Skocz do zawartości

Reklama

Jakie poplony na kiszonkę?

poplony kiszonke poplon jeczmieniu ozimym Poplony

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
361 odpowiedzi na ten temat

#1 qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4000 postów

Napisany 17 styczeń 2007 - 19:15

Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.

#2 Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 17 styczeń 2007 - 20:19

Żyto ozine na kiszonkę(czy coś tam) i potem kukurydza na kiszonkę.
The Truth Is Out There

#3 Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • 1732 postów
  • 2630615

Napisany 21 styczeń 2007 - 09:14

Ja zawsze jak pomuce zboza to sieje miszanke czyli kukurydza gorczyca słonecznik i zyto i pózniej zasze pasłem tym odrazu z pni nie kisiałem tego ale w tym roku zakisiłem tego 15 balotów i super wyszło moze nawet lepsze od sianokiszonki

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#4 versus

versus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 740 postów
  • 3101085

Napisany 21 styczeń 2007 - 10:20

Zobacz postGrześ, o Jan 17 2007, 20:19, powiedział:

Żyto ozine na kiszonkę(czy coś tam) i potem kukurydza na kiszonkę.

nie polecam,zawsze bezpośrednio po życie kukurydza jest słabsza

#5 piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 21 styczeń 2007 - 10:25

zalęży jaka jest pogoda  ale masz i żyto i kukurydze  ja w tamtym roku z  6 morgi  żyta miałem 80 pare bel  a potem kukurydze posiałem (cedro i klaudia ) i  była lepsza jak u  niektórych co posiali w plonie głównym

W tym roku będe robił z 7 ha kiszonke z żyta a potem kukurydza

#6 Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • 1732 postów
  • 2630615

Napisany 21 styczeń 2007 - 10:41

ja zyto tez miałem ale kukurydza po nim no to miała 1.50m a obok miałem z głównego plony no to miała pod 3m i w tym roku zasiałem tez zyto ale nie wiemczy to była dobra decyzja

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#7 MARTINUS

MARTINUS

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 22 styczeń 2007 - 16:17

Hej! Jak są to dobre ziemie to żyto z wyką ozimą, a jak nie to lepiej coś co urośnie i skosisz to jeszcze przed zimą, tak żeby zaorać i magazynować wodę. Najlepiej jakąś mieszankę zbożowo-strączkową, albo własnie taki mix do zakiszenia: zboża, groch(peluszka) czy łubin(tylko nie taki co ma anty żywieniowe ciężkie związki), słonecznik, seradela, wyka, no i oby padało w czasie wschodów i potem, to będzie super pasza. Pozdrawiam. <_<
-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

#8 qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4000 postów

Napisany 22 styczeń 2007 - 16:40

dzięki @MARTINUS  ja też słyszałem że wyka ze zbożem jest ok ale jak byś mógł napisać coś więcej na temat np. mieszanek z wyka jak zachowują się po nich krowy i czy można taką kiszonkę robić w bele

#9 MARTINUS

MARTINUS

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 11:29

@Qazi Hej! Żyto z wyką kosmatą(ozimą), skosisz najlepiej po wykłoszeniu żyta, poczekasz aż przewiędnie i wtedy możesz zwinąć w bele i zakisić, jest to dobra pasza bogata w białko, bardzo dobra dla krów jak i jałówek. Jeśli na wiosnę chcesz posiać na tym kawałku coś szybciej, albo ziemia jest średnia i taki poplon ozimy wyciągnąłby za dużo wody to polecam, jakiś poplon posiany po podorywce, peluszkę z owsem i jęczmieniem lub sam owies plus może jeszcze coś do tego np. słonecznik, a jak kawałek jest słabszy to zamiast peluszki - łubin żółty, a zamiast słonecznika seradela. Takie mieszanki zbóż ze strączkowymi są dla bydła bardzo smaczne i mają dużo białka, pozatym peluszka, łubin czy wyka kosmata poprawiają stanowisko, bo grommadzą azot atmosferyczny dzięki bakteriom brodawkowym. Pozdrawiam. <_<

#10 Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • 1732 postów
  • 2630615

Napisany 23 styczeń 2007 - 13:14

A jakom macie opinie sieczeniu zyta na kiszonke z pnia bo ja tak robie i jak narazie jestem bardzo zadowolony

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#11 qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4000 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 18:34

a czy z samej wyki to wyjdzie kiszonka bo jeśli bym przeznaczył na nią jakiś kawałek np 1ha i posiał wykę z jakąś domieszką i jak urośnie na jakieś 0.5m skosił to czy ta wyka odrośnie na następne pokosy i jaki może dać plon z 1ha

#12 MARTINUS

MARTINUS

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 22:56

@Zetor7211 Czym ją zbierasz, orkanem? Zakiszasz w silosie albo na pryźmie?

@Qazi Co do wyki kosmatej(ozima) to podobno występują gatunki jedno jak i dwu letnie. Natomiast wyka siewna(jara) jest rośliną jednoroczną i powinna odrastać, jeśli masz dobre pole to możesz sprubować np. takiej "super intensywnej mieszanki jednorocznej MJ" http://www.agriland.pl/of2.html#11 wydaje mi się, że można uzyskać dużo dobrej, bogatej w białko, kiszonki.
Z tym, że wyka jara lubi dobre gleby, zwięzłe i mokre, natomiast na gleby słabsze lepsza będzie ozima. Możesz też posiać wykę jarą z owsem. Na tym samym polu nie powinna być częściej niż co 4 lata, podobnie jak inne strączkowe. Myślę, że dobrze byłoby przed jej posianiem wygnoić pole lub posiać ją po czymś co było na oborniku, to napewno będzie to widoczne w plonowaniu. Pozdrawiam. <_<

#13 qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4000 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 23:01

@MARTINUS  już mamy taki jeden kawałek (niecały 1ha) przygotowany w ten sposób mieliśmy tam siać trawę ale można by było spróbować  czegoś nowego może bardziej wydajnego

#14 MARTINUS

MARTINUS

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 23 styczeń 2007 - 23:19

@Qazi można spróbować, myślę że jak pogoda będzie sprzyjała to plony będą duże, powodzenia. <_<

#15 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 23 październik 2007 - 20:50

Powiedzcie mi czy jest duża różnica pomiędzy kiszonką z żyta a sianokiszonką?

#16 Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • 1987496
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 24 październik 2007 - 16:53

a co byscie powiedzieli o brachinie? podobno zxzawiera duzo bialka i jest mlekopedna :P
ale wiecje moze jakiej gleby potrzebuje ta roslina?

#17 Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 24 październik 2007 - 17:40

Wypasacie troche poplony, ja puściłem 15 mlecznic po gorczycy ale im nie szczególnie smakowało wybierały siewki zbóż i inne siewki chwastów, traw i perz, a co siać na poplon żeby chętnie się pasły?
Ziemie mam lekkie a w dodatku dużo kamieni i boje się kosić rotacyjną bo już nie jedną szybe wytłukłem

#18 tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 22 luty 2008 - 22:12

witam mam zamiar rozkręcic troszke opas byczków i moje pytanie wiaże sie z pasza dla nich. czy mozna stosowac kiszonke z polonów scierniskowych tzn gorczyca łubin słonecznik kukurydza

#19 kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 23 luty 2008 - 06:07

Poplonu nie można ściąć na kiszonkę. Z gorczycy nie warto robić kiszonki. Chyba że masz za dużo paliwa :rolleyes:

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1139 postów

Napisany 23 luty 2008 - 09:08

belowałem kiedyś sąsiadowi taką mieszankę poplonową z gorczycą. pytam sie go poźniej jak to jedzą ,a on na to że jedzą wszystko oprócz gorczycy

Zobacz także