Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
polac    0

Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

można spytać na co będzie przeznaczona? ja miałem jako poplon ale szału nie zrobiła . jest artykuł o facelji w topagrarze tylko nie wiem w którym roku to było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polac    0
można spytać na co będzie przeznaczona?
będzie przeznaczona na ziarno.Aha i gleby mamy bardzo dobre-2 klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej! Podobno trzeba dobrze przygotować pole przed siewem, najlepiej kilka razy bronując, a potem wał gładki, ze względu na małe ziarenka, a po siewie starannie je przykryć, bo słabo przykryte ziemią nie skiełkują. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmirekbmw    0

ja siałem facelie błekitną dla pszczół ona przynajmniej umnie bardzo zachwaćciła pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon29    0

My siejemy facelie na nasiona i na poplon. Od kilku lat prubujemy wyprodukować z niej nasiona, bo mamy kontraktacje. Tylko jeden raz udało nam się zebrać dobry plon. Albo za późno kombajn wjechał, jak już wszystkie nasiona wyleiały, albo tak jak w zeszłym roku w piątek miał wjechać kąbajn, a w czwartek zaczęły deszcze padać i przez 2 tygodnie prawie cały czas padało i znowu wszystkie nasiona wyleciały. Udało się troche nasion zebrać do nas na poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nigdy tego nie siałem ale planuje posiać. Na jakiej ziemi to urośnie?? jak znosi susze?? ma to być poplon z przeznaczeniem na kiszonkę. Ile wysiać na ha?? jaka jest wielkość ziaren i ile może ważyć worek ziarna?? Ma ktoś ten artykuł z gazety??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon29    0
Nigdy tego nie siałem ale planuje posiać. Na jakiej ziemi to urośnie?? jak znosi susze?? ma to być poplon z przeznaczeniem na kiszonkę. Ile wysiać na ha?? jaka jest wielkość ziaren i ile może ważyć worek ziarna?? Ma ktoś ten artykuł z gazety??

ja mam V i VI klase i mi rośnie. Nasiona są lekkie. A jeżeli chodzi o siew to o ile sie nie myle to siejemy 10kg/ha, ale to na poplon, bo na nasiona to hyba 8, ale nie jestem pewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

MA ktoś nasiona faceli?? Chce kupić w rozsądnej (czyt. tanio :( ) cenie. A może ktoś che w zamian szczeniaka?? :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotras    2

Panowie może coś wiecej napiszecieo tej uprawie. Jakie środki ochrony roślin zabieri pielegnacyjne, jakie ma wartości jako poplon. Cena nasion oraz jaką cene otrzymujecie przy sprzedaży.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

W najnowszym Top Agrar jest artykuł o faceli. U nas cena po żniwach była 10-12zł/kg. znajomy zajmował się jej uprawą ale nigdy nie widziałem żeby ją pryskał. Co do ziemi to chyba nie jest wymagająca bo ładnie rosła na V klasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

my siejemy facelię na klinach pomiedzy odmianami rzepaku (tak zeby zielsko nie rosło) co do oprysków to musiałbym spytać kogo trzeba (ale wydaje mi sie ze chyba sie niczym nie pryska) cena około 1200 zł/t

 

co do wartosci poplonowej to jest to ciekawa roślina ponieważ rośnie dość szybko, wytwarza duża ilość masy zielonej ale posiada jedną zasadniczą wadę a mianowicie musi byc bardzo dokładnie przyorana (najlepiej rozdrobnic przed przyorabniem) poniewaz jesli częsci roslin będą wystawać nad skiby to roślina może "odbić" na wiosnę i sachwaszczą pole


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotras    2
my siejemy facelię na klinach pomiedzy odmianami rzepaku (tak zeby zielsko nie rosło) co do oprysków to musiałbym spytać kogo trzeba (ale wydaje mi sie ze chyba sie niczym nie pryska) cena około 1200 zł/t

 

co do wartosci poplonowej to jest to ciekawa roślina ponieważ rośnie dość szybko, wytwarza duża ilość masy zielonej ale posiada jedną zasadniczą wadę a mianowicie musi byc bardzo dokładnie przyorana (najlepiej rozdrobnic przed przyorabniem) poniewaz jesli częsci roslin będą wystawać nad skiby to roślina może "odbić" na wiosnę i sachwaszczą pole

oki a jaki plon jest + - z 1 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

musial bym się dokładnie zapytać ale raczej bez rewelacji (czytaj około 1tony z hektara) - ale przynajmniej możesz nią obsiac jakieś nieużytki albo inne krzaczory tak żeby zielsko nie rosło - poza tym facelia ma (jak dla mnie) spore walory estetyczne - jak kwitnie to fajnie sie prezentuje

 

EDIT

popytałem i sie dowiedziałem kilku rzeczy

- wiosną zaraz po siewie oprysk Afalonem (0,5 kg/ha)

- i w czasie dojzewania - gdyby było nierównomierne dojżewanie to mozna dać oprysk jakimś desykantem (jak na rzepak) - oczywiscie dawka z umiarem

- plon 1,2t/ha najlepszy jaki u nas udało się uzyskać


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
- wiosną zaraz po siewie oprysk Afalonem (0,5 kg/ha)

A ja opryskałem Afalonem 2l/ha ciekawe czy poschodzi :P bo nieźle dolało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

czy do facelii jest pełna dopłata??


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadman    0

Fenol@

Nie ( takie jak okopowe)

 

Piotras@

Na poplon się nadaje poniewarz:

- dużo masy zielonej

- wiąże azot

- zapobiega zachwaszczeniu (o tym czytałem, osobiście siejemy na ziarno pryskamy Afalonem i nie potwiedzam z tego powodu)

 

Facelie pryska się tylko na chwasty i ewentualnie desykacje - nie polecam bo na cene składa się siła kiełkowania a desykanty pogarszają tą siłe) nie posiada chorób ani szkodników. Rosnie prawie wszendzie nie toleruje kwaśnej gleby, według mnie idealna na przedplon dla rzepaku. Jest dobra dla pszczół tługi czas kwitnienia duży kwiatostan miód jest smaczny, ale pyłek gorzki wole z kasztanów. Podobno nadaje się na kiszonke lub zielonke ktoś praktykował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

właśnie czy nadaje sie na kiszonke w bele, mój sąsiad w tym roku zasiał ale coś mu nie urosła za duża ziemia V klasa mówił że zawiera dużo białka, czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markendmark    1

Koledzy jak siejecie facelie na nasiona? Mam siewnik poznaniak, jeden z najnowszych. Ustawić siewnik tak jak do rzepaku? na jakie rzędy? A jak to jest ze sianiem jako poplon, czym siejecie? Bo ja będę siać to dopiero pierwszy raz, więc jestem błękitny <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piszczo123    0

jak się tutaj nic nie dowiesz to udaj się do ODR napewno mają jakieś publikacje na ten temat a może i nawet coś doradzą ci w tym temacie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

zalecają rozstawę 20-25 cm, wysiew 5-10 kg/ha (na zielonkę w górnych granicach normy)

 

znajomy sieje ją zwykłym siewnikiem zbożowym ( NODET) w normalnej rozstawie jak zborze co kilkanaście cm i chyba raczej wysiew wyższy jak na rzepak, rzepak siejesz rzadziej

jeszcze zapytam gościa i dam znać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krencus90
      Witam Forumowiczów,
       
      Piszę z prośbą o doradzenie w kwestii uprawy facelii, a mianowicie, chciałbym na glebie po ugorze posiać facelię na nasiona. Z racji tego, że jeszcze nigdy (w tamtym roku ale w poplonie) nie siałem tej roślinki na nasiona, więc potrzebuje troche pomocy w tej uprawie. 
      Na powierzchni ok. 10 ha chciałbym posiać ta facelie, jak już pisałem na tej ziemii był ugór, klasa tej ziemi- V.
      I teraz pytania, jakie opryski proponujecie na ta uprawe i kiedy je wykonać oraz jak z nawożeniem pod ta roślinke?
      Za każdą pomocną odpowiedź serdecznie dziękuje
    • Przez kosma
      Witam.
       
      Bardzo chętnie nawiążę współpracę z rolnikami, plantatorami czy leśnikami.
      Szukam miejsc i roślin dla swoich pszczół.
      Rośliny letnie typu:GRYKA, FACELIA,AKACJA, LIPA.
      Mogę postawić ok. 100 szt uli.
      Oferuję za to pyszny miód oraz inne produkty pszczele z mojej pasieki.
      Szukam miejsc w województwach:POMORSKIM, KUJAWSKO-POMORSKIM LUB WARMIŃSKO-MAZURSKIM.
       
      Zapraszam i proszę o kontakt wszystkich chętnych i doceniających działalność pszczół.
      Mój tel. 698 537 643 lub mail: swan.malb@wp.pl

    • Przez DawidSakowski
      Mam na sprzedanie 70kg facelii błękitnej na kilogramy odmiany Stala. 
      Zbiór 2016,nie pryskana na dojrzewanie,wschody ok.95%
      Możliwość wysyłki za pobraniem jak i odbioru osobistego
      Dla zainteresowanych więcej w ogłoszeniu.
      https://www.olx.pl/oferta/facelia-blekitna-stala-na-kilogramy-CID757-IDjJtRt.html
    • Przez Dubne
      Kupie nasiona faceli - do 120 km od Krakowa. Wiadomość na meila:  tomasz68@op.pl
    • Przez niuniofon1
      Wywioze pszczoły na różne uprawy miarodajne rzepak, facelia, gryka,itp.Szukam także miejsca pod pasiekę ugór,łąka, sad,las,ogród, itp. Nawiąże współpracę z rolnikami.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj