Polecane posty

panol    1

Madrzy ludzie, może ktoś cos podpowie...Posialem facelie na dwoch polach...na mniejszym ma troszke gorczycy polnej...na wiekszym czysciutka. Ale pytanie ...czy nie ma szans aby gorczyce polna oczyscic? Mamy Petkusa do traw...ale cos mam obawy ze to jest czesty i trudny problem z ta gorczyca polna. No i jakim herbicydem walczyc z tym tak na przyszlosc. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Facelia to roślina głównie wykorzystywana w poplonach a w pszczelarstwie mówi się na facelie królowa roślin miododajnych. Czytałem kilka publikacji na temat uprawy ziemniaka czy kukurydzy na oborniku lub facelii. Lepsze wyniki były w uprawie gdzie facelia była zaorana.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Madrzy ludzie, może ktoś cos podpowie...Posialem facelie na dwoch polach...na mniejszym ma troszke gorczycy polnej...na wiekszym czysciutka. Ale pytanie ...czy nie ma szans aby gorczyce polna oczyscic? Mamy Petkusa do traw...ale cos mam obawy ze to jest czesty i trudny problem z ta gorczyca polna. No i jakim herbicydem walczyc z tym tak na przyszlosc. 

 

A jakimi herbicydami pryskałeś W TYM ROKU? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
guex1    1

witam czy facelia na poplon nadaje się do siewu rozsiewaczem nawozów? np pomieszana z nawozem w celu zwiekszenia objetosci,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Facelia (jak na razie:) wyszła nam bardzo ladnie i czysto - a to pierwszy rok probujemy w kawalkach po 3ha i 5ha. Mamy gospodarstwo na Ukrainie przy granicy z Polską i szukamy kultur jakie by podchodzily na średniej jakości ziemie i coś wygląda ze ta facelia to lubi. 

 

Na jednym mamy z brzegu sporo gorczycy ale to 2% pola. Ciekawe, moze Afalon niedobrze opryskany. Jakie macie pomysly na gorczyce polna w facelii? Czym ją zwalczać? My stosowaliśmy Afalon i właściwie to tyle.

Niezależnie od tego, jak ktoś przesiewa na Petkusie to czy konieczne są tryjery? I jakie sita używacie? Kupiliśmy Petkusa Selektrę ostatnio do traw. Wszystko OK ale ona nie ma tryjerów i nie wiemy czy da nam to dobrą jakość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

afalon nie zwalcza gorczycy, przeciesz on ma rejestracje w rzepaku a to ta sama rodzina


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

W tym roku pryskalem Afalonem dowschodowo. A pozniej ale juz chyba za pozno bo gorczyca zaczynala kwitnac Goltixem.

Dzieki za uwage o Afalonie, bede musial poszukac innego dowschodowego na rynku ukrainskim - moze cos sie znajdzie.

 

Niezaleznie od tego mam jeszcze pytanko co do koszenia po desykacji - czy konieczny/potrzebny jest stol taki jak do rzepaku czy ludzie kosza bez, jakie sa rezultaty?

 

Wielkie dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja kosze bez, stół jest nie potrzebny.

Kolegojak wyglada sprawa wwozenia oprysków z ukrainy, bo w polsce od przyszłego roku nie bedzie mozna kupic afalonu i innych z ta substancja czynna, dałoby rade przywieść od Ciebie?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Mam ten sam problem, rosnie przeladnie, raczej czysta, ale ile z tego bedzie to nie mam zielonego pojecia. No ale niezaleznie od tego mam pytanie do madrych...czy ktos uprawial facelie w monokulturze rok po roku? No i drugie czy ktos stosowal srodek izoporturon (w Protuganie jest, lub ludzie pisza IPU) po wschodach...szukam czegos co by zwalczalo gorczyce polna na przyszlosc. Dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam12357    0

Chetnie postawie pasieke(chociaż z 60 rodzin na facelii w woj dolnośląskim, opolskim, sląskim lub małopolskim. Jedyna rzecz to aby dopiero zaczynała kwitnienie i żeby  tego chociaż kilkanaście hektarow bylo. Jakaś premia motywacyjna w formie lepszej flaszki i paru słoiczków miodu oczywiście sie należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin999    0

grzesiek0530 dzięki za odpowiedź

czy dawka 0,75l/ha wystarczy bo na rzepak podają 1,2 l/ha i jeszcze jedno pytanie czy to prawda że trzeba pryskać dużą ilością wody ok. 500l/ha?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowal148    3

znacie jakiś sprawdzony zamienik reglone? 

 

Sory, że tak późno ale komuś może się to jeszcze przydać :P w czerwcowym wydaniu FARMERA pojawiła się tabelka z preparatami do desykacji na bazie dikwatu tak jak reglone.

Diqua 200 SL

Diquanet 200 SL

Reglone 200 SL

Reglor 200 SL

Ring 200 SL

UPL Diquat

Mission 200 SL

problem może być z dostępnością tych środków bo nawet w google ciężko znaleźć cokolwiek o większości z nich. ja na swoje 2 ha facelii kupiłem 5l Ring i wyszło 100zł taniej jakbym kupił 5l reglone. a jaka bedzie skuteczność to sie okaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Panowie, moje 8-9 ha facelii roslo fajnie ale w 80% wyleglo i chyba i tak trzeba czekac bo siane 16 kwietnia wprawdzie kwiatu niebieskiego jest jeszcze 5% ale pole jest cale brazowe. Choc straczki sa zielonkawe, niektore.

Rozmawialem z plantatorem facelii ktory sie zajmuje facelia od wielu lat i mowi :) ze to dobrze ze wyleglo bo znaczy sie jest duzo nasienia:). Ciekawi mnie czy to prawie norma ze wylega i czy jest to dramat czy dalej wielka niewiadoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krencus90
      Witam Forumowiczów,
       
      Piszę z prośbą o doradzenie w kwestii uprawy facelii, a mianowicie, chciałbym na glebie po ugorze posiać facelię na nasiona. Z racji tego, że jeszcze nigdy (w tamtym roku ale w poplonie) nie siałem tej roślinki na nasiona, więc potrzebuje troche pomocy w tej uprawie. 
      Na powierzchni ok. 10 ha chciałbym posiać ta facelie, jak już pisałem na tej ziemii był ugór, klasa tej ziemi- V.
      I teraz pytania, jakie opryski proponujecie na ta uprawe i kiedy je wykonać oraz jak z nawożeniem pod ta roślinke?
      Za każdą pomocną odpowiedź serdecznie dziękuje
    • Przez kosma
      Witam.
       
      Bardzo chętnie nawiążę współpracę z rolnikami, plantatorami czy leśnikami.
      Szukam miejsc i roślin dla swoich pszczół.
      Rośliny letnie typu:GRYKA, FACELIA,AKACJA, LIPA.
      Mogę postawić ok. 100 szt uli.
      Oferuję za to pyszny miód oraz inne produkty pszczele z mojej pasieki.
      Szukam miejsc w województwach:POMORSKIM, KUJAWSKO-POMORSKIM LUB WARMIŃSKO-MAZURSKIM.
       
      Zapraszam i proszę o kontakt wszystkich chętnych i doceniających działalność pszczół.
      Mój tel. 698 537 643 lub mail: swan.malb@wp.pl

    • Przez DawidSakowski
      Mam na sprzedanie 70kg facelii błękitnej na kilogramy odmiany Stala. 
      Zbiór 2016,nie pryskana na dojrzewanie,wschody ok.95%
      Możliwość wysyłki za pobraniem jak i odbioru osobistego
      Dla zainteresowanych więcej w ogłoszeniu.
      https://www.olx.pl/oferta/facelia-blekitna-stala-na-kilogramy-CID757-IDjJtRt.html
    • Przez Dubne
      Kupie nasiona faceli - do 120 km od Krakowa. Wiadomość na meila:  tomasz68@op.pl
    • Przez niuniofon1
      Wywioze pszczoły na różne uprawy miarodajne rzepak, facelia, gryka,itp.Szukam także miejsca pod pasiekę ugór,łąka, sad,las,ogród, itp. Nawiąże współpracę z rolnikami.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj