Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony - technika przygotowania i siew

67 odpowiedzi na ten temat

#41 Share 360P

360P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 sierpień 2008 - 15:23

Poplony - technika przygotowania i siew My sialiśmy łubinek na zbiór. Z tego co pamiętam to był to łubin niebieski. Zastosowaliśmy łubin, ponieważ doprowadzaliśmy pole do porządku i chcieliśmy je dobrze naazotować. Metoda uprawy - żadnej filozofii. Orka, później siew zwykłym lejkiem i bronowanie. Azotu dostał delikatnie pogłównie, oprysków żadnych bo nie było potrzeby ;) Już nie pamiętam ile zebraliśmy go z ha ale wynik był niezły. Korzyść z tego podwójna - pole dostało azotu i można było śmiało siać pszenice. Po drugie nasiona sprzedaliśmy kumplowi który ówcześnie miał hodowle świnek i łubin przeznaczył na pasze ;)
"(...) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.(...) Bądź wierny. Idź" Z.Herbert

Rolnictwo - w służbie ludzkości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony - technika przygotowania i siew Dzisiaj, 03:57
  •  

#42 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 14 marzec 2009 - 20:36

Poplony - technika przygotowania i siew Siał ktoś groch na poplon? Czym go siać? Siewnikiem do zbóż, czy rozsiewaczem do nawozów?
Rzepak ozimy nadaje się na poplon pod zboża jare?

#43 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 14 marzec 2009 - 20:52

Poplony - technika przygotowania i siew Ja bym na twoim miejscu walna taki mix na poplon tzn. tak jak piszesz groch siewny+rzepak ozimy+zyto.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#44 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 15 marzec 2009 - 10:54

Poplony - technika przygotowania i siew Rzepak to bym zasiał pod jare, ale groch to byłoby dobre rozwiązanie pod ozime. Na talerzowane pole ciężko będzie zasiać groch Poznaniakiem, więc trzeba podorać. Żyto nie sądzę, żeby byłoby dobrym rozwiązaniem.
Ogólnie poplony to chcę zasiać na słabych stanowiskach, gdzie tylko żyto siejemy, ponieważ tam jest VI klasa ziemi ;)
Na pozostałych polach są co 3-4 lata ziemniaki, więc na tych polach jest dawany obornik.

#45 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 15 marzec 2009 - 10:59

Poplony - technika przygotowania i siew Ja to bym zrobil tak jak mowisz groch pod oziminy, a rzepak z zytem pod jare i oralbym na wiosne a sie przekonacz o efektach.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#46 Share Apista

Apista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 19 marzec 2009 - 22:03

Poplony - technika przygotowania i siew Poplony warto jest uprawiać na własny użytek a także dodatkowo na sprzedarz. Jak czytałem tu cene gorczycy to mówię że bardzo droga, 8-12zł/kg to majątek przecie, a za 2.8 zł/kg kupywałem a też nie było gdzie dostać i też marudziłem że droga.
Gorczyce zasiałem na nasiona ale kiepsko wyszła. Nie było jej dużo bo zasiana na pozostałym polu 0,35ha gdzie miały przyjść ziemniaki lecz sadzeniaków zbrakło. I też taki termin siewu miałem że w wyschniętą ziemię siałem, lecz nawet 3 razy gęściej niż powinienem i to z większą dawką.
Stanowisko było mieszane od piachów do IV b. Podczas kwitnienia słodyszek rzepakowy miał raj bo tylko raz pryskałem, a obsiadły każdy jeden krzak. Wtedy nie wiedziałem jakim środkiem to mi powiedziano że tym samym co rzepak.
Rzepaku nie siałem nigdy to nie byłem obeznany. Lecz przy tej różnicy glebowej to miejscami nic nie było, gdzie indziej gorczyca bardzo ładnie wybujała i zaduszała chwasty, w innych miejscach więcej chwastów było niż gorczycy.
Na koniec mogłem to skosić aby mieć ziarno ale za dużo chwastów było, nawet po żmijce pewnie ziarna chwastów by pozostały. Pożyczyłem talerzówke ciąganą i ładnie to pocieło, jeszcze przed jesienną orką miałem poplon.
Kumpel co już nie pierwszy rok obsiewa troche gorczycą aby ze zbiorów miał dla siebie ziarno na poplon twierdzi że stanowisko powinno być równe bonitacyjnie aby równo dojrzewało. Klasa ziemi to przynajmniej IVb i wiadomo jak będzie suchy rok to niewiele z gorczycy będzie.
Obecnie zamierzam na 0,5ha obsiać łubin, ale nie wiem jaki to będzie,
Jak zasieję, zobacze jak rośnie, to napisze sprawozdanie jak wyżej.

#47 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 19 marzec 2009 - 22:15

Poplony - technika przygotowania i siew @Aptista to droga u was gorczyca u nas po tyle kwalifikat. U nas cena 3,5-5 zł/kg.
My poplony siejemy po talerzowaniu lub podorywce. Jako poplon gorczyca. A potem w zależności od tego jaka urośnie albo orka chociaż teraz to najpierw rozdrabniacz a potem orka właściwa.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#48 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 19 marzec 2009 - 22:15

Poplony - technika przygotowania i siew ja po dwa nie mogę sprzedać a ty piszesz o 8-12 zł a mam 3t to by równo dojrzewał to trzeba desykacje przeprowadźić, gdzie w Lubelskim jest po 3zł?

#49 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 19 marzec 2009 - 22:31

Poplony - technika przygotowania i siew Po 2 zł nie możesz sprzedać?? Ja bym po tyle kupił. Tylko ze jeszcze przesyłka ;/

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#50 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 19 marzec 2009 - 22:40

Poplony - technika przygotowania i siew był u mnie handlarz to marudził to jakieś białe ziarka znalazł, z okolic Warszawy,mam ją w big bagach to kazał przesypać w worki po 50 kg, a po co ci ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Apista

Apista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 22:27

Poplony - technika przygotowania i siew zaraz, muszę sprawdzić, coś sie nie zgadza, czasem głupotę palnę ale się nie upewnię czy rzeczywiście taka cena była
charakter mam taki głupi że czasem głupotę palnę
gdzieś mam worek gdzie jest cena napisana,
a nawet znalazłem i pisze jak byk 2,8 zł/kg ósemke pamiętałem ;P
kolega mnie tu w błąd wprowadził jak pisał 8-12 zł/kg na poprzedniej stronie
teraz liczę, patrzę... jednak, nawet 8-12 zł/kg jest b.drogo wręcz niemożliwie drogo
przy tej poprzedniej cenie co podałem to by całe rolnictwo było skierowane na uprawe gorczycy XP
ale wezmę edytuję poprzedni post aby inni użytkownicy nie wprowadzić w błąd <_<

#52 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 22:32

Poplony - technika przygotowania i siew

był u mnie handlarz to marudził to jakieś białe ziarka znalazł, z okolic Warszawy,mam ją w big bagach to kazał przesypać w worki po 50 kg, a po co ci ?

Na poplon z 50 kg bym wziął. Było by na trochę <_< U mnie chcieli po 4 zł i nie kupowałem.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#53 Share Lukasz82

Lukasz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:oczywiście rolnictwo:) i wiele różności

Napisany 20 maj 2009 - 20:46

Poplony - technika przygotowania i siew Powiedzcie ile kg siejecie gorczycy na poplon a ile jest w normie wysiewu o ile jest.

#54 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 20 maj 2009 - 21:18

Poplony - technika przygotowania i siew Wedlug mnie najlepsz jest gorczyca na poplon ja juz tak z 5 lat robie.Robi podorywke plugiem lub agregatem scierniskowym (po plugu bronuje a po agregacie nie ) rozsiewam rozsiewaczem od nawozu bronuje (ewentualnie mala dawka nawozu) i rosnie przed orka zimow jeszcze mozna dac obornik.U mnie bardzo dobrze wychodzi ziemia pulchna dzo dzdzownic.

#55 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 20 maj 2009 - 21:29

Poplony - technika przygotowania i siew My kiedyś sialiśmy 18-19kg/ha. W zeszłym roku zasialiśmy 5 do 6kg/ha i też było dobrze.

#56 Share szymonek5320

szymonek5320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 13:24

Poplony - technika przygotowania i siew mam pytanie.
Chcę zasiać rzepak ozimy na poplon tylko doradźcie mi w jakim terminie go najlepiej siać i w jakich dawkach.

rok temu siałem lejkiem od nawozu to po jednym przejeździe prawie wszystko się wysypało a dziurka była maluteńka :D
w tym chce do posiać siewnikiem od zboża amozonem tylko pomóżcie kiedy najlepiej

poplon będzie orany na wiosnę i dopiero siana mieszanka

#57 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 17 sierpień 2010 - 08:31

Poplony - technika przygotowania i siew ja siałem rzepak na poplon i siałem go w tedy jak się wyrobiłem z podorywkami i było dobrze. Na jednym kawałku posiałem jakoś pod koniec września to jednak nic praktycznie nie było. ogólnie chyba termin ten sam jak na nasiona.

#58 Share Ziomek1994

Ziomek1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo,Elektryka

Napisany 06 listopad 2010 - 16:25

Poplony - technika przygotowania i siew Jaki polecacie poplon pod żyto ozime,pszenżyto ozime i owies jary?Od następnego roku zaczynam z poplonami i nie mogę się zdecydować jaki dać

#59 Share ElWymiataczos

ElWymiataczos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 05 sierpień 2011 - 12:17

Poplony - technika przygotowania i siew Wiem ,że temat troszkę "przeterminowany" ale mam pewien problem....
Chcę posiać teraz gorczycę i przed zimą zaorać, następnie wiosną zasiać łubin, a po tym na jesień zasiać żyto.Klasa ziemi to V i VI.Teraz jest na polu już skoszone żyto,słoma zwieziona :)
1.Czy gorczyca zdąży urosnąć ? Chce wsiać we wtorek.

Edytowany przez ElWymiataczos, 05 sierpień 2011 - 12:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 sierpień 2011 - 22:13

Poplony - technika przygotowania i siew Oczywiście że urośnie, gorczyca gdy ma warunki wyrośnie jak potrzeba :)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)