Polecane posty

kobra89    71

Tez mam hektar ugoru i mysle zagospodarowac i posiac??? Jak to wogole plonuje i jak wyrabia ziemie??

I jak przygotowac ziemie pod siew?


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

Siejemy facelie od 3 lat. U nas uprawa wygląda następująco przedplonem jest gorczyca na wiosne wapnowanie (niby piszą że facelia urośnie wszędzie, ale to ściema). Pod korzeń stosujemy w zeszłym roku lubofos (NPK) w tym roku Luboplon (PK) + Saletrzak dolomitowy ta mieszanka w ilośći ok 200 kg/ha. Termin siewu początek kwietnia ja siałem w wtorek. Sieje zwykłym siewnikiem zborzowym w ilości 8kg/ha(przy sianiu większych ilości lepiej nie sypać siewnika do pełna poniewarz facelia się zastawa. Odrazu po siewie oprysk na chwasty linurex 500sc w ilości 1l/ha. Zbiór można przeprowadzać na dwa sposoby pokosówka+kombajn lub kombajnem wtedy trzeba pryskać na dosuszenie. Facelia jest trudna w zbiorze poniewarz się osypuje (bardziej niż rzepak), najlepiej kosić z rana lub wieczorem. Plonowanie u nas 400kg z ha słyszałem że max to 600-700 kg ktoś pisał na AF że uzyskuje 1 tone z ha, ale to chyba na 1 lub 2 klasie. Jest dobrym przedplonem pod rzepak pszenice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markendmark    1

Witam

Sieje ktoś facelie na poplon elektrycznym rozsiewaczem do poplonów? Chetnie dowiem się pare żeczy.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek28    0

witam wszystkich

 

nie zaczynam nowego wątku chciałbym korzystając z okazji zapytać was o radę czy wraz z poplonem (mieszanka jęczmień/owies) możliwe jest zastosowanie "kurzaka" aby dać ziemi nieco wiadomego składnika. Czy takie coś nie wysuszy zbytnio gleby w dość teraz sierpniowym upalnym dniu (choć i pada czasami). Co z "piachamia" - jest kawałek jakieś 3 ary czy tu nie zrobi się całkowita pustynia. Całość zamierzam zaorać na zimę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

nasz rekord to tona z hektara ale to tylko raz tak wyszlo. tak to plonuje ok 600kg z hektara. ten rok byl tragiczny i wyszlo jakies 150 kg z ha. sieje normalnym siewnikiem rozstaw tak jak zboze. wysiew ok 7kg na ha. siejemy glownie na 4 klasie. gdyby ktos byl zainteresowany to zapraszam na gg pozdrawiam


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz41    0

zamierzam siać na wiosne facelie tylko mam problem ponieważ mam siewnik mazur i nie wiem jak go ustawic do siewu .Może mi ktoś w tym pomóż? albo może ktoś posiada książke wysiewu do mazura to odkupie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Po ile w tym roku sprzedajecie czysta facelie???


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

Randapem przed zbiorem???? Na cene facelii wpływa siła kiełkowania a randap to niebardzo do takich rzeczy pozatym jak ja odstawiałem do Turku to mówili że jeżeli wykryją w nasionach inny oprysk niż zalecany to nie biorą nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

jak sie wam ta facelia oplaca jak daje 600-1000 kg z ha czyli 1 tona kosztuje w koncu 1200 zl czy 12000 zl

bo raz pisalo 10 zl za kg a raz 1200 za tone ????

bo ja bym cos innego posial ale czy to sie oplaca?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

Ja w zeszłym roku miałem po 7,50 zł za kg (słabe kiełkowanie) miała być po 8 zł a z plonem to różnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janesz    0

Witam wszystkich.W związku z uprawą facelji mam pytanie bo mam zamiar ją siać bo wszedłem w program rolnośrodowiskowy.Czy facelie można siać na polach w pobliżu lasu czy będa ją zgryzać dzikie zwierzęta ?,i gdzie można ją sprzedać może jakaś kontraktacja? Jestem z woj.lubelskiego okolice Chełma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam1277    0

posiadam nasiona facelii w cenie 8zł/kg jeśli ktoś jest zainteresowany to podam nr tel.692-618-998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2
Napisano (edytowany)

Witam wszystkich.W związku z uprawą facelji mam pytanie bo mam zamiar ją siać bo wszedłem w program rolnośrodowiskowy.Czy facelie można siać na polach w pobliżu lasu czy będa ją zgryzać dzikie zwierzęta ?,i gdzie można ją sprzedać może jakaś kontraktacja? Jestem z woj.lubelskiego okolice Chełma.

 

 

Wydaje mi się że można, tak naprawdę nigdy się nie zastanawiałem siejąc czy przy lesie czy nie. Facelia to roślina miododajna, więc będą Ci "zgryzać" pszczoły. Ale im więcej pszczół tym lepsze zbiory :-). Ja facelie sieję 12kg/ha .Nie daję żadnych nawozów jest to dla mnie roślina płodozmianowa. Zbieram 200-600kg z hektara , ale to zależne jest od pogody. Jestem z okolic Częstochowy więc nie powiem Ci gdzie koło Chełma skupują :-).

 

Jeśli są osoby zainteresowane zakupem nasion mam do sprzedania 100kg, nasiona są w 95% odczyszczone pisać na Z.Tomek81@wp.pl

 

 

Więcej http://www.agrofoto.pl/srodki-produkcji/nawozy/przeznaczenie-facelii,7702.html

 

A jeszcze jedno odnośnie dopłat bezpośrednich:

- Do faceli nie ma tej jednej dopłaty UPO czy jakoś tak , dopłacają tak jak do ziemniaków.

Pozdrawiam

Edytowano przez Medalik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal26    12

Witam czy mógł by mi ktoś powiedzieć gdzie mogę sprzedać facelie w woj.świętokrzyskim lub okolicy z góry dziekuje i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zelazny    0

czy facelie możnz dokarmiać dolistnie mocznikiem czy ktoś to robił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzemyk9    0

szukam nalistnego SOR do odchwaszczenia facelii z chwastów dwuliściennych głównie chaber słyszłem ze można jechac metazachlor-em tylko w jakiej dawce 2l na ha?? praktykował ktoś ?? może inne substancje są??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Właśnie wróciłem z podróży i co zobaczyłem Część gałązek uschła nasiona się osypały pozostałe całe zielone desykować i kosić ???

b8f87f316eef09aam.jpg

 

3e9ad92dc3922e0fm.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Chłopaki jutro chciałem siać facelię na poplon pod ziemniaki i pytanie czy mi to urośnie do zimy i jak to posiać poznaniakiem?? Jaki wysiew ustawić :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wjacek    0

Witam serdecznie na tym forum zaglądam tu raczej rzadko obiecuję zrobić opis szczegółowy uprawy faceki. Artykół w TopAgrar był mojego autorstwa (wiele osób wzoruje się na nim) przez te kilka lat uprawy troszkę wniosę nowości.

http://img715.imageshack.us/img715/2205/facelia2011.jpg

 

Ansu ile w tym roku namłóciłeś z 1ha bo mój plon super ok.1 t/ha nasionka pierwsza klasa rozeszły się w mgnieniu oka natomiast druga partia z późnego siewu (zbiór 5 września) kiepsko 0,5t/ha.

Edytowano przez wjacek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianxxx    0

mam małą pasiekę i myśle o posianiu facelii dla pszczółek :) na niewielkim kawalku czy sypanie i pryskanie jej nawozem nie zaszkodzi później na miód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miodek76    0

Ponieważ facelię sieję od kilkunastu lat na nasiona ,a przede wszystkim jako pożytek dla pszczół chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami w uprawie z tą rośliną.Wczesną wiosną wykonuję wukowanie pola,siew facelii wykonuję między 25marca a 15kwietnia (w zależności od pogody,w tym roku zasiałem 24 marca ,obecnie jest w fazie wschodów),nawożenie jakie stosuję to Polifoska 6-250kg/ha oraz saletrzak 100kg/ha i nic więcej. Wszystko daję przedsiewnie pod tzw.agregat.Optymalna ilość nasion jaką wysiewam to 6-7kg/ha przy klasie gleby IIIb- lVa na glebie lżejszej można zwiększyć o 1kg.Do trzech dni po zasiewie należy wykonać oprysk Afalonem w dawce 0,8-1L/ha w zależności od klasy gleby.Jeżeli na plantacji występuje zachwszczenie w postaci chabra bławatka ,którego później bardzo trudno wyczyścić stosuję Lontler w ilośći 0,25l/ha gdy facelia osiąga 15-20cm wzrostu.Zbiór wykonuję dwuetapowo,tz.kiedy pierwsze nasiona zaczynają wylatywać z dolnych torebek ,ścinam facelię pokosówką(ja robie tą czyność o rosie między godz.4 a 5 rano w celu zminimalizowania strat z osypującej się rośliny) na pokosy by po upływie około 2 tygodni w celu doschnięcia wymłucić ją kąbajnem. Czyszczenie wykonuję na wiejni lub Petkusie w zależności od stopnia zanieczyszczenia.Plon jaki uzyskuje średnio to 750 do 850 kg z ha ,rekord to 1100kg z ha,ale było to tylko raz przy suchym i upalnym lecie.I najważniejsze ,facelia jest rośliną obcopylną wymaga zapylania przez owady,jeżeli oczekiwany plon nasion ma być wyższy niż 400kg/ha wskazane jest aby na każdy hektar facelii w pobliżu znajdowało się min. pięć rodzin pszczelich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krencus90
      Witam Forumowiczów,
       
      Piszę z prośbą o doradzenie w kwestii uprawy facelii, a mianowicie, chciałbym na glebie po ugorze posiać facelię na nasiona. Z racji tego, że jeszcze nigdy (w tamtym roku ale w poplonie) nie siałem tej roślinki na nasiona, więc potrzebuje troche pomocy w tej uprawie. 
      Na powierzchni ok. 10 ha chciałbym posiać ta facelie, jak już pisałem na tej ziemii był ugór, klasa tej ziemi- V.
      I teraz pytania, jakie opryski proponujecie na ta uprawe i kiedy je wykonać oraz jak z nawożeniem pod ta roślinke?
      Za każdą pomocną odpowiedź serdecznie dziękuje
    • Przez kosma
      Witam.
       
      Bardzo chętnie nawiążę współpracę z rolnikami, plantatorami czy leśnikami.
      Szukam miejsc i roślin dla swoich pszczół.
      Rośliny letnie typu:GRYKA, FACELIA,AKACJA, LIPA.
      Mogę postawić ok. 100 szt uli.
      Oferuję za to pyszny miód oraz inne produkty pszczele z mojej pasieki.
      Szukam miejsc w województwach:POMORSKIM, KUJAWSKO-POMORSKIM LUB WARMIŃSKO-MAZURSKIM.
       
      Zapraszam i proszę o kontakt wszystkich chętnych i doceniających działalność pszczół.
      Mój tel. 698 537 643 lub mail: swan.malb@wp.pl

    • Przez DawidSakowski
      Mam na sprzedanie 70kg facelii błękitnej na kilogramy odmiany Stala. 
      Zbiór 2016,nie pryskana na dojrzewanie,wschody ok.95%
      Możliwość wysyłki za pobraniem jak i odbioru osobistego
      Dla zainteresowanych więcej w ogłoszeniu.
      https://www.olx.pl/oferta/facelia-blekitna-stala-na-kilogramy-CID757-IDjJtRt.html
    • Przez Dubne
      Kupie nasiona faceli - do 120 km od Krakowa. Wiadomość na meila:  tomasz68@op.pl
    • Przez niuniofon1
      Wywioze pszczoły na różne uprawy miarodajne rzepak, facelia, gryka,itp.Szukam także miejsca pod pasiekę ugór,łąka, sad,las,ogród, itp. Nawiąże współpracę z rolnikami.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj