Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lucerna

762 odpowiedzi na ten temat

#721 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 28 lipiec 2017 - 19:58

Lucerna

Co sądzicie o lucernie Legend, Legendairy, Perfecta, Planet?

mam perfecte 

siałem również tanią z targu i nie ma co porównywać a siałem ją 2x co w/w tj. perfecta ok 11kg 

bodajże 3lata temu płaciłem 34zł za kg z tym że z siewem trafiłem na rok o bardzo niskim współczynnikiem opadów 

rok 2017 jest idealny na zakładanie użytków zielonych tym bardziej teraz ciepło i mokro 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lucerna Dzisiaj, 05:14
  •  

#722 Share nieARMANDv2

nieARMANDv2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 28 lipiec 2017 - 20:18

Lucerna

Jest idealny poza okresem koniec kwietnia - maj na Mazurach ;)

Janczar rozumiem, że było sucho ale w miarę dobrze wyszło Ci te 11kg/ha? Jakaś osłona do tego poszła?

Ja zawsze mówię ludziom, że można obniżyć normę lucern wielolistkowych do 12-15kg/ha ale na dobrym stanowisku i przede wszystkim przy bardzo dobrym przygotowaniu gleby / równomiernym wysiewie. Sam nie pokusiłem się jeszcze na zejście poniżej 15kg/ha. Głównie sieję Planet, przykładowo w tym roku 20kg + 5 Futtertrio osłonowo. Polecam też mieszankę motylkowych DSV, muszę znaleźć zdjęcie z tego roku i wstawić. Sprawdziła się u mnie na moich mozaikowych polach. Pasza super.

Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

#723 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 28 lipiec 2017 - 20:50

Lucerna

była roślina osłona typu jęczmień i owies i jakby tego nie posiał to w czystym by nie było wówczas NIC z tego wzgledu iż siałem na glinie po siewie łądnie popadało i sie zaskorupiło w skutku czego lucerna miała problem ale tam gdzie kiełkowało zboże to i lucerka sie przykolegowała i  rosła zaraz obok osłony w/w. po pierwszym pokosie myslałem ze bedzie do likwidacji ahh mysle zostawie do wiosny i na wiosne jak ruszyła ze hej aktualnie czekam na koszenie na ziarno tj IIpokos. 

11kg/ha w dogodnych warunkach jest moim zdaniem idealne nie za gęste nie za rzadkie, w moim przypadku jak na zielonke mogło być gęściej i tak jak piszesz 15kg/ha jest ok i postawienie na swego rodzaju ugoda  co do gęstości.

zaznaczam iż gleba miała idealne PH. 

Powiem jeszcze tak owa z targu na wiosne fajnie sie prezentowała i wydawało sie ze obsada bedzie super a Ipokos zweryfikował mój optymizm i delikatnie mówiąc byłem rozczarowany.

W skrócie jeśli chcecie oszczedzać nie oszczedzajcie na materiale siewnym ktory jest głównym czynnikiem budującym nasz przyszły plon, błednie wybranej odmiany nie nadgonimy ani nawożeniem i innymi czynnikami.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#724 Share nowyrolnik17

nowyrolnik17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 28 lipiec 2017 - 21:00

Lucerna

mam perfecte 

siałem również tanią z targu i nie ma co porównywać a siałem ją 2x co w/w tj. perfecta ok 11kg 

bodajże 3lata temu płaciłem 34zł za kg z tym że z siewem trafiłem na rok o bardzo niskim współczynnikiem opadów 

rok 2017 jest idealny na zakładanie użytków zielonych tym bardziej teraz ciepło i mokro 

Taka perfecta ? https://big-agro.pl/produkt/perfecta/ ???

#725 Share nieARMANDv2

nieARMANDv2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 28 lipiec 2017 - 21:11

Lucerna

Jeśli zbierasz nasiona również to rzeczywiście trzeba posiać ciut mniej... Lucerna wyglądająca słabo w roku siewu rzeczywiście potrafi dostać powera na wiosnę.

Też mam gliny i wiem co to znaczy uprawa na mokro i później opady po siewie... Kupiłem w tym roku agregat Guttler do podsiewu / siewu. I nim posiałem wszystko wiosną. Efekty bardzo dobre. Wał w tym agregacie zagęszcza ziemię niżej a na górze pozostawia strukturę gruzełkowatą. Gleba się tak nie zaskorupia. No i siew "nierzędowy" jednak jest lepszy. Do tej pory siałem zawsze rzędowo tj. ostatnie lata Accordem na bronie aktywnej.

Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

#726 Share -Sebastian-

-Sebastian-

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 29 lipiec 2017 - 12:26

Lucerna U nas straszna susza. Chcemy zasiać 2,5 ha lucerny ale trzeba poczekać na dobry deszcz żeby zdążyła się ukorzenić do zimy. Jak nie będzie do 15 to zostanie siew wiosenny. Mam na oku lucernę barenbrug lub agriland z domieszką trawy życicy kostrzycy lub kostrzewy trzcinowej. Pole jest bardzo dobre na lucerne pomimo suszy mamy 3 pokos na polu obok.

#727 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 30 lipiec 2017 - 21:16

Lucerna

Taka perfecta ? https://big-agro.pl/produkt/perfecta/ ???

Dokladnie ta sama.

Jesli ktos byłby zainteresowany miałbym perfecte na sprzedaż po zbiorach nasion ok. Połowy sierpnia. Inf. Pw

#728 Share Marek8606

Marek8606

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 01 sierpień 2017 - 15:19

Lucerna

Witam. Mam taki problem z lucerną a mianowicie strasznie jest zachwaszczona. Siana była tego roku 26 maja (strasznie mokra wiosna) . Potem trochę susza wpadła i na górkach gliniastych słabo wschodziła. Padać zaczęło 24 czerwca na Jana i lucerna ruszyła a z nią perz, trawa kukurydziana i inne dziadostwo. Najbardziej tam w dołkach gdzie na wiosnę kaczki pływały i nie można było wejść. miałem zamiar potraktować ją chwastoksem ekstra aby zioło przygłuszyć ale nie przestawało padać i tak pada do tej pory. skosiłem ją na siłę  22 lipca i zebrałem. teraz ciągle popaduje i lucerna ładnie rusza a z nią perz i inne dziadostwo czym to potraktować (jak przestanie padać) żeby trochę ją wyczyścić?

Zakupiłem pasę JD 575 i potrzebuję instrukcję obsługi. Może ktoś takową posiada? Będę wdzięczny za pomoc.
Mój e mail: marek180686@wp.pl

#729 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2111 postów

Napisany 02 sierpień 2017 - 19:12

Lucerna U mnie dopiero po drugim cieciu lucerna byla czysta od chwastow

#730 Share mistsz

mistsz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 02 sierpień 2017 - 21:17

Lucerna

Mi doradzali lucernę prysnąć Selekt Super czy jakoś tam to miało wyciąć perz i inne jednoliścienne i ma to rejestracje na lucernę. A Targa czy Labrador to polecał mi przedstawiciel z Sarzyny ale one nie mają rejestracji i to na własne ryzyko, więc odpuściłem. A z tym Selektem to on jest na lucernę nasienną i ma około 60 dni karencji, i nie wiem czy można dać ją bydłu bo zdania są podzielone. Niech wypowiedzą się mądrzejsi z tego forum. 

Mam na sprzedaż pług Kverneland 16" 3+ skibowy obrotowy (zabezpieczenie na kamienie resor, nowe lemiesze dłuta, piersi, płozy, piętki)

Więcej info dla zainteresowanych na priw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 07 sierpień 2017 - 09:24

Lucerna

Witam. Mam taki problem z lucerną a mianowicie strasznie jest zachwaszczona. Siana była tego roku 26 maja (strasznie mokra wiosna) . Potem trochę susza wpadła i na górkach gliniastych słabo wschodziła. Padać zaczęło 24 czerwca na Jana i lucerna ruszyła a z nią perz, trawa kukurydziana i inne dziadostwo. Najbardziej tam w dołkach gdzie na wiosnę kaczki pływały i nie można było wejść. miałem zamiar potraktować ją chwastoksem ekstra aby zioło przygłuszyć ale nie przestawało padać i tak pada do tej pory. skosiłem ją na siłę  22 lipca i zebrałem. teraz ciągle popaduje i lucerna ładnie rusza a z nią perz i inne dziadostwo czym to potraktować (jak przestanie padać) żeby trochę ją wyczyścić?

Witam serdecznie,

Do tego typu chwastów powinno przydać się Fusilade. A ogólnie lucerna ma dobrze przygotowaną glebę pod zasiew? Czy pH będzie w porządku i zawartość PK? To też może mieć istotny wpływ na zachwaszczenie, ponieważ tak jak koledzy piszą - lucerna po pierwszym skoszeniu powinna znacznie lepiej sobie poradzić i zacząć zagłuszać chwasty.

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

#732 Share Marek8606

Marek8606

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 07 sierpień 2017 - 11:41

Lucerna

Ph nie badane ale na jesień 3 tony wapna z morawicy poszło pod pług a na wiosnę jeszcze 1 tona wapna granulowanego z koszelowa sypnąłem. Moim zdaniem główną przyczyną  mocnego zachwaszczenia jest susza na wschodach i termin siewu ok 26 maj(strasznie mokro). Sąsiad 500 m dalej (tam już jest melioracja)   siał ok 15 kwietnia koniczynę  z trawą jednoroczną to się bał że po 2 śnieżycach i  długich mrozach wiosennych szlak wziął koniczynę bo w pierwszym pokosie było jej tragicznie mało a teraz na 2 pokos jest jak na broszurach reklamowych firm nasiennych 

A Fusilade u nas na Suwalszczyźnie jest nie dostępny a przynajmniej w sklepach w których się pytałem lub dzwoniłem, czy on ma rejestrację na lucernę bo etykietę w necie znalazłem a w niej lucerny nie ma chyba że nie doczytałem.

​Prysnąłem tym Selekt Super bo czas naglił i była od ręki a Lucyna rośnie jak szalona a z nią perz i ta trawa kukurydziana. Tylko z tą karencją jestem niepewny czy po 61 dniach jak ją skoszę to będę mógł  dać ją bydłu do skarmienia. Proszę  niech ktoś z BARENBURG się wypowie i rozwieje moje wątpliwości.

Edytowany przez Marek8606, 10 sierpień 2017 - 07:04.

Zakupiłem pasę JD 575 i potrzebuję instrukcję obsługi. Może ktoś takową posiada? Będę wdzięczny za pomoc.
Mój e mail: marek180686@wp.pl

#733 Share Zetor10

Zetor10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 13 sierpień 2017 - 06:53

Lucerna Panowie i panie mam takie pytanie czy można zasiać lucernę w czystym siewie jesienią czy już teraz żeby dobrze ukorzeniła się i przezimowała?

#734 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 13 sierpień 2017 - 07:24

Lucerna Jak najbardziej.

#735 Share Zetor10

Zetor10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 13 sierpień 2017 - 07:43

Lucerna To znaczy kiedy ją zasiać?

#736 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 13 sierpień 2017 - 22:06

Lucerna Pogoda sprzyja. Siej teraz. Im mocniej się ukorzeni tym lepiej.

#737 Share Zetor10

Zetor10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 sierpień 2017 - 06:18

Lucerna Ok dzięki kolego.

#738 Share Barenbrug

Barenbrug

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 14 sierpień 2017 - 09:00

Lucerna

Ph nie badane ale na jesień 3 tony wapna z morawicy poszło pod pług a na wiosnę jeszcze 1 tona wapna granulowanego z koszelowa sypnąłem. Moim zdaniem główną przyczyną  mocnego zachwaszczenia jest susza na wschodach i termin siewu ok 26 maj(strasznie mokro). Sąsiad 500 m dalej (tam już jest melioracja)   siał ok 15 kwietnia koniczynę  z trawą jednoroczną to się bał że po 2 śnieżycach i  długich mrozach wiosennych szlak wziął koniczynę bo w pierwszym pokosie było jej tragicznie mało a teraz na 2 pokos jest jak na broszurach reklamowych firm nasiennych 

A Fusilade u nas na Suwalszczyźnie jest nie dostępny a przynajmniej w sklepach w których się pytałem lub dzwoniłem, czy on ma rejestrację na lucernę bo etykietę w necie znalazłem a w niej lucerny nie ma chyba że nie doczytałem.

​Prysnąłem tym Selekt Super bo czas naglił i była od ręki a Lucyna rośnie jak szalona a z nią perz i ta trawa kukurydziana. Tylko z tą karencją jestem niepewny czy po 61 dniach jak ją skoszę to będę mógł  dać ją bydłu do skarmienia. Proszę  niech ktoś z BARENBURG się wypowie i rozwieje moje wątpliwości.

Witam serdecznie,

Co do oprysku Fusilade - był to środek zarejestrowany w lucernie, teraz tej rejestracji nie ma, natomiast jest dla niej bezpieczny i nie uszkadza jej. Co do oprysku selekt super - nie spotkałam się z tym opryskiem w lucernie, stąd nie będę mogła powiedzieć jak zachowuje się w przypadku lucerny, natomiast warto zadzwonić do producenta/dystrybutora tego środka - w tym wypadku firmy Agrosimex- przedstawiciele powinni powiedzieć Panu dwa słowa więcej jak zachowuje się ten środek w przypadku rośliny motylkowej. A skąd taki okres karencji - 61 dni?? To strasznie długi okres czasu - 2 miesiące - lucerna w tym czasie powinna być 2 razy koszona, a te chwasty które nie zostaną wyeliminowane przez oprysk dodatkowo spowodują jeszcze mocniejsze przyhamowanie lucerny. A co do zakupienia Fusilade to widzę, że bez problemu można zamówić go internetowo :) 

Sam zasiew lucerny na wiosnę powinien być znacznie wcześniej - 26 maja to ciut późno - koniec kwietnia/początek maja, w zależności od temperatury to najlepszy okres dla zasiewów lucerny. Tam gdzie tworzą się zastoiska wody, bądź tez jeżeli poziom wody gruntowej jest wysoki to będzie kłopot z utrzymaniem lucernika - ponieważ lucerna nie lubi zbyt stanowisk, gdzie jest za dużo wody! 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Panowie i panie mam takie pytanie czy można zasiać lucernę w czystym siewie jesienią czy już teraz żeby dobrze ukorzeniła się i przezimowała?

Witam serdecznie,

Tak jak kolega napisał - siew jesienny najlepiej wykonywać na dniach - z reguły jest to 15-25 sierpnia. Wszystko zależy od pogody! Późniejsze zasiewy nie są wskazane ponieważ lucerna musi mieć już liście właściwe - w fazie liścieni jest szczególnie wrażliwa na przymrozki! Proszę pamiętać o przyzwoitym nawożeniu, ale tez by stanowisko na którym będzie miała byc lucerna miało odpowiednie pH :)

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

#739 Share krzysiekaga

krzysiekaga

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 14:06

Lucerna

jakim środkiem opryskać dziką marchew we wsiewce lucerny to paskudny chwast

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share koks

koks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,ciągniki MF

Napisany 18 sierpień 2017 - 17:08

Lucerna

http://pokazywarka.pl/lucerna/ 4 tygodnie od siewu i teraz pytanie. Pryskać czymś czy czekać z tym do cięcia pielęgnacyjnego za kilka tygodni i wtedy chwasty odejdą a następnie zginą przez zimę? Są to głownie rdest plamisty, komosa biała, troszkę powojów i chwastnicy.