Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzychu95    13

No u mnie też idziemy na mięcho i mamy obecnie 5 krów(niedługo będzie 6) i ona są inseminowane przez Pana ,,Byka'' i potem cielątka, które doją swoje mamki, a po jakimś czasie są odsadzane i git :D jedzą śrutę i sianko lub trawe młodą.

Ogólnie to moim zdaniem jest mniej roboty niż przy mlecznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

panowie a jakie wymiary musza byc wymiary stanowisc kla krów i byków i cielaków dzieki za otpowiec pozdrawaim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

stanowisk nigdy nie mierzyłam :P też mieliśmy krowy a teraz tylko byki-dużo mniej roboty i problemów zdrowotnych-ale krowy są łagodniejsze od byków B)

 

więc jeśli nie jesteś chłopem z krwi i kości to lepiej hoduj sobie krówki :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walus90    0

Jeśli chodzi o te wymiary stanowisk dla byków to i ja się zapytuje;P Bo ja mam oborę starego typu (koryta przy ścianie i bez poideł;/) i obora ma ok 9x6m i przy tych dłuższych ścianach są koryta (bydło stoi do siebie zadami). A ja z jednej strony (tam gdzie byki, bo z drugiej to cielaczki są) odsunąć byki od ściany i zrobić przejście do karmienia (tak jak przy krowach mają). No i ile by musiao mieć takie przejście???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Ja mam takie pytanie odnośnie utrzymywania byków w oborze wolnostanowiskowej lub na wybiegu, jak się zachowują byki w takiej oborze, jakie mają przyrosty, czy trzeba je sterylizować???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilidan    0

mam zasadnicze pytanie :

jak hodowla bydla mlecznego moze byc oplacalna skoro znam typa ktory napalil sie na krowy zakupil sprzet ,dotego ciadnik i maszyny, nieliczac krow i popadl w takie dlugi ze do dzis sie wylizac niemoze i ludzia sie na oczy niepokazuje.

wiecpytam sie gdzie tu logika.

ja osobiscie hoduje opasy i jestem z tego zadowolony

pozdrawiam


Boże widzisz a nie grzmisz
-Widzę tylko plastik prądu nie przewodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Hodowla bydła mlecznego jest opłacalna gdy masz dosyć spore zaplecze w postaci ziemi, maszyn i budynków. Plusem jest to że wypłata jest co miesiąc oraz to iż można więcej wyciągnąć kasy z 1 mlecznej krowy niż z 1 byka. Minusem... dużo więcej roboty.

A co do tego typa to nawet w najbardziej opłacalnej branży są idioci którzy nie umieją liczyć i moczą kasę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ja krówek nie posiadam od paru już lat mam opasy ale utkwiło mi w pamięci słowa pewnego rolnika, to było na skupie żywca. Powiedział wiesz Piotrek ja to wole krowy chodzi mam i byki ale krowę to wydoję mleko sprzedam a krowa nadal stoi a byka sprzedam i w oborze już pusto wole krowy.

Może miał rację ale przy krowach trzeba być niewolnikiem i pracy od groma . Przy bykach sam daje sobie radę jeszcze mam czas na inne sprawy, ale przy krasulach nie było by już tak różowo.

Mój wniosek z tego że może opasy nie są bardziej opłacalne ale o niebo wole je od krów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD6030    3

Ile można zarobić mniej więcej na jednym opasie ?

Opłaca się kupować hurtowo po np.10 szt. jakiejś dobrej rasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilidan    0

a jakby kupowal mlode 100% hfki tak do 100kg odchowal zacielil i sprzedawal na aukcjach?

czy raczej mleczarze zostawiaja dla siebie te jalowki?


Boże widzisz a nie grzmisz
-Widzę tylko plastik prądu nie przewodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki11997    0

mój ojciec posiada gospodarstwo rolne o areale 20 ha 9 swojego i reszta dzierżaw. I teraz mam pytanie na jaka produkcje sie ustawić bydło czy trzoda chlewna. Klasa ziemi to 3-4. Posiadam 2 ursusy c-330 , c-355 oraz zetora 7011 do tego wszystkie maszyny do koszenia i robienia zielonek i nie wiem na co się ustawic żeby w miarę godnie życ. prosze o pomoc ;. pytam sie o to bo mam 16 lat i stary mowił ze w wieku 19 lat mi przepisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Kolego po pierwsze skończ szkołę o profilu rolniczym a po drugie trochę szacunku dla rodziców. -_-

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Chowaj jedno i drugie i wtedy zobaczysz co Ci bardziej odpowiada. Nie ma co tutaj dużo się rozpisywać bo każdy ma inne rozwiązania w hodowli itp. Więc trudno jednoznacznie stwierdzić czy będzie się opłacało. Teraz nawet bydło mięsne nie jest takim 'rarytasem' hodowlanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WujekWaa    12

Wszystko się opłaca jak tylko chce się przy tym robić i zależy od ilości. My mamy trzodę chlewną, i powiem, że przy tych cenach zbóż aż takiego dużego + nie ma, ale na pewno nie na 0 czy na -. Plus jest zawsze. Mój wujek trzyma około 20sztuk bydła (krowy + byczki) i mówi, że też ładnie na tym wychodzi. Ale o tym Ci nie opowiem bo nie wiem sam tylko z opowieści. Bydło to większy obowiązek, ale i pewnie lepsze pieniądze. Tak czy inaczej na wszystkim zarobisz, jeśli dobrze pogłówkujesz i troche pracy w to poświęcisz.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Główkowanie to chyba nie jego mocna sprawa. Kolejne pytanie z serii "Co robić żeby zarobić". Jedynym dla niego wyjściem chyba będzie sprzedać ziemię i iść do pracy. Na pewno więcej zarobi niż na tym gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po co piszecie takie głupoty typu sprzedaj ziemi i idź do pracy??? Ciekawe czemu wy nie sprzedaliście i nie poszliście do pracy...!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Bo uważają, że są dobrzy w tym co robią a ty się nie poddawaj tylko jutro od rana bierzesz ojca na rozmowę i rozważacie co będziecie hodować i co najważniejsze jak będziecie hodować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki11997    0

Dobra dzięki za dobre chęci ale tak porozmyślałem i doszedłem do wniosku ze najlepiej ( tak jak pisał Peterg14 ) będzie jeśli będę trzymał trzodę i bydło a w przyszłości się pomyśli z czego będą większe dochody. dzięki wielkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocecek087    14

własnie kolego nic gorszego...

najpierw musisz skoczyć szkolę o profilu rolniczym

zdać maturę i egzamin zawodowy

jeśli masz ambicje to wybrać się na studia

i zdecydować się na jeden profil produkcji

dwóch i to tak skrajnie różnych nie dopilnujesz na najwyższym poziomie

 

Są takie czasy ze albo jesteś w czymś jednym dobry albo nie ma cię wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Kolego z całym szacunkiem ale gadasz głupoty. Nic nie musi to po pierwsze primo - jak jest kumaty to da rade bez szkoły rolniczej. Ja zaczynałem w 2 klasie liceum enonomiczno administracyjnego douczając sie na AF. Poza tym 2 profile produkcji to nie głupia sprawa - jak jedno bedzie w słabej cenie to może na drugim zarobi. Nic nigdy nie wiadomo.

 

Co do ostatniego zdania zgadzam się w 100 %.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

zgadzam się z poprzednikiem.sama przejęłam gosp przed maturą a z zawodu jestem kelnerką. o rolnictwie uczyłam się na szkoleniach z odr, trochę od ludzi, a trochę od rodziców. heheeh jeszcze niespełna 5 lat temu nie odróżnialam pszenicy ostki od pszenżyta ;) co do specjalizacji. hmm dwie? no trudno mi powiedzieć.miałam świnie i bydło, zostało bydło,prod mleka i opasy. więc każdy musi dojść sam do tego co chce robić. wg mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      W tym temacie wpisujcie targowiska gdzie można kupić/sprzedać cielaki/krowy/bydło i podawajcie lokalizacje.
       
      Mnie osobiście interesują targowiska w Hajnówce, Kleszczelach. Kiedy się odbywają?
    • Przez kolo19
      Witam czy są tu jakieś producenty marchewki?Jak tak to piszcie ile siejecie, czy do przemysłu czy na świeży rynek, jaki siewnik macie, jakie linie do mycia i pakowania, od jakich producentów myjki, szczotkarki, sortowniki itp. i ile w ciągu dnia jestesćie w stanie przygotować do sprzedaży
       
      Pozdrawiam
    • Przez tymtus
      Siemka. Chciałbym wam przedstawić moje wyliczenia dotyczące nakładu na zboża, oraz zysku, jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, czy coś się nie zgadza to piszcie
       
      http://www.fotosik.p...4a29d43a8c.html
    • Przez Pawel124
      Z reguły ludzie w Internecie tylko krytykują, ale ja spotkałem się akurat ze świetnymi fachowcami.
       
      Modernizowaliśmy latem wyposażenie gospodarstwa. Sprawa była dosyć skomplikowana z racji na układ budynków i dojazd. Jednak monterzy spisali się świetnie, aż miło było patrzeć jak robota idzie do przodu. 
       
      Cena konkurencyjna, jeśli weźmiemy pod uwagę transport i montaż. Jeśli ktoś jest zainteresowany to podeślę na PW zdjęcia jak wyszła przebudowa.
       
      Polecam zootech.pl szczególnie chwalę sobie kontakt z Panem Błażejem. Pozdrawiam
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Mam zamiar trochę zmienić sposób prowadzenia gospodarstwa i chciałbym zaczerpnąć porady i opinii bardziej doświadczonych osób.
      Dotychczas prowadzę je bez nacisku czerpanie z niego większych dochodów. Posiadam c-330, Case 70KM z turem, kombajn zbożowy, i inne podstawowe maszyny do uprawy ziemi-tależówka, kultywator, pług, rotacyjna kosiarka itp..

      Ale do rzeczy:
      Mam zamiar hodować opasy na głębokiej ściółce do 700-800kg, ktore kupowałbym w wieku 1-2 m-ce
      Chcę do tego celu przeznaczyć częśćć stodoły, zrobiłbym zagrody z małym wybiegiem ok 20m2.

      Mam do dyspozycji jakieś 7,7ha gruntów ornych (głównie V-VI klasa) i 1ha łąk(przeznaczę tylko do zbioru siana)
      Planuję je zagospodarować w ten sposób:
      -dosiać ok. 1ha trawy z koniczyną do skarmiania jako zielonka, ewentualnie skręcenie kilku balotów na kiszonkę
      -2ha pszenzyta
      -reszta na mieszankę owies-jęczmień, w poplonie żyto na kiszonkę
      -ewentualnie 1ha kukurydzy na kiszonkę, jednak miałbym problem ze zbiorem tego- w mojej okolicy cięzko by było o wynajem sieczkarni na taki areał, a zakup własnej to dodatkowe koszty


      Teraz pytanie: ile opasów mógłbym wyżywić przy takim systemie uprawy(myślałem o 9-12 sztukach w różnych wiekach), co ewentualnie można zmienić

      Dodam, że pracuję od poniedziałku do piątku. Do tej pory godziłem pracę z hodowlą małej obsady więc myslę że podołam hodowli większej przy pomocy domowników.

      Myslałem aby kombajn sprzedać i kupić na jego miejsce belarkę, ale to jeszcze kwestia do przemyślenia.

      Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj