Skocz do zawartości

Zdjęcie

Początek hodowli

369 odpowiedzi na ten temat

#221 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 22 maj 2012 - 18:39

Początek hodowli Jasne, to wystartuj do zakupu maszyny za 150 tys. Koleś bierze ją za połowę ceny a Ty oszczędzaj 10 lat bo " jak sam człowiek nie zarobi to nikt za darmo nie da".

mickas - troche kultury.

Może na przykładzie:
zawodnik nr 1. 30 ha ornego, 10 ha łąk, 25 krów, 20 młodego - produkcja zwierzęca + dajmy na to roślinna: 5ha rzepaku + 5ha pszenicy i co ważne: posiada tytuł "technik rolnik".
zawodnik nr 2. profil produkcji i wielkość gospodarstwa taka sama z tym że brak wykształcenia.

nr 1 kupuje sprzęt za 300 tys (ciągnik 100km średniej klasy 160tys, prasa 60tys, pług, agregat, siewnik 40tys, przyczepa 40tys)., odlicza 23% vatu, otrzymuje 50% zwrotu, jeśli dobrze liczę zapłaci ok. 115 tys.
nr 2 też by chciał kupić taki sprzęt i stać go tylko gdyby dostał dofinansowanie ale skoro nie ma papierka to... kupuje nową prasę i przyczepę. Jest dumny z siebie bo sam zapracował.....
Za darmo nic nie ma ale 200tys po drodze nie chodzi.

Nie mamy nad czym dyskutować. Sprzęt się niszczy a polskiego rolnika zwyczajnie nie stać na zakup nowych maszyn bez dofinansowania.

Kolega ma jeszcze czas, nie jest za późno. Marzencia nie bądź zazdrosna i zawistna. Bo na to wychodzi że skoro Ty nie masz to i innych trzeba od tego odciągać.

Edytowany przez pawelol111, 22 maj 2012 - 18:43.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Początek hodowli Dzisiaj, 02:16
  •  

#222 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 22 maj 2012 - 19:19

Początek hodowli Zawsze można iść na studia zaoczne i ciągnąć gospodarstwo - można też na dzienne i rodzice pomogą. Jest wiele opcji aby zarobić , wykształcić się i skorzystać z programów.

#223 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 maj 2012 - 19:26

Początek hodowli Od kiedy aby być rolnikiem trzeba aż ukończyć szkołę w tym kierunku. Nie wiedziałem, że to tak trudny zawód że trzeba mieć papierek i doświadczenie tak jak lekarz albo prawnik.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów

Napisany 22 maj 2012 - 19:33

Początek hodowli Dla kolegi @pawelo widać musi bo wszystko kręci sie dla niego wokoło programów do których papier potrzebny.

#225 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 maj 2012 - 19:45

Początek hodowli Ale tu nie chodzi tylko o rolników bo zamknięcie szkół zaocznych dotknie sporo osób. Z jednej strony jesteśmy zachęcani do przebranżowienia jeżeli mamy trudności ze znalezieniem pracy a potem zamyka się szkoły gdzie można to zrobić.

#226 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów

Napisany 22 maj 2012 - 19:50

Początek hodowli Polska chory kraj.

#227 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 22 maj 2012 - 19:55

Początek hodowli Jakie to szczęście że niedługo unia się rozpadnie :D he he he :D a tak na marginesie to przynajmniej ja zamiast nowego ursusa 80 konnego za 200 tysięcy wolę kupić 80-tke w dobrym stanie za 50 tysięcy nawet niech będzie kosztował. Zawsze można też wziąc kredyt. Każdy musi gospodarować finansami według własnych indywidualnych predyspozycji. Zakończymy ten temat takim fajnym sformułowaniem ,,każdy orze jak może".

#228 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 22 maj 2012 - 19:59

Początek hodowli załozyciel tematu napisał i widze ze nikt tego nie dostrzegł 20ha (9ha własne 11ha dzierżawy!!!!!!) piszecie nastwiac sie na dwa typu produkcji bydło+trzoda według mnie jest to troszke bezsensu. Powiedzcie mi po ile sztuk świn mozna utrzymac na owych 9ha w wersji pesymistycznej?? a lie mozna wyzywic na 9ha świn i bydła??? Trzeba przemyslec kazdy wariant np:
b-bydło s- świnie
9ha s+b
9ha s
9ha b
20ha s+b
itd.
Trzeba zaczać co aktualnie hodujesz kolego świnie? bydło ? czy to i to. to takze ma wpływ na wybór produkcji. Aby zaczac hodowle bydla musisz mniec zaplecze w postac kilku krówek(kwoty mlecznej zapewne nie posiadasz) i do tego po 3cielaki do krowy a ze świnmi jest to chyba najprostsze
he z tego tematu to mozna prace inz pisac :)

#229 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 22 maj 2012 - 20:02

Początek hodowli nie samym PROWem rolnik żyje. MR dostajesz raz, ale potem są inne programy dzięki którym dostajemy % zwrot. nie wiem jakie są przepisy apropo modernizacji,albo jak się zmienią, ale do różnicowania nie potrzeba wykształcenia. pawelol111 nie wiem po co tyle szumu robisz wokół szkoły. znam kilku rolników bez wykształcenia i wożą się john deerami czy ciucholandami i co roku nabywają nowe sprzęty. wszystko oczywiście na PROW. sama kupuję za ciężkie pieniądze i odliczam oczywiście vat i dostaję zwroty.

'nr 2 też by chciał kupić taki sprzęt i stać go tylko gdyby dostał dofinansowanie..' no ale przecież żeby dostać dofinansowanie musi wyłożyć kasę i tak czy inaczej albo ją zarobi albo weźmie kredyt

a druga sprawa jeśli autor wątku ma 16 lat to albo wybiera właśnie szkołę, albo już wybrał..

#230 Share surowa1994

surowa1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team
    Rolnictwo

Napisany 22 maj 2012 - 20:41

Początek hodowli zgadzam się z kolegami i koleżanką powyżej trzymaj to i to z z czasem chowaj albo krowy albo świnie ja trzymam to i to przy krowach więcej pracy ale planuje budowę obory aby było lżej ja mam raptem 27ha własności i 40pare dzierżaw i trzymam 150 świń i 24krów jest różnie raz jest dobrze na świniach raz na krowach nie utrafisz ale jak wybuduje oborę to bardziej na krowy sie nastawie większa kasa z krów ja mam dopiero 18 lat heh :P mam czas tak za 5/10 lat ojciec mi przekaże gospodarkę nie wcześniej bo sam ma dopiero 42 lata :P
KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 22 maj 2012 - 20:48

Początek hodowli Brałem pod uwagę sytuację kiedy to nowe PROW będzie wymagało wykształcenia. Studia kosztują i są czasochłonne a technikum zaoczne można było załatwić w 2 lata, stopień trudności znikomy.

Pogadamy jak będzie coś wiadomo, to jest troche dyskusja na pusto - wiem ale... lepiej jednak mieć ten papier.

Stasiek - są przymiarki do stworzenia przepisów które określą iż przejąć gospodarstwo będzie mogła osoba która ma kwalifikacje.
Co do kredytu to zawsze można go wziąć tylko kwestia taka kiedy go spłacisz. Chyba lepiej spłacić go zwrotem niż tyrać 5 czy 10 lat.
Co do ursusa za 200 tys. Nie stać Cię kolego więc proste jest że "wolałbyś" starego dziada.
Robię tyle szumu bo kolega ma małe gospodarstwo a programy umożliwiłyby mu rozwój szybszy niż bez programów.
Marzencia - John Deera (nowego) bez dofinansowania nie kupi ktoś kto ma 10 krów i 5 świń. Wiadomo że są potężne gospodarstwa ale większość staje w kolejke po pomoc.

Edytowany przez pawelol111, 22 maj 2012 - 20:55.

#232 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 22 maj 2012 - 21:27

Początek hodowli no i amen.

#233 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 22 maj 2012 - 21:36

Początek hodowli Kolego to czy mnie stać czy nie to nie twoja sprawa.

Podać Ci prosty przykład? Kuzyn kupił ursusa za 200 coś tysięcy, pewnie że dostał zwrot, ale co z tego jak na wkład własny MUSIAŁ zaciągnąć kredyt (bo tak jak ty twierdził że nie będzie zbierał 10 lat) no i teraz się okazuje że ledwo ciągnie już. Na 30 ha ziemi, hoduje i sprzedaje ziemniaki, hoduje około 5 loch w cyklu zamkniętym, 2 krowy mleczne i obecnie 5 byków + praca na etacie. W domu jest gościem, nie ma czasu na nic, stres i przemeczenie już raz go do szpitala wysłały no ale co zrobić skoro się chciało nowy ciągnik. Dlatego ja twierdzę że na np 15 czy 20 ha lepiej kupić sobie jak to określiłeś ,,starego dziada" o mocy poruwnywalnej do nowego ursusa, a i serwis starego będzie prostszy i mniej kosztowny... Rozumiem jak się ma 50 ha to potrzebny duży ciągnik ale w moim przypadku mam na 7 ha 30-stke i jestem bardzo zadowolony. Więc hu... cię obchodzi czy mnie stać czy nie! Może lubię klasyki.

#234 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 22 maj 2012 - 21:49

Początek hodowli Mnie też nie stać na wiele udogodnień i obywam się tym czym mam. Każdy chwali swoje i normalne jest że zakup starszego sprzętu argumentowany jest niskimi kosztami napraw i niższą ceną jednak zależy kto na co sobie może pozwolić. Gdyby faktycznie nowy ciągnik byłby gorszy od używanego to oczywiste jest że nikt po nówkę by nie poszedł.
Podałeś przykład rolnika który nie przemyślał sprawy i nie policzył na ile może sobie pozwolić. Ja podałem przykłady kiedy to rolnik ma określoną sumę pieniędzy którą może przeznaczyć na inwestycje bez obciążania budżetu do takiego stopnia jak w przykładzie podanym przez Ciebie. Kolejna sprawa - osoba ta pracuje poza rolnictwem - niestety albo masz dużo i zajmujesz się tylko gospodarstwem albo etat. To że jest gościem w domu zawdzięcza swojej głupocie. Nie jeden płacze że nabrał sprzętu i zaciągnął kredyty a teraz nie ma czym spłacić. Są jednak ludzie mądrzy którzy rozsądnie inwestują i rozsądnie się rozwijają. Takiemu zawsze będzie dobrze reszta zasuwa na odsetki od kredytu.

#235 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 maj 2012 - 22:06

Początek hodowli

tasiek - są przymiarki do stworzenia przepisów które określą iż przejąć gospodarstwo będzie mogła osoba która ma kwalifikacje.

Co za kraj. Z jednej strony Gowin chwali się uwolnieniem zawodów a z drugiej Sawicki chce zamknąć kolejny zawód dla określonej grupy.
Ale na to pewnie i tak znajdzie się sposób. Jak grzyby po deszczu będą powstawać kierunki rolnicze w Wyższych Szkołach Lansu w Kozienicach których skończenie będzie wymagało zapłacenia czesnego, pojawiania się raz w miesiącu i napisania na koniec 10 stronicowej pracy licencjackiej na temat "Wpływu azotu na wzrost plonu w pszenicy ozimej". Oczywiście wszystko będzie w majestacie prawa. Tylko po co?

#236 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 22 maj 2012 - 22:17

Początek hodowli Pawelo po 1 to on musiał zacząć pracę na etat żeby spłacić kredyt. A po 2 w którymś powyższym poście napisałem że każdy powinien rozdysponować swój budżet według indywidualnych uwarunkowań :) nie to żebym się czepial ale powtórzyłeś to samo tylko trochę inaczej :) i bierze się że się wreszcie z czymś zgadzamy :) . Po za tym ciągle podtrzymuje zdanie że im się ma więcej tym więcej się wydaje... Tłumacząc rolniczo to ten kto ma 10 ha kupi pewnie 30-stke albo 60-tke a ten co ma 100 ha kupi nowy ciągnik z dofinansowaniem za 200 czy 300 tysięcy z kolei ten co ma 1000 ha kupi sobie NH T8 lub T9 za te 500 czy 700 tysięcy. Proste

#237 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 22 maj 2012 - 22:23

Początek hodowli Stasiek:
Celem takiej polityki jest przede wszystkim eliminacja rzeszy pseudo rolników (nie chce tu nikogo obrażać) czyli takich osób które chcą jednocześnie prowadzić gospodarstwo i pracować na etacie.
Kolejna kwestia - w znaczącym stopniu ubędzie osób które kwalifikują się do dofinansowania z UE - mniej rolników, więcej kasy w innym kierunku.
A co do "Szkół Lansu" - tam trzeba płacić. Nie jeden rolnik najzwyczajniej nie będzie miał czasu i środków na takie działanie.
Jest jeszcze jeden problem - np. tata ma gospodarstwo, mama pracuje na etacie, synek pracuje na etacie, prócz taty nikt nie ma kwalifikacji, tata umiera i nie ma komu przejąć gospodarstwa. Jeżeli przepisy określą brak możliwości sprzedaży w takiej sytuacji automatycznie ziemię przejmie państwo.

vbox33 - zgadzamy się i gitara. Jak więcej zarabiasz to i więcej wydajesz - proste. Wspomniałem tu dość obszernie o wykształceniu ponieważ nie wiadomo co dalej będzie. A może akurat zechcesz budować nową oborę lub zakupić nowy sprzęt a durny papier ograniczy Ci możliwość uzyskania pomocy.

Edytowany przez pawelol111, 22 maj 2012 - 22:23.

#238 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów

Napisany 22 maj 2012 - 22:29

Początek hodowli Nie wydaje mi się żeby weszły takie przepisy o jakich mówisz @pawelo - bynajmniej nie tak rygorystyczne. Nie wyobrażam sobie żeby po śmierci ktoś nie mógł odziedziczyć gospodarstwa tylko ziemie przejmowało by państwo. Nie te czasy.

#239 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 22 maj 2012 - 22:32

Początek hodowli Wiem że to wydaje się wręcz idiotyczną wizją ale... u nas w Polsce nie takie rzeczy się działy. Pożyjemy, zobaczymy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 maj 2012 - 22:42

Początek hodowli

Celem takiej polityki jest przede wszystkim eliminacja rzeszy pseudo rolników (nie chce tu nikogo obrażać) czyli takich osób które chcą jednocześnie prowadzić gospodarstwo i pracować na etacie.

I dlaczego to ograniczać? Jeżeli ktoś jest w stanie to łączyć i robi to zgodnie z prawem to nie karzmy mu wybierać. No bo reszta ma chrapkę na jego ziemię?

Kolejna kwestia - w znaczącym stopniu ubędzie osób które kwalifikują się do dofinansowania z UE - mniej rolników, więcej kasy w innym kierunku.

Kiepski sposób aby ograniczyć liczbę rolników. Dopóki będzie kasa dopóty znajdzie się sposób aby obejść przepisy. Chyba, że naprawdę stworzymy ogromną ilość tych przepisów ale wtedy ucierpi na tym zwykły rolnik który będzie musiał ich przestrzegać.

A co do "Szkół Lansu" - tam trzeba płacić. Nie jeden rolnik najzwyczajniej nie będzie miał czasu i środków na takie działanie.

Zaoczne studia nie są drogie na byle jakich uczelniach. Nie pochłaniają także dużo czasu(zjazdy raz na 2 tygodnie lub rzadziej a do tego bardzo niski poziom nauczania). Za 3 tys. rocznie można już studiować. A czy to drogo? Mając do przejęcia 20ha zwróci się to po pierwszej wypłacie dopłat.