trawa dostala dobrego kopa. Wykosilem 7 ha i mialem 18 przyczep 36 m3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
Napisano (edytowany)

Max 100kg saletry. A jak tam lucerna? Blada?duże liście miała?

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Jest to 2 rok tej laki po siewie. Byla to jakas gotowa mieszanka ze sklepu a dodatkowo dosypalem 20kg lucerny na 5 ha. W 1 roku 2 pierwsze pokosy nie bylo wcale lucerny dopiero w 4 pokosie bylo wiecej a teraz 70 % moze wiecej lucerny. Zawsze na lake sypana byla saletra a teraz jak tyle tych motylkowych to nie wiem czy sypac. W dolku jest odwrotnie wiecej trawy niz lucerny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

To zrezygnuj z azotu. A zamiast tego możesz kredy w granulacie. I siarczan magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

apropo lucerny czy jest jakiś oprysk na nią. Na jednym kawałku rządzi głuchy owies na drugim jest wszystko(od orana łąka). Lucerna siana teraz na wiosnę. Czy nie pryskać i skosić z chwastami dość wysoko(podkosić) i nie czekać do pąkowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,
Właśnie zebrałem trawę z TUZ (na gruncie ornym). Zastanawiam się teraz nad prawidłowym nawożeniem.
Na wiosnę na 1ha rzutowo wysiałem 150kg polifoski 6 oraz 150kg saletry.

Ze względu na małą ilośc opadów wpadłem na pomysł, alby ok 7 dni od skoszenia 1 pokosu zasilić TUZ dolistnie.
Podaję skład mieszaniny na 1 ha:
- 400 l wody
- 60kg mocznika
- 20kg siarczanu magnezu siedmiowodnego

Co o tym sądzicie, ma to sens? czy lepiej po prostu rozsiać mocznik w ilości 120kg/ha? Tylko w przypadku braku opadów ma to sens? Czy po pierwszym pokosie należy stosować także PK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrCzesio123    3

Tak szczerze to kiedyś myślałem o takim sposobie i to powinno działać nawet w suche dni lecz trzeba uważać aby nie wypalić na twoim miejscu dał bym więcej wody do tej mieszanki, ja na szczęście nie mam problemów takich ponieważ doczekałem się obory na rusztach więc sama gnojowica brak nawozów i pierwszy kokos bardzo obwity jak i następne trzeba uważać aby tylko nie wypalić i żeby nie przedawkować za dużo wleje to się kładzie ale jeśli ktoś nie ma tylko gnojówki warto dać na zimę może nie zbyt dużo obornika i to na pierwszy pokoś powiększy trawę mówię z doświadczenia mego szwagra daje małą warstewkę obornika na wiosnę ok. 110-150kg saletrzaku na 1ha i trawa po kolana jak i nie większa warto również zmieniać co rok nawozy by nie siać nawozów tych samych co rok bo trawa się zaczyna do nich przyzwyczajać i nic nie daje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

A co dodatkowo z potasem i fosforem? rozsypać rzutowo, czy to także można dać do mieszaniny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    368

Witam. Mam zamiar spróbować w tym roku z odżywianiem dolistnym traw z powodu suszy. Jeżeli rozpuszcze w opryskiwaczu 400l - 25kg mocznika i 10kg siarczanu magnezu, to będzie odpowiednia ilość. NA hektar przewiduje około 200l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cesus    1

Panowie można wapno rozsiać po drugim pokosie trawy lub po trzecim tak żeby przed 1 grudnia rozwalić obornik czy z wapnem poczekać do późnej jesieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie rekultywacji ląk jakieś 8 ha na torfie bardzo zaniedbane są i zalane głowny rów juz oczyscilismy wiosną a na jesieni pozostale chcemy oczyścić i teraz jak to uprawiać kiedy opryskac czy orka jakie trawy jakie nawożenie zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj