Polecane posty

eMWu    485

Wyczytałem na 'farmerze', że wyprodukowanych przeze mnie nasion facelii nie mogę zgodnie z prawem wysiewać jako poplonu... Chciałem posiać ją w przyszłym roku na nasiona na poplon w zastępstwie za gorczyce, której nie mogę wysiewać na polach, gdzie uprawiam rzepak. To jakis absurd. Załączam cytacik:

 

Facelia błękitna nie jest wpisana na listę gatunków objętych „odstępstwem rolnym”, a więc nie można nasion wyprodukowanych w swoim gospodarstwie wysiewać na przykład w międzyplonach. Jest to złamanie wyłącznego prawa hodowcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To tera chyba będziesz musiał ją zjeść... oto wspaniałe polskie prawo, każy może wy....ć rolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil04w    0

Witam.

W związku z suchym rokiem mam spore braki w ilosci sianokiszonki i ostatnio sasiad podpowiedzial mi, ze nieopodal znajduje sie ok 2 ha faceli przerosnietej trawa...i tutaj mam pytanie czy nadaje sie ona na kiszonke(bele+folia) czy nie zaszkodzi zwierzeta i czy im smkauje??? Próbowal ktos kiedys takiego "eksperymentu"???

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Z początki może nie smakować, ale powinny szybko się przyzwyczaić. Nie jest w ogóle szkodliwa dla zwierząt, chyba że jest zarośnięta jakimiś toksycznymi chwastami. Najpierw spytaj się właściciela, czy możesz skosić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Wyczytałem na 'farmerze', że wyprodukowanych przeze mnie nasion facelii nie mogę zgodnie z prawem wysiewać jako poplonu... Chciałem posiać ją w przyszłym roku na nasiona na poplon w zastępstwie za gorczyce, której nie mogę wysiewać na polach, gdzie uprawiam rzepak. To jakis absurd. Załączam cytacik:

 

Facelia błękitna nie jest wpisana na listę gatunków objętych „odstępstwem rolnym”, a więc nie można nasion wyprodukowanych w swoim gospodarstwie wysiewać na przykład w międzyplonach. Jest to złamanie wyłącznego prawa hodowcy.

 

Jestem zaskoczony tym cytatem,ja sieję poplon na dopłaty faceli czy to własne nasiona czy kupione na targu {cena teraz 5 zł/kg na targu w Opatowie kupiłem} ale nikt mnie nie pytał o pochodzenie nasion przy składaniu wniosku ani podczas kontroli.

Skoro nie można siać to co z nimi zrobić.

Facelia szybko traci zdolność kiełkowania .

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

No właśnie. To pokazuje absurdalność przepisów. Tak samo nie wolno wysiewać, ba, handlować nasionami konopii indyjskich bez-narkotykowych (z śladowymi ilościami THC w suchej masie). Jest to znakomity poplon, który bije gorczycę i facelię razem na głowę, większość składników po konopii zostaje w glebie, a słomę można w dobrej cenie sprzedać, ale kogo to z tych zasr..... urzędów obchodzi. Biurokracja większa niż na zachodzie, a nasi kochani nie mogli przystąpić do przyśpieszenia wypłacania dopłat, zaproponowanego przez brukselę, bo "nie zdążą". A co jestem w ARiMR-ze to siedzą, nic nie robią, tylko pierniczą między sobą z kawcią w ręku. Albo Ci mistrzowie z ODR-u, którzy przygotowuję rolnośrodowiskowe. 3 tysie za nic, za nic, a mogłoby pójść to w dopłacie do rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjacek    0

Facelia szybko traci zdolność kiełkowania .

 

 

Co masz na myśli szybko traci zdolność kiełkowania 2 letnia wschodzi tak samo jak świeża. :wub:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

No nie do końca to sprawdziło się u mnie dwuletnia wiele gorzej wschodziła a czteroletnia prawie zero wschodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad1015    0

Witam.moje pytanko dotyczy Faceliny błękitnej a dokładnie czy urosnie mi na ziemi klasy 6 bo mam pasieke 10 uli i około 200m wolnego pola kilka lat temu mój dziadek to obrabiał chyba jeśli się nie myle to żyto i pyrki,,,, na wiosne dzierzawie 3500m klasy 3 i tam posieje też ale to wiem że mi obdarzy ale na tej klasie 6 to nie wiem i ile poczebuje na te 200m kilo faceliny?i ile na te 3500m kilo? i jeszcze jedno pytanko mam 365c pług 2 skiby i brony wystarczy mi zeby poradzić sobie z obrobką ziemi? faceline posieje oczywiście ręcznie tylko do pszczół i na zielony gnój może potem zaoram.za wszystkie odpowiedzi dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad1015    0

dzięki za link ale nie wiem czy mi urośnie na klasie 6 i to do tego że 6 to jeszcze chyba Z. :(

i jeszcze jedno czy gryka mi na takiej ziemi urośnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam,

Która odmiana bedzie lepsza ( produkcja na nasiona) Stala czy nastra?

Planuja posiac ja na 2 3 kl. ziemi, Czy takie nawozenie NPK na 1 ha 36-30-45 jest wystarczajace?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksyciak91    1

Ja planuję bo rzepak wymarzl, tylko nie wiem czy mozna siac po rzepaku chodzi mi glownie o to czy nie zaszkodza opryski stosowane jesienia. I jeszcze jeden klopot pH ok 5 ;/. Doradzi ktoś coś?? Czy nie za późno na siew facelii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

facelia jest raczej elastyczna roslina i jezeli bedzie wilgoc w glebie to spokojnie poradzi sobie z opóźnionym siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adzik6    0

Witam!

Jestem zawodowym pszczelarzem i poszukuję plantatora facelii z którym mógłbym nawiązać współpracę. Chętnie wywiozę pszczoły na plantację co zaowocuje lepszymi plonami oraz zapasem miodu na zimę:) Dodam, że jestem z woj. Podkarpackiego i poszukuję plantacji w obrębie do 200 km. Zainteresowanych proszę o kontakt na miody.mielec@o2.pl lub pod telefonem 602 757 493.

Pozdrawiam adzik6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam

koledzy czym zwalczać chwasty dwuliścienne po wschodach w facelii , po zasiewie było pryskane afalonem tyle że było za sucho i nie bardzo on zadziałał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krencus90
      Witam Forumowiczów,
       
      Piszę z prośbą o doradzenie w kwestii uprawy facelii, a mianowicie, chciałbym na glebie po ugorze posiać facelię na nasiona. Z racji tego, że jeszcze nigdy (w tamtym roku ale w poplonie) nie siałem tej roślinki na nasiona, więc potrzebuje troche pomocy w tej uprawie. 
      Na powierzchni ok. 10 ha chciałbym posiać ta facelie, jak już pisałem na tej ziemii był ugór, klasa tej ziemi- V.
      I teraz pytania, jakie opryski proponujecie na ta uprawe i kiedy je wykonać oraz jak z nawożeniem pod ta roślinke?
      Za każdą pomocną odpowiedź serdecznie dziękuje
    • Przez kosma
      Witam.
       
      Bardzo chętnie nawiążę współpracę z rolnikami, plantatorami czy leśnikami.
      Szukam miejsc i roślin dla swoich pszczół.
      Rośliny letnie typu:GRYKA, FACELIA,AKACJA, LIPA.
      Mogę postawić ok. 100 szt uli.
      Oferuję za to pyszny miód oraz inne produkty pszczele z mojej pasieki.
      Szukam miejsc w województwach:POMORSKIM, KUJAWSKO-POMORSKIM LUB WARMIŃSKO-MAZURSKIM.
       
      Zapraszam i proszę o kontakt wszystkich chętnych i doceniających działalność pszczół.
      Mój tel. 698 537 643 lub mail: swan.malb@wp.pl

    • Przez DawidSakowski
      Mam na sprzedanie 70kg facelii błękitnej na kilogramy odmiany Stala. 
      Zbiór 2016,nie pryskana na dojrzewanie,wschody ok.95%
      Możliwość wysyłki za pobraniem jak i odbioru osobistego
      Dla zainteresowanych więcej w ogłoszeniu.
      https://www.olx.pl/oferta/facelia-blekitna-stala-na-kilogramy-CID757-IDjJtRt.html
    • Przez Dubne
      Kupie nasiona faceli - do 120 km od Krakowa. Wiadomość na meila:  tomasz68@op.pl
    • Przez niuniofon1
      Wywioze pszczoły na różne uprawy miarodajne rzepak, facelia, gryka,itp.Szukam także miejsca pod pasiekę ugór,łąka, sad,las,ogród, itp. Nawiąże współpracę z rolnikami.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj