Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Lucerna

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
283 odpowiedzi na ten temat

#141 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8102 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 lipiec 2011 - 22:32

Lucerna Nie stosuje się razem ze względu na straty azotu. A lucerna sama pobiera azot z powietrza więc azot z obornika jej niepotrzebny.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Lucerna Dzisiaj, 12:38
  •  

#142 Gospodarz100

Gospodarz100

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 20:46

Lucerna To jaki nawóz posiać pod lucernę, ile wapna białego hydratyzowanego przed siewem na 0,5ha????
  • 0

#143 matus951

matus951

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • 2012525
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 18 wrzesień 2011 - 08:14

Lucerna Chciałbym zasięgnąć informacji na temat lucerny.
Czy opłaca się zasiać lucernę jako poplon, od razu po zbiorach zbóż, w okolicach lipca-sierpnia, w wrześniu-październiku zebrać na siano lub sianokiszonkę, zaorać i znów posiać zboże? Zależy mi żeby co roku na całym areale było zboże, jednak zawsze można na poplon zasiać lucernę, zebrać i sprzedać i na dodatek mieć dopłaty :)
  • 0

#144 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 26 październik 2011 - 08:03

Lucerna Zamierzam zasiać w tym roku (tzn. wiosną 2012) 3 ha lucerny i tutaj mam pytania:
1. Jaka najlepiej odmiana ?
2. Czy na polu które wcześniej było łaka (tzn. teren blisko rzeki, obfity w wodę) bedzie dobra lucerna ?
3. Inne dwa kawałki są na polu III kl. cięzkie ziemie ale chodzi mi o to że pryskałem tam wszystko po żniwach randapem na chwasty a pózniej wywiozłem (po ok. 2 m-cach) obornik. Czy to będzie dobre pole pod nią ?
4. Niestety nie mam (mam nadzieje że będę miał) prasy rolującej (z tego co czytałem lucerna na siano to zero w waszych wypowiedziach) pozostaje mi zbiór orkanem na sianokiszonkę i tutaj moje pytanie czy od razu kosić orkanem czy lepiej rotacyjną a póżniej z pokosów okranem (tzn czy od razu czy zaczekać ? ile ? Nie mam przyczepy zebirającej).
5. Co uważacie nt. siewu ręcznego lucerny (rodzice chcą zasiać ręcznie)

Z góry dziekuję za odpowiedzi.
  • 0

#145 slaw17

slaw17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 26 październik 2011 - 09:23

Lucerna 1. Ja używam polskiej odmiany Ulstar, godna polecenia http://www.rolnas.co...2&idm=27&id=176
2. Lucerna nie lubi takich terenów, na łąki to lepiej koniczynę (czerwoną lub szwedzką)
3. stanowisko jest dobre tylko że obornik może sprawić problem z zachwaszczeniem lucerny
4. skoś rotacyjną a po dniu zbierz orkanem ( lucerna nielubi być koszona orkanem ponieważ może on przy zbiorze uszkadzać szyjkę korzeniową, podsuszona lucerna lepiej się zakisi-osiągnie tzw. minimum cukrowe)
5. odradzam, przy braku opadów lucerna będzie wschodziła przez miesiąc. Jepiej płytko uprawić i zasiać siewnikiem (max.2cm)
  • 0
antyfan AF

#146 Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 26 październik 2011 - 09:27

Lucerna U nas lucerna była siana w czystym siewie zwykłym lejkiem. Co roku jesienią obornik. Wychodziu srednio 4 pokosy w roku (posiana na 5-6kl, miejscami 4)- jesli lato bardzo upalne to tak 3 pokosy, jesli bardzo deszczowe, jak w tym roku to 5.

Lucerna lubi wapno. I w czystym siewie zdecydowanie woli nawożenie fosforem i potasem, niż azotem. Czyli sama lucerna- więcej P i K. W mieszance z trawą- zrównoważyć N, P, K. Co do gleby woli jakieś żwiry, piachy, a nie zimnice.
Lucerna na siano zbytnio sie nie nadaje, bo po wyschnieciu oapdną jej listki, a z calej rosliny, to wlasnie one mają najwieksza zawartosc białka.
@aster453 jesli chcesz kosic orkanem taka zielona to warto dac jakiś plyn do zakiszania lucerny, bo ze wzgledu na dużą zawartość wody i białka może plesnieć. U nas lucerna po skoszeniu kosiarką jest zbierana na drugi dzien, szybko wiednie- co zalezy jeszcze od pogody.

Edytowany przez Indiana, 26 październik 2011 - 09:27.

• 0

#147 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 26 październik 2011 - 18:27

Lucerna @Indiana sorki ze zapytam jak laik ale co znaczy zwykłym lejkiem ?
  • 0

#148 Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 26 październik 2011 - 18:33

Lucerna Zwykły lejek- mam tu na mysli siewnik do nawozów jednotarczowy.
  • 0

#149 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 27 październik 2011 - 08:27

Lucerna czyli tzw, siew powierzchniowy ? a potem bronujesz to ?
  • 0

#150 Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 27 październik 2011 - 11:14

Lucerna Wałowaliśmy. Wał "made in garaż", czepiany na TUZ ciągnika- średnica jakieś 50cm, z pelnej blachy z poprzecznymi plaskownikami, szerokość 2,6m. Przy siewie rzutowym ważne jest żeby dzień był bezwietrzny. I lucerne powinno siać się na wiosnę. Młode rośliny mają płytko szyjkę, przez co są wrażliwe na wymarzanie. Wiosną najbezpieczniej.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#151 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 27 październik 2011 - 12:27

Lucerna Czyli najpierw jedziesz jakimś bączkiem stożekiem jak zwał tak zwał (siewinikiem do nawozu) potem wałem to walcujesze bez bronowania czy dobrze zrozumiałem ?
  • 0

#152 Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 27 październik 2011 - 12:41

Lucerna Tak. Na lekkiej ziemi nie było problemu z przykryciem nasion.
  • 0

#153 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 27 październik 2011 - 13:09

Lucerna sorki że tak Cię męczę ale tzn że wał przykrywa nasiona rzucone na pole ?
  • 0

#154 waldek6530

waldek6530

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 luty 2012 - 20:37

Lucerna Witam : mam pytanko czy lucerna nadaje sie do kur jako zielonka-beda ją jadły ??? Pozdrawiam.
  • 0

#155 nicram

nicram

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 09 luty 2012 - 16:32

Lucerna siema
pisaliście wcześniej że lepiej lucernie skosić a potem na drugi dzień zgrabić i zebrać orkanem.
a orkan dobrze zbierze/zetnie taką luźną masę nie uczepioną ziemi?
można by zbierać i zakiszać w pryzmie lucernie, koniczynę, siano w ogóle bez ciecia? w końcu w balotach robią sianokiszonkę prasami bez noży.

ile uzyskam kiszonki
ton czy m3 /ha z tych roślin lucerny , koniczyny i siana przy takiej technice zbioru jak wyżej tak bez wielkiego nawożenia i z normatywnymi opadami.

Edytowany przez nicram, 09 luty 2012 - 16:40.

• 0

#156 aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 18:59

Lucerna jaka najlepsza jest odmiana na klasa 2,3 (1 ha to była łąką mad rzeczny czarnoziem troszke podmokły) reszta to 2 i 3 klasa, zmienie w miarę suche nie podmokłe
  • 0

#157 Pablo44

Pablo44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:To co związane z rolnictwem...

Napisany 04 marzec 2012 - 12:08

Lucerna Witam...
Jestem nowy na zaszczytnym agrofoto... proszę o wyrozumiałość za wszelkie popełniane błędy... jeszcze nie kojaże jak się poruszać po agrofoto...
A wracając do sedna sprawy mam problem z lucerną zasialiśmy z tatą wiosną 2011r na 30a doświadczalnie jak to będzie i wzeszła tylko miejscami i urosła tylko 10 cm a miejscami w cale i nie wiem co dalej robić czy wybije w tym roku..
Prosze o pomoc...
z góry dzięki
  • 0

#158 czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 12 maj 2012 - 09:08

Lucerna Czy nasiona lucerny należy szczepić jakimiś bakteriami przed wysiewem ?, jeśli tak to czym?.Zasiałem kiedyś bez szczepień i urosła karłowata ,do niczego.
  • 0

#159 vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 23 maj 2012 - 14:20

Lucerna Sorki że się wtrącam w temat ale jaką byście poleciłi mieszankę pastwiskowa na siano? Napewno lucerna i? 3 klasa ziemi
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#160 rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 23 maj 2012 - 18:43

Lucerna Z tego co wiem lucerna na siano się nie nadaje, podczas przewracania obłamują się listki od łodyg a one są najcenniejsze B)
  • 0