Skocz do zawartości

Zdjęcie

Początek hodowli

369 odpowiedzi na ten temat

#341 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 18:01

Początek hodowli statek: obliczenia są ok tyle że nie zakładaj "swojej" ceny mleka. Popatrz w temacie o cenach jakie są rozbieżności. Zakładając że przy 20 sztukach otrzymam 1,28 zł za litr (a często mniej) cała kalkulacja w stosunku do opasów już nie wygląda tak kolorowo a doić, cielić, odpajać, zacielać trzeba.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Początek hodowli Dzisiaj, 18:59
  •  

#342 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 23 marzec 2013 - 18:37

Początek hodowli A budynek? To chyba podstawa - bo opasa to można wstawić w zwykłą wiatę postawioną z byle czego - a taka krowa aby dała mleka to musi mieć chyba jakąś minimalną temp. w oborze więc i materiały lepsze muszą być a nie deski, blachy itd.? No i nie bierz ceny jaka jest teraz tylko licz tak średniorocznie - i za mleko i cenę za opasy Ale tak jak napisałem - jak uwzględnisz koszty startu to ta różnica się trochę zmniejsza

#343 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo rozrywka

Napisany 23 marzec 2013 - 19:42

Początek hodowli Te 20 sztuk wziąłem stąd że mam po rodzinie gościa że doi chyba 34 szt a ma wszystkiego kolo 80 i mówi że z wymianą mu na styk starcza a te 4-5 lat to chyba na sianie i wodzie i 5 litrów na dzień ,jak u niego krowy to maszynki do produkcji mleka to jak mówił 2-2,5 roku i następna.A jeśli chodzi o zwiększanie caly czas to jak z nim gadałem i co z resztą widać to jak miał 20 w stanowiskach to i wakację co rok i samochodzik co 2 lata i jak baby się rozmawiały to jego mówila(moja była świadkiem na zakupach) że dla niej tysiąć puścić na ciuchy na stadionie(jeszcze wtedy tam w piłkę nie grali) to było jak piardnąc a teraz mymle 34 obora wolnostanowiskowa paszowóz itp.,itd i już d*pa o wakacjach już nawet nie myślą bo starzy już takiej ilości nie ogarną samochodzik to też mówił że się modli żeby jeszcze ze dwa lata pozipał.i od pierwszego do pierwszego.Tak gdzie tu sens bezpojętnie dastawiać te krowy bo co sąsiad ma 3 więcej to ja bede gorszy i to trochę dzisiejszych mleczarzy gubi jak się ma nie za dużo ziemi to dostawione więcej sztuk generuje coraz większe koszty i opłacalność spada i kolo się zamyka

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 19:55

Początek hodowli @tomaszek12 To dobrze że rodzice pomagają :)

Ja znam przypadek w wiosce kuzyna (kuzyna kolega) że ojciec z synem nie mogli się dogadać, to ojciec wyjechał do Niemiec do pracy w rolnictwie. Syn PROW rozbraja (wziął max pule) :lol:

A inny to kuzyn jak z ojcem w zatargi popadnie to chłopaki kluczami się rzucają i nie ma że boli, bo leci w co popadnie :D

#345 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:07

Początek hodowli Akurat mam to szczęście ale jak bym mniał 15 doinych to pewnie starzy już by się nie zgodzili.Statek skąd te 4+ wziąłeś jak ma 3 i to jak na tunezję to chyba tak se(czytając opinie)jak byś chciał jechać w wakację to już od 2300 w górę <_< ja byłem w selge beatch w turcji i tam jest 5 i też jak czytałem opinię to jak zajechaliśmy to zaskoczeni byliśmy na plus a wracając do tematu ten kuzym odemnie też wiol calą pulę podziwiam go za odwagę

#346 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:29

Początek hodowli Co do tematu mięso albo mleko to taką anegdotkę mam.

Brat chował byka na skuter (kupił kymko nexxon- 14 tys. km sprzęt nie do zajechania, tylko tylnie dętki siadają co 2-3 tyg), ja chowałem 2 byki na swój pierwszy samochód i udało się się kupić samochodzik w 4 klamkach pomimo niewielkiej kasy (9tys zł).Alu są, klima trzyma już 2 lata.

Ogólnie ojciec był też zadowolony bo powiedział ,,jak sam zapracuje i poczeka 2 lata'' to poszanowanko będzie takie jak należy :)

Bo kupić z wypłaty za mleko owszem można - ale popracować na przypływ gotówki przez 2 lata to inne podejście wtedy :) Więc na takie marzenia nie ma lepszego sposobu na gotówkę w gospodarstwie :P Polecam.

#347 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 23 marzec 2013 - 20:31

Początek hodowli cytuje: "HOTEL: czterogwiazdkowy, elegancki i nowoczesny, zbudowany w 2001 r., gruntownie przebudowany w 2009 r."
To że Ty byłes za 2300zł nie znaczy ze kazdy ma tak robic bo ja za Turcje jaka ona by nie byla tyle bym nie dal. Za 2400 była ostatnio Teneryfa w last minute.

tak, wierzcie w to co baby w sklepie gadaja i to co z boku widac.
No naprawde nie oplaca sie doic, stawiac obor. duren jestem ze mam krowy;

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#348 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:40

Początek hodowli Statek wyluzuj ja nie byłem za 2300 tylko tyle ten hotel co ty byłeś w czerwcu kosztuje po co się tak spinasz

#349 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 29 marzec 2013 - 17:05

Początek hodowli

ten kuzym odemnie też wiol calą pulę podziwiam go za odwagę

Ten kuzyn ma 34 krowy?

#350 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 18:48

Początek hodowli Dokładnie nie liczyłem ale jakoś coś koło tego a dlaczego pytasz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 29 marzec 2013 - 19:20

Początek hodowli Jeśli tyle ma i z sensem robi,pilnuje interesu to się o niego nie martw :P ja mam podobnie i jeszcze chwila i o PROW zapomnę a też całą pulę brałem :)
Co do tematu to wszyscy po trochu mają racje ale jak ktoś się pracy nie boi i w miare to lubi to na małym areale tylko krowy....ja mam w tej chwili 27ha własnej ziemi (4-6klasa).Niech ktoś mi odpowie przy jakiej innej działalności rolniczej mogłbym sobie pozwolić na takie inwestycje???też raczej wolałbym miec te 200-300ha dobrej ziemi , siać pszenicę rzepak kukurydzę i mieć mniejsze uwiązanie ale w tych realiach które mam to innego kierunku nie widzę.Tyle ode mnie B)

#352 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 01 kwiecień 2013 - 15:03

Początek hodowli rowniez uwazam ze przy takiej produkcji to normalne postepowanie i dziwilbym sie gdyby celej nie wzial

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#353 Share Kichu

Kichu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 17:39

Początek hodowli A co jest bardziej opłacalne 34byki simental czy 34krowy HF???

#354 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:22

Początek hodowli Teraz to krowy są bardziej opłacalne ale pracochłonne

#355 Share PeeNio

PeeNio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:39

Początek hodowli -- połączono --

Witam ,
Zastanawiam się nad przekształceniem swojego gospodarstwa z produkcji mięsnej na mleczną ponieważ jest ona bardziej opłacalna i nie wiem czy to zrobić jak sprzedam swoje stado 30 byków i kupić za to krowy mleczne cZy też jeszcze poczekać do zniesienia kwot i zainwestować w młode buchaje.moje gospodarstwo liczy ok 40 ha i 55 byków.chciałbym się jeszcze dowiedzieć za ile opłaca się kupić 1 kwotę mleczną ( jestem ze świętokrzyskiego) oraz cZy 1 kwota mleczna== 1 LITR

Edytowany przez Marcin91, 07 styczeń 2014 - 20:32.
dublowanie tematów

#356 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 20:14

Początek hodowli Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie ,ponieważ dziś produkcja mleka jest dość dobrze opłacalna ,ale co będzie po zniesieniu kwot ,tego nie da się przewidzieć ? Dziś kwoty mleczne w dużym stopniu regulują produkcję mleka (trzymają jakąś górną granicę ) ,natomiast po zniesieniu kwot może się tak stać ,że nastąpi znaczna nadprodukcja mleka ,a jak wszyscy wiedzą ,jak jest czegoś dużo ,czy za dużo ,to jest to tanie .

.chciałbym się jeszcze dowiedzieć za ile opłaca się kupić 1 kwotę mleczną ( jestem ze świętokrzyskiego) oraz cZy 1 kwota mleczna== 1 LITR

Moim zdaniem ,gdzie praktycznie zapadła już decyzja o likwidacji kwot mlecznych w ogóle się nie opłaca na rok kupować kwotę mleczną .
Fachowo ,to się nie nazywa 1 kwota mleczna ,tylko 1 kg kwoty mlecznej . To czy 1 kg kwoty mlecznej odpowiada 1 litrowi mleka, zależy jaką masz kwotę o referencyjnej zawartości tłuszczu . U mnie wygląda to tak ,że z 1 litr mleka , mam 1,1 kg kwoty mlecznej . Jest tak dlatego ,gdyż w minionych latach sporo kwoty dokupywałam i była to kwota o niskiej zawartości tłuszczu ,ponieważ tylko 3,7-3,8 % ,natomiast moja średnia zawartość tłuszczu w mleku na dzień dzisiejszy wynosi 4,2-4,3 %.
Edit:

Zastanawiam się nad przekształceniem swojego gospodarstwa z produkcji mięsnej na mleczną ponieważ jest ona bardziej opłacalna

Dziś jest bardziej opłacalna ,ale pracy bez porównania więcej ,a już nie wspomnę o kosztach .

Edytowany przez Meg5, 08 styczeń 2014 - 13:01.

#357 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 18 styczeń 2014 - 08:04

Początek hodowli tak Meg ma racjie koszty w produkcji mleka sa nie małe a uwiazany człowiek przy nich jak to sie mówi jak te krowy przy żłobach

#358 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 19:57

Początek hodowli Tak na dzisiaj to chyba najbardziej by się opłacało jałówki ras mlecznych hodować i sprzedawać zacielone. Takie moje zdanie patrząc na ceny jakie teraz są i na nakłady pracy

#359 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 20:17

Początek hodowli Zacielone jałówki sprzedawane są po 4000-5000 złotych, przynajmniej z tego co widzę na różnych portalach. Za byka można wziąć tyle samo w takim samym wieku co są te jałówki, więc jaka to różnica? Chyba, że się w czymś mylę. A pasza? I to żre i to. :)

Edytowany przez mlodyhef, 18 styczeń 2014 - 20:18.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share PatrykBiznes

PatrykBiznes

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 20:31

Początek hodowli to chyba proste , że jałówka mniej zje ja sprzedawałem jałówki zacielone w wieku 18 miesięcy po 5500 zł aby tyle dostać za byka na dzień dzisiejszy licząc po 7 zł kilo musi mieć 785 kg w 18 miesięcy mało realne co więcej byk cały czas kiszonki śruta rzepak , jałówka od roku praktycznie sianokiszonka , siano , witaminy