Skocz do zawartości

Zdjęcie

Początek hodowli

369 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 01 wrzesień 2009 - 21:19

Początek hodowli juizo masz racje i się zgadzam w 100% z taba ale zaczynać od początku przygodę z mlekiem to moim zdaniem strata czasu a w szczególności pieniędzy... z opasami łatwiej :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Początek hodowli Dzisiaj, 06:35
  •  

#142 Share kaim33

kaim33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 11 październik 2009 - 17:00

Początek hodowli Mam taki sobie problem nasza stara obora się sypie i planujemy jakąś przeróbkę. Czyli mam na myśli budowę całkiem nowego obiektu.
Obecnie mam na stanie 20 byków, krów nie mam ale kiedyś były 2 :). Mam zamiar budować taką oborę na ok 50 byków lub krów. Mam takie pytanie co się bardziej opłaca mleko czy mięso?

#143 Share kazikrol

kazikrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo,

Napisany 12 październik 2009 - 20:50

Początek hodowli Moim zdaniem najlepszym wyjściem jest zmodyfikować oborę i postawić krowy mleczne (HF)
ponieważ tą pasze co dasz dla byków lub jałówek dasz ją krowom i będziesz miał mleko a za mleko kasę
a byki lub jałówki trzymasz i nie masz stałego dochodu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share wildbream

wildbream

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 13 październik 2009 - 15:10

Początek hodowli Przy dobrze zorganizowanej i odpowiedniej skali hodowli i mięsna i mleczne będą opłacalne, moim zdaniem oczywiście :)
ale tak jak ktoś wyżej napisał z mleka kasę możesz mieć co miesiąc a z mięsnych zdecydowanie tak nie jest - ale można się przyzwyczaić i rozplanować wydatki odpowiednio, w każdym razie to jest podstawowa różnica jeżeli chodzi o zyski
zależy też jakim areałem dysponujesz i jakie pasze możesz dla siebie zrobić bo po co kupować wszystko

Ja mam mięsne, głównie dlatego że jakbym chciał uprawiać pagórkowate ziemie 4, 5 klasy to by mnie koszty zjadły
a tak wszystko wygrodzone pastwiska + łąki czyli swoje siano i sianokiszonka, po za tym są prostsze w obsłudze bo krówki sobie hasają wyjadają wszystko ładnie,
to akurat dopiero wypracowuję ale odpasy planuję trzymać zależnie od roku (urodzaju lub nie) max do 20 miesięcy
rasa typowo mięsna prymitywna więc 24h/7dni w tygodniu cały rok praktycznie pod chmurką (cielne matki chowam trochę do obory/stajni jak jest mokro i nieprzyjemnie żeby mogły poleżeć w suchym)
trochę są dzikie ale... można się przyzwyczaić i nauczyć
póki co jakoś leci, spokojnie bez szału, ale zawsze do przodu
także generalnie ja polecam mięsne jako bardziej opłacalne
- NOBODY expects the Spanish Inquisition! Amongst our weaponry are such diverse elements as: fear, surprise, ruthless efficiency, an almost fanatical devotion to the Pope, and nice red uniforms
- Oh damn!

#145 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 13 październik 2009 - 18:07

Początek hodowli Mam podobny problem ze to tak nazwę :) Mam 95 hektarów pola ornego i chce jakąs hodowle otworzyć mam taki mały plac przy gospodarstwie do zabudowania 30m x 40m i chciał bym wybudować jakieś obory czy coś pytanie co najlepiej hodować??? I jaki byłby koszt budowy takiego czegoś

#146 Share kazikrol

kazikrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo,

Napisany 13 październik 2009 - 19:13

Początek hodowli Jak już pisałem to moim zdaniem najlepiej jest hodować krowy mleczne czyli (HF)
Moi rodzice mają 60ha i wybudowali oborę wolnostanowiskową na 60 krów mlecznych.
obora ma wymiary 24m na 35m.
Koszt budowy i całego wyposażenia to 1 milion z hakiem.

#147 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 13 październik 2009 - 20:34

Początek hodowli Chłopie jak ja miał bym wyłożyć ponad 1mln zł w hodowle to ja dziękuje taki interes za taką kasę to ja mam 40 ha pola I kiedy z tej hodowli ten milion mi się wróci???? Chyba w przyszłym pokoleniu ;p Ja myślałem nad krowami ale na mięso co o tym sądzicie???

#148 Share marekczarna

marekczarna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 13 październik 2009 - 21:00

Początek hodowli Jak masz tylko orne to bym postawił na świnki ale ta cena :)
Rozpoczęcie hodowli bydła mięsnego jest tańsze niż mlecznego :)
A jak bydło mięsne to musiałbyś zasiać łąki i kupić maszyny do zielonek itp

#149 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 14 październik 2009 - 09:08

Początek hodowli

Znajomego gospodarza bo ma krowy mlecne i zalezy mu na mleku a byczki sa HF bo sa niskie na nogach, a jałowki tez ale po dobrych krowach ktore dawały ponad 10l mleka na uduj .

I wytłumaczcie mi jak poznac HF i te inne nazwy dzieki za odpowiedz

Witam :)
a ja Kolego chciałbym Ci zaproponować tak na październikowe wieczory lekturę książki pt. "Hodowla i użytkowanie bydła" każda rasa jest bardzo dobrze opisana, zarówno mleczna jak i mięsna, gdy sobie poczytasz to na pewno nie będziesz miał problemu z ich odróżnieniem :)
Pozdrawiam

#150 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 14 październik 2009 - 10:22

Początek hodowli No świnie nie jest do koca przekonany dużo roboty mało pieniędzy i tylko gówno( gnój) Ci zostaje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 14 październik 2009 - 10:43

Początek hodowli Ale w porównaniu do bydła do przy świniach jest mniej roboty :)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#152 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 14 październik 2009 - 10:52

Początek hodowli

No świnie nie jest do koca przekonany dużo roboty mało pieniędzy i tylko gówno( gnój) Ci zostaje

I nawet tego nie jest dużo w porównaniu do bydła.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#153 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 16 październik 2009 - 22:03

Początek hodowli Czyli co lepiej hodować????

#154 Share kaim33

kaim33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 17 październik 2009 - 18:36

Początek hodowli Ja raczej nie mam możliwości zorganizowania pastwiska także bydło jest skazane na cały rok pod dachem. Zastanawiałem się jeszcze czy obora ma być wolnostanowiskowa czy uwięziowa raczej cielaki będę kupował, bo nie mam problemu z kupnem, krów raczej nie mam zamiaru chować. Czy na działce 16m szer. można postawić dobrą oborę?

#155 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 18:31

Początek hodowli Mi tez sie wydaje to niemozliwe;/

#156 Share focus07

focus07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 14:21

Początek hodowli Zdecydowanie bardziej opłacalne są krowy mleczne, krówka na mleku zarobi dużo kasy, i jeszcze za cielaka trochę weźmiesz, a jak przestanie być opłacalna po paru latach to jeszcze sprzedaż ją i weźmiesz prawie tyle, co za tego byczka co będziesz chował 2 lata. Tylko opasy łatwiej się chowa niż krówki mleczne... Dodany obrazek Ile razy dziennie dajecie kuku?

#157 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 06 styczeń 2010 - 16:34

Początek hodowli A przy odsadzie 14 krów , ile mógłbym mleka odstawiać do mleczarni , i jakie z tego mógłbym mieć pieniądze ?? ;)

#158 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 14 styczeń 2010 - 21:59

Początek hodowli No to można przeliczyć 14 krów* powiedzmy 7 tyś w laktacji mleko po 1zł/l= 98 tyś zł. Oczywiście może być to mniej lub więcej, zależy od ceny mleka, no i wydajności krowy ;)

#159 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 15 styczeń 2010 - 16:56

Początek hodowli Jaką klasę (E,U,R itd) osiągnęliście na jakim żywieniu i w jakim czasie? I czy opłacało się? Jakie to było zwierze?-rasa. i jeszcze jedna sprawa, mieszkam w śród mleczarzy i są w koło cielaki mleczne do jakiej masy przyrastają najszybciej przy żywieniu opartym na kukurydzy i śrucie zbożowej? praktykujecie z mlecznymi?
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share fiol6

fiol6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 01:14

Początek hodowli Czy jałówkom można wszczepić zarodki LM 100%??
Proszę mi odpisać