Skocz do zawartości

Zdjęcie

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie??

496 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 24 styczeń 2008 - 23:53

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Wszyscy narzekacie, że opał to syf... A wiecie jaki ma skład chemiczny? Dokładnie taki sam jak olej napędowy.

olej opałowy od oleju napędowego różni się:

- większą zawartością siarki, która NIE SZKODZI SILNIKOWI, co najwyżej może nieco zaszkodzić katalizatorowi (których nie ma w starych traktorach :P), zatem ryzykowne jest używanie opału w silnikach o wysokich normach emisji.
Większa zawartość siarki wpływa na zwiększenie emisji dwutlenku siarki, czyli niekorzystnie oddziałowuje na środowisko naturalne.

- brakiem/mniejszą ilością dodatków detergentowych, ocyzyszczających silnik. Wystarczy od czasu do czasu zalać ON i się wyrówna...

- brakiem środków przeciw krzepnięciu - nie ma opału "zimowego". Można dodawać depresatorów dostępnych w handlu.

- brakiem niektórych uszlachetniaczy, mało istotnych dla silników innych niż PD/CR

Sam czysty olej opałowy, taki jaki opuścił rafinerię NIE POWINIEN ZASZKODZIĆ dieslowi, za wyjątkiem diesli na pompowtryskiwaczach i common-railach z wysokim ciśnieniem wtrysku.

Jedyne, co może uszkodzić silnik, to olej opałowy ODBARWIANY i w inny sposób "uszlachetniany".

Aby odbarwić olej opałowy, dodaje sie do niego KWAS SIARKOWY (H2SO4), który powoduje strącanie się barwnika, ale ZOSTAJE W PALIWIE. Tak sam H2SO4, jak i produkty "ubocznych" reakcji.
Jak działa H2SO4 na metal, to chyba każde dziecko z podstawówki wie. Co się dzieje z instalacją wtryskową potraktowaną paliwem z H2SO4 też chyba każdy się domyśla.

Owszem, aby zobojętnić odczyn takiego "wynalazku" dodaje się sole wapniowe, które następnie się odfiltrowuje, ale NIE USUWA TO WSZYSTKICH AGRESYWNYCH POZOSTAŁOŚCI ODBARWIANIA OPAŁU

I to właśnie te wynalazki powodują uszkodzenia układu paliwowego!!!!!

Nie opał, ale "wynalazki". Różne domieszki do paliw i inne cyrki, mające na celu obniżenie końcowej jego ceny.

Jeżeli ktoś zaleje do silnika CZYSTY, CZERWONY OPAŁ, nie jakiś syf z żużlem, ale "markowy" opał, to NIC NIE MA PRAWA SIĘ STAĆ (wyjąwszy instalacje wysokociśnieniowe - PD/CR).

Ale podkreślam - wysokiej jakości opał, a nie jakiś zasrany wynalazek.

Niech ktoś teraz poda sensowne i potwierdzone argumenty że opał jest szkodliwy dla silnika....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Dzisiaj, 23:24
  •  

#162 Share Olik

Olik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motocykle enduro/off-road chodź innymi też nie gardzę ;)

Napisany 25 styczeń 2008 - 00:55

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Ja nawet jakbym chciał to i tak bym nie pojechał na oranżadzie bo mój k100 podobno na tym nie poleci :/
A do C-330, C-360, MTZ-82 to jak najbardziej czerwona, bezalkoholowa! :) hehe :P
DF K100(zmieniona mapa wtrysku z K120) + Quicke Q55, McCormick cx 75 + Quicke Q45, Ursus C-360, Ursus C-330...

#163 Share Lukas85

Lukas85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, motoryzacja, informatyka

Napisany 25 styczeń 2008 - 07:32

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? To TD90D leje tylko polska z orlenu ale do u3512 i c330 ruska rope. Jak narazie nie mialem nigdy z nia problemow, od zaufanego dostawcy :P. Teraz pewnie bedzie z tym problem bo duzo drozsze sa wizy, chociaz z drugiej strony 3 zl za litr to jak sie kupi Polski olej napedowy za troche ponad 4zł/l i odliczy sie VAT mało drozej wyjdzie
Ursus C-330, Ursus 3512, New Holland TD90D, Claas Dominator 96, quad Honda Rubicon 500

#164 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 12:20

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Ja nie twierdze że opał szkodzi silnikowi ale napewno nie jest lepszy od ON no bez przesady...olej opałowy jest głównie do pieców i napewno gorzej zrobiony :P

#165 Share LukaszZduny

LukaszZduny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 12:30

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? sklad ma taki sam bo to samo paliwo tylko ze opal nie jest tak doczyszczony jak ON i ma substancje żywiczne ktore doprowadzaja do zalakowania tlokow i zapiekania sie pierscieni

#166 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 12:33

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? No może masz racje z zapiekaniem się tłoków nie wiem....ale ON jest lepsze jakościowo i czystsze jak wspomniełś :P

#167 Share Damianrolnik

Damianrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Muzyka, Rolnictwo

Napisany 25 styczeń 2008 - 13:56

popieram :P do nowego to szkoda. nie ma jak ON. ale opal i tak jest lepszy od BIO!!!!

ON jest najlepszy tylko szkoda że taki drogi
U-R-S-U-S C330 ---WSZECHMOCNY I NIE ZAWODNY

MOJE FILMY <<<http://pl.youtube.co...er/222rolnik>>>

MOJE GALLERY <<<http://www.agrofoto....ser2482.html>>>

#168 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 13:59

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? No szkoda że drogi ja w lato kupywałem po 3,21zł :) prosto ze stacjii w mieście :P

#169 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 16:53

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Jak ktoś leje syfiasty opał czy inna ruską przemycaną rope to może i mi się pierścienie zapiekają i inne dziwne rzeczy dzieją ale napewno nic się nie stanie na dobrym opale np. ekoterm plus

#170 Share Damianrolnik

Damianrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Muzyka, Rolnictwo

Napisany 25 styczeń 2008 - 17:08

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? ale chłopaki orężada jest dla ludzi maszyny dokładnie disle to tylko na ON
U-R-S-U-S C330 ---WSZECHMOCNY I NIE ZAWODNY

MOJE FILMY <<<http://pl.youtube.co...er/222rolnik>>>

MOJE GALLERY <<<http://www.agrofoto....ser2482.html>>>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 18:38

ale chłopaki orężada jest dla ludzi maszyny dokładnie disle to tylko na ON

masz rację

#172 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 18:39

ale chłopaki orężada jest dla ludzi maszyny dokładnie disle to tylko na ON

Tylko ze ciagnik na czerwonej z dobrego źrodla chodzi lepiej jak na nie pewnej ON :P

#173 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 18:42

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? co ty p...lisz za przeproszeniem. :P jak opał może być lepszy od ON przeznaczonego do diesla,no chyba że rozrabiasz pół na pół z wodą

#174 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 19:01

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? @Daniel215
A wiesz czym się różni opał od ropy? Proszę wyjaśnij szczegółowo a dopiero mów co jest lepsze.

#175 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 19:18

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? wiesz... nie jestem chemikiem składu nie znam ,ale ...OLEJ OPAŁOWY jest przeznaczony do tego żeby nim palić w piecu :) a to że można go używać np.do suszarni itd.to co innego ,ale nie jest przeznaczony do ciągników(do silników diesla) :P

#176 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 19:20

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? kiedy byłem w technikum to nauczyciel od mechanizacji się zawsze smiał, że "ropa to jest w ziemi albo w uchu, a to co macie w ciagnkach to sie nazywa ON" :P

znajomy ma kilka samochodów ciężarowych-wozi żwir.gdy jeździł na OO spalanie zawsze było jednakowe 33l/100km gdy jeździ na ON to już jest różnie- od 32l do 39l na 100km zależy od stacji na której kupuja...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#177 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 20:01

Wszyscy narzekacie, że opał to syf... A wiecie jaki ma skład chemiczny? Dokładnie taki sam jak olej napędowy.

Niech ktoś teraz poda sensowne i potwierdzone argumenty że opał jest szkodliwy dla silnika....

owszem -ja tez jestem zwolennikiem OO ale czy mógłbyś mi wytlumaczyc czemu OO ma większą temperaturę spalania?? :)
w ciągniku to nie widać tak ale ,,podobno" w samochód mniej tego zużywa :P

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#178 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 20:21

owszem -ja tez jestem zwolennikiem OO ale czy mógłbyś mi wytlumaczyc czemu OO ma większą temperaturę spalania?? :)
w ciągniku to nie widać tak ale ,,podobno" w samochód mniej tego zużywa :P

Ma wyższą wartość energetyczną od ON. Co do starych silników i siarki, której jest więcej w OO, to siarka w układach wysokociśnieniowych jest czynnikiem smarującym. Ekologia wymusiła zmniejszenie zawartości siarki w jednych i drugich paliwach i teraz OO ma jej tyli ile kiedyś ON, a ON ma inną "chemię" do smarowania.

#179 Share Patrick345

Patrick345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja,

Napisany 25 styczeń 2008 - 20:26

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Ja leje tylko orginalny olej napędowy
Ursus C-330M każdemu go potrzeba :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 25 styczeń 2008 - 20:29

co lejecie do swoich baków, na czym jeździcie?? Cytam tak wypowiedzi o barszczyku i wychodzi że u mnie to cuda były że nic nie nawaliło :P

Pare lat temu miałem przedmiot na studiach "paliwai smary " i na ćwiczeniach zbadalismy sobie oba paliwa i co ciekawe wyniki były zblizone tylko kolorek inny ( prowadzącego nie było jak robilismy barszczyk ) :)