Polecane posty

Pajej    231

jaknajbardziej ok ja tak sieje facelie w poplonie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Mędrcy świata, podpowiedzcie bo już nie mam siły...Kiedy desykować? Na kilku polach mam to samo - z daleka patrzysz na pole - brązowe, prawie nic nie kwitnie (na jednym ksztynka na drugim wcale)....podchodzisz bliżej i tak to wygląda...strączki są w 30-40% zielone albo zielono-szaro brązowawe. Czasem koncowe 30% jest zielone, czasem caly strączek jest zielonkawo szary, a te 30% strączka jest brązowawo-szare. Ziarno w koncu strączka jest w większości zielone. Natomiast w dole strączka brązowe...nawet w 5% juz wygląda na wysypane, a w 20% jest brązowe i ladnie siedzi w torebaczkach. I co z tym robic, czekac az sie dalej wysypie na dole a na gorze zielone zzolcieje...czy desykować już...Szkoda bo ziarno jeszcze jest, pole czyste...jak takie zielone to zagotuje się od razu, jak wrzucimy na suszarnie to nie wiem czy to mozna juz uznac za dojrzale...bo to to ziarno jest soczyste jeszcze....A jak dalej czekac to z kazdym dniem sie bedzie wysypywalo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Mam nadzieję, że kogoś sumienie/litość ruszy. Dodam tylko, że facelia siana koło 22go kwietnia....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

jesli dół sie otwiera i jest brązowy to nie masz na co czekać. nie ma możliwości żeby zebać wszystkie nasiona przy faceli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olo484    0

klepisko do dołu, obroty małe sita zamknąć i wiatry na minimum

Klepisko do dołu czyli szczelina między cepami a klepiskiem duża czy mała? Pytam bo ja nie posiadam kombajnu ale denerwowało mnie zapychanie się maszyny przy omłocie i chciałbym wiedzieć czemu się tak działo. Jak facelia była trochę wilgotna to szło dobrze a jak słoma była bardzo sucha to ją rozdrabniały już cepy i sieczka zapychała klepisko i przestrzeń zaraz za nim. Pozdrawiam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

duża szczelina, facelia lekko sie wymłaca


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekP    0

U mnie facelia wyglądała fatalnie, zasiana w większości na VI klasie, zastanawiałem się czy warto kombajn odpalać czy od razu gruber a tu miłe zaskoczenie: po wyczyszczeniu ok 300 kg/ha. Pierwszy raz miałem zasianą tą roślinę i jest bardzo nieprzewidywalna :) Szczególnie zbiór bo osypało się raczej więcej niż połowa nasion. Desykacja była razem ze sklejaczem i to chyba ten sklejacz najbardziej uratował sytuację, bo pewnie wszystko by wyleciało przez ostatnie wiatry. Sprzedam potrzebującym na poplon po 9 zł/kg - okolice Włocławka.

Edytowano przez BartekP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

jaka ma miec wilgtność do zbioru, bo teraz deszcze były i nie wiem czy kosić, a wczesniej nie miałem wilgotnościomierza i na oko oceniałem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Pryskalismy odpowiednikiem Reglone i po 5 dniach slabiutko, kupilismy inny srodek zastepczy (taki jaki nam pracowal w ubieglym roku) i znowuz po 5 dniach (na innym polu) nie to co trzeba. Pole brązowe, 70% nasion suchych brazowych a 20% straczkow tylko szaro zielonkawo brązowych, w srodku zielone ziarno. Z dolu wypada nasienie. Wyjechalismy kombajnem....i nam od razu zabilo (podajnik)...sok puscila...Mozna jeszcze pare dni poczekac. Dwa rozne srodki z normalnymi dawkami i stezeniami i po 5 dniach taki problem. Deszczu nie bylo, zar na dworze. Kropilismy jak juz nie kwitlo i dolne wypadaly...co byscie robili na moim miejscu? Zastanawiamy sie czy nie wymienic na oryginalny Reglone...(bo zostalo nam 40ha facelii jeszcze)...Facelia siana okolo 20 kwietnia.


Moze pytanie tak sformuluje, czy jak pryskacie Reglone to po 5 dniach macie juz cale pole z niezielonymi nasionkami? Czy mieliscie sytuacje ze musieliscie czekac i 10-12 dni az prawie wszystkie 100% nasion dojrzalo...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badek    1

Witam. Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, posiadam starą wialnie wrl-05 niestety bez sit a potrzebuje wyczyścić facelię, jakich sit potrzebuję aby wyczyścić to brązowe złoto ;-) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

A'propos sit - tez mam pytanie tylko jezeli chodzi o sita do Petkusa ewentualnie inne urządzenia jakie się stosuje do oczyszczania facelii:

 

Nasza facelia jest czysta (na polu) ale jednak w nasieniu mamy domieszki gluchego owsa - dlugość ok 6mm, szerokość 1-1.3mm. Wydawałoby się, że wstępne sito powinno sobie dać z tym radę bo ma 3mm srednicy...ale niestety trochę tego przechodzi z nasieniem na sito średnie (podłużne szerokość 1.2mm). No i na trzecim o średnicy 1mm przechodzi dalej razem z nasieniem (a smiecie drobne się odwiewa). Czym zabrac to nasienie gluchego owsa - wiatr tego raczej nie bierze, nie wysysa choc wygląda to jak kawalki slomki (ale ma spory ciezar wlasciwy). Moze mniejsze sito wstepne...2.5mm. Ciekawy jestem waszych opinii, i waszych rozwiązan. Naprawdę czysto na polu rosla facelia ale czyszczenie trzeba zrobic swoja droga solidne. Pozdrawiam, Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam9125    0

A'propos sit - tez mam pytanie tylko jezeli chodzi o sita do Petkusa ewentualnie inne urządzenia jakie się stosuje do oczyszczania facelii:

 

Nasza facelia jest czysta (na polu) ale jednak w nasieniu mamy domieszki gluchego owsa - dlugość ok 6mm, szerokość 1-1.3mm. Wydawałoby się, że wstępne sito powinno sobie dać z tym radę bo ma 3mm srednicy...ale niestety trochę tego przechodzi z nasieniem na sito średnie (podłużne szerokość 1.2mm). No i na trzecim o średnicy 1mm przechodzi dalej razem z nasieniem (a smiecie drobne się odwiewa). Czym zabrac to nasienie gluchego owsa - wiatr tego raczej nie bierze, nie wysysa choc wygląda to jak kawalki slomki (ale ma spory ciezar wlasciwy). Moze mniejsze sito wstepne...2.5mm. Ciekawy jestem waszych opinii, i waszych rozwiązan. Naprawdę czysto na polu rosla facelia ale czyszczenie trzeba zrobic swoja droga solidne. Pozdrawiam, Leszek

 

a próbowałeś na okrągłym sicie  fi 2,5mm??.

Takie oczka aby tylko facelia przeleciała a reszta przeleci do tyłu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Panowie jaka cena w skupie facelii? Jak plon w tym roku na 4 kl ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

kontrakt był 8 zł, a tak nie wiem po ile chodzi. U mnie wykoszona, dosuszona i wyczyszczona-plon ok 280 kg z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

Jeśli ktoś z miałby kontakt na jakiś skup facelii który mógłby kupić około 10 ton facelii to proszę na priv. o informację. Facelia nie kontraktowana, oczyszczona w Big Bag.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2306    12

Cześć

 

Czyścił ktoś facelie na wialni??? Jeśli tak to jaki efekt i jakie sita stosowaliście? Czy jest sens czy lepiej czyścic na petkusie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRDawid    0

Witam jeśli ktoś jest zainteresowany to posiadam w sprzedaży nasiona facelii błękitnej. Wysuszona i oczyszczona. Cena do uzgodnienia, czekam na propozycje. Woj. świętokrzyskie. Możliwość wysyłki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olo484    0

Karol daje rade na wialni (ja tak czyszczę) ale wiadomo, że petkus zrobi to lepiej. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olo484    0

Dobieram w zależności od potrzeby. najmniejsze daje takie aby facelia nie przelatywała. Rozmiarów oczek Ci nie podam bo nie mierzyłem. oczka kwadratowe. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlodarao    0

Witam .Pytanko.Zastanawiam się nad kupnem siewnika do facelii i też innych zbóż .

Macie jakieś typy.Fundusz jaki chcę zainwestować to ok.4000zł

Zastanawiam się nad siewnikiem 

 stegsted 3m

amazone

poznaniak

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krencus90
      Witam Forumowiczów,
       
      Piszę z prośbą o doradzenie w kwestii uprawy facelii, a mianowicie, chciałbym na glebie po ugorze posiać facelię na nasiona. Z racji tego, że jeszcze nigdy (w tamtym roku ale w poplonie) nie siałem tej roślinki na nasiona, więc potrzebuje troche pomocy w tej uprawie. 
      Na powierzchni ok. 10 ha chciałbym posiać ta facelie, jak już pisałem na tej ziemii był ugór, klasa tej ziemi- V.
      I teraz pytania, jakie opryski proponujecie na ta uprawe i kiedy je wykonać oraz jak z nawożeniem pod ta roślinke?
      Za każdą pomocną odpowiedź serdecznie dziękuje
    • Przez kosma
      Witam.
       
      Bardzo chętnie nawiążę współpracę z rolnikami, plantatorami czy leśnikami.
      Szukam miejsc i roślin dla swoich pszczół.
      Rośliny letnie typu:GRYKA, FACELIA,AKACJA, LIPA.
      Mogę postawić ok. 100 szt uli.
      Oferuję za to pyszny miód oraz inne produkty pszczele z mojej pasieki.
      Szukam miejsc w województwach:POMORSKIM, KUJAWSKO-POMORSKIM LUB WARMIŃSKO-MAZURSKIM.
       
      Zapraszam i proszę o kontakt wszystkich chętnych i doceniających działalność pszczół.
      Mój tel. 698 537 643 lub mail: swan.malb@wp.pl

    • Przez DawidSakowski
      Mam na sprzedanie 70kg facelii błękitnej na kilogramy odmiany Stala. 
      Zbiór 2016,nie pryskana na dojrzewanie,wschody ok.95%
      Możliwość wysyłki za pobraniem jak i odbioru osobistego
      Dla zainteresowanych więcej w ogłoszeniu.
      https://www.olx.pl/oferta/facelia-blekitna-stala-na-kilogramy-CID757-IDjJtRt.html
    • Przez Dubne
      Kupie nasiona faceli - do 120 km od Krakowa. Wiadomość na meila:  tomasz68@op.pl
    • Przez niuniofon1
      Wywioze pszczoły na różne uprawy miarodajne rzepak, facelia, gryka,itp.Szukam także miejsca pod pasiekę ugór,łąka, sad,las,ogród, itp. Nawiąże współpracę z rolnikami.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj