Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie poplony na kiszonkę?

558 odpowiedzi na ten temat

#341 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 15 maj 2014 - 12:21

Jakie poplony na kiszonkę? U mnie jest to spasane - i gleby mam 5-6 klasy , seradela na 1-2 klasie odpada. Tak że musisz szukać innych rozwiązań może peluszka .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie poplony na kiszonkę? Dzisiaj, 05:33
  •  

#342 Share rafalnowak100

rafalnowak100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 21 maj 2014 - 19:19

Jakie poplony na kiszonkę? wyszukałem parę informacji w tym temacie :

Ilość wysiewu w kg/ha w mieszankach polecanych na gleby lekkie
-łubin żółty + seradela – 130 +30
- łubin żółty + wyka kosmata – 100+40
- łubin żółty + facelia – 80 + 4
- seradela + facelia – 30+3
- gorczyca biała + facelia – 10+ 3
- seradela + gryka – 40+ 40
- facelia + wyka ozima – 6 + 40

Ilość wysiewu w kg/ha w mieszankach polecanych na gleby średnie

- łubin żółty + groch pastewny – 100+ 100
- łubin żółty + groch pastewny + wyka kosmata – 120 + 60 + 40
- łubin wąskolistny + groch pastewny – 140 + 100
- groch pastewny + słonecznik – 150 + 15
- groch pastewny + łubin żółty + seradela – 100+ 80 + 20
- groch pastewny + wyka jara + słonecznik – 100 + 50 + 10
- groch pastewny + łubin wąskolistny + słonecznik – 100 + 70 + 15
- wyka jara + bobik + słonecznik – 100 + 80 + 15

- na gleby słabsze:

łubin żółty + facelia (80 + 4 kg/ha)

seradela + gryka (40 + 40 kg/ha)

wyka ozima + facelia (40 + 4 kg/ha)

łubin żółty + peluszka + gorczyca biała (120 + 60 + 6 kg/ha)

facelia + seradela (3 + 30 kg/ha)

gorczyca biała + facelia (10 + 3 kg/ha)

- na gleby średnio żyzne:

peluszka + słonecznik (150 + 15 kg/ha)

wyka jara + peluszka + owies (65 + 75 + 60 kg/ha)

wyka jara + życica (125 + 25 kg/ha)

wyka jara + bobik + słonecznik (100 + 80 + 15 kg/ha)

łubin wąskolistny + peluszka + słonecznik (100 + 60 + 15 kg/ha)- na gleby żyzne (ciężkie):

bobik + wyka jara + słonecznik (120 + 40 + 10 kg/ha)

bobik + peluszka + słonecznik (100 + 100 + 15 kg/ha)

bobik + peluszka + wyka siewna + słonecznik (140+60+60+10 kg/ha)

peluszka + wyka jara + rzepak (50 + 20 + 4 kg/ha

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

to jest teoria, poplony ścierniskowe zalecany siew do 15,07 , i przyoranie zielonej masy, A JA PYTAM ROLNIKÓW KTÓRZY W PRAKTYCE STOSOWALI MIESZANKI POPLONÓW Z PRZEZNACZENIEM NA KISZONKĘ DLA BYDŁA (rozdrobnić i na pryzmę) KTÓRY WARIANT BYŁBY NAJLEPSZY JAKO PASZA I WYDAŁ BY NAJWIĘKSZY PLON NA DOBRYCH ZIEMIACH kl 1,2,

będę drążył ten temat aż ktoś mi w końcu odpowie

i dodam jeszcze bo już sprawdziłem,że cena nasion jest dosyć wysoka , nie jest to więc tania sprawa aby można robić doświadczenia ryzykując że albo to nie urośnie albo nie nadaje się na kiszonkę

Facelię 15 zł/kg
lucernę 18 zł/kg
koniczynę czerwoną 15 zł/kg
wyka 2,50/kg
łubin żólty szerokolistny 2,20/kg
peluszka 1,90/kg
słonecznik czarny 3,40/kg

przykładowe ceny , więc warto pytać aby błędu nie popełnić i wydać pieniądze bez sensu

#343 Share rafalnowak100

rafalnowak100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 24 maj 2014 - 12:47

Jakie poplony na kiszonkę? widzę, że nikt się nie interesuję tym tematem na teraz

#344 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 czerwiec 2014 - 22:04

Jakie poplony na kiszonkę? witam, ja sie zainteresowalam :) Prosze o porady,co siac na poplon na kiszonke do bydla miesnego. Zalezy mi rowniez, zeby mozna to pozniej zwinac w bele, mam zasiana kuku, ale to bedzie na pryzmie.

#345 Share eminem

eminem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 19:36

Jakie poplony na kiszonkę? Jaki poplon na kiszonke dla bydla mozna zasiac po rzepaku w lipcu? Na koniec wrzesnia bedzie siana pszenica. Zbierac bede w bele.

#346 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 21:12

Jakie poplony na kiszonkę? Eminem, nikt sie nie kwapi,zeby nam odpowiedziec :unsure: ja zastanawiam sie nad lubinem,peluszka,zytem,,, no ale nie wiem, moze slonecznik ( moze do tego czasu nim posiejemy- to ktos madrzejszy sie wypowie :) )

#347 Share rafalnowak100

rafalnowak100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 22:19

Jakie poplony na kiszonkę? Witam, jak wcześniej pisałem ja nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie wykorzystywania poplonów na paszę i nie interesowało mnie to, a jak już siałem poplon to jesienią go przyorałem, teraz trochę zmienię profil gospodarstwa i dlatego szukam cennych podpowiedzi , przeczytałem chyba wszystkie artykuły odnośnie poplonów jakie rośliny ze sobą łączyć i w jakich ilościach wysiewać, wkleiłem to w moją wcześniejszą wypowiedź, ale istotne jest jaki wariant wybrać aby z tego była wartościowa pasza i co najważniejsze czy to urośnie w zadowalającym stopniu

#348 Share Paaatryk

Paaatryk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 12:34

Jakie poplony na kiszonkę? też właśnie chciałem zasiać poplon z przeznaczeniem na kiszonkę w balotach..... próbowałem z gorczycą, ale była średniawa i zaorałem jesienią zawsze nawóz :)
Dodam że u mnie średnie gleby IV / V klasa.... w tym roku planuję zasiać wykę z owsem, bo analizując ceny nasion to w sumie droga zabawa a nie wiem jaki może być efekt...
co myslicie o mieszance 40 kg wyki + 50 kg owsa ?

#349 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 10:04

Jakie poplony na kiszonkę? Gleby IV klasa i kawałkami V - co urośnie w 50 dni tj. od żniw do siania zbóż ozimych i nada się dla bydlaków? Cena nasion żeby nie była wygórowana i żeby bydłu smakowało - istnieje coś takiego?:D

#350 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 11:10

Jakie poplony na kiszonkę? Nic nie urośnie za mało czasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 20:59

Jakie poplony na kiszonkę? Moje zboze bedzie jare na tym kawalku :P takze poplon moze rosnac do samej zimy :D

#352 Share WEBESTO

WEBESTO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 24 czerwiec 2014 - 13:42

Jakie poplony na kiszonkę? panowie w jakiej ilości wysiać groch z jęczmieniem na ha /?

#353 Share Mateo23

Mateo23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 11:45

Jakie poplony na kiszonkę? Tez mam ten sam problem nie wiem co zasiac po rzepaku zeby zrobic pozniej kiszonke dla opasów. moze ktos pomoze. Myslalem o owsie,jęczmieniu i słoneczniku.

#354 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 21:48

Jakie poplony na kiszonkę? A na jakiej glebie chcesz zasiać poplon? Bo jak na bardziej żyznej to może troche strączkowych aby poprawić parametry kiszonki np peluszka?

#355 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 21:56

Jakie poplony na kiszonkę? koledzy posiałem na wiosnę mieszankę (owies, peluszka, wyka, gryka) na V klasie w zeszłym tygodniu zebrałem to w bele. czy urośnie tam jeszcze raz taka mieszanka? na jesień planuje pszenżyto

#356 Share Mateo23

Mateo23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 07:56

Jakie poplony na kiszonkę? IV klasie.tylko nie chce siać zyta.

#357 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 21:06

Jakie poplony na kiszonkę? czytam czytam i czytam i zadnych konkretów;/ tez szukam informacji o poplonach sprobuje po zniwach z facelia na kawalku 1ha i z owsem 6ha czy moze cos do tego owsa dosypac hmm? jest ktos kto praktykuje poplony na kiszonke?

#358 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 20:37

Jakie poplony na kiszonkę? do owsa dorzucam jeszcze rzepak 2 kg, wszytko ładnie się zakiszą i nadaję bardzo wyraźny zapach przez co bydłaki jedzą to jak głupie

#359 Share Paweldv

Paweldv

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 21:36

Jakie poplony na kiszonkę? witam nie mam dużego doswiadczenia bo posiadam zaledwie 50 opasów i 50 cieląt. ale ja co roku po jęczmieniu nie po innym zbożu bo za mało czasu i za słabe gleby sieje mieszani z owsa 100kg wyki 25 peluszki 25 słonecznika 10 tego robie 3ha pod korzeń daje 100kg saletry kosze to rotacyjna raz przewracam i po 2 dniach beluje balotnica Krone z roterem bo przykro to potem rozwijac jak nie ma rotera to lepiej orkanem albo kombajnem albo samozbierająca z nozami i w pryzme przy dobrym roku wydajnosc to 12-15 bel z ha więc szału nie ma ale trzeba cos bykom dać na paszę objetościowa. i wole to jak żyto na zime a po życie wiosną kukurydze. istotne jest aby masa sucha w zywieniu opasa nie przekraczała 40% więc trzeba kombinowac. każdy patrzy na przyrosty i niestety kiszonki z kukurydzy trawy i do tego pasza tresciwa w ilości 6kg dziennie na sztuke nic nie zastapi chyba ze ktos ma chec i czas pas byka 2 lata, czasem lepiej dac mniej a lepsze i sprzedac byka 18mies. w wadze do 800kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 20:59

Jakie poplony na kiszonkę?

witam nie mam dużego doswiadczenia bo posiadam zaledwie 50 opasów i 50 cieląt. ale ja co roku po jęczmieniu nie po innym zbożu bo za mało czasu i za słabe gleby sieje mieszani z owsa 100kg wyki 25 peluszki 25 słonecznika 10 tego robie 3ha pod korzeń daje 100kg saletry kosze to rotacyjna raz przewracam i po 2 dniach beluje balotnica Krone z roterem bo przykro to potem rozwijac jak nie ma rotera to lepiej orkanem albo kombajnem albo samozbierająca z nozami i w pryzme przy dobrym roku wydajnosc to 12-15 bel z ha więc szału nie ma ale trzeba cos bykom dać na paszę objetościowa. i wole to jak żyto na zime a po życie wiosną kukurydze. istotne jest aby masa sucha w zywieniu opasa nie przekraczała 40% więc trzeba kombinowac. każdy patrzy na przyrosty i niestety kiszonki z kukurydzy trawy i do tego pasza tresciwa w ilości 6kg dziennie na sztuke nic nie zastapi chyba ze ktos ma chec i czas pas byka 2 lata, czasem lepiej dac mniej a lepsze i sprzedac byka 18mies. w wadze do 800kg

zasiałem peluszke ze slonecznikiem w jakiej fazie powinienem ściąć tą mieszankę i tylko 15 balotów to szalu nie ma