Skocz do zawartości

Zdjęcie

Facelia

621 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Medalik

Medalik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sport, polityka :-) ,rolnictwo

Napisany 04 luty 2011 - 15:46

Facelia

Witam wszystkich.W związku z uprawą facelji mam pytanie bo mam zamiar ją siać bo wszedłem w program rolnośrodowiskowy.Czy facelie można siać na polach w pobliżu lasu czy będa ją zgryzać dzikie zwierzęta ?,i gdzie można ją sprzedać może jakaś kontraktacja? Jestem z woj.lubelskiego okolice Chełma.

Wydaje mi się że można, tak naprawdę nigdy się nie zastanawiałem siejąc czy przy lesie czy nie. Facelia to roślina miododajna, więc będą Ci "zgryzać" pszczoły. Ale im więcej pszczół tym lepsze zbiory :-). Ja facelie sieję 12kg/ha .Nie daję żadnych nawozów jest to dla mnie roślina płodozmianowa. Zbieram 200-600kg z hektara , ale to zależne jest od pogody. Jestem z okolic Częstochowy więc nie powiem Ci gdzie koło Chełma skupują :-).

Jeśli są osoby zainteresowane zakupem nasion mam do sprzedania 100kg, nasiona są w 95% odczyszczone pisać na Z.Tomek81@wp.pl

Więcej http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/nawozy/przeznaczenie-facelii,7702.html

A jeszcze jedno odnośnie dopłat bezpośrednich:
- Do faceli nie ma tej jednej dopłaty UPO czy jakoś tak , dopłacają tak jak do ziemniaków.
Pozdrawiam

Edytowany przez Medalik, 05 luty 2011 - 10:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Facelia Dzisiaj, 15:32
  •  

#42 Share michal26

michal26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 11:55

Facelia Witam czy mógł by mi ktoś powiedzieć gdzie mogę sprzedać facelie w woj.świętokrzyskim lub okolicy z góry dziekuje i pozdrawiam.

#43 Share zelazny

zelazny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 04 maj 2011 - 17:59

Facelia czy facelie możnz dokarmiać dolistnie mocznikiem czy ktoś to robił?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share rzemyk9

rzemyk9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 maj 2011 - 13:00

Facelia szukam nalistnego SOR do odchwaszczenia facelii z chwastów dwuliściennych głównie chaber słyszłem ze można jechac metazachlor-em tylko w jakiej dawce 2l na ha?? praktykował ktoś ?? może inne substancje są??

#45 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 14:31

Facelia Właśnie wróciłem z podróży i co zobaczyłem Część gałązek uschła nasiona się osypały pozostałe całe zielone desykować i kosić ???
Dodany obrazek

Dodany obrazek

#46 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 08 sierpień 2011 - 21:58

Facelia Chłopaki jutro chciałem siać facelię na poplon pod ziemniaki i pytanie czy mi to urośnie do zimy i jak to posiać poznaniakiem?? Jaki wysiew ustawić :)?

#47 Share wjacek

wjacek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 19 wrzesień 2011 - 21:58

Facelia Witam serdecznie na tym forum zaglądam tu raczej rzadko obiecuję zrobić opis szczegółowy uprawy faceki. Artykół w TopAgrar był mojego autorstwa (wiele osób wzoruje się na nim) przez te kilka lat uprawy troszkę wniosę nowości.
http://img715.images...facelia2011.jpg

Ansu ile w tym roku namłóciłeś z 1ha bo mój plon super ok.1 t/ha nasionka pierwsza klasa rozeszły się w mgnieniu oka natomiast druga partia z późnego siewu (zbiór 5 września) kiepsko 0,5t/ha.

Edytowany przez wjacek, 19 wrzesień 2011 - 22:04.

#48 Share Damianxxx

Damianxxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 22:29

Facelia mam małą pasiekę i myśle o posianiu facelii dla pszczółek :) na niewielkim kawalku czy sypanie i pryskanie jej nawozem nie zaszkodzi później na miód

#49 Share Miodek76

Miodek76

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 kwiecień 2012 - 23:18

Facelia Ponieważ facelię sieję od kilkunastu lat na nasiona ,a przede wszystkim jako pożytek dla pszczół chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami w uprawie z tą rośliną.Wczesną wiosną wykonuję wukowanie pola,siew facelii wykonuję między 25marca a 15kwietnia (w zależności od pogody,w tym roku zasiałem 24 marca ,obecnie jest w fazie wschodów),nawożenie jakie stosuję to Polifoska 6-250kg/ha oraz saletrzak 100kg/ha i nic więcej. Wszystko daję przedsiewnie pod tzw.agregat.Optymalna ilość nasion jaką wysiewam to 6-7kg/ha przy klasie gleby IIIb- lVa na glebie lżejszej można zwiększyć o 1kg.Do trzech dni po zasiewie należy wykonać oprysk Afalonem w dawce 0,8-1L/ha w zależności od klasy gleby.Jeżeli na plantacji występuje zachwszczenie w postaci chabra bławatka ,którego później bardzo trudno wyczyścić stosuję Lontler w ilośći 0,25l/ha gdy facelia osiąga 15-20cm wzrostu.Zbiór wykonuję dwuetapowo,tz.kiedy pierwsze nasiona zaczynają wylatywać z dolnych torebek ,ścinam facelię pokosówką(ja robie tą czyność o rosie między godz.4 a 5 rano w celu zminimalizowania strat z osypującej się rośliny) na pokosy by po upływie około 2 tygodni w celu doschnięcia wymłucić ją kąbajnem. Czyszczenie wykonuję na wiejni lub Petkusie w zależności od stopnia zanieczyszczenia.Plon jaki uzyskuje średnio to 750 do 850 kg z ha ,rekord to 1100kg z ha,ale było to tylko raz przy suchym i upalnym lecie.I najważniejsze ,facelia jest rośliną obcopylną wymaga zapylania przez owady,jeżeli oczekiwany plon nasion ma być wyższy niż 400kg/ha wskazane jest aby na każdy hektar facelii w pobliżu znajdowało się min. pięć rodzin pszczelich.

#50 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 25 lipiec 2012 - 12:17

Facelia Panowie powiedzcie mi jaka Ilosc Faceli wysiewac na 1ha na poplon????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 lipiec 2012 - 15:23

Facelia 15kg

#52 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 25 lipiec 2012 - 19:37

Facelia mysle zeby tak pomieszac 10kg gorczycy plus 5kg Faceli u mnie w sklepie 16zł 1kg!!!!!!za Facelie..wiec koszty zmniejszyc

#53 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 17 sierpień 2012 - 23:19

Facelia Wyczytałem na 'farmerze', że wyprodukowanych przeze mnie nasion facelii nie mogę zgodnie z prawem wysiewać jako poplonu... Chciałem posiać ją w przyszłym roku na nasiona na poplon w zastępstwie za gorczyce, której nie mogę wysiewać na polach, gdzie uprawiam rzepak. To jakis absurd. Załączam cytacik:

Facelia błękitna nie jest wpisana na listę gatunków objętych „odstępstwem rolnym”, a więc nie można nasion wyprodukowanych w swoim gospodarstwie wysiewać na przykład w międzyplonach. Jest to złamanie wyłącznego prawa hodowcy.

#54 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 18 sierpień 2012 - 11:42

Facelia To tera chyba będziesz musiał ją zjeść... oto wspaniałe polskie prawo, każy może wy....ć rolnika

#55 Share kamil04w

kamil04w

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 14:34

Facelia Witam.
W związku z suchym rokiem mam spore braki w ilosci sianokiszonki i ostatnio sasiad podpowiedzial mi, ze nieopodal znajduje sie ok 2 ha faceli przerosnietej trawa...i tutaj mam pytanie czy nadaje sie ona na kiszonke(bele+folia) czy nie zaszkodzi zwierzeta i czy im smkauje??? Próbowal ktos kiedys takiego "eksperymentu"???
Pozdrawiam

#56 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 14:47

Facelia Z początki może nie smakować, ale powinny szybko się przyzwyczaić. Nie jest w ogóle szkodliwa dla zwierząt, chyba że jest zarośnięta jakimiś toksycznymi chwastami. Najpierw spytaj się właściciela, czy możesz skosić! :)

#57 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 259 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 02 wrzesień 2012 - 19:26

Facelia facelia jest nawet bardziej energetyczna niż gorczyca

#58 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 19:32

Facelia

Wyczytałem na 'farmerze', że wyprodukowanych przeze mnie nasion facelii nie mogę zgodnie z prawem wysiewać jako poplonu... Chciałem posiać ją w przyszłym roku na nasiona na poplon w zastępstwie za gorczyce, której nie mogę wysiewać na polach, gdzie uprawiam rzepak. To jakis absurd. Załączam cytacik:

Facelia błękitna nie jest wpisana na listę gatunków objętych „odstępstwem rolnym”, a więc nie można nasion wyprodukowanych w swoim gospodarstwie wysiewać na przykład w międzyplonach. Jest to złamanie wyłącznego prawa hodowcy.

Jestem zaskoczony tym cytatem,ja sieję poplon na dopłaty faceli czy to własne nasiona czy kupione na targu {cena teraz 5 zł/kg na targu w Opatowie kupiłem} ale nikt mnie nie pytał o pochodzenie nasion przy składaniu wniosku ani podczas kontroli.
Skoro nie można siać to co z nimi zrobić.
Facelia szybko traci zdolność kiełkowania .

Edytowany przez marian7k, 04 wrzesień 2012 - 19:35.

#59 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 20:18

Facelia No właśnie. To pokazuje absurdalność przepisów. Tak samo nie wolno wysiewać, ba, handlować nasionami konopii indyjskich bez-narkotykowych (z śladowymi ilościami THC w suchej masie). Jest to znakomity poplon, który bije gorczycę i facelię razem na głowę, większość składników po konopii zostaje w glebie, a słomę można w dobrej cenie sprzedać, ale kogo to z tych zasr..... urzędów obchodzi. Biurokracja większa niż na zachodzie, a nasi kochani nie mogli przystąpić do przyśpieszenia wypłacania dopłat, zaproponowanego przez brukselę, bo "nie zdążą". A co jestem w ARiMR-ze to siedzą, nic nie robią, tylko pierniczą między sobą z kawcią w ręku. Albo Ci mistrzowie z ODR-u, którzy przygotowuję rolnośrodowiskowe. 3 tysie za nic, za nic, a mogłoby pójść to w dopłacie do rolników.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share wjacek

wjacek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 wrzesień 2012 - 15:23

Facelia

Facelia szybko traci zdolność kiełkowania .

Co masz na myśli szybko traci zdolność kiełkowania 2 letnia wschodzi tak samo jak świeża. :wub: