Skocz do zawartości

Reklama

Lucerna

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
283 odpowiedzi na ten temat

#161 vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 24 maj 2012 - 10:45

Yyy tego nie wiedziałem...    To co polecacie na siano?   Jaką mieszankę roślin?   Dodam że w tej chwili jest to użytek orny (więc trawy tam nie ma zbytnio) i będzie przekwalifikowany na użytek zielony.

#162 Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 24 maj 2012 - 17:00

U mnie nie pada już prawie miesiąc i na piasku lucerna posiana w tamtym roku zaczyna zasychac...

#163 zuras

zuras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 25 maj 2012 - 09:25

Panowie a kiedy najpóźniej można zasiać lucenre na jesieni?

#164 bonzoo1224

bonzoo1224

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 26 maj 2012 - 21:55

mam pytanie, a mianowicie czy lucerna zebrana sama na kiszonkę w bele (w związku ze swoją dużą zawartością białka) zakisi się bez konserwantu, na jakich glebach się ją wysiewa i ile wychodzi kg nasion na ha oraz ile orientacyjnie zbiera się kulek z ha. Bardzo was proszę o odp.

#165 traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 27 maj 2012 - 15:09

Zakisi się, ale może się psuć przy słabym ubiciu. Wysiewa się ją raczej na dobrej i stosunkowo suchej (nie podmokłej) ziemi, ale na V też urośnie tylko słabsza. Wysiew ok. 20 kg/ha. Plon z ha ok. 60 bel, w dobrym roku 80.
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#166 zuras

zuras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 28 maj 2012 - 09:51

A lucerna na torfowym staowisku? urośnie?

#167 agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 990 postów

Napisany 28 maj 2012 - 10:17

Lepiej pomyśl o koniczynie szwedzkiej, torf to środowisko kwaśne, którego lucka nie znosi.
Nigdy nie rozmawiaj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona swoim doświadczeniem.

#168 zuras

zuras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 28 maj 2012 - 11:40

A wiec koniczyna szwedzka lepsza była by od trawy?

#169 agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 990 postów

Napisany 28 maj 2012 - 14:22

W mieszance z trawami była by najlepsza.
Nigdy nie rozmawiaj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona swoim doświadczeniem.

#170 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 575 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 20:24

mam pytanie susza dała się we znaki moje lucernie, błąd późno siana i mało wody. Teraz po deszczach nasiewana ręcznie. I tutaj moje pytanie czy można ją i czym można ją zasilić dolistnie czyli opryskiwacza a nie siewnik do nawozów. Chyba, że macie inne propozycje

A tak poza tym to w tym roku pierwszy siew lucerny od ponad 15 lat więc troszkę to nie za dobrze wyszło więc po pierwszym zbiorze chyba ja ponasiewam mam nadzieje że się rozszczepi i będzie git jak nie no cóż przyjdzie mi siać znowu na wiosnę :(

Edytowany przez aster453, 21 czerwiec 2012 - 11:23.

#171 polo34

polo34

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 23:24

Mam pytanie , Czy można  teraz (w ciągu najbliższego tygodnia) zasiać lucernę??
Chodzi o to czy zdązy się odpowiednio zakorzenić przed zimą, czy mrozy jej nie zaszkodzą???
Proszę o odpowiedzi... i z góry dziekuję...

#172 lawa3p

lawa3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, formuła 1

Napisany 23 wrzesień 2012 - 11:55

hej mam lucerne juz 2 lata i i z każdym koszeniem i zbiorem robi się coraz rzadsza co moge zrobic lub co robie nie tak prosze o pilną pomoc

#173 strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 517 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 13:19

lucerna posiana po kukurydzy pryskanej o chwastów guardianem będzie rosła ? edit będzie rosła doczytałem :) chyba że nie

Edytowany przez strzymek, 02 styczeń 2013 - 13:21.

#174 karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów
  • 45582825
  • Zainteresowania:Co tu zrobić by zarobić a się nie narobić...

Napisany 02 styczeń 2013 - 16:42

Witam na 6 klasie miedzy lasami urośnie pole około 60ary leży odłogiem ok 3lata bo każdy tam zostawił na las.

#175 Max1987

Max1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Takie jak wszystkich tutaj:-)

Napisany 15 styczeń 2013 - 20:55

Witam koledzy.
Ja lucerne siałem z roslina ochronna która był jeczmien zeby uzyskac juz pierwszy pokos. Mieszanke lucerny sam skomponowałem a lucerny Firmy Agri - Land odmiana chyba Legendarna pewny nie jestem w mieszance z trawami dawałem jej 10kg/h + koniczyna czerwona 5kg/ha + Mieszanka traw 10kg/ha, Użytkuje juz ja 4 lata przez ten okres różnie było ale mnie jniz 3 pokosy nie zbierałem jast na glebach słabych wydajnośc ok 10 bel z ha. Nawoze tylko gnojowicą i fosforem i potasem. Jednego roku jest jej wiecej jednego mniej wazne jest zeby kosic ja w odpowiedniej fazie podobno przed kwitnieniem ja praktykuje w gdy na polu jest juz 50% kwiatów lucerny wtedy kosze i zwijam w sianokiszonke. Jak zaczeła mi masowo wypadac zastosowałem wapniak koszelowskiego różne sa opinie co do niego ale lucerna zareagowała pozytywnie i zrobiło sie jej wiecej. Po takim okresie urzytkowania moge jedynie powiedziec ze mogłem dawke wysiewanych nasion troszke zwiekszyc i dac przewage lucerny wieksza. Narazie nie planuje przeorac jej chce zobaczyc jak długo uda mi sie ja utrzymac w takiej kondycji.

#176 Leonardo1

Leonardo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • 2088268

Napisany 23 styczeń 2013 - 16:07

Witam Panowie!
w tym roku na wiosnę planuje zasiać 0,5 ha lucerny, ziemia to 4b-5 klasa. No i mam pytanie czy na takiej ziemi siać lucernę w czystym siewie czy może jakieś mieszanki? czy może konieczyna zamiast lucerny ? głównie chodzi mi o trawę pod baloty nie pod siano więc która była by lepsza ?

#177 Pablo44

Pablo44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:To co związane z rolnictwem...

Napisany 17 luty 2013 - 11:27

Witam...
Ja tez zasiałem 2 lata temu lucerne z owsem na 4b i tez 0,5 ha, tylko że mi nie chciała za bardzo rosnąć (w sumie to urosła miejscami do 20 cm ;[ ) ale w sumie to moja wina iż popełniłem największe błędy jakie mogłem mianowicie nie było obornika, zasiałem z owsem (co się okazało że to największy wodopijca)a lucerka nie była zaprawiona.
Dlatego kolego jak chcesz zasiać i żeby Ci urosła to daj obornika, ziemia musi być odchwaszczona, jak masz jak to sprawdź odczyn gleby (najprościej woda descylowana próbka ziemi- rozpuszczasz w wodzie ziemie, maczasz papierek i patrzysz na kolor zabarwienia- jak żółty to ok.)
Lucerke najlepiej zasiej w czystym(sąsiadowi tak urosła, nie jak mi) chyba że chcesz zabrać coś więcej to daj wsiewkę ale JĘCZMIEŃ
dobrze by było zaprawić (takie coś to NITRAGINA można kupić w sklepie ogrodniczym)
a co do siewu to ja siałem na tzw. 3 palce lub rozsiewaczem (jak nie ma wiatru :) )
Może coś pomogłem... Pozdrawiam

Ale jeśli kolega myśli o mieszance to polecam (zależy jak ma być długo użytkowane) życice, tymotke, wiechline, kostrzewe możesz dorzucić właśnie lucerne i koniczyne czerwona i super będzie, lucerna będzie wspomagać trawe azotkiem, a smakowitość to miód w mordkach krów :P

Ja tak robie w ty roku bo 0.5 ha to właśnie mam takie doświadczalne lucerna (troche skopałem sprawe) mi nie wypaliła... :(
a to jak wypali to sieje na drugi rok 4.5 ha B)

Zobacz postkarolr2, o 02 styczeń 2013 - 16:42, powiedział:

Witam na 6 klasie miedzy lasami urośnie pole około 60ary leży odłogiem ok 3lata bo każdy tam zostawił na las.

Witam...
No nie wydaje mi się jeżeli są opady to może, bo lucerna jak urośnie to potem daje rade na takich terenach ale własnie musi urosnąć a według mnie to jak przypali rok i nie będzie opadów to będzie kiepsko, ale możesz spróbować np. wsiać z kupkówką, ona powinna dać rade, a w razie czego coś będziesz miał.
Pozdrawiam...

#178 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 575 postów

Napisany 18 luty 2013 - 13:55

Mam pytanie w tamtym roku zasiałem lucerkę w sumie 3 kawałki, 2 troszke pagórkowate a 1 płaski mokry. Jak wiecie zeszły rok suchy rok późno troszke zasiałem i na płaskim jest ok podsiałem i ok ale na górkach troszkę przerzedziła się, czym ją zasilić (nawóz, oprysk, wapno) na wiosnę ? oczywiście będę ją chciał troszke przesiać czy to ma sens ? Nie chce psuć bo jest dobra ale na pagórkach widać gdzieniegdzie ziemię.

#179 traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:12

Co rozumiesz przez "gdzieniegdzie widać ziemię", masz gołe place, czy rośliny oddalone o 5-10 cm od siebie? W pierwszym przypadku jedynym sposobem jaki znam jest wsiewka siewnikiem talerzowym, a w drugim nic nie rób sama się rozrośnie i w maju będzie ładna.
@Pablo44 Nie radzę stosować obornika, bo nadmiar azotu zahamuje wytwarzanie go przez bakterie symbiotyczne. Lepiej odżałuj 10 zł na badanie gleby, bo powodem może być i pH (papierek nie zawsze jest dokładny) jak i mała zawartość PK w glebie (lucerna ma na nie duże zapotrzebowanie).
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#180 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 575 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:57

nie no mam małe place kilka kół ale mówisz że jak jest żadka to sie rozrośnie ?
A co żeby ja wzmocnić jakieś wapno ? Nawóz ? Oprysk ?

Zobacz także