Polecane posty

qazi    60

Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Żyto ozine na kiszonkę(czy coś tam) i potem kukurydza na kiszonkę.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Ja zawsze jak pomuce zboza to sieje miszanke czyli kukurydza gorczyca słonecznik i zyto i pózniej zasze pasłem tym odrazu z pni nie kisiałem tego ale w tym roku zakisiłem tego 15 balotów i super wyszło moze nawet lepsze od sianokiszonki


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27
Żyto ozine na kiszonkę(czy coś tam) i potem kukurydza na kiszonkę.

 

nie polecam,zawsze bezpośrednio po życie kukurydza jest słabsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

zalęży jaka jest pogoda ale masz i żyto i kukurydze ja w tamtym roku z 6 morgi żyta miałem 80 pare bel a potem kukurydze posiałem (cedro i klaudia ) i była lepsza jak u niektórych co posiali w plonie głównym

 

W tym roku będe robił z 7 ha kiszonke z żyta a potem kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

ja zyto tez miałem ale kukurydza po nim no to miała 1.50m a obok miałem z głównego plony no to miała pod 3m i w tym roku zasiałem tez zyto ale nie wiemczy to była dobra decyzja


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej! Jak są to dobre ziemie to żyto z wyką ozimą, a jak nie to lepiej coś co urośnie i skosisz to jeszcze przed zimą, tak żeby zaorać i magazynować wodę. Najlepiej jakąś mieszankę zbożowo-strączkową, albo własnie taki mix do zakiszenia: zboża, groch(peluszka) czy łubin(tylko nie taki co ma anty żywieniowe ciężkie związki), słonecznik, seradela, wyka, no i oby padało w czasie wschodów i potem, to będzie super pasza. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    60

dzięki @MARTINUS ja też słyszałem że wyka ze zbożem jest ok ale jak byś mógł napisać coś więcej na temat np. mieszanek z wyka jak zachowują się po nich krowy i czy można taką kiszonkę robić w bele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Qazi Hej! Żyto z wyką kosmatą(ozimą), skosisz najlepiej po wykłoszeniu żyta, poczekasz aż przewiędnie i wtedy możesz zwinąć w bele i zakisić, jest to dobra pasza bogata w białko, bardzo dobra dla krów jak i jałówek. Jeśli na wiosnę chcesz posiać na tym kawałku coś szybciej, albo ziemia jest średnia i taki poplon ozimy wyciągnąłby za dużo wody to polecam, jakiś poplon posiany po podorywce, peluszkę z owsem i jęczmieniem lub sam owies plus może jeszcze coś do tego np. słonecznik, a jak kawałek jest słabszy to zamiast peluszki - łubin żółty, a zamiast słonecznika seradela. Takie mieszanki zbóż ze strączkowymi są dla bydła bardzo smaczne i mają dużo białka, pozatym peluszka, łubin czy wyka kosmata poprawiają stanowisko, bo grommadzą azot atmosferyczny dzięki bakteriom brodawkowym. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

A jakom macie opinie sieczeniu zyta na kiszonke z pnia bo ja tak robie i jak narazie jestem bardzo zadowolony


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    60

a czy z samej wyki to wyjdzie kiszonka bo jeśli bym przeznaczył na nią jakiś kawałek np 1ha i posiał wykę z jakąś domieszką i jak urośnie na jakieś 0.5m skosił to czy ta wyka odrośnie na następne pokosy i jaki może dać plon z 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Zetor7211 Czym ją zbierasz, orkanem? Zakiszasz w silosie albo na pryźmie?

 

@Qazi Co do wyki kosmatej(ozima) to podobno występują gatunki jedno jak i dwu letnie. Natomiast wyka siewna(jara) jest rośliną jednoroczną i powinna odrastać, jeśli masz dobre pole to możesz sprubować np. takiej "super intensywnej mieszanki jednorocznej MJ" http://www.agriland.pl/of2.html#11 wydaje mi się, że można uzyskać dużo dobrej, bogatej w białko, kiszonki.

Z tym, że wyka jara lubi dobre gleby, zwięzłe i mokre, natomiast na gleby słabsze lepsza będzie ozima. Możesz też posiać wykę jarą z owsem. Na tym samym polu nie powinna być częściej niż co 4 lata, podobnie jak inne strączkowe. Myślę, że dobrze byłoby przed jej posianiem wygnoić pole lub posiać ją po czymś co było na oborniku, to napewno będzie to widoczne w plonowaniu. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    60

@MARTINUS już mamy taki jeden kawałek (niecały 1ha) przygotowany w ten sposób mieliśmy tam siać trawę ale można by było spróbować czegoś nowego może bardziej wydajnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Qazi można spróbować, myślę że jak pogoda będzie sprzyjała to plony będą duże, powodzenia. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Powiedzcie mi czy jest duża różnica pomiędzy kiszonką z żyta a sianokiszonką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

a co byscie powiedzieli o brachinie? podobno zxzawiera duzo bialka i jest mlekopedna :P

ale wiecje moze jakiej gleby potrzebuje ta roslina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Wypasacie troche poplony, ja puściłem 15 mlecznic po gorczycy ale im nie szczególnie smakowało wybierały siewki zbóż i inne siewki chwastów, traw i perz, a co siać na poplon żeby chętnie się pasły?

Ziemie mam lekkie a w dodatku dużo kamieni i boje się kosić rotacyjną bo już nie jedną szybe wytłukłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

witam mam zamiar rozkręcic troszke opas byczków i moje pytanie wiaże sie z pasza dla nich. czy mozna stosowac kiszonke z polonów scierniskowych tzn gorczyca łubin słonecznik kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Poplonu nie można ściąć na kiszonkę. Z gorczycy nie warto robić kiszonki. Chyba że masz za dużo paliwa :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

belowałem kiedyś sąsiadowi taką mieszankę poplonową z gorczycą. pytam sie go poźniej jak to jedzą ,a on na to że jedzą wszystko oprócz gorczycy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

a powiedz co maił w tej mieszance oprócz gorczycy?/

a dlaczego nie można sciąć poplonu na kiszonke nie rozumiem tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

była mieszanka zbożowa, gryka, peluszka , facelia ,słonecznik. @kat nie są to poplony za które bierze sie dodatkowe dopłaty tylko typowe z przeznaczeniem na paszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no jesli nie są to poplony na dopłaty to proponuję zasiać łubin wąskolistny z odmian "wysłodzonych" - osobiscie bydła nie mamy więc nie moge nic powiedzieć na temat smakowitości paszy


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Sorki.

Bo jak słyszę poplon to zaraz myślę o tych co za nie płacą :rolleyes: .

 

Kiedyś ojciec z dziadkiem robili kiszonkę z gorczycy. Zbyt wartościowe to to nie było a kopiec upadał jeszcze mocniej niż z kiściami od buraków. Oczywiście można było by ja zasiać razem z jęczmieniem. Ale lepiej już by było zrobić tak jak wojtas pisze. Bo gorczyca tylko na pozór jest duża i każdy myśli że dużo masy by z niej było <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik93    12

Tata mówił, że mleko od krów karmionych gorczycą jest gorzkie. Jesli zle napisałem, to poprawcie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Krystian6830
      Witam zastanawiam się nad wyborem kukurydzy na kiszonke.
      Czy na polu którego gleba to tak 4 i 5 klasa (moze trochę 3) można posiac odmiany maisadour mas 18t lub valterinio kws czy znacie jakiś lepsze ?
      A tak przy okazji to jaka polecacie kukurydzę na ziarno ?
       
    • Przez Krystian6830
      Jestem tu z pytaniem jak przykrywa się kiszonkę w silosie???
      rozwija sie po prostu folie i rozkłada ?
      Bo ja słyszałem że najpierw jeszcze jak nie nie kukurydzy ma to folie daje sie na sciany i na koniec zagina do środka 
      Wiecie jak to się robi ?????
    • Przez Ist
      Czy są jakieś przeciwwskazania co do stosowania soli potasowej pogłównie w jęczmieniu jarym? Próbowałem rozsiać dzisiaj lejkiem ale zj_bane mieszadło zmieliło sól i wszystko zwiewa. Dzisiaj będę już siał i nie zdążę ogarnąć tematu z rozsianiem. Stosował ktoś sól pogłównie?
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj